FILM

Dead Fish (2004)

Recenzje (1)

Fabuła jest banalna. Pewien młodzieniec, przez przypadek, lub, jak kto woli, złośliwym zrządzeniem losu, wchodzi w posiadanie komórki płatnego zabójcy. Ten ostatni (jak zawsze zachwycający Gary Oldman) chwilę wcześniej zakochuje się, w dziewczynie tego pierwszego. Do owego barwnego trójkąta dochodzi przyjaciel głównego bohatera (sens istnienia stanowi dla niego marihuana), mocno wściekły wierzyciel (absolutnie genialny Robert Carlyle) a także para ekscentrycznych killerów - wyrafinowany elegancik i abnegat. Oraz... pan Fish.

Jak widać mamy pełną galerię osobliwych indywiduów, którzy znakomicie kontrastując ze sobą na ekranie tworzą serie kosmicznie absurdalnych i błyskotliwie zabawnych sytuacji. Jedna wpadka wywołuje lawinę kolejnych.

Zdawać by się mogło, że komedia omyłek, do jakich niewątpliwie zalicza się "Dead Fish", to jeden z najbardziej wyeksploatowanych gatunków filmowych. Okazuje się jednak, że można weń tchnąć odrobinę świeżości. Wybitny dar mają do tego właśnie Brytyjczycy, którzy z niepowtarzalnym wdziękiem pakują się w tarapaty. Tym bardziej, że niemiecki reżyser, Charley Stadler, poza wyrazistym kryminalnym tłem zgrabnie wplótł do swego dzieła elementy sensacji (świetna scena pościgu w tunelu) oraz... musicalu (nic nie zdradzę, to trzeba po prostu zobaczyć).

Tak właśnie powinien wyglądać nowy obraz Guya Ritchie. Skojarzenia z pierwszymi, znakomitymi produkcjami męża Madonny są nieuniknione, acz nie jest to wada, lecz raczej atut "Dead Fish". Z takich bowiem wzorców nie wstyd czerpać.

Obraz ma niemal wszystko, czego widz oczekuje w kinie. Intrygę, brytyjskie poczucie humoru, piękną kobietę, bezwzględnego faceta, wkurzonego Szkota, szybką akcję, inteligentne dialogi oraz fantastyczną muzykę autorstwa Andy Cato z zespołu Groove Armada.

Więcej o filmie:


https://vod.plus?cid=fAmDJkjC