FILM

Niania w Nowym Jorku (2007)

Nanny Diaries, The

Pressbook

Pełna ciętego humoru, a zarazem wzruszająca i na wskroś prawdziwa komedia romantyczna, zrealizowana na podstawie jednego z największych bestsellerów ostatnich lat z udziałem najjaśniejszej gwiazdy młodego pokolenia: Scarlett Johansson. Powieść Niania w Nowym Jorku w zawrotnym tempie znalazła się na szczycie listy najlepiej sprzedających się książek i przez wiele miesięcy zajmowała pozycję lidera. Utrzymana w klimacie Dzienników Bridget Jones czy Diabeł ubiera się u Prady, rozbawiła do łez miliony czytelników na całym świecie.

Annie Braddock (Scarlett Johansson), podobnie jak Andy z Diabeł ubiera się u Prady to świeżo upieczona absolwentka college'u, która chce coś w życiu osiągnąć. Niestety nie jest to takie proste, zwłaszcza gdy pochodzi się z niższych sfer. Annie podejmuje więc pracę jako niania w snobistycznej nowojorskiej rodzinie. Państwo X okazują się być "z piekła rodem". Dziewczyna zupełnie dla siebie nieoczekiwanie znajdzie się między rozwiązywaniem małżeńskich problemów swoich pracodawców, opieką nad ich wyjątkowo nieznośnym synalkiem i rozkwitającym romansem z bardzo przystojnym sąsiadem. Wariacko śmieszne okoliczności sprawią, że dziewczyna odnajdzie się jednak w nowej roli, a swoich pracodawców nauczy, że szczęścia nie można kupić za pieniądze…

Scarlett Johansson (Annie Braddock)

Zaczynająca w dzieciństwie swoją przygodę z kinem Johansson szybko stała się jedną z najbardziej poszukiwanych aktorek. Otrzymała nominację do Złotego Globu za swą kreację w obrazie Woody'ego Allena Wszystko gra; pracowała z reżyserem również na planie jego kolejnego filmu Scoop - Gorący temat. Widzowie mogli ją ostatnio oglądać także w Czarnej Dalii Briana De Palmy, gdzie wystąpiła u boku Hilary Swank i Josha Hartnetta oraz w filmie Christophera Nolana Prestiż.
Aktorka była trzykrotnie nominowana do nagrody Złotego Globu: za rolę w A Love Song for Bobby Long w reżyserii Shainee Gabel oraz dwukrotnie w tym samym roku - za kreacje w Dziewczynie z perłą Petera Webbera i w Między słowami Sofii Coppoli. Za tę ostatnią rolę otrzymała wiele wyróżnień, między innymi nagrodę BAFTA i nagrodę Boston Society of Film Critics dla Najlepszej Aktorki.
Urodzona w Nowym Jorku Johansson zaczynała swój aktorski trening uczęszczając od 2002 roku do Professional Children's School na Manhattanie oraz do Neighborhood Playhouse School of Theatre. Później uczyła się aktorstwa w prestiżowym Lee Strasberg Theatre Institute. W wieku ośmiu lat zagrała swą pierwszą rolę w filmie Małolat; w tym samym roku zadebiutowała w sztuce Sophistry, wystawianej przez Ethana Hawke'a. Po rolach w filmach W słusznej sprawie i Randka na moście przełomem w karierze aktorki okazała się kreacja Manny w dobrze przyjętym przez krytykę filmie Lisy Krueger Manny i Lo; Johansson otrzymała nominację Independent Spirit Award za Najlepszą Główną Rolę Kobiecą w wieku 10 lat (tym samym jest najmłodszą osobą nominowaną kiedykolwiek do tej nagrody). Wkrótce potem, gdy miała 12 lat, zdobyła światowy rozgłos kreacją w filmie Roberta Redforda Zaklinacz koni. Do jej bogatej filmografii należą także: Człowiek, którego nie było Joela i Ethana Coenów, autobiograficzny film Evy Gardos Amerykańska rapsodia, W doborowym towarzystwie (jej filmowymi partnerami byli Dennis Quaid i Topher Grace); Wyspa Michaela Baya, Egzamin dojrzałości (z Chrisem Evansem, partnerującym aktorce również w Niani w Nowym Jorku) i Ghost World Terry'ego Zwigoffa, za którą to rolę Johansson otrzymała nagrodę Toronto Film Critics Association dla Najlepszej Aktroki Drugoplanowej.
Aktorka użyczyła także swego głosu w filmie Spongebob Kanciastoporty oraz w kilku odcinkach serialu Cartoon Network's Adult Swim Robot Chicken. Najnowszym projektem aktorki jest film The Other Boleyn Girl, w którym partnerują jej Natalie Portman oraz Eric Bana.

Laura Linney (Pani X)

Laura Linney zyskała sławę dzięki rolom w Walce żywiołów (gdzie zagrała wspólnie z Jeffem Danielsem) oraz w Człowieku roku (z Robinem Williamsem). Swą pierwszą nominację do Oscara zdobyła za kreację w filmie Kennetha Lonergana Możesz na mnie liczyć; za tę rolę aktorka była również nominowana do nagród Screen Actors Guild Award, Złotego Globu oraz Independent Spirit Award. Została także uznana Najlepszą Aktorką przez New York Film Critics Circle i National Society of Film Critics.
W 2004 roku wystąpiła w filmie Kinsey (z Liamem Neesonem), wyreżyserowanym przez Billa Condona. Ta rola przyniosła Linney kolejną nominację do Oscara oraz do nagród Złotego Globu i SAG. Ponadto została uznana za Najlepszą Aktorkę Drugoplanową przez National Board of Review. W 2003 roku wystąpiła w komedii romantycznej To właśnie miłość, której scenarzystą i reżyserem był Richard Curtis oraz w filmie Rzeka tajemnic w reżyserii Clinta Eastwooda. Za tę ostatnią rolę otrzymała nominację do nagrody The British Academy of Film and Television Arts dla Najlepszej Aktorki Drugoplanowej.
Po zagraniu swej pierwszej głównej roli w Kongo, Linney wystąpiła w filmach: Lęk pierwotny, Władza absolutna, Truman Show, Świat zabawy, Przepowiednia, Życie za życie, P.S., Egzorcyzmy Emily Rose oraz Nauka jazdy. W 2004 roku aktorka zagrała Charlotte, kochankę dr Frasiera, w kilku odcinkach głośnego serialu komediowego Frasier. Za tę rolę otrzymała nagrodę Emmy dla Najlepszej Aktorki występującej gościnnie w serialu komediowym. Wcześniej Linney zdobyła Emmy za Szaleństwa Iris (z Geną Rowlands). Publiczność pamięta również jej występy w Miejskich opowieściach oraz More Tales of the City.

Paul Giamatti (Pan X)

Paul Giamatti współpracował już wcześniej z twórcami Niani w Nowym Jorku, Robertem Pulcinim i Shari Springer Berman przy głośnym projekcie Amerykański splendor; aktor otrzymał wówczas nagrodę National Board of Review Award za Najlepszą Rolę Roku oraz nominację do Independent Spirit Award dla Najlepszego Aktora. Ostatnio publiczność mogła oglądać go w Iluzjoniście (jego partnerami byli Edward Norton i Jessica Biel), a także w filmach Kobieta w błękitnej wodzie oraz The Hawk Is Dying. Giamatti użyczył także swego głosu Stanowi Balsowi w animowanym filmie Po rozum do mrówek.
W 2005 roku zyskał uznanie za rolę w filmie Rona Howarda Człowiek ringu, gdzie wystąpił razem z Russelem Crowe i Renée Zellweger. Za tę kreację Giamatti otrzymał nagrodę SAG Award oraz Broadcast Film Critics Award dla Najlepszego Aktora Drugoplanowego, a także nominacje do Oscara i Złotego Globu w tej samej kategorii. Jedną z najbardziej pamiętnych ról w dorobku aktora jest postać znawcy win, Milesa, w doskonale przyjętych przez krytykę Bezdrożach Alexandra Payne'a. Giamatti za tę właśnie rolę otrzymał także nagrodę Independent Spirit Awards dla Najlepszego Aktora, The New York Film Critics Circle oraz nominację do Złotego Globu.
Do innych ważnych filmów tego aktora zaliczyć można: Części intymne, Człowieka z księżyca Milosa Formana, Cradle Will Rock, Negocjatora, Szeregowca Ryana Stevena Spielberga, Truman Show Petera Weira, Donnie Brasco, Opowiadanie Todda Solondza, Planetę małp Tima Burtona, Tylko w duecie, Agenta XXL, Przekręt doskonały, Zapłatę Johna Woo oraz Roboty, w których głosem aktora przemawia Tim the Gate Guard.
Giamatti znany jest również jako aktor teatralny - otrzymał nominację Drama Desk dla Najlepszego Aktora Drugoplanowego za rolę w The Iceman Cometh w reżyserii Kevina Spacey'a. Do jego scenicznych sukcesów zaliczyć należy występy na Broadwayu w sztukach Trzy siostry, Racing Demon i Arcadia. Brał także udział w off-broadwayowskim wystawieniu Kariery Arturo Ui (partnerował mu Al Pacino).
Giamattiego widzowie mogą pamiętać również z małego ekranu. Aktor wystąpił w Aktach z Pentagonu (z Jamesem Spaderem); Winchell (ze Stanleyem Tuccim) i Gdyby ściany mogły mówić II. Zagrał też Johna Adamsa w miniserialu HBO zrealizowanym na podstawie biografii Davida McCullough.

Nicholas Reese Art (Grayer X)

Ośmioletni Nicholas Reese Art swą pierwszą główną rolę gra właśnie w Niani w Nowym Jorku. Wcześniej wystąpił w Syrianie jako Riley Woodman, młodszy syn Matta Damona.
Chłopiec został odkryty dzięki swojej matce, która oprawiała w ramki zdjęcia syna i wystawiała je w sklepie w Connecticut, gdzie pracowała. Zaprzyjaźniony fotograf zasugerował, że mały Nicholas mógłby spróbować zostać modelem. Po zrobieniu katalogu, który przyniósł mu sukces i innych komercyjnych zajęciach, chłopiec zdecydował, że chce spróbować swych sił w aktorstwie. Na swym drugim przesłuchaniu w Nowym Jorku Nicholas został wybrany do obsady serialu The Guiding Light, w którym zagrał rolę Zacha, syna Harley (Beth Ehlers) i Philipa (Grant Aleksander) Spauldingów. Potem wystąpił w telewizyjnym pilocie filmu Hench at Home, do którego scenariusz napisał Michael J. Fox oraz w jednym z odcinków Hope i Faith.

Alicia Keys (Lynette)

Występ w Niani w Nowym Jorku to druga rola w filmowym dorobku Alicii Keys, wielokrotnej zdobywczyni nagrody Grammy i posiadaczki platynowych płyt. Jej kinowym debiutem był As w rękawie, gdzie wystąpiła z Benem Affleckiem. W trakcie trwającej pięć lat muzycznej kariery Alicia Keys zdobyła dziewięć nagród Grammy, jedenaście nagród Billboard Music Awards, trzy nagrody American Music Awards, trzy nagrody World Music Awards, dwie nagrody MTV Video Music Awards, dwie nagrody MTV Europe Awards, nagrodę NAACP Image Award w 2004 roku, dwie nagrody Nickelodeon Teen Choice Awards, nagrodę BET Award, trzy nagrody Soul Train Music Awards, nagrodę Soul Train Lady of Soul Award oraz My VH1 Award.
Keys na muzycznej scenie zadebiutowała w czerwcu 2001 roku albumem Songs in A Minor, wyprodukowanym przez Clive Davis' J Records. Płyta znalazła się na szczycie listy Billboard 200 Chart i została sprzedana w ponad 10 milionach egzemplarzy na świecie. Drugi album The Diary of Alicia Keys (z 2003 roku) siedmiokrotnie przekroczył liczbę egzemplarzy niezbędnych do uzyskania tytułu platynowej płyty. W 2005 roku, po wydaniu Tears for Water: Songbook of Poems & Lyrics, Keys trafiła do New York Times Bestselling.

Chris Evans (Harvard Hottie)

Chris Evans dał się poznać szerszej publiczności, grając role zarówno komediowe, jak i dramatyczne, wśród których warto wymienić postać Johnny'ego Storma z Fantastycznej Czwórki czy występ u boku Kim Basinger i Williama H. Macy w głośnym thrillerze Komórka. Wcześniej partnerował Scarlett Johansson w Egzaminie dojrzałości.
Urodzony z Sudbury w stanie Massachusetts Evans mając 17 lat wziął udział w castingu odbywającym się w Nowym Jorku. Stamtąd szybko przeniósł się do Los Angeles i tam spróbował swych sił w przesłuchaniach do pilotowego odcinka serialu Ich trzech i dziewczyny, w którym otrzymał rolę. Wkrótce przyszły kolejne propozycje - wśród nich role w Boston Public Davida Kelly oraz w Ściganym.
Kinowym debiutem aktora był film To nie jest kolejna komedia dla kretynów z 2001 roku. Później Evans wystąpił między innymi w The Orphan King i w Dzikim plemieniu Griffina Dunne'a (udziałem Diane Lane i Donalda Sutherlanda) oraz w filmie London (z Jessicą Biel). Ostatnio mogliśmy go ogladać w filmach W stronę słońca Danny'ego Boyle'a oraz Fantastyczna Czwórka 2: Narodziny Srebrnego Surfera.

Więcej o filmie:


https://vod.plus?cid=fAmDJkjC