FILM

Wojna polsko-ruska (2009)

Inne tytuły: Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną

Pressbook

"Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną" - ta książka nie została napisana jako scenariusz do filmu, ale jako książka do czytania. Jej siłą są niesamowite monologi prowadzone przez Autorkę w głowie jej literackiego alter ego: Silnego. Dlatego bohaterowie, których powołałem na ekran, posługują się językiem Doroty Masłowskiej.

Historia zapisana przez Dorotę to eksplozja polskości! Tej strasznej, pomieszanej, a jednocześnie w swej nudzie i szarości zupełnie niezwykłej. W filmie pojawia się postać Autorki – osiemnastoletniej dziewczyny, która mieszka w bloku, małym polskim miasteczku, z rodziną, starszym bratem, mamą i tatą.

To film o wyobraźni i o jej sile sprawczej. Może wszyscy jesteśmy wytwórniami czyjejś wyobraźni? Autorka z nudów wymyśla bohatera, Silnego, i jego świat, który powstaje przed nim, jest budowany, "rodzi się". Silny porusza się w nim jak "cudzoziemiec", jak przybysz z innej planety. Kreacja Silnego jest wiarygodna, wierzymy w jego istnienie. Świat przedstawiony od początku jawi się Silnemu jako małe polskie miasto, nudne i puste w nocy, tym niemniej w rytmie, działaniu Silnego, dzieje się strasznie dużo.

Silny kocha Magdę i, przez prawie cały film podąża jej śladem, szuka jej, na swojej drodze spotyka inne postaci z głowy Autorki. Na końcu, w czasie śmierci Silnego i zejścia do piekła, które okazuje się być studiem telewizyjnym, w podświadomości zostaje zadane pytanie, po co to wszystko? Po co tworzenie? Pisanie? Robienie filmów? Jakby odpowiedzią jest głodna historii publiczność, która w studio czeka na to, co za chwile powie im Silny. Publiczność, która znudzona sobą, swoją zwykłością, jest ciekawa innych, chce słuchać, oglądać historie, które budują i obiecują, że może oni też znajdą się choć na chwilę zauważeni.

Xawery Żuławski

Ekranizacja bestsellerowej powieści Doroty Masłowskiej z Borysem Szycem, jakiego jeszcze nie widzieliśmy. W filmie występują również: Roma Gąsiorowska ("Pitbull"), Sonia Bohosiewicz ("Rezerwat"), Anna Prus ("Ja wam pokażę!") i Maria Strzelecka ("Chaos"). Autorem scenariusza i reżyserem jest Xawery Żuławski, laureat nagrody za filmowy debiut na FPFF w Gdyni 2008.

Filmowa "Wojna polsko-ruska" to pełna adrenaliny, bezkompromisowa opowieść o młodych ludziach głodnych emocji i przeżyć i o nieokiełznanej sile ich wyobraźni! To filmowy rollercoaster o łapczywej miłości, która totalnie potrafi odmienić zwyczajne życie. Film jest opowieścią o sile uczuć, które sprawiają, że chcemy w życiu spróbować wszystkiego oraz zderzyć oczekiwania z własną wyobraźnią.

Film zrealizowano z niesamowitą dynamiką wykorzystując rewelacyjne efekty specjalne, popisy kaskaderów, dynamiczną muzykę i montaż. Niezapomniane dialogi czynią film odważnym krokiem w rozwoju filmowego języka mówiącego o młodych dla młodych.

Silnemu (Borys Szyc) nie układa się z Magdą (Roma Gąsiorowska). Ich miłość to ciągła walka. Pełen złości Silny, niczym bolid przejedzie z zawrotną prędkością przez kilka dni swojego szalonego życia, spotykając niezwykłe kobiety: Andżelę (Maria Strzelecka) – pełną odjechanych marzeń wrażliwą dziewicę, Natę (Sonia Bohosiewicz) – starą przyjaciółkę, miłośniczkę wąchania zupek w proszku, Olę (Anna Prus) z pozoru nieśmiałą, bezwzględną uwodzicielkę, której imponuje prostoduszność Silnego oraz… Dorotę (Dorota Masłowska) – nastolatkę, w której głowie dzieje się cały ten film.

Gdy rozum śpi, budzą się… hormony!

Urodziła się 3 lipca 1983 roku w Wejherowie. W wieku dziewiętnastu lat, zamiast uczyć się do matury, napisała swoją pierwszą książkę pt.: "Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną". Jej talent dostrzegł Paweł Dunin-Wąsowicz (krytyk literacki, dziennikarz) i we wrześniu 2002 r. wydał "Wojnę..." w wydawnictwie "Lampa i Iskra Boża". Książka została okrzyknięta pierwszą "polską powieścią dresiarską", a dzięki pozytywnym recenzjom Jerzego Pilcha z Polityki do końca 2002 r. sprzedano ją w 50 tys. egzemplarzach (do dziś 120 tys. egz.). "Wojna..." przyniosła autorce Paszport Polityki w kategorii literatura za "oryginalne spojrzenie na polską rzeczywistość oraz twórcze wykorzystanie języka pospolitego" oraz nominację do nagrody literackiej Nike. Jak dotąd powieść Masłowskiej została wydana w ośmiu językach (francuskim, włoskim, niemieckim, czeskim, holenderskim, węgierskim, angielskim i hiszpańskim).

Po maturze Masłowska dostała się na psychologię na Uniwersytet w Gdańsku, po pół roku przeniosła się do Warszawy. W 2003 r. została nominowana do prestiżowej nagrody Nike. Głównej nagrody nie zdobyła, ale została wyróżniona nagrodą publiczności, zdobywając 35 procent głosów. W tym samym roku odebrała Paszport Polityki w kategorii "literatura", wcześniej została wyróżniona kilkoma nagrodami, m.in. była laureatką konkursu miesięcznika Twój Styl "Dzienniki Polek 2000" za cykl opowiadań "Mięśnie skrzydeł".

6 października 2003 r. w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku miała miejsce premiera sztuki napisanej na podstawie "Wojny polsko-ruskiej". Spektakl wyreżyserowała Agnieszka Lipiec-Wróblewska, a Silnego zagrał Eryk Lubos. Dwie piosenki do tej inscenizacji skomponowała grupa Cool Kids Of Death.

Masłowska przez jakiś czas pisała felietony w Przekroju pt.: "Dziennik z krainy pazłotka". Napisała kilka recenzji książek dla Wysokich Obcasów w rubryce Hit/Kit. Obecnie współpracuje z magazynem "Lampa".

Po trzech latach od premiery "Wojny polsko-ruskiej..." Masłowska napisała nową powieść pt.: "Paw królowej", która znowu podzieliła krytyków. "Paw królowej" napisany jest rymowaną prozą stylizowaną na piosenkę hip-hopową, w której Masłowska naśladuje i parodiuje współczesną polszczyznę. Podobnie, jak "Wojna...", "Paw królowej" zawiera bardzo krytyczny obraz polskiej rzeczywistości. Książka otrzymała nagrodę literacką Nike za 2006 r.

Więcej o filmie:


https://vod.plus?cid=fAmDJkjC