FILM

Jak zostać królem (2010)

King's Speech, The

Pressbook

Fascynująca opowieść o człowieku, który uratował królestwo i w przełomowym momencie historii mężnie poprowadził Anglików w walce przeciwko najeźdźcy. Po śmierci króla Jerzego V (Michael Gambon) i szokującej abdykacji Edwarda VIII (Guy Pearce), książę Albert (Colin Firth) musi, pomimo wielkich oporów, objąć tron Anglii jako Jerzy VI. Ogromną przeszkodą w wypełnianiu monarszych obowiązków jest prześladujące go od najmłodszych lat… jąkanie. Oddana mężowi królowa Elżbieta (Helena Bonham Carter) dokłada wszelkich starań, aby pomóc mu pozbyć się zawstydzającej przypadłości. Jedyną osobą, która może tego dokonać, i przy wsparciu rodziny królewskiej, a także rządu Winstona Churchilla (Timothy Spall) dodać monarsze sił, by stawił czoło groźbie inwazji hitlerowskiej, okazuje się australijski specjalista o wielce nieortodoksyjnych metodach pracy nad wymową – Lionel Logue (Geoffrey Rush, laureat Oscara za „Blask”). Wkrótce rodzi się przyjaźń, która odmieni życie dwóch niezwykłych ludzi i zadecyduje o losach największej z wojen.

Film „Jak zostać królem”, oparty na fascynujących wydarzeniach z życia Króla Jerzego VI, ukazuje jego imponującą przemianę i w dowcipny sposób dowodzi, jak ważne dla każdego z nas jest odnalezienie własnego głosu.

Nazywany przez przyjaciół Bertie, wychowywał się w cieniu faworyzowanego przez opiekunów starszego brata. Leworęczny Albert był od małego przymuszany do pisania prawą ręką. Uznawany za słabeusza i nieśmiałego jąkałę, nienawidził publicznie zabierać głosu, a już na pewno nie marzył o tym, żeby panować nad brytyjskim imperium. Kapryśny los sprawił jednak, że przyjąwszy miano Jerzego VI przeszedł do historii jako mężny władca, który w trakcie bombardowania nie uciekł z Londynu.

Albert wstąpił na tron w efekcie niesłychanego jak na owe czasy mezaliansu. Wallis Simpson, dwukrotna rozwódka z Ameryki, skradła serce jego brata, Edwarda VIII. Mimo oburzenia swojego rodu, król ogłosił w radiowym przemówieniu do narodu, że zamierza poślubić ukochaną. 11 grudnia 1936 roku, po niespełna rocznym panowaniu Edward VIII abdykował. To bezprecedensowe wydarzenie w historii Zjednoczonego Królestwa oznaczało dla jego młodszego brata nadejście wyjątkowo trudnych dni. W swoim dzienniku Albert wyznał nawet, że w przededniu abdykacji brata rozpłakał się w ramionach matki.

Przyszły Jerzy VI najlepiej czuł się w domu, w otoczeniu rodziny. W czasie I wojny światowej odbywał służbę w marynarce, w 1923 roku ożenił się z lady Elizabeth Angelą Marguerite Bowes-Lyon (1900-2002), która urodziła mu dwie córki: zasiadającą obecnie na tronie Elżbietę i Małgorzatę (1930-2002).

W czasie II wojny światowej brytyjski król walczył z Hitlerem i własną słabością. W ocenie poddanych zwyciężył, bo chociaż namawiano go do wyjazdu, pozostał w kraju i porywającymi orędziami skutecznie wzmacniał patriotycznego ducha swoich poddanych. W czasie nalotu na pałac Buckingham cudem uniknął śmierci. Po wojnie zachorował na raka płuc, zmarł w 1952 roku wieku zaledwie 56 lat. Brytyjski tron objęła wówczas starsza córka Jerzego VI Elżbieta.

COLIN FIRTH – Bertie
Od lat uważany za najlepszego brytyjskiego aktora, zarówno komediowego jak i dramatycznego. Urodził się 10 września 1960 roku w miejscowości Grayshott w hrabstwie Hampshire. Jest rodowitym Brytyjczykiem, ale jako dziecko wiele podróżował. Pierwsze lata życia spędził w Nigerii, gdzie jego dziadkowie byli misjonarzami. Rodzice byli nauczycielami, ojciec uczył historii, matka wykładała teologię. Mimo tego młody Colin nie cierpiał szkoły. Jako osiemnastolatek dołączył do zespołu National Youth Theater. Występował rzadko, pracował najczęściej za kulisami. Rozpoczął studia w Drama Centre w Londynie. Debiutował w teatrze na West Endzie w sztuce Juliana Mitchella „Another Country”. Ekranizacja sztuki była także jego debiutem kinowym w 1984 roku. W latach 80. grywał głównie w filmach telewizyjnych. Jego kariera rozpoczęła się na dobre dopiero u schyłku lat 80. W 1988 roku zagrał na dużym ekranie rolę weterana wojennego w filmie Pata O’Connora „Miesiąc na wsi”. W tym samym roku wystąpił u Miloša Formana w filmie „Valmont” na podstawie skandalizujących „Niebezpiecznych związków”. Wielkie zainteresowanie publiczności wzbudził rolą Pana Darcy’ego w miniserialu BBC „Duma i uprzedzenia”, za którą w 1995 roku został nominowany do nagrody BAFTA. Rok później zagrał w filmie „Angielski pacjent”, uhonorowanym Oscarem za najlepszy film roku. Kolejne lata były bardzo pracowite. Bywało, że grywał w 5 filmach rocznie. Najważniejsze role z końca lat 90. to: Lord Wessex w „Zakochanym Szekspirze” Johna Maddena, Szekspir w „Blackladder Back and Forth”. W następnej dekadzie święcił triumfy m.in. w filmach kinowych „Dziewczyna z perłą”, „Gdzie leży prawda” oraz w telewizyjnym „Ostatecznym rozwiązaniu”. W 2001 roku stał się ulubieńcem kinomanek na całym świecie za sprawą komedii “Dzienniki Bridget Jones”. Film odniósł oszałamiający sukces, a Firth stał się najbardziej rozchwytywanym odtwórcą ról amantów w Hollywood. Zagrał w „To właśnie miłość” wyreżyserowanym przez Richarda Curtisa (2003), „Bridget Jones: W pogoni za rozumem” (2004) i „Przypadkowym mężu” (2009). W 2008 roku zagrał w niezwykle popularnym musicalu „Mamma Mia” z Meryl Streep i Piercem Brosnanem. Pięciokrotnie uhonorowany nagrodami BAFTA i nominowany do Oscara, a także wyróżniony na Festiwalu w Wenecji w 2009 roku za przejmującą kreację w „Samotnym mężczyźnie” Firth należy dziś do czołówki gwiazd filmowych. Ostatnio podziwialiśmy go w dramacie Michaela Winterbottoma „Genua. Włoskie lato”, kostiumowej komedii „Wojna domowa” oraz animowanej produkcji 3D Roberta Zemeckisa „Opowieść wigilijna”.

GEOFFREY RUSH – Lionel Logue
Zdobywca Oscara, BAFTY i Złotego Globu, jeden z najbardziej cenionych aktorów australijskich, który ma w dorobku ponad 70 kreacji teatralnych oraz 20 ról kinowych. Studiował na Uniwersity of Queensland oraz w paryskiej Jacques Lecoq School of Mime, Movement and Theatre. Jego rola w „Pamiętniku szaleńca”, którą miał okazję odgrywać także w Moskwie i Petersburgu, przyniosła mu wyróżnienie koła krytyków teatralnych z Sydney oraz nagrodę Victorian Green Room. Za osiągnięcia teatralne (m.in. występ u boku Cate Blanchett w „Oleannie”, a także za kreację w „Wujaszku Wani”) uhonorowano go nagrodą Sidney Myer Performing Arts. Do jego najważniejszych filmów kinowych należy zaliczyć: „Blask” (za rolę w którym otrzymał wszystkie liczące się wyróżnienia aktorskie na świecie, w tym Oscara), „Zakochanego Szekspira”, „Zatrute pióro” (kolejne nominacje do Oscara i Złotego Globu), „Elizabeth” (nominacja do BAFTY), „Kwestie zaufania”, „Krawca z Panamy”, trylogia „Piratów z Karaibów”, „Okrucieństwo nie do przyjęcia”, „Peter Sellers – Życie & Śmierć” (nagrody Gildii Aktorów Amerykańskich, Emmy i Złoty Glob) i „Elizabeth: Złoty wiek”. Jego powrót do teatru – rolą Berengera w komedii absurdu „Rush” – zaowocował najbardziej prestiżowymi wyróżnieniami teatralnym – Tony dla najlepszego aktora oraz wyróżnieniami Outer Critics Circle, Drama Desk i Drama League

HELENA BONHAM CARTER – Elżbieta
Brytyjska aktorka, której największą popularność przyniosły filmy „Terminator: Ocalenie” McG, „Podziemny krąg” Davida Finchera, „Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street” (nominacja do Złotego Globu), „Alicja w krainie czarów” i „Planeta małp” Tima Burtona oraz ostatnie trzy części ekranizacji „Harry’ego Pottera”: „Zakon Feniksa”, „Książę Półkrwi” i „Insygnia Śmierci”. Debiutowała w 1986 roku w „Lady Jane”, ale prawdziwe uznanie krytyki i widzów na całym świecie przyniosły jej „Pokój z widokiem” i „Powrót do Howard’s End” Jamesa Ivory’ego, „Jej wysokość Afrodyta” Woody’ego Allena, „Hamlet” Franco Zeffirellego oraz wyróżniona nominacją do Oscara i Złotym Globem kreacja w dramacie „Miłość i śmierć w Wenecji”. Jej liczne występy telewizyjne zdobyły wyróżnienia podobnej rangi – kreacja w serialu „Merlin” nominację do Emmy, rola w „Na żywo z Bagdadu” kolejne nominacje do Emmy i Złotego Globu, a występ w „Enid” nominacje do BAFTY. Najważniejsze spektakle z udziałem Bonham Carter to „Woman in White”, „The Chalk Garden”, „House of Bernarda Alba” i „Trelawny of the Wells”.

GUY PEARCE – David
Urodzony w Anglii, mieszka w Australii od 3. roku życia i od zawsze interesuje się aktorstwem. Międzynarodową popularność zdobył rolą w telenoweli „Sąsiedzi” od 1985 roku, a także barwnym występem w „Priscilli, królowej pustyni” w 1994 roku. Najważniejsze przeboje kinowe z udziałem Pearce’a to „Tajemnice Los Angeles”, „Regulamin zabijania”, „Hrabia Monte Cristo”, „Wehikuł czasu”, a przede wszystkim „Memento” Christophera Nolana i nagrodzony Oscarem dramat Katherine Bigelow „The Hurt Locker. W pułapce wojny”.

JENNIFER EHLE – Myrtle Logue
Dwukrotna laureatka nagrody Tony, której najpopularniejszą rolą jest bez wątpienia uhonorowana nagrodą BAFTA kreacja Elizabeth Bennet u boku Colina Firtha w kultowym serialu BBC „Duma i uprzedzenie”. Kinomani podziwiali ją w dramacie „Wilde” (nominacja do BAFTY), „Rajskiej drodze”, „Kropli słońca” Istvana Sabo oraz w thrillerze „W cieniu chwały” u boku Colina Farrella i Edwarda Nortona.

DEREK JACOBI – Arcybiskup Canterbury
Absolwent Cambridge, który debiutował na deskach Birmingham Repertory Theatre oraz w nadawanym na żywo programie „She Stoops to Conquer”, potem został zaproszony przez Laurence’a Oliviera do pracy w National Theatre, gdzie w 1963 roku u boku Petera O’Toole’a zagrał Laertesa w „Hamlecie”. W ciągu 30 lat pracy w National Theatre zagrał także w inscenizacjach „Jak wam się podoba”, „Kean”, Makbet” oraz „Wujaszek Wania”, a po przystąpieniu do Royal Shakespeare Company w 1992 roku wystąpił w „Peerze Gyncie”, „Burzy”, „Wiele hałasu o nic” (nagroda Tony za kreację Benedicta) i „Cyrano de Bergerac”. Jego rola w „Wieczorze trzech króli” w Wyndham Theatre przyniosła mu nagrodę Oliviera w 2009 roku, a najsłynniejszy występ telewizyjny – popisowa rola jąkającego się cesarza w serialu „Ja, Klaudiusz” - został doceniony przez publiczność na całym świecie oraz Brytyjską Akademię Filmową i Telewizyjną (nagroda dla najlepszego aktora w 1976 roku). Jego występ w roli najgorszego aktora szekspirowskiego w jednym z najpopularniejszych sitcomów wszech czasów pt. „Frasier” przyniósł Jacobowi nagrodę Emmy. Najważniejsze filmy kinowe Dereka Jacobiego to „Otello” i „Trzy siostry” Laurence’a Oliviera, „Dzień szakala” Freda Zinnemanna, „Akta Odessy” Ronalda Neame, „Henryk V” i „Hamlet” Kennetha Branagha, „Love is The Devil: Szkic do portretu Francisa Bacona” Johna Maybury, „Gladiator” Ridleya Scotta, „Gosford Park” Roberta Altmana i „Złoty kompas” Chrisa Weitza. Jacobi został wyróżniony brytyjskim i duńskim tytułem szlacheckim.

MICHAEL GAMBON - Jerzy V
Rozpoczynał karierę na deskach teatru Edwards/MacLiammoir Gate w Dublinie, aby następnie grać dla National Theatre i Birmingham Rep w takich sztukach jak „Makbet”, „Koriolan”, „Otello”, „A View from the Bridge” i „Volpone” (nagroda Evening Standard w 1995 roku). Jego bogaty dorobek telewizyjny obejmuje m.in. uhonorowaną BAFTĄ tytułową rolę w serialu „Śpiewający detektyw” oraz występ jako Pan Woodhouse w adaptacji „Emmy”, nakręconej dla BBC. Kinomani mogli podziwiać Gambona przede wszystkim w „Kucharzu, złodzieju, jego żonie i jej kochanku” Petera Greenawaya, „Miłości i śmierci w Wenecji” Iaina Softleya, „Jeźdźcu bez głowy” Tima Burtona, „Informatorze” Michaela Manna, „Gosford Parku” Roberta Altmana, „Dobrym agencie” Roberta De Niro, „Alim G”, „Powrocie do Brideshead” i w niezwykle popularnej serii przygód Harry’ego Pottera: „Więzień Azkabanu”, „Czara Ognia”, „Zakon Feniksa”, „Książę Półkrwi” i „Insygnia Śmierci”.

TIMOTHY SPALL – Winston Churchill
Jeden z najpopularniejszych i najbardziej cenionych angielskich aktorów charakterystycznych, którego wsławiła stała współpraca z Mike’m Leigh (a zwłaszcza nominowany do nagrody BAFTY występ w „Sekretach i kłamstwach” i rola we „Wszystko albo nic”), a od niedawna także wysokobudżetowe produkcje hollywoodzkie. Rodacy docenili Spalla wcześniej, dzięki kreacjom na deskach National Theatre, a także serialowi „Auf Wiedersehen Pet”. Polscy widzowie podziwiali ostatnio Spalla w filmach „Hamlet” i „Stracone zachody miłości” Kennetha Branagha, „Intymność” Patrice’a Chereau, „Vanilla Sky” Camerona Crowe’a, „Lemony Snicket: Seria niefortunnych zdarzeń”, „Ostatni samuraj”, „Zaczarowana”, „Kwiat pustyni”, a także ostatnich czterech częściach przygód Harry’ego Pottera.

TOM HOOPER – Reżyseria
Debiutował jako 13-latek krótkometrażowym filmem „Runaway Dog”. Jego ostatni film „Przeklęta liga”, w którym legendarnego trenera futbolowego Briana Clough zagrał Michael Sheen, był nominowany do nagrody dla najlepszego brytyjskiego filmu South Bank Show. Scenariusz „Przeklętej ligi” napisał Peter Morgan na podstawie powieści Davida Peace’a.
Hooper ma na koncie niezwykłe osiągnięcie – jego produkcje telewizyjne wygrywały trzy razy z rzędu Złote Globy dla najlepszych filmów lub mini-seriali telewizyjnych w latach 2007-9. Były to „John Adams” (cztery Złote Globy i rekordowe trzynaście nagród Emmy), „Longford” (Złote Globy dla Jima Broadbenta, Samanthy Morton i najlepszego filmu telewizyjnego) oraz “Elżbieta I” (trzy Złote Globy i dziewięć nagród Emmy, w tym dla mini-serialu i Helen Mirren). Hooper był nominowany do nagrody Emmy także za reżyserię serialu „Główny podejrzany: Ostatni świadek”, a jego film „Czerwony pył” z Hilary Swank trafił także na listę nominowanych do BAFTY. Inne popularne seriale Hoopera to „Cold Feet”, a także nieśmiertelna angielska telenowela „EastEnders”.

IAIN CANNING I EMILE SHERMAN – Produkcja
Od 2008 roku prowadzą firmę See-Saw Films produkującą filmy w Wielkiej Brytanii i Australii. Canning wcześniej pracował jako producent wykonawczy nagrodzonego Złotą Kamerą na Festiwalu w Cannes obrazu „Głód” Steve’a McQueena (także zwycięzcy Ery Nowe Horyzonty w 2009 roku), animowanej perły „Mary i Max” oraz kultowego „Control” Antona Corbijna. Sherman wcześniej wyprodukowała uhonorowany nagrodą FIPRESCI na Festiwalu w Toronto film „Hańba” z Johnem Malkovichem, a także animowany „9 dolarów 99 centów”, „Candy” z udziałem Heatha Ledgera i Geoffreya Rusha oraz „Polowanie na króliki” Phillipa Noyce’a.

GARETH UNWIN – Produkcja
Jako asystent reżysera pracował na planie takich uznanych brytyjskich produkcji jak „Club Le Monde” i „Trinity”, jak również wysokobudżetowego „Nomada”. Wyprodukował nominowany do BAFTY „Exam”, pokazywany na festiwalach w Edynburgu, Stiges i Dinard oraz nagrodzony na Santa Barbara Film Festiwal. Na wejście do kin czeka produkowane przez Unwina wysokobudżetowe widowisko 3D „Latająca maszyna”, którego premiera będzie zwieńczeniem dwusetnej rocznicy urodzin Fryderyka Chopina.

DAVID SEIDLER – Scenariusz
Londyńczyk, który od dzieciństwa zmagając się z jąkaniem traktował Jerzego VI jako wzór do naśladowania i postanowił uczynić go bohaterem filmu fabularnego. Seidler parał się najróżniejszymi zajęciami: pisał teksty do dubbingu filmów z serii „Potwór Godzilla”, był doradcą politycznym premiera Fidżi, pracował na planie filmu Francisa Forda Coppoli „Tucker – konstruktor marzeń”. Trzykrotnie nominowano go do nagrody Gildii Amerykańskich Scenarzystów – za scenariusze „Onassisa – Najbogatszego człowieka świata”, „My Father, My Son” i „By Dawn’s Early Light”. Jego dziełem jest także scenariusz do animowanego „Magicznego miecza – Legendy Camelotu”. Wykładał scenopisarstwo na uniwersytetach w Mediolanie, Rzymie i Los Angeles.

DANNY COHEN – Zdjęcia
Był operatorem filmów z udziałem takich gwiazd jak Paul Bettany, Paul Giamatti, Philip Seymour Hoffman, Bill Nighy, Laura Linney and Ray Winstone, pracował także z uznanymi reżyserami Richardem Curtisem i Shanem Meadowsem. Najważniejsze tytuły w jego dorobku to „John Adams”, „10 minut później: Wiolonczela”, „Buty nieboszczyka”, „Lęk”, „To właśnie Anglia” i gwiazdorski projekt Curtisa „Radio na fali”.

EVE STEWART – Scenografia
Współpracowała z Tomem Hooperem na planie „Elżbiety I” i „Przeklętej ligi”, pracowała także z Mike’m Leigh przy „Verze Drake”, „Topsy Turvy”, „Wszystko albo nic”, „Współlokatorkach”, „Sekretach i kłamstwach” oraz „Nagich”. Jej pracę mogli podziwiać widzowie „Zakochanej Jane”, „Revolvera” Guya Ritchiego, „Bunkra”, „Joint Venture”, „De-Lovely” oraz „50 ocalonych”.

JENNY BEAVAN – Kostiumy
Absolwentka londyńskiej Central School of Art & Design, w latach 70. projektowała scenografię i kostiumy do szeregu inscenizacji baletowych, operowych i teatralnych, m.in. w Covent Garden Opera, Nederlans Opera and Dans Theater. W 1976 roku przystąpiła do Merchant Ivory Productions, a jej współpraca z kostiumologiem Johnem Brightem z firmy Cosrop zaowocowała projektami do 12 cenionych filmów, takich jak „Pokój z widokiem” (Oscar za kostiumy w 1987 r.), „Okruchy dnia”, „Herbatka z Mussolinim”, „Aleksander”, „Casanova”, „Czarna Dalia” oraz „Sherlock Holmes”. Beavan była ośmiokrotnie nominowana do Oscara, otrzymała dwie BAFTY (za kostiumy do „Gosford Parku” i „Pokoju z widokiem”) oraz Emmy za serial „Emma”.

ALEXANDRE DESPLAT – Muzyka
Po skomponowaniu muzyki do ponad 50 europejskich filmów i dwóch nominacjach do Cezara, Alexandre Desplat został zauważony w Hollywood dzięki poruszającym kompozycjom do „Dziewczyny z perłą”, które uzyskały nominacje do Złotego Globu, BAFTY i Europejskiej Nagrody Filmowej. Jego renomę potwierdziły sukcesy takich hollywoodzkich produkcji jak „Narodziny” z Nicole Kidman, „Syriana” z Mattem Damonem i nagrodzonym Oscarem George’em Clooneyem, „Julia i Julia” z Merryl Streep, „Złoty kompas”, „Saga Zmierzch: Księżyc w nowiu”, „Harry Potter i Insygnia Śmierci, Część 1” a także dzieła takich cenionych twórców jak Ang Lee („Ostrożnie, pożądanie”), Stephen Frears („Cherie”) i Jacques Audiard („Prorok”) i Roman Polański („Autor widmo”) oraz francuski przebój polskich kin „Coco Chanel”. Kompozycje Desplata do „Królowej” Frearsa przyniosły mu pierwszą nominację do Oscara, kolejne nominacje otrzymał za „Ciekawy przypadek Benjamina Buttona” Davida Finchera oraz „Fantastycznego pana lisa” Wesa Andersona. Melodramat „Malowany welon” z Edwardem Nortonem i Naomi Watts przyniósł mu ponadto nominację do Złotego Globu.

TARIQ ANWAR – Montaż
18-letni staż w telewizji BBC pozwolił Anwarowi na zdobycie ogromnego doświadczenia w niemal każdej dziedzinie produkcji filmowej. Jako montażysta dowiódł swojej rzemieślniczej perfekcji filmami „Prawo zemsty”, „Niewinna”, „Droga do szczęścia”, „Dobry agent”, „Sylvia”, a przede wszystkim „American Beauty”, za który został nominowany do Oscara i otrzymał nagrodę BAFTA (kolejną przyniosły mu „Szaleństwa króla Jerzego”, a nominowany był m.in. za telewizyjne projekty „Oppenheimer”, Koleje wojny” i „Summer’s Lease”).

https://vod.plus?cid=fAmDJkjC