FILM

Zmierzch (2008)

Twilight

Ciekawostki

Na przesłuchanie do roli Edwarda zgłosiło się 5,000 aktorów.

Henry Cavill był początkowo brany pod uwagę do roli Edwarda przez Stephenie Meyer, ale w momencie rozpoczęcia zdjęć do filmu miał już 25 lat i nie wyglądał na 17-latka, którego miał grać. Zaproponowano mu więc role Carlisle'a Cullena, jednak odmówił z powodu zaangażowania w inny projekt pt. "The Tudors".

Zdjęcia do filmu były kręcone w USA w stanie Waszyngton (w Kalamie, Longview i Vancouver) oraz w stanie Oregon (Portland, Carver, Salmon River, St. Helen i Vernonia).

Głównym powodem dla którego film kręcony był w Portland było to że niebo w tym rejonie jest zazwyczaj zachmurzone.

Nikki Reed (Rosalie Cullen ) musiała się nauczyć jak odbijać piłkę trzymając pałkę w lewej ręce podczas sceny gry w baseball.

Robert Pattinson ogłosił podczas wywiadu, że to jego pierwsza amerykańska rola i nie miał możliwości by ćwiczyć i doskonalić swój amerykański akcent.

Taylor Lautner musiał nosić perukę do roli Jacoba Blacka.

Taylor Lautner przygotowuje się już do roli w kontynuacji "Zmierzchu", mimo iż nie wiadomo czy dalsze części zostaną nakręcone. Aktor ćwiczy na siłowni aby ukształtować odpowiednio sylwetkę.

Film początkowo miał mieć swoją światową premierę 12.12.08r, ale kiedy ogłoszono przesunięcie premiery Harrego Pottera i Księcia Pół Krwi, Summit Films zdecydowało się na przyśpieszenie premiery filmu o trzy tygodnie. Obecnie premiera filmu odbędzie się 21.11.08r.

Ścieżka dźwiękowa filmu będzie zawierać piosenki grupy Paramore.

Robert Pattinson, czyli filmowy Edward skomponował dwa utwory do filmu.

Wszyscy aktorzy, grający Cullenów nosili soczewki o barwie topazu.

Herb Cullenów został stworzony specjalnie na potrzeby filmu.

Do roli Edwarda Cullena, Robert Pattinson przyleciał z Anglii na rozmowę do domu reżyserki Catherine Hardwicke. Tam on i Kristen Stewart, która była już przyjęta do roli Belli Swan, robili próby do "Sceny Miłosnej"/"Sceny na Łące" na łóżku Hardwicke.

Kristen Stewart ma zielone oczy. Ponieważ Bella ma brązowe, na potrzeby filmu nosi soczewki kontaktowe.

Stephenie Meyer osobiście pojawia się w filmie, podczas sceny na stołówce (występ gościnny).

W początkowej wersji scenariusza Bella nie była zwykłą nastolatką tylko gwiazdą.

Kołysanka Belli pojawiająca się w filmie to nie będzie jednak kompozycja Roberta Pattinsona. Po powtórnych zdjęciach usłyszymy piosenkę doświadczonego kompozytora filmowego którym jest Carter Burwell.

Harwicke postanowiła dodać kilka nowych scen do filmu.Ponowne ujęcia dotyczyły Jacoba, historii Cullenów i sceny na polanie.

Według lipcowego (2008) wywiadu Network.NationalPost.com z reżyserką Catherine Hardwicke, Kristen Stewart została polecona do roli Belli Swan przez swojego kolegę z planu filmowego "Wszystko za życie" (2007), Emile'a Hirsha.

Scenariusz do filmu został skończony w 6 tygodni.

Catherine Hardwicke, osobiście zwróciła się do wokalisty Perry'ego Farrella, z prośbą o współpracę. Efektem jest numer "Go All The Way" napisany na potrzeby filmu.

Film zyskał taką popularność, że bilety na przedpremierowy 15 minutowy pokaz w Rzymie zostały wyprzedane w bardzo krótkim czasie.

Pierwszy trailer "Zmierzchu" został obejrzany ponad 2 miliony razy już w pierwszych trzech dniach po opublikowaniu w sieci. Natomiast pierwszy zwiastun, w ciągu 48 godzin od premiery zobaczyło aż 3,5 miliona osób.

Kellan Lutz (Emmet) miał zachować do filmu swoje naturalnie kręcone włosy, niestety do roli w "Generation Kill" musiał je ściąć i nie zdążyły odrosnąć do rozpoczęcia zdjęć do Twilight.

Studio filmowe Paramount Pictures miało możliwość produkcji "Zmierzchu" ostatecznie jednak zrezygnowało.

W pierwotnej wersji scenariusza w filmie miało pojawić się FBI. Zamysłem była zmiana "Zmierzchu" w film akcji.

Hardwicke i Rosenberg razem tworzyły scenariusz. Pracowały nad nim sześć tygodni.

W początkowej wersji scenariusza Bella nie była zwykłą nastolatką tylko gwiazdą.

Kiedy kręcono scenę z pojawieniem się ''złych wampirów'', aktorzy Cam Gigandet (James), Rachelle Lefevre (Victoria) i Edi Gathegi (Laurent) nosili obuwie, które wyglądało jak bose stopy.

Catherine Hardwicke postanowiła dodać kilka nowych scen do filmu. Ponowne ujęcia dotyczyły Jacoba, historii Cullenów i sceny na polanie.

Według lipcowego (2008) wywiadu Network.NationalPost.com z reżyserką Catherine Hardwicke, Kristen Stewart została polecona do roli Belli Swan przez swojego kolegę z planu filmowego "Wszystko za życie" (2007), Emile'a Hirscha.

Christian Serratos do roli Angeli Weber nosiła swoje własne okulary.

Kristen Stewart skończyła 18 lat w okresie kręcenia filmu. Świętowała urodziny na planie - z urodzinowym tortem i nocą spędzoną na zdjęciach do filmu.

"Zmierzch" jest ekranizacją pierwszej części 4-tomowej sagi autorstwa Stephenie Meyer, która została wydana w 37 krajach.

Kultowa seria książek do tej pory osiągnęła imponujący wynik 25 milionów sprzedanych na świecie egzemplarzy!

Seria przez 91 tygodni zajmowała 1 miejsce listy literackich bestesellerów "The New York Times" ("Zmierzch" znalazł się także w prestiżowym gronie: Najlepsza Książka Roku wg "Publishers Weekly", Najlepsza Książka Dekady wg Amazon, Wybór Redaktora Naczelnego "The New York Times").

Trzecia część sagi zatytułowana "Zaćmienie" (wydana w USA w 2007 roku) potrzebowała zaledwie 2 tygodni aby znaleźć się na 1 miejscu amerykańskich bestsellerów, detronizując tym samym ostatnią część Harry Pottera.

Czwarta, ostatnia książka pt. "Przed świtem", wydana w USA w sierpniu 2008 w ciągu pierwszych 24 godzin sprzedała się w ilości 1 mln 300 tys.ezgemplarzy.

Pierwszy umieszczony w internecie na MySpace zwiastun filmu w ciągu pierwszego tygodnia przyciągnął prawie 3 miliony widzów i ścigał się z rekordem oglądalności ustanowionym przez "Indiana Jones i królestwo kryształowej czaszki".

W tygodniu amerykańskiej premiery filmu odtwórca głównej roli Robert Pattinson był na pierwszym miejscu popularności tzw. "STARmeter" największej internetowej strony filmowej IMDB, wyprzedzając tym samym takie gwiazdy jak Leonardo Di Caprio czy Brad Pitt.

W tygodniu amerykańskiej premiery filmu odtwórczyni głównej roli Kristen Stewart znalazła się na drugim miejscu popularności "STARmeter" na IMDB, wyprzedzając tym samym m.in. Angelinę Jolie.

W tygodniu amerykańskiej premiery filmu "Zmierzch" był na pierwszym miejscu popularności "MOVIEmeter" na IMDB.

Na miesiąc przed premierą filmu jego soundtrack znalazł się na pierwszym miejscu muzycznych bestsellerów Amazon.

Na tydzień przed premierą filmu ścieżka dźwiękowa znalazła się na pierwszym miejscu listy Billboard 200. Do tej pory podobny sukces w roku 2008 osiągnęły tylko dwa inne soundtracki takich hitów kinowych jak MAMMA MIA! i JUNO.

Autorka sagi Stephenie Meyer, której sukces porównuje się do J.K.Rowling, została umieszczona przez magazyn "TIME" na liście 100 najbardziej wpływowych osób.

W internecie funkcjonuje ponad 350 stron internetowych.

Na 2 miesiące przed premierą filmu w okresie 2 tygodni odnotowano 14.314 dyskusji wśród 123 społeczności internetowych.

Na oficjalnej stronie filmu zarejestrowano ponad 8 milionów odwiedzin, tj. więcej niż odnotowuje się na stronach innych filmów w trakcie ich całego życia.

Serwer strony MTV.com przestał działać z powodu ilości odwiedzin, kiedy umieszczono na nim pierwsze zdjęcia obsady filmu. Zainteresowanie było porównywalne z takimi filmami jak "Harry Potter" czy "Spider Man".

Tygodnik Etertainment Weekly, który umieścił na okładce jednego z lipcowych numerów gwiazdy filmu "Zmierzch" był najlepiej sprzedającym się numerem w 2008 roku. Z tego powodu redakcja zdecydowała się na rzadką dla siebie decyzję ponownego umieszczenia bohaterów filmowych na okładce. Wyjątkowe wydanie z 14 listopada miało aż 3 różne okładki z głównymi bohaterami filmu (jedną z Robertem Pattinsonem,jedną z Kristen Stewart i jedną, na której znaleźli się oboje).

Więcej o filmie:


https://vod.plus?cid=fAmDJkjC