FILM

Nadzieja (2007)

Inne tytuły: Hope

Recenzje (1)

"Nadzieja" opowiada o dwudziestoletnim studencie prawa, pracującym w zakrystii, gdzie jego ojciec - niegdyś słynny dyrygent - gra na organach. Chłopak odkrywa, iż pewien znany marszand i senator planuje ukraść cenny obraz "Anioła ze skrzypcami" znajdujący się na ołtarzu w kościele. Nie powstrzymuje złodzieja, a wręcz przeciwnie. Nagrywa każdy jego krok, aby go później szantażować.

Ascetyczny scenariusz Piesiewicza, unikający zbędnych dialogów, w pierwszych minutach trzyma w napięciu. Kiedy jednak twórca odkrywa siatkę powiązań między głównymi postaciami, widz zaczyna walczyć z nudą. Trzeba było mistrzowskiej ręki Kieślowskiego, aby z opowieści miejscami ocierającymi się operę mydlaną, uczynić poruszające arcydzieła. Stanisławowi Musze (bo to o niego chodzi) tego magicznego dotyku brakuje. Mimo iż film jest poprawny, na mocne dostatecznie, to jednak próba operowania tymi samymi narzędziami, co niegdysiejszy filmowy partner Piesiewicza, sprowadza obraz do poziomu banalnego moralitetu. Rola przypadku w życiu ludzi, znacząca muzyka i symboliczne wykorzystanie koloru zdaje się być w przypadku "Nadziei" kalką z najlepszych wzorców autora serialowego "Dekalogu". Obrazowi nie pomaga odtwórca roli głównej, Rafał Fudalej. Przy doborze aktora reżyser kierował się przede wszystkim jego wizualnym podobieństwem do anioła, które w oczywisty sposób dopełnia psychologiczny portret postaci. Jego gra nasuwa niestety raczej skojarzenia z drewnianymi figurami z nawy kościoła.

Mucha rokuje jednak spore nadzieje. Ma świetne oko do szczegółów. Widzowi w pamięci utkwią przede wszystkim krawaty, które nosi postać grana przez Wojciecha Pszoniaka. To kolorowe, wysmakowane części garderoby, będące w stanie zastąpić biżuterię. Prawdziwy wizualny klejnocik.

Więcej o filmie:


https://vod.plus?cid=fAmDJkjC