FILM

Spacer po linie (2005)

Walk the Line
Inne tytuły: Cash

Recenzje (1)

"Spacer po linie" Jamesa Mangolda ukazuje początkowy okres twórczości legendarnego muzyka country. Akcja rozpoczyna się w Arkansas w epoce Wielkiego Kryzysu. Oglądamy dzieciństwo "Faceta w czerni", a następnie budzenie się talentu piosenkarza i wkroczenie do studia nagraniowego w Memphis. Wraz z początkiem kariery Casha pojawiły się charakterystyczne dla ludzi showbiznesu problemy z alkoholem i narkotykami. W przezwyciężeniu nałogów i pokus artyście pomogła najpierw partnerka na scenie, a później i w życiu - June Carter.

Obraz Mangolda nie unika właściwych dla gatunku filmu biograficznego pułapek, czyli taniego psychologizmu i sentymentalizmu. Przywołując sceny z początku kariery amerykańskiego wokalisty, reżyser posiłkuje się traumatycznymi przeżyciami z dzieciństwa, tłumacząc nimi słabość artysty do używek. Jednocześnie - co zapewne zasmuci wielbicieli muzyki country - film w niewielkim stopniu odpowiada na pytanie skąd się wzięły przeboje piosenkarza. Cash ze "Spaceru po linie" wprawdzie jest wokalistą, ale przede wszystkim mężczyzną od samego początku poszukującym miłości. I taką znajduje po dwakroć: na scenie śpiewając, a następnie u boku współpracownicy, June Carter.

Przed zapomnieniem i zaszufladkowaniem wśród przeciętnych filmów biograficznych ratują dzieło Mangolda kreacje odtwórców głównych ról. Joaquin Phoenix i Reese Witherspoon, których głosy można usłyszeć w partiach wokalnych produkcji, to strzał w dziesiątkę.

Scenariusz filmu został oparty na autobiografii Casha, który zresztą tuz przed śmiercią śledził losy produkcji. Obraz miał jego błogosławieństwo i choćby z tego względu warto go zobaczyć.

https://vod.plus?cid=fAmDJkjC