FILM

Battleship: Bitwa o Ziemię (2012)

Battleship

Pressbook

PETER BERG (Hancock, Królestwo) podjął się reżyserii filmu Battleship: Bitwa o Ziemię, którego akcja rozgrywa się na morzu, w powietrzu i na lądzie i pokazuje walkę naszej planety o przetrwanie podczas zmagań z nieznaną siłą.

W filmie występują - TAYLOR KITSCH (John Carter) jako porucznik Alex Hopper, oficer marynarki wojennej przydzielony do służby na okręcie USS John Paul Jones; ALEXANDER SKARSGÅRD (Czysta krew, Melancholia) w roli starszego brata Hoppera, Stone’a, oficera dowodzącego na okręcie USS Sampson; światowa gwiazda muzyki RIHANNA, debiutująca w filmie w roli Cory Raikes, członka załogi Hoppera i specjalisty ds. broni na USS John Paul Jones; BROOKLYN DECKER (Żona na niby) - Sam Shane, narzeczona Hoppera i terapeutka specjalizująca się w rehabilitacji kombatantów; TADANOBU ASANO (Thor) – kapitan Yugi Nagata, oficer dowodzący na japońskim niszczycielu Myoko i rywal Hoppera oraz LIAM NEESON (Przetrwanie) jako przełożony Hoppera i Stone’a (także ojciec Sam), admirał Shane, komandor floty na Pacyfiku.

W rolach drugoplanowych zagrali - HAMISH LINKLATER (Fantastyczna czwórka) jako Cal Zapata, naukowiec dowodzący stacją satelitarną na Hawajach, która zajmuje się wykrywaniem na niebie wszelkich odznak życia; JESSE PLEMONS (Friday Night Lights) – bosman Jimmy „Ordy” Ord na okręcie USS John Paul Jones; pochodzący z Nowej Zelandii JOHN TUI (Samoan Wedding) jako odpowiedzialny za maszynownią Walter „Bestia” Lynch oraz debiutujący na ekranie pułkownik armii amerykańskiej GREGORY D. GADSON, dowódca batalionu, który w 2007 roku stracił obie nogi w Iraku. Gadson wciela się w postać podpułkownika Micka Canalesa, weterana wojennego, który rozpoczyna rehabilitację właśnie w chwili, kiedy obcy przeprowadzają atak na Ziemię.

Film Battleship: Bitwa o Ziemię został zainspirowany klasyczną grą Hasbro, a wyprodukowali go BRIAN GOLDNER i BENNETT SCHNEIR z firmy Hasbro (Transformers oraz G.I. Joe), SCOTT STUBER (Safe House, Raj dla par), SARAH AUBREY (Królestwo) oraz DUNCAN HENDERSON (Pan i władca: Na krańcu świata, Gniew oceanu). Scenariusz napisali JON HOEBER & ERICH HOEBER (Red).

Kompletując ekipę, Berg zwrócił się do doświadczonych filmowców, z którymi już wcześniej współpracował - TOBIAS SCHLIESSLER (Hancock) - zdjęcia; NEIL SPISAK (Hancock, Spider-Man) - scenografia; COLBY PARKER, JR. (Hancock), BILLY RICH (American Gangster, Robin Hood) i PAUL RUBELL (Transformers, Hancock) - montaż; LOUISE MINGENBACH (Hancock, Kac Vegas) – kostiumy; JONATHAN MONE (Wilkołak) i BRADEN AFTERGOOD – producenci wykonawczy. Efektami specjalnymi zajęli się specjaliści Industrial Light & Magic - PABLO HELMAN (Wojna światów), GRADY COFER (Star Trek) oraz zdobywca Oskara® BURT DALTON (Ciekawy przypadek Benjamina Buttona).

Zdjęcia do filmu Battleship: Bitwa o Ziemię realizowane były głównie w Honolulu na Hawajach, a filmowcy otrzymali bezprecedensowe wsparcie od marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych. Dowództwo marynarki wojennej zezwoliła ekipie na wizytę na kilku niszczycielach, które cumowały tymczasowo w Pearl Harbor m.in. USS Hopper (DDG 70) oraz na USS Preble (DDG 88) i USS Chung-Hoon (DDG 93) cumujące na Hawajach. Dodatkowo filmowcy otrzymali pozwolenie na wizytę na okręcie Chung-Hoon, kiedy ten przebywał na pełnym morzu. Dało to ekipie i aktorom możliwość przyjrzenia się pracy marynarzy.

Ostatecznie, zdjęcia odbyły się także na okręcie wojennym Missouri Memorial (BB-63), na którym w 1945 roku Japończycy poddali się aliantom, co zakończyło II wojnę światową.

Kiedy filmowiec Peter Berg został zaangażowany przez Universal Pictures i Hasbro jako reżyser filmu Battleship: Bitwa o Ziemię, zajmował się właśnie dokumentacją do innego filmu o marynarce wojennej Stanów Zjednoczonych, która jest jego pasją. Prezesowi firmy Hasbro Brianowi Goldnerowi bardzo zależało na współpracy z Bergiem m.in. dlatego, że ten już od dzieciństwa fascynował się wszystkim, co dotyczyło marynarki. „Pete jest olbrzymim miłośnikiem statków, historii marynarki wojennej i morza,” mówi Goldner.

Film jest spełnieniem marzeń reżysera, który już jako dziecko często odwiedzał z ojcem muzea marynarki wojennej. Tak o tym mówi: „Battleship: Bitwa o Ziemię to moja pasja. Jako dzieciak spędzałem mnóstwo czasu na statkach pochłaniając historie o wielkich bitwach II wojny światowej. Kiedy przedstawiono mi projekt, szybko zdecydowałem jaki kształt powinien przybrać film. Miała to być współczesna opowieść o międzynarodowej flocie zaangażowanej w bardzo dynamiczne, gwałtowne walki toczone na pełnym morzu. Zresztą, w każdym miejscu na świecie ludzie wiedzą, czym jest ‘Battleship’. Możliwość przekształcenia popularnej marki w film to olbrzymi plus.”

Podczas przygotowań do filmu, Berg utrzymywał świetne stosunki z przedstawicielami marynarki wojennej. „Bardzo spodobał im się fakt, że to właśnie marynarka ma ocalić świat. Marynarze pływający na niszczycielach zauważyli, że po raz pierwszy film nie skupia się na lotniskowcach. Załogi niszczycieli są zaangażowane w prawdziwe walki. Ich okręty ochraniają wojskowe lotniskowce,” mówi Berg.

Jeśli chodzi o tytuł filmu, to jest on nie do końca właściwy. Tak wyjaśnia to reżyser: „Chociaż w tytule filmu widnieje słowo ‘battleship’ (okręt wojenny), takie okręty zostały już wycofane z czynnej służby i zastąpione niszczycielami – najbardziej śmiercionośnymi okrętami bojowymi na Ziemi.”

Dyskutując o głównych powodach produkcji filmu, szef firmy Hasbro wyjaśnia: „‘Battleship’ to światowa marka, która jest na rynku od ponad 40 lat w 30 krajach świata. Ludzie znają tę grę i rozumieją jej zasady. Dobrze wiedzieliśmy, że możemy wykorzystać jej elementy w nieznany dotąd sposób. Co więcej, wierzymy, że wprowadzenie do filmu elementu pozaziemskiego sprawi, że będzie on jeszcze bardziej współczesny i bardzo uniwersalny.”

Chociaż współczesnym odpowiednikiem okrętu wojennego jest niszczyciel, okręt odegrał olbrzymią rolę podczas II wojny światowej i był używany przez marynarkę wojenną do roku 1991, kiedy rozpoczęła się pierwsza wojna w Iraku. Tak mówi o tym jeden z producentów, Scott Stuber: „Okręty wojenne były olbrzymimi statkami dysponującymi olbrzymimi działami. Ich zadaniem była ochrona floty, a przede wszystkim lotniskowców. Dzisiaj ich rolę pełnią niszczyciela.”

Kiedy ostatecznie zdefiniowano tytułowego bohatera filmu, realizatorzy musieli wzbogacić historię o sprawdzonych bohaterów i tajemniczego wroga, z którym staną twarzą w twarz na otwartym morzu. Berg wyjaśnia: „Któregoś dnia wpadłem na pomysł walki okrętów wojennych z obcymi. Wiedziałem jednak, że jedynym sposobem, aby mój film odniósł sukces było to, aby jego bohaterowie byli wiarygodni. Wsparciem dla nich powinny być efekty komputerowe i widowiskowy spektakl.”

O napisanie scenariusza, Berg zwrócił się do autorów filmu Red, braci Ericha i Jon Hoeberów. Podczas prac nad scenariuszem bracia spędzili trzy dni na pokładzie niszczyciela USS Preble. „To było niezwykłe doświadczenie móc oglądać tę młodą załogę w akcji. Ich profesjonalizm i oddanie były inspirujące. W związku z tym, że zapewniono nam pełen dostęp do wszystkich pomieszczeń na statku, szybko poznaliśmy ich język, kulturę i sprzęt, jakim operowali. Właśnie to pomogło nam stworzyć jak najbardziej realistyczną historię i jej bohaterów.”

Zdjęcia do filmu rozpoczęły się w Oahu, na Hawajach, gdzie Berg kilka lat wcześniej wyreżyserował przebój Witajcie w dżungli (The Rundown). Chociaż istniało wiele powodów osadzenia akcji filmu na Hawajach, producent Scott Stuber podkreśla znaczenie tego miejsca, jakie widnieje w annałach II wojny światowej. „Osadziliśmy naszą opowieść w Pearl Harbor, aby oddać cześć historii. W obsadzie znaleźli się także weterani marynarki wojennej biorący udział w II wojnie światowej, a dodatkowo wykorzystaliśmy w filmie okręt wojenny USS Missouri i daliśmy mu do spełnienia kluczową rolę.” Producent odniósł się także do współczesnych relacji japońsko-amerykańskich. „Co roku manewry marynarki wojennej (RIMPAC) przypominają nam, jak daleko posunęliśmy się w naszych relacjach. Teraz, w filmie Battleship: Bitwa o Ziemię możemy oglądać amerykańskich i japońskich marynarzy walczących ze wspólnym wrogiem.”

TAYLOR KITSCH (Hopper) pojawi się wkrótce na ekranach kin także w filmie Savages w reżyserii Olivera Stone, a ostatnio można go było oglądać m.in. w takich produkcjach jak The Bang Bang Club, Friday Night Lights, John Carter, Gospel Hill oraz X-Men Origins: Wolverine.

RIHANNA (Raikes) to 24-letnia wokalistka pop (m.in. przebój „Umbrella”), która już rok temu stała się najmłodszą artystką w historii notowań Billboardu umieszczając na pierwszym miejscu 11 swoich przebojów. Rihanna jest m.in. laureatką sześciu nagród Grammy i trzech nagród MTV. Jej olbrzymi wpływ na fanów można obserwować na portalach społecznościowych i dzięki statystykom internetowym. Jej strona na YouTube została obejrzana ponad dwa miliardy razy, a na Facebooku jej profil posiada 53 miliony fanów.

LIAM NEESON (admirał Shane) jest obecnie jednym z czołowych aktorów filmowych, który zagrał w tak pamiętnych filmach jak Lista Schindlera (Schindler's List) - nominacja do Oskara® dla najlepszego aktora, Michael Collins – nominacja do Złotego Globu czy Kinsey. Inne filmy w jego dorobku to m.in. Przetrwanie (The Grey), Starcie tytanów (Clash of the Titans), Uprowadzona (Taken), Królestwo niebieskie (Kingdom of Heaven), To właśnie miłość (Love Actually), K-19 (K-19: The Widowmaker), Gwiezdne wojny: Mroczne widmo (Star Wars: Episode I—The Phantom Menace), Nawiedzony (The Haunting), Bunt na Bounty (The Bounty), Misja (The Mission), Suspect, Nell, Rob Roy.

PETER BERG (reżyseria / produkcja) odnosi sukcesy zarówno jako scenarzysta, reżyser, producent, jak i aktor. W 2009 roku wyreżyserował przebój kasowy Hancock z Willem Smithem w roli głównej. Berg zadebiutował jako reżyser w 1998 roku kultową czarną komedią Gorzej być nie może (Very Bad Things, a jego kolejnymi filmami były – Witajcie w dżungli (The Rundown) i Królestwo (The Kingdom). Jako producent zrealizował niezależną komedię Lars and the Real Girl z Ryanem Goslingiem.

W aktorskim dorobku Berga znajdują się takie filmy jak Ukryta strategia (Lions for Lambs), As w rękawie (Smokin’ Aces), Zakładnik (Collateral), Cop Land, Ostatnie uwiedzenie (The Last Seduction), W księżycową jasną noc (A Midnight Clear) i Late for Dinner.

TOBIAS SCHLIESSLER, ASC (zdjęcia) zrealizował wcześniej wspólnie z reżyserem Peterem Bergiem trzy filmy - Witajcie w dżungli (The Rundown), Friday Night Lights oraz Hancock. Inne produkcje w jego dorobku to Metro strachu (The Taking of Pelham 1 2 3) oraz musical Dreamgirls.

STEVE JABLONSKY (muzyka) jest autorem muzyki do takich filmów jak Teksańska masakra piłą łańcuchową (The Texas Chainsaw Massacre), The Amityville Horror (2005), Wyspa (The Island), The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning, The Hitcher, Transformers, Transformers: Zemsta upadłych (Transformers: Revenge of the Fallen), Koszmar z ulicy Wiązów (A Nightmare on Elm Street), Your Highness oraz Transformers 3 (Transformers: Dark of the Moon). Jako współpracownik kompozytora Hansa Zimmer, Jablonsky tworzył także ścieżki muzyczne m.in. do filmów Pearl Harbor i Hannibal.

Więcej o filmie:


https://vod.plus?cid=fAmDJkjC