FILM

Nieuchwytny (2008)

Untraceable
Inne tytuły: Streaming Evil

Recenzje (1)

Jennifer Marsh pracuje w sekcji zwalczania przestępczości internetowej FBI. Mieszka w domu na przedmieściach Portland wraz z matką i córką. Przyjaźni się ze swoimi współpracownikami, zwłaszcza z niejakim Griffinem, mimo że ten ma na pulpicie zdjęcie psa, a Jennifer jest miłośniczką kotów. To nie bez znaczenia, gdyż właśnie od zabicia kota rozpoczyna swą działalność kolejny amerykański seryjny morderca. Współwinnymi zabójstw są jednakże wszyscy użytkownicy Internetu, którzy oglądają egzekucje prowadzone w czasie rzeczywistym i ukazywanym za pośrednictwem niemożliwej do wykrycia lub zamknięcia, stronie internetowej psychopaty. Do śledztwa prowadzonego przez Marsh dołącza detektyw Eric Box z miejscowej policji.

Jennifer Marsh nie przejdzie do historii jako rola życia Diane Lane, choć aktorka stworzyła wiarygodną kreację oddanej pracy, a przede wszystkim córce agentki FBI. Daleko jej jednak do niepokojąco rozedrganej Jodie Foster z "Milczenia owiec". Bohaterka Lane jest przede wszystkim zmęczona, a co gorsza popełnia głupie błędy. To oczywiście wynik pracy tria scenarzystów - Roberta Fyvolenta, Marka Brinkera i Allison Burnett - którzy najeżyli scenariusz "Nieuchwytnego" lapsusami: córka Marsh, która nie zdaje sobie sprawy z zagrożeń związanych z ochroną prywatności, agentka FBI wsiadająca (choć nie musi) do samochodu, o którym wie, że znajduje się pod techniczną kontrolą psychopaty i tym podobne.

Mimo pewnych niedoskonałości film Gregory'ego Hoblita daje podstawę do ciekawych rozważań socjologiczno-filozoficznych. Jak Ty, drogi widzu, zachowałbyś się, gdybyś zobaczył w Internecie - gdzie jednoznaczne odróżnienie fikcji od prawdy przychodzi z wielkim trudem - scenę zabójstwa poprzedzonego torturami?

Więcej o filmie:


https://vod.plus?cid=fAmDJkjC