FILM

Zero (2009)

Recenzje (1)

Akcja produkcji "Zero" rozgrywa się w bliżej nieokreślonym miejscu i czasie. Wśród jego bohaterów znaleźli się prezes korporacji podejrzewający żonę o zdradę, komiwojażer unikający syna, aktorka filmów porno, obleśni detektywi, lekarka, męska prostytutka, ubodzy rodzice umierającego dziecka i wielu innych. Ich ścieżki przecinają się, a podejmowane decyzje - zgodnie z przypowieścią o motylu poruszającym skrzydełkami gdzieś na jednej półkuli, a wywołującym huragan na drugiej - uruchamiają lawinę kolejnych zdarzeń.

Borowski konstruując swój film sięgnął po formułę perfekcyjnie realizowaną przez Roberta Altmana, a ostatnio zgrabnie wykorzystaną w oscarowym "Mieście gniewu" przez Paula Haggisa czy twórców serialu "Sześć stopni oddalenia". Licznych bohaterów zderza ze sobą, pokazuje jak z pozoru nieważne działania potrafią znacząco wpłynąć na życie nieznajomych. O ile u Altmana, Haggisa czy wymienionej telewizyjnej produkcji zastosowanie podobnej metody czemuś służyło, najczęściej pogłębionemu portretowi psychologicznemu konkretnych grup społecznych czy analizie sytuacji politycznej, u Borowskiego to tylko zgrabne ćwiczenie warsztatowe. W czasie seansu "Zero" ogląda się jedynie formę, treść nie ma znaczenia. Reżyser powołuje do życia zbyt wielu bohaterów, a co za tym idzie pojawia się za dużo aktorów i widz przyłapuje się na refleksji, kogo jeszcze w obsadzie brakuje ze współczesnych polskich gwiazdorów. Borowski nawet nie wysila się aby wymyślić dla niektórych nowe role. Roma Gąsiorowska wygląda jakby gościnnie wpadła z planu "Wojny polsko-ruskiej", a Marian Dziędziel dopiero co odszedł od stołu z "Wesela". Liczba wątków nie przekłada się również na ich jakość. Oczekując na spektakularną kulminację otrzymujemy w większości przypadków sentymentalny banał.

"Zero" to idealny przykład na to, iż mniej oznacza więcej. Minimalistyczna muzyka gitarzysty rockowego Adama "Burzy" Burzyńskiego brzmi energetycznie i angażuje widza. Także oszczędne w kolorach zdjęcia Arkadiusza Tomiaka budzą zachwyt. Jedynie scenariusz pęka w szwach. Mimo to otrzymujemy zero wartościowej treści.

Więcej o filmie:


https://vod.plus?cid=fAmDJkjC