FILM

Szalone serce (2009)

Crazy Heart

Recenzje (1)

Porównania z "Zapaśnikiem" Darrena Aronofsky'ego towarzyszą obrazowi Scotta Coopera od początku. I trzeba przyznać nie są one bezpodstawne. Tym razem upadłym bohaterem jest muzyk country, samotny alkoholik, bez grosza przy duszy. Bad Blake (Jeff Bridges) chleje na umór i żyje na łasce i niełasce innych, godząc się na występy w najbardziej zapyziałych knajpach. Pewnego dnia na jego drodze, a dokładniej w hotelowym pokoju, pojawia się pewna dziennikarka (Maggie Gyllenhaal). Kobieta po przejściach, samotna matka, która dotąd nie miała szczęścia do facetów. Łączy ich ból, rozczarowanie, potrzeba bliskości. Przelotny romans, zmienia się w głębsze uczucie, ale, jak głosi porzekadło, miłość to za mało.

Ameryka kocha takie historie i - nie bójmy się powiedzieć tego głośno - nie tylko Ameryka. To piękna, liryczna opowieść ku pokrzepieniu serc. Obietnica lepszego jutra, zapowiedź zwycięstwa a w końcu nadzieja na miłość. Potęga tego dzieła, podobnie jak i "Zapaśnika", tkwi jednak w formie. Reżyser nie karmi nas lukrowanymi obrazkami, słodką historyjką i powabnymi bohaterami. Ten świat jest szorstki, brudny, śmierdzący i jak życie niedoskonały. Bad i Jean nie znają prostych odpowiedzi, błądzą, szukają a my kibicujemy im w tej nierównej walce.

Może "Szalone serce" nie ma aż takiej siły rażenia, jak dzieło Aronofsky'ego, ma jednak niewątpliwie nieodparty słodko-gorzki urok.

https://vod.plus?cid=fAmDJkjC