FILM

Zmierzch (2008)

Twilight

Pressbook

Bella Swan zawsze różniła się od swoich koleżanek z liceum. Nie interesowała jej moda, nie obchodziła popularność. Kiedy sytuacja rodzinna zmusza Bellę do przeprowadzki w mgliste okolice Waszyngtonu, w nowej szkole poznaje olśniewająco przystojnego, ale przede wszystkim tajemniczego i nieodgadnionego Edwarda Cullena. Chłopak jest inteligentny, błyskotliwy i intrygujący, lecz trzyma dziewczynę na dystans. Jak się okaże, życie Edwarda kryje mroczny sekret...

Tak rozpoczyna się "Zmierzch", opowieść o zakazanej miłości, współczesna, ekspresyjna wersja Romea i Julii, którą w 2008 roku przeniosły na ekran w pełnym napięcia, akcji i przygód filmie reżyserka Catherine Hardwicke ("Królowie Dogtown") i scenarzystka Melissa Rosenberg ("Step up. Taniec zmysłów").

Film powstał na podstawie pierwszej części bestsellerowej serii książek Stephenie Meyer, która stała się prawdziwym fenomenem kulturowym i zjawiskiem społecznym napędzanym przez wielomilionową rzeszę fanów. Czterotomowa saga ("Zmierzch", "Zaćmienie", "Księżyc w nowiu", "Przed świtem") przez 91 tygodni okupowała pierwsze miejsce na liście literackich bestsellerów New York Timesa, została wydana w 37 krajach i dotąd sprzedana w imponującej liczbie 25 milionów egzemplarzy na świecie. W Internecie funkcjonuje ponad 350 witryn fanklubów "Zmierzchu", a seria znalazła się w prestiżowym gronie: Wybór Redaktora Naczelnego "New York Timesa", Najlepsza Książka Roku wg "Publishers Weekly" oraz Najlepsza Książka Dekady wg Amazon.

Pierwszy zwiastun ekranizacji, umieszczony w internecie na ponad pół roku przed jej premierą, w ciągu tygodnia przyciągnął 3 miliony widzów i ścigał się z internetowym rekordem oglądalności ustanowionym przez "Indiana Jones i królestwo kryształowej czaszki"!

W obsadzie "Zmierzchu" znalazły się wschodzące gwiazdy Hollywood: w rolę Belli wcieliła się Kristen Stewart ("Azyl", "Wszystko za życie", "Jumper"), a Edwarda Cullena zagrał Robert Pattinson ("Harry Potter i Czara ognia", "Harry Potter i Zakon Feniksa").

Miłość może być wieczna

Bella Swan (Kristen Stewart) zawsze różniła się od swoich koleżanek z liceum. Nie interesowała ją moda, nie obchodziła popularność. Kiedy sytuacja rodzinna zmusza Bellę do przeprowadzki w mgliste okolice Waszyngtonu, w nowej szkole poznaje olśniewająco przystojnego, ale przede wszystkim tajemniczego i nieodgadnionego Edwarda Cullena (Robert Pattison). Chłopak jest inteligentny, błyskotliwy i intrygujący, lecz trzyma dziewczynę na dystans. Jak się okaże życie Edwarda kryje mroczny sekret...

Wkrótce tajemnica wychodzi na jaw: Edward jest nieśmiertelnym wampirem. Wraz z całą rodziną od wieków żywią się krwią, ale nie ludzką, tylko zwierzęcą, niczym wampirzy "wegetarianie". Choć Edward znajduje w Belli bratnią duszę, na którą czekał od 90 lat, to jednak wzbrania się przed romansem z nią, obawiając się, że jego groźna natura weźmie górę nad samokontrolą. Edward wyznaje dziewczynie prawdę o sobie, w nadziei, że ją tym odstraszy, lecz Bella jest nim jeszcze bardziej zafascynowana.

Niebawem stają się nierozłączni, a zauroczenie przeradza się w płomienne uczucie. Jest ono jednak wystawione na nieustającą próbę – związkowi zagraża pierwotny drapieżny instynkt, który Edwardowi coraz trudniej jest zwalczyć. Pojawiają się także śmiertelni wrogowie: żądne ludzkiej krwi wampiry-wędrowcy: Laurent (Edi Gathegi), James (Cam Gigandet), oraz Victoria (Rachelle Lefevre), którym będą musieli stawić czoła.

Stworzona przez Stephenie Meyer bestsellerowa seria książek, którą rozpoczyna "Zmierzch" stała się prawdziwym fenomenem kulturowym, tymczasem autorka nigdy nie zamierzała zostać pisarką, a historia, którą stworzyła ma zadziwiający początek. Meyer zwierzyła się, że 2 czerwca 2003 roku przyśnił się jej 13. rozdział Zmierzchu, fascynującej historii o miłości zwykłej nastolatki i… wampira. "Sen był pierwszym impulsem. Dobrze się tego dnia bawiłam. To było tylko dziesięć stron. Nie myślałam o pisaniu książki, chciałam po prostu zobaczyć, co się zdarzyło potem". Choć wcześniej niczego nie napisała, już po trzech miesiącach przedstawiła wydawnictwu gotową powieść. Następnie podpisała ze spółką Little, Brown and Company umowę na trzy kolejne książki opiewającą na kwotę 750 tys. dolarów.

W rezultacie cała seria osiągnęła imponujący wynik 25 milionów sprzedanych na świecie egzemplarzy i 91 tygodni znajdowała się na liście bestselllerów New York Times'a. "Zmierzch" został także uznany Najlepszą Książką Roku wg Publishers Weekly oraz Najlepszą Książką Dekady wg Amazon. Trzecia część serii potrzebowała zaledwie 2 tygodni żeby znaleźć się na pierwszym miejscu listy bestsellerów, detronizując tym samym ostatnią część Harry Pottera. Od tej pory sukces Stephenie Meyer jest porównywany do J.K.Rowling, a magazyn TIME umieścił ją na liście 100 najbardziej wpływowych osób. Ostatnia książka autorki, "Przed świtem", wydana w sierpniu 2008 w ciągu pierwszych 24 godzin sprzedała się w ilości 1 miliona 300 tysięcy egzemplarzy!!

Kim jest autorka kultowej sagi?

Stephenie Meyer urodziła się 24 grudnia 1973 roku w Connecticut. Dzieciństwo spędziła w Phoenix, w stanie Arizona. Uczęszczała do liceum Chaparral High School w Scottsdale (Arizona) i na Brigham Young University w Provo w stanie Utah, gdzie ukończyła wydział literatury angielskiej. W 1994 roku wyszła za mąż za Christina, z którym ma trzech synów: Gabe’a, Setha i Eliego. Jest mormonką, należy do Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich. Zgodnie z nauką swego Kościoła nie pije alkoholu ani napojów, które mogą zakłócać zdolność wyrażania wolnej woli. Meyer jest fanką rockowego zespołu Muse. Wyznała, że koncert, który odbywa się w trzeciej części sagi, to właśnie koncert tego zespołu i że niektórzy z głównych bohaterów są ich fanami. Dobrze pisze jej się także przy muzyce takich grup, jak Ok Go, Gomez, Placebo, Blue October i Jack’s Mannequin.

W Polsce saga Stepenie Meyer jest wydawana przez Wydawnictwo Dolnośląskie. W sprzedaży znajdują się trzy pierwsze części: "Zmierzch" (Twilight), "Księżyc w nowiu" (New Moon) oraz “Zaćmienie" (Eclipse), a premiera ostatniej z nich, "Przed świtem" (Breaking Dawn), została zaplanowana na marzec 2009. W listopadzie 2008 na polskim rynku ukazała się powieść "Intruz" (The Host), inaugurująca nowy cykl Stephenie Meyer.

•"Zmierzch" jest ekranizacją pierwszej części 4-tomowej sagi autorstwa Stephenie Meyer, która została wydana w 37 krajach

•kultowa seria książek do tej pory osiągnęła imponujący wynik 25 milionów sprzedanych na świecie egzemplarzy!

•seria przez 91 tygodni zajmowała 1 miejsce listy literackich bestesellerów "The New York Times" ("Zmierzch" znalazł się także w prestiżowym gronie: Najlepsza Książka Roku wg "Publishers Weekly", Najlepsza Książka Dekady wg Amazon, Wybór Redaktora Naczelnego "The New York Times")

•trzecia część sagi zatytułowana "Zaćmienie" (wydana w USA w 2007 roku) potrzebowała zaledwie 2 tygodni aby znaleźć się na 1 miejscu amerykańskich bestsellerów, detronizując tym samym ostatnią część Harry Pottera

•czwarta, ostatnia książka pt. "Przed świtem", wydana w USA w sierpniu 2008 w ciągu pierwszych 24 godzin sprzedała się w ilości 1 mln 300 tys.ezgemplarzy!!

•pierwszy umieszczony w internecie na MySpace zwiastun filmu w ciągu pierwszego tygodnia przyciągnął prawie 3 miliony widzów i ścigał się z rekordem oglądalności ustanowionym przez "Indiana Jones i królestwo kryształowej czaszki".

•w tygodniu amerykańskiej premiery filmu odtwórca głównej roli Robert Pattinson był na pierwszym miejscu popularności tzw. "STARmeter" największej internetowej strony filmowej IMDB, wyprzedzając tym samym takie gwiazdy jak Leonardo Di Caprio czy Brad Pitt

•w tygodniu amerykańskiej premiery filmu odtwórczyni głównej roli Kristen Stewart znalazła się na drugim miejscu popularności "STARmeter" na IMDB, wyprzedzając tym samym m.in. Angelinę Jolie

•w tygodniu amerykańskiej premiery filmu "Zmierzch" był na pierwszym miejscu popularności "MOVIEmeter" na IMDB

•na miesiąc przed premierą filmu jego soundtrack znalazł się na pierwszym miejscu muzycznych bestsellerów Amazon

•na tydzień przed premierą filmu ścieżka dźwiękowa znalazła się na pierwszym miejscu listy Billboard 200. Do tej pory podobny sukces w roku 2008 osiągnęły tylko dwa inne soundtracki takich hitów kinowych jak MAMMA MIA! i JUNO.

•autorka sagi Stephenie Meyer, której sukces porównuje się do J.K.Rowling, została umieszczona przez magazyn "TIME" na liście 100 najbardziej wpływowych osób

•w internecie funkcjonuje ponad 350 stron internetowych, z czego najpopularniejsze to:

http://www.stepheniemeyer.com/

http://www.thetwilightsaga.com/

http://www.twilightlexicon.com/

http://www.twilightmoms.com/ (strona mam - fanek "Zmierzchu"!)

http://www.twilightseries.fora.pl/ (najpopularniejsza polska strona)

•na 2 miesiące przed premierą filmu w okresie 2 tygodni odnotowano 14.314 dyskusji wśród 123 społeczności internetowych

•na oficjalnej stronie filmu zarejestrowano ponad 8 milionów odwiedzin, tj. więcej niż odnotowuje się na stronach innych filmów w trakcie ich całego życia.

•serwer strony MTV.com przestał działać z powodu ilości odwiedzin, kiedy umieszczono na nim pierwsze zdjęcia obsady filmu. Zainteresowanie było porównywalne z takimi filmami jak "Harry Potter" czy "Spider Man"

•tygodnik Etertainment Weekly, który umieścił na okładce jednego z lipcowych numerów gwiazdy filmu "Zmierzch" był najlepiej sprzedającym się numerem w 2008 roku. Z tego powodu redakcja zdecydowała się na rzadką dla siebie decyzję ponownego umieszczenia bohaterów filmowych na okładce. Wyjątkowe wydanie z 14 listopada miało aż 3 różne okładki z głównymi bohaterami filmu (jedną z Robertem Pattinsonem,jedną z Kristen Stewart i jedną, na której znaleźli się oboje).

Producent Greg Mooradian przeczytał “Zmierzch" nie tylko zanim książka zdobyła międzynarodową popularność, ale zanim w ogóle została wydana. Zafascynowała go nie tylko jej egzotyka, lecz także uniwersalność. "Nakręcono tysiące filmów o wampirach – mówi Mooradian, ale ten jest inny, bo tak naprawdę jest historią miłosną. Uznałem, że wampiryzm jest tu wspaniałą metaforą wyrażającą tęsknotę nastolatków: "Pragnę cię, ale nie mogę cię mieć". Mamy tu tajemniczą i mroczną postać melancholijnego chłopaka, który wyzwala w dziewczynie przemożną chęć odkrycia jego sekretu. Dowiaduje się prawdy o nim , gdy jest już za późno, by się wycofać, bez względu na konsekwencje".

"Zmierzch" był pierwszą z serii powieści Stephenie Meyer. Autorka twierdzi, że pomysł na książkę przyszedł do niej we śnie: "Kiedy się obudziłam, chciałam wiedzieć co będzie dalej. Pierwszego dnia napisałam 10 stron. Kiedy skończyłam książkę, byłam w szoku, że tego dokonałam." Kiedy Meyer pisała kolejne części, Mooradian zgłosił się do Summit Entertainment z pomysłem zrobienia filmowej serii. "Idea, aby fantasy z udziałem sił nadprzyrodzonych stało się tłem dla historii miłosnej, była świetna – mówi producent Wyck Godfrey. Jeśli do tego doda się bestsellerową kultową serię i bohaterów, którym kibicują już rzesze fanów, to mamy wspaniałą bazę dla filmu, który chętnie obejrzą też ci, którzy nie znają powieści. Szczególnie, że oprócz love story, mamy elementy thrillera i filmu akcji".

Meyer była podniecona propozycją przeniesienia książki na ekran, ale zgadzała się tylko na taką ekranizację, która pozostanie wierna powieści: "Wszyscy widzieliśmy zmarnowane ekranizacje dobrych książek, więc chciałam się zabezpieczyć. Postawiłam następujące warunki: m.in. nie możecie zabić nikogo, kto nie umiera w książce, musi pojawić się rodzina Cullenów, w takim składzie i charakterze, jak w powieści". Twórcy filmu pozostali wierni książce na ile tylko było to możliwe, ponieważ zdawali sobie sprawę, iż jest ona swoistą "biblią" młodych fanów, którzy nie wybaczyliby zbytnich odstępstw od ukochanego oryginału.

Na reżyserkę filmu producenci wybrali Catherine Hardwicke, która zadebiutowała jako scenarzystka i reżyserka filmem "Trzynastka" (2003), a następnie nakręciła "Królowie Dogtown" (2005). Hardwicke: "Kiedy przeczytałam książkę, zrozumiałam skąd bierze się to szaleństwo młodych czytelników. Historia ta ma ogromny potencjał filmowy i ładunek emocjonalny: jak to jest pierwszy raz być zakochanym i to tak mocno, że nie masz nic przeciwko temu, aby też stać się wampirem".

Scenarzystka Melissa Rosenberg wniosła do projektu swoje doświadczenia z nastoletnią widownią. Jest autorką scenariuszy do przebojowego "Step up. Taniec zmysłów" (2006) oraz telewizyjnych seriali o młodzieży "Ich pięcioro", "Życie na fali".

"Zmierzch" jest opowieścią o miłości łączącej dziewczynę z ostatecznie nieosiągalnym dla niej chłopakiem – wampirem – tłumaczy Rosenberg. Największą przeszkodą jest to, że w każdej chwili może ją zabić. Ich wzajemne przyciąganie, chemia, która ich łączy, jest uniwersalnym doznaniem, które zna każdy nastolatek w każdym zakątku świata".

"Zmierzch" wywołał tak wielki zachwyt i zyskał taką popularność, że miłośnicy utworzyli ponad 350 stron internetowych i fanklubów. Z powodu tak wielkiego zaangażowania emocjonalnego fanów, dobór obsady do filmu był niezwykle delikatną kwestią. "Przeglądając strony internetowe poświęcone "Zmierzchowi", widzieliśmy, że każdy fan ma swoją własną ‘najlepszą’ propozycję obsady – mówi Mooradian. Zapoznaliśmy się z ich pomysłami, ale doszliśmy do wniosku, że nigdy nie uda nam się wszystkich zadowolić, więc pokierujemy się własnym uznaniem i intuicją. Wybraliśmy aktorów, którzy według nas najlepiej ucieleśniają bohaterów".

Znalezienie odtwórczyni roli Belli miało kapitalne znaczenie. "Szukaliśmy dziewczyny, która miała unieść na swych barkach wielką odpowiedzialność. Musiała fizycznie odpowiadać wizerunkowi bohaterki, ale też dysponować dobrym warsztatem aktorskim, aby oddać wszystkie niuanse – tłumaczy Mooradian. Lista była krótka. Doświadczenie aktorskie Kristen Stewart mówi samo za siebie. Wystąpiła min. z Jodie Foster w "Azylu", z Emile Hirschem we "Wszystko za życie", z Dennisem Quaidem w "Cold Creek Manor". Wybór był oczywisty."

"Dobór aktora do roli Edwarda był niezwykle trudny – wyjaśnia Meyer. Musiał mieć w sobie wszystko: być z jednej strony przystojny, atrakcyjny, inteligentny, z drugiej - udręczony, ale i niebezpieczny. Wielu chłopaków było ładnych, ale nie wyglądali na niebezpiecznych. A ci o groźnym wizerunku, nie byli dość przystojni. Rob Pattison spełnił wszystkie warunki.". Aktor znany z roli Cedrika Diggory w serii o Harrym Potterze tak opisuje postać Edwarda: "Jest zaskoczony swoim uczuciem do Belli. Całe życie marzył, by być człowiekiem lub umrzeć. A teraz pojawia się dziewczyna, która niszczy poczucie stabilizacji, jakie sobie z trudem zbudował. Wkrótce zdaje sobie sprawę, że Bella obudziła go do życia".

KRISTEN STEWART (Bella Swan)

Zadebiutowała jako córka Jodie Foster w "Azylu" (2002). Ostatnio mogliśmy ją podziwiać we "Wszystko za życie" (2007) w reżyserii Seana Penna oraz jako córkę Roberta DeNiro w "What Just Happened" (2008) Barry’ego Levinsona. Ponadto wystąpiła w: "Cold Creek Manor", "Świat kobiet" (2007), "Posłańcy’ (2007), "Koniec świata" (2006) "Dzikie plemię"(2005).

ROBERT PATTINSON (Edward Cullen)

Mając 19 lat zadebiutował rolą Cedrika Diggory w "Harry Potter i Czara ognia" (2005). Następnie zagrał w "Harry Potter i Zakon Feniksa" (2007). Wystąpił także w: "How to Be" (2008), "Bad Mother’s Handbook" (2007) i "The Haunted Airman" (2006).

BILLY BURKE (Charlie Swan, ojciec Belli)

Ostatnio mogliśmy go podziwiać w “Nieuchwytnym" (2008) oraz “Smakach miłości" (2007). Ponadto wystąpił min. w : "Słaby punkt" (2007), "Płonąca pułapka" (2004) "Obraz zbrodni" (2001), "W sieci pająka" (2001), oraz w serialach "24 godziny" (2001), "The Jury" (2004), "Wonderland" (2003), "Kochane kłopoty" (2000-2007).

TAYLOR LAUTNER (Jacob)

Młody mistrz sztuk walki, który w wieku 8 lat był mistrzem karate Junior World Forms and Weapons, trzykrotnym złotym medalistą, a w wieku 11 lat został numerem 1 na świecie w kilku kategoriach sztuk walki, zwycięzcą trzech Światowych mistrzostw juniorów. Karierę aktorską zaczął w wieku 7 lat, występując w "Shadow Fury", "On, ona i dzieciaki", "Co nowego u Scooby’ego?", "Summerland". Przełomem była rola w "Rekin i Lava: przygoda w 3D" (2005), po której zagrał w "Fałszywej dwunastce 2" (2005) i "Miłości z o.o." (2005).

PETER FACINELLI (dr Carlisle Cullen)

Wystąpił w wielu filmach kinowych i telewizyjnych, min.: "Przerwany romans" (1996), "Szalona impreza" (1998), "Transakcja" (1999), "Witamy w Hollywood" (2000), "Pokusa" (2001), "Sześć stóp pod ziemią" (2001-5), "Król Skorpion" (2002), "Człowiek widmo 2" (2006).

ELISABETH REASER (Esme Cullen)

Zagrała min. w: "Rodzina Soprano" (1999-2007), "Prawo i porządek (2001), "Fanatyk" (2001), "Chirurdzy" (2005), "Miejsce zwane domem" (2005), "Rodzinny dom wariatów" (2005), "Puccini dla początkujących" (2006), "Purple Violets" (2007).

ASHLEY GREEN (Alice Cullen)

21-letnia modelka, która zagrała w "Królu Kalifornii" (2007) oraz serialach "The Shark" (2006-8), "Jordan" (2001-7).

NIKKI REED (Rosalie Cullen)

Zadebiutowała jako 14 –letnia scenarzystka i aktorka filmem "Trzynastka" (2003), w którym zagrała u boku Holly Hunter. Za tę rolę zdobyła Independent Spirit Award za najlepszy debiut. Później wystąpiła min. w: "Królowie Dogtown" (2005), "Żniwiarz" (2007) oraz w serialu "Życie na fali" (2003-7).

JACKSON RATHBONE (Jasper Cullen)

Zagrał min. w: "Piękni" (2005), "Wielki Stach" (2007), "Dolina światła" (2007), "Dzień wagarowicza" (2008) oraz w serialach "Życie na fali" (2003-7), "Krok od domu" (2005-7).

KELLAN LUTZ (Emmet Cullen)

Wystąpił min. w: "Przyjęty" (2006), "Spadaj!" (2006), "Herosi" (2006), "Bal maturalny" (2008) oraz w serialu "Kryminalne zagadki Las Vegas" (2000).

CAM GIGANDET (James)

Zagrał m.in. w: "CSI Kryminalne zagadki Las Vegas" (2000), "Życie na fali" (2003- 7), "Po prostu walcz! (2008). Jest laureatem MTV Movie Awards za Najlepszą Scenę Walki w "Po prostu walcz!".

EDI GATHEGI (Laurent)

Wystąpił min. w: "CSI Kryminalne zagadki Miami" (2002), "Adrenalina" (2006), "Gdzie jesteś Amando" (2007), "Death Sentence" (2007).

RACHELLE LEFEVRE (Victoria)

Zagrała w: “Co się zdarzyło w Sleepy Hollow" (1999), "Niebezpieczny umysł" (2002), "Porzucona" (2002), "Oszustwo" (2003), "Chłopak pilnie poszukiwany" (2003), "Głowa w chmurach" (2004), "Kości" (2005), "Król rzeki" (2005), "Zemsta nieboszczyka" (2007).

CATHERINE HARDWICKE (reżyseria)

Karierę w przemyśle filmowym zaczęła jako scenografka. Ma na swoim koncie scenografię do takich filmów, jak: "Marsjanie do domu" (1990), "Posse – opowieść o Jesse Lee" (1993), "Tombstone" (1993), "Tank girl" (1995), "Złoto pustyni" (1999), "Konspiracja .com" (2001), "Vanilla Sky" (2001).

Debiutem reżyserskim i scenopisarskim był dla niej film "Trzynastka" (2003), po którym zrealizowała jeszcze "Królów Dogtown" (2005) i "Narodzenie" (2006).

MELISSA ROSENBERG (scenariusz)

Autorka scenariuszy do wielu seriali telewizyjnych: "Doktor Quinn" (1993-8), "Ich pięcioro" (1994-2000), "Herkules" (1995-9), "Po tamtej stronie" (1995-2002), "Mroczne niebo" (1996-7), "Ptaki nocy" (2002-3), "Życie na fali" (2003-7). Wielkim sukcesem okazał się nakręcony wg jej scenariusza film "Step up. Taniec zmysłów" (2006).

WYCK GODFREY (produkcja)

Jako wiceprezes Davis Entertainment nadzorował produkcję "Za linią wroga" (2001), "Małolaty u taty" (2003), "Ja, robot" (2004), "Lot Feniksa" (2004) i "Obcy kontra Predator" (2004). Po założeniu firmy producenckiej Temple Hill, zrealizował "Narodzenie" (2006) i "Reckless" (2008).

GREG MOORADIAN (produkcja)

Jako dyrektor kreatywny współpracował z producentem Arnoldem Koplesonem przy produkcji takich hitów, jak: "Upadek" (1993), "Ścigany"(1993) "Siedem" (1995). Potem współpracował z Wendy Finerman przy produkcji min.: "Fan" (1996), "Elfy z ogrodu czarów" (1997), "Słodkie i ostre" (2001), "Dobosz" (2002). Po założeniu własnej firmy Mooradian Productions, zrealizował "The Stepfather" (2008) i "Zmierzch" (2008).

ELLIOT DAVIS (zdjęcia)

Doświadczony i uznany operator filmowy mający na swoim koncie takie obrazy, jak: "Opowieści z krypty" (1989-96), "Na ostrzu" (1992), "Equinox" (1992), "Chłopcy mamusi" (1993), "Król wzgórza" (1993), "Na samym dnie" (1995), "Mój idol" (1998), "Śniadanie mistrzów" (1999), "Układ prawie idealny" (2000), "Biały oleander" (2002), "40 dni i 40 nocy" (2002), "Trzynastka" (2003), "Legalna blondynka 2" (2003), "Królowie Dogtown" (2005), "Narodzenie" (2006).

CARTER BURWELL (muzyka)

Jeden z czołowych kompozytorów muzyki filmowej, którego kompozycje możemy podziwiać w takich doskonałych filmach jak: "Barton Fink" (1991), "Hudsucker Proxy" (1994), "Złe towarzystwo" (1995), "Fargo" (1996), "Teoria spisku" (1997), "Idol" (1998), "Big Lebowski" (1998), "Sprawa honoru" (1999), "Być jak John Malkovich" (1999), "Złoto pustyni" (1999), "Bracie, gdzie jesteś" (2000), "Przeboje i podboje" (2000), "Człowiek, którego nie było" (20001), "Adaptacja" (2002), "Okrucieństwo nie do przyjęcia" (2003), "Ladykillers, czyli zabójczy kwintet" (2004), "To nie jest kraj dla starych ludzi" (2007), "Tajne przez poufne" (2008).

Ścieżka dźwiękowa do "Zmierzchu", będąc jeszcze w przedsprzedaży, osiągnęła pierwsze miejsce listy muzycznych bestsellerów Amazon, a na dwa tygodnie przed światową premierą filmu i zaledwie w tydzień po ukazaniu się na rynku była już na pierwszym miejscu listy Billboard 200! Do tej pory w roku 2008 podobny sukces był udziałem tylko dwóch innych soundtracków takich hitów kinowych jak MAMMA MIA! i JUNO.

Na soundtracku do "Zmierzchu" znalazły się m.in. utwory zespołów Linkin Park, Muse czy Paramore, a także kompozycja odtwórcy głównej roli, Roberta Pattinsona.

Pełna lista utworów, które znalazły się na płycie:

Muse - "Supermassive Black Hole"
Paramore - "Decode"
The Black Ghosts - "Full Moon"
Linkin Park - "Leave Out All the Rest"
MuteMath - "Spotlight" ("Twilight" mix)
Perry Farrell - "Going All the Way (Into the Twilight)"
Collective Soul - "Tremble for My Beloved"
Paramore - "I Caught Myself "
Blue Foundation - "Eyes on Fire"
Rob Pattinson - "Never Think"
Iron & Wine - "Flightless Bird, American Mouth"
Carter Burwell - "Bella's Lullaby"

Więcej o filmie:


https://vod.plus?cid=fAmDJkjC