FILM

Dla niej wszystko (2010)

Next Three Days, The

Recenzje (1)

Lara (Elizabeth Banks) i John (Russell Crowe) wiodą normalne życie. On jest nauczycielem literatury, ona pracuje w firmie. Mają kilkuletniego syna i bardzo się kochają. Idylla kończy się pewnego ranka, gdy do ich domu wkracza policja z nakazem aresztowania kobiety za zabójstwo. Podczas rozprawy okazuje się, że dowody są obciążające i zostaje ona skazana na 20 lat pozbawienia wolności. John postanawia wyciągnąć ją z więzienia za wszelką cenę.

"Dla niej wszystko" to remake francuskiej produkcji "Pour elle", która w Polsce znana jest pod tytułem... "Dla niej wszystko". Nowa wersja jest wyjątkowo wierna oryginałowi. Tak naprawdę obydwa obrazy różnią niuanse jak odrobina sarkazmu u amerykańskiego bohatera. Niektóre sceny, łącznie z pomysłem na początek filmu, są stuprocentową kalką. Paul Haggis wydłużył jednak swoje dzieło o pół godziny i trzeba przyznać, że spożytkował je należycie. Przez większość seansu obserwujemy Johna misternie przygotowującego plan uwolnienia żony. Właśnie głównie w tej części pojawiają się dodatkowe minuty. Haggis w ślimaczym tempie przeprowadza widza przez strategię, którą opracowuje zdeterminowany mężczyzna. Razem z nim, krok po kroku dopasowujemy kolejne elementy układanki, obserwujemy, liczymy i uczymy się z filmików w internecie, jak otwierać zamek samochodowy przy pomocy piłki tenisowej. Nasz bohater nie jest złoczyńcą, gangsterem, lecz zwykłym nauczycielem, nie wszystko przychodzi mu więc łatwo. Co więcej, co chwila popełnia błędy, często działa po omacku, traci tak przecież potrzebne pieniądze. To wszystko sprawia, że jest absolutnie wiarygodny, a przez troskliwość względem syna i ciepły uśmiech Crowe'a wzbudza sympatię (co trudno było powiedzieć o jego francuskim odpowiedniku). I wszystko jest wspaniale, dajemy się wciągnąć, zaintrygowani, w jaki sposób John zamierza zrealizować plan. Do póki nie dochodzi do samej ucieczki. Tutaj niestety twórców poniosła ułańska, przepraszam, hollywoodzka fantazja. Owszem, film dostaje potężny zastrzyk adrenaliny, sprawy zaczynają toczyć się ekspresowo i robi się naprawdę nerwowo, ale i coraz mniej prawdopodobnie. Dochodzi do absurdalnych scen, gdzie policjant rozpoznaje znajdujących się w tłumie zbiegów w zasadzie po czubkach głów. Dochodzi też do przerysowanych, mocno dramatycznych akcji, z próbującą się zabić Larą.

Normalnie nie miałabym nic przeciwko temu. W końcu to film sensacyjny, a te rządzą się swoimi prawami, które zresztą zupełnie mi odpowiadają. Nie oczekuję od tego typu produkcji skrajnego realizmu, przymykam nawet oko, na ignorowanie zasad logiki czy fizyki. Nie rozumiem tylko, po co Haggis na początku tak się starał, by uwiarygodnić całą historię, skoro w finale i tak dostajemy zwyczajny pościg z superwyczynami rzekomo zwykłego faceta. Marnotrawstwo.

Więcej o filmie:


https://vod.plus?cid=fAmDJkjC