FILM

Zero (2009)

Pressbook

W wielkiej, bliżej nieokreślonej metropolii wstaje dzień. Na wysokim piętrze biurowca, w dużym gabinecie szefa międzynarodowej korporacji dzwoni telefon. Biznesman chwilę wpatruje się w ekran komórki, aż w końcu odbiera. Dzwoni niechlujny tłuścioch jadący rozklekotanym vanem z dziwacznym towarzyszem. Pyta o decyzję. Chodzi o śledzenie pewnej osoby. Po chwili wahania biznesman potwierdza zlecenie. Nie przeczuwa, że jednym "tak" uruchamia lawinę wydarzeń, która wpłynie na losy części mieszkańców miasta.

To początek wielowątkowej historii, w której przetną się drogi wielu osób, a każda ich decyzja będzie miała konsekwencje nie tylko dla nich. "Zero" to opowieść o miłości i nienawiści, o zdradzających i zdradzanych, o przemocy i seksie oraz o zaskakujących tajemnicach, które poznamy w trakcie tej przedziwnej doby. Wprawiona w ruch machina nieodwracalnie zmieni życie bohaterów. Czy rzeczywiście nieodwracalnie?

Bohaterowie

To ponad dwadzieścia rozmaitych, bezimiennych osób (w filmie nie pada ani razu imię czy nazwisko) - mieszkańców pewnego miasta: prezes dużej firmy, odpychający detektywi, elegancka pani doktor, taksówkarz, gwiazdka porno, pracownik korporacji, gazeciarz ze skrzyżowania, zadbana młoda kobieta, biedny domokrążca i inni.

Miejsce

Rzecz dzieje się w wielkim, bliżej nieokreślonym mieśce. Eleganckie biura na najwyższych piętrach czy luksusowe mieszkania pojawiają się obok zapyziałych kamienic czy obskurnych zaułków. Aby wzmocnić efekt "odmiejscowienia" akcji zdjęcia były realizowane w dwóch miastach, a dodatkowo na etapie postprodukcji zostały dokonane ingerencje w miejski pejzaż (warto również zwrócić uwagę na tablice rejestracyjne samochodów, które w przewrotny sposób podkreślają bezimienność bohaterów i miasta).

Narracja

Wielość wątków sprawia, że historie poszczególnych postaci poznajemy fragmentarycznie w myśl bezwzględnej zasady narracyjnej - podążamy zawsze za bohaterem wypowiadającym ostatnie zdanie bądź słowo w dialogu. Czasem wracamy do poznanych postaci czy wątków, a czasem nie. Widz na podstawie kolejnych, często zaskakujących, elementów tej układanki ma szansę odtworzyć bieg wydarzeń.

Produkcja

Kompletowanie obsady zajęło ponad pół roku. W sumie w filmie wystąpiło 44 aktorów, dwójka dzieci, ponad 200 statystów, jeden pies i jedna wiewiórka. Film był realizowany w ponad 50 lokalizacjach. Okres zdjęciowy trwał 34 dni.

Robert Więckiewicz

Aktor o niejednej twarzy, na swym koncie ma wiele różnorodnych ról, w tym m.in.: "Vinci", "Lejdis", "Ile waży koń trojański?". Od 1999 aktor Teatru Rozmaitości w Warszawie, a wcześniej Teatru Polskiego w Poznaniu. Laureat nagrody FPFF za pierwszoplanową rolę męską (Wszystko będzie dobrze" "Świadek koronny") oraz dwukrotny laureat PNF ("Wszystko będzie dobrze" i "Ile waży koń trojański?").

Aleksandra Popławska

Aktorka teatralna i filmowa. Zagrała wiele niezwykłych ról teatralnych w sztukach reżyserowanych m.in. przez Grzegorza Jarzynę czy Agnieszkę Glińską. Obecnie występuje na deskach warszawskiego Teatru Rozmaitości.

Marian Dziędziel

Znany publiczności z wielu wybitnych kreacji aktorskich, pełnych charyzmy i wyrazistości, m.in. w: "Wesele", "Wszyscy jesteśmy Chrystusami", "Komornik". Od 1969 r. aktor Teatru Słowackiego w Krakowie.

Roma Gąsiorowska

Aktorka zadebiutowała w 2003 r. na deskach Teatru Rozmaitości rolą w przedstawieniu "Disco Pigs" w reżyserii Krzysztofa Jaworskiego. W tym samym roku zadebiutowała także fabularnie pod okiem Jerzego Stuhra w filmie "Pogoda na jutro". Ostatnio mogliśmy obejrzeć jej niezwykłe oblicze w "Wojnie polsko-ruskiej" Xawerego Żuławskiego.

Przemysław Bluszcz

Aktor dramatyczny, z wykształcenia lalkarz. Za rolę Tadka w filmie "W dół kolorowym wzgórzem" w reżyserii Przemysława Wojcieszka otrzymał w 2004r. na FPFF w Gdyni nagrodę za debiut. Wystąpił m.in. w filmach: "Operacja Dunaj", "Skazany na bluesa", "Oda do radości".

Bogdan Koca

W latach 1975-81 i 2006-08 występował w Teatrze Polskim we Wrocławiu. W 1982 roku wyjechał do Australii, gdzie wyreżyserował wiele przedstawień teatralnych. W 1997 roku założył Sydney Art Theatre, gdzie pełnił funkcję dyrektora artystycznego i reżysera. Wystąpił w kilkunastu filmach australijskich. Od roku 2009 dyrektor Teatru im. C.K Norwida w Jeleniej Górze.

Zbigniew Konopka

W latach 1988-94 występował w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, w latach 1995-2007 był aktorem Teatru Nowego w Warszawie. W latach 2007-08 występował w Teatrze Rampa. Obecnie (od roku 2008) jest aktorem stołecznego Teatru Powszechnego. Współpracuje także z Videoteatrem POZA.

Andrzej Mastalerz

Aktor zadebiutował w "Krótkim filmie o zabijaniu" Krzysztofa Kieślowskiego, licznie nagradzanym, m.in. na Festiwalu w Cannes. Aktor ma na swym koncie wiele wspaniałych kreacji w takich filmach jak: "Nad rzeką, której nie ma" (nominacja do nagrody za drugoplanową rolę męską na Festiwalu w Gdyni), "Angelus", "Wesele", "Benek". Od 1998 r. aktor warszawskiego Teatru Studio.

Cezary Kosiński

Absolwent warszawskiej PWST. Od 1997 r. należy do zespołu Teatru Rozmaitości w Warszawie. Wystąpił w wielu filmach, m.in.: "Testosteron", "Dług", "Amok", "Pieniądze to nie wszystko". Szerszą popularność zawdzięcza roli doktora Jacka Mejera w serialu "Na dobre i na złe".

Agnieszka Podsiadlik

Zadebiutowała w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego rolą Chłopca w Czekając na Godota w reż. Jerzego Zegalskiego (2000). Z TR Warszawa związana od sezonu 2003/2004. Grała w Teatrze Telewizji, m.in. w "Ślubach panieńskich" w reż. Krystyny Jandy. Wystąpiła w dwóch filmach Doroty Kędzierzawskiej: "Jestem" i "Pora umierać".

Maria Maj

Aktorka teatralna i filmowa, która zarówno rozśmieszała nas w serialu Camera Cafe jak i zachwycała swym kunsztem w każdej roli dramatycznej, m.in.: "Pręgi", "Edi", "Patrzę na Ciebie Marysiu". Znana widzom również z wielu seriali, jak choćby: "M jak miłość", "Boża podszewka cz. 2", "Brzydula". Od 1996 aktorka Teatru Rozmaitości w Warszawie.

Wojciech Zieliński

Absolwent PWSFTviT w Łodzi. Od 2005 r. aktor Teatru Studio w Warszawie. Na dużym ekranie zadebiutował epizodem w filmie Anny Jadowskiej "Dotknij mnie" (2004 r.)

Sławomir Rokita

Aktor Teatru im. Słowackiego w Krakowie. Absolwent PWSFTviT w Łodzi. Jego debiutem fabularnym był film "Biały mazur" (1978 r.) w reżyserii Wandy Jakubowskiej.

Michał Tarkowski

Absolwent Wydziału Architektury na Politechnice Warszawskiej (1974). W latach 70-tych współtworzył kabaret "Salon niezależnych". W kinie zadebiutował filmem Krzysztofa Zanussiego pt. "Iluminacja" (1972).

Krzysztof Czeczot

Aktor, dramaturg. Występuje na deskach Teatru Współczesnego w Szczecinie (od roku 2002). Współpracował także Teatrem Rozmaitości w Warszawie oraz Boattheatre w Kopenhadze. Autor kilku dramatów, m.in. "Bajzlu" (inscenizacja w Teatrze Ludowym w Krakowie-Nowej Hucie oraz w Teatrze TV (pod tytułem "Bezład") i "Cyrku 76" (inscenizacja w Teatrze Współczesnym w Szczecinie).

Kamilla Baar

Absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie. Zadebiutowała na dużym ekranie w filmie Juliusza Machulskiego "Vinci" (2004 r.). Nieczęsto możemy podziwiać jej niewątpliwy talent, ze względu na niezwykle starannie dobierane role, a ostatnią z nich jest rola w mega produkcji "Generał. Zamach na Gibraltarze".

Joanna Bogacka

Aktorka Teatru Wybrzeże w Gdańsku, gdzie za swoje role wielokrotnie była nagradzana. Absolwentka PWSTiF w Łodzi. Szerszej publiczności znana ze swych ról w serialach, m.in.: "Barwy szczęścia", "Na dobre i na złe", "Boża podszewka".

Rafał Mohr

Aktor od rewelacyjnego debiutu w filmie "Słodko-gorzki" (1996 r.) pozyskał do swojego dorobku role m.in. w tytułach: "Egoiści", "Wiedźmin", "Julia wraca do domu", "0_1_0". Laureat nagrody im. Aleksandra Bardiniego dla najlepszego absolwenta Akademii Teatralnej w Warszawie przyznanej przez jej rektora.

Bogusława Schubert

Aktorka filmowa i teatralna, znana ze współpracy z Agnieszką Holland. 18 lat mieszkała we Francji, gdzie ukończyła szkołę teatralną i występowała m.in. w Theatre National De Chaillot. Była autorką francuskiego przekładu "Ślubu" Witolda Gombrowicza, przygotowanego na potrzeby jednej z inscenizacji tego teatru.

Mariusz Słupiński

W latach 1998-2004, 2007- aktor Teatru Jaracza w Łodzi. Od 2004 występuje także w Teatrze Studio w Warszawie. Absolwent PWSFTviT w Łodzi. W dorobku filmowym ma takie tytuły, jak: "Egoiści", "Benek", "Lekcje Pana Kuki", "Kochaj i Tańcz".

Magdalena Popławska

Laureatka nagrody za rolę Mirandy w "Kalimforcie" na XLVII Kaliskich Spotkaniach Teatralnych. Znana m.in. z ról w filmach: "Doskonałe popołudnie", "Benek", "0_1_0" a także z serialu "Ekipa".

Michał Żurawski

Już w 2004 roku zagrał w etiudzie "Jego dziewczyna" u boku Roberta Więckiewicza. Grał w filmach reżyserowanych przez Dominika Matwiejczyka "Czarny" oraz "Związek na odległość". W 2008 roku zagrał w filmie "Lunatycy" Macieja Sterło. Aktora najczęściej można spotkać na deskach Teatru Montownia w Warszawie.

Gabriela Muskała

Aktorka oraz autorka 2 sztuk teatralnych (przetłumaczonych na kilka języków). Związana z Teatrem Jaracza w Łodzi i Teatrem Dramatycznym w Warszawie. Laureatka wielu nagród za swe kreacje teatralne. Film "Cała zima bez ognia" w reż. Grega Zglińskiego, w którym zagrała pierwszoplanową rolę - Kosowiankę Labinotę - otrzymał dwie nagrody na Festiwalu Filmowym w Wenecji w 2004 r.

Janusz Chabior

Aktor teatralny i filmowy. Od 2006 r. związany z warszawskim Teatrem Rozmaitości. Ma w swym dorobku wiele ról filmowych, m.in. w "Futrze", "Małej Moskwie", "Pitbullu".

Magdalena Boczarska

Absolwentka PWST w Krakowie. Znana szerszej publiczności z brawurowej roli Luny w "Idealnym facecie dla mojej dziewczyny". Na uwagę zasługują także inne jej kreacje aktorskie w filmach m.in.: "Futro", "Testosteron" i "Pod powierzchnią".

Małgorzata Buczkowska-Szlenkier

Absolwentka PWST w Krakowie. Od roku 2004 aktorka Teatru Jaracza w Łodzi. Z jej ostatnich ról należy wymienić: "To nie tak jak myślisz kotku", "Cztery noce z Anną", "Statyści".

Sonia Bohosiewicz

Aktorka filmowa i teatralna. Jej brawurowa rola Hanki w "Rezerwacie" (2007 r.) Łukasza Palkowskiego zaowocowała zarówno zachwytem krytyków jak i uwielbieniem publiczności, mianem "odkrycia roku" i wieloma nagrodami filmowymi.

Paweł Borowski

W 1997 roku otrzymał dyplom z wyróżnieniem ASP w Warszawie (kierunki malarstwo i film animowany). Miał parę wystaw indywidualnych (m.in. w CSW oraz w Zachęcie), a następnie nakręcił kilka filmów krótkometrażowych - w tym "Love Gamestation" i "Kocham cię" - za które był wyróżniany i nagradzany na wielu festiwalach (m.in. 54. MFF w Berlinie, Tribeca Film Festival w Nowym Jorku).

Arek Tomiak - zdjęcia

Jeden z najbardziej utalentowanych i najciekawszych operatorów filmowych młodego pokolenia. Zdobywca wielu nagród filmowych: dwukrotny laureat nagrody za zdjęcia na FPFF w Gdyni. Autor zdjęć, miedzy innymi do filmów Statyści i Palimpsest.

Adam "Burza" Burzyński - muzyka

Gitarzysta, kompozytor, grał lub gra w zespołach "Kobranocka" i "Kazik Na Żywo".

Wojciech Żogała - scenografia

Dwukrotny laureat nagród FPFF w Gdyni za filmy "Edi" i "Mistrz".

Piotr Dzięcioł

Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Wydziału Produkcji PWSFTviT w Łodzi. Założyciel i prezes Studia Opus Film. Wyprodukował, między innymi filmy: "Edi" i "Mistrz" Piotra Trzaskalskiego, "Masz na imię Justine" Franco de Pena, "Z Odzysku" Sławka Fabickiego, "Lekcje Pana Kuki"Darka Gajewskiego. Koprodukował "Sztuczki" Andrzeja Jakimowskiego. Członek Rady PISFu, Zarządu Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych oraz Europejskiej Akademii Filmowej.

Więcej o filmie:


https://vod.plus?cid=fAmDJkjC