FILM

Jeszcze dłuższe zaręczyny (2012)

Five-Year Engagement, The

Pressbook

Jeszcze dłuższe zaręczyny, nowy film w reżyserii NICHOLASA STOLLERA (Chłopaki też płaczą) rozpoczyna się w momencie, w którym kończy się większość komedii romantycznych. Dokładnie po roku od pierwszego spotkania, Tom Solomon (JASON SEGEL – Mupety, Chłopaki też płaczą) zaskakuje swoją ukochaną Violet Barnes (EMILY BLUNT – Diabeł ubiera się u Prady, Władcy umysłów) wręczając jej pierścionek zaręczynowy. Jego plan jest prosty – w drodze na sylwestrowe przyjęcie, pod wymyślonym pretekstem chce zabrać Violet do modnego w San Francisco lokalu Birch, w którym pracuje. Lokal wydaje się być idealnym miejscem na zadanie najważniejszego pytania. Tom jest piekielnie zdenerwowany, ale świece już się palą, szampan chłodzi, a jego najlepszy przyjaciel Alex (CHRIS PRATT - Moneyball) jest jedynym wtajemniczonym. Ale ponieważ są już spóźnieni na przyjęcie, Violet nie chce zgodzić się na zboczenie z trasy. Sfrustrowany Tom wykrzykuje swój plan i nagle okazuje się, że… są zaręczeni!

Wszystko wskazuje na to, że przeznaczeniem Toma i Violet jest szczęśliwe wspólne życie. Jako szef kuchni w Birch, Tom jest mistrzem modernistycznej sztuki kulinarnej i znajduje się o krok od awansu. Życiem Violet jest natomiast nauka i szansa na studia doktoranckie w katedrze psychologii społecznej na Uniwersytecie w Berkeley. Chociaż nic nie przychodzi jej z łatwością, decyduje się zająć organizacją ślubu. Istnieje więc duża szansa, że nigdy do niego nie dojdzie.

Znalezienie idealnego miejsca na ślub każdego może przyprawić o ból głowy, ale dla Violet bardziej bolesna okazuje się być odmowa przyjęcia jej na wymarzoną uczelnię. Kiedy okazuje się, że dziewczyna otrzymuje jednak zielone światło na uniwersytecie w Michigan, Tom decyduje się schować dumę do kieszeni i zgadza się na wyjazd Violet. Może przecież przez dwa lata gotować w Michigan, będą tylko musieli przesunąć ślub.

W Ann Arbor, Violet rozwija się pod okiem błyskotliwego wykładowcy Wintona (RHYS IFANS - Notting Hil) i szybko zaprzyjaźnia z nowymi kolegami - Dougiem (KEVIN HART – Poznaj naszą rodzinkę), Vaneethą (MINDY KALING – Sex Story) i Mingiem (RANDALL PARK - Larry Crowne).

Mający zbyt dużo wolnego czasu Tom stara się dostosować do życia w Michigan zatrudniając się w miejscowej restauracji Zingerman’s Deli, której jakość jest jednak o niebo niższa od tej, do której był przyzwyczajony. Nawiązuje przyjaźń ze współpracownikiem Tarquinem (BRIAN POSEHN - Human Giant) i nawet zaczyna polować.

Tymczasem w San Francisco, Alex dostaje awans, który należał się Tomowi, poślubia siostrę Violet, Suzie (ALISON BRIE - Mad Men), a na świecie szybko pojawia się dwójka dzieci, podczas gdy Tom i Violet ciągle nie ustalili jeszcze daty ślubu. Życie wydaje się takie łatwe dla wszystkich innych.

Dwoje ludzi, którzy marzyli kiedyś o idealnym ślubie chce teraz po prostu mieć go za sobą. Ale nawet to wydaje się ponad ich siły, kiedy komiczne problemy torpedują każdą próbę ustalenia daty. Może nie tak miało być? Może nie są dla siebie stworzeni? Tom i Violet wkrótce dowiedzą się, czy uda im się przetrwać pięcioletnie zaręczyny.

Kluczowi członkowie ekipy realizacyjnej filmu to autor zdjęć JAVIER AGUIRRESAROBE (Postrach nocy), scenograf JULIE BERGHOFF (Wszystko w porządku), montażyści WILLIAM KERR (Druhny) i PECK PRIOR (Grzanie ławy), kostiumograf LEESA EVANS (Druhny), kompozytor MICHAEL ANDREWS (Zła kobieta) oraz producenci wykonawczy RICHARD VANE (Chłopaki też płaczą) i JASON SEGEL.

Decyzja o napisaniu scenariusza o wydawałoby się idealnej parze, która nie może jednak trafić przed ołtarz, dojrzewała w wyobraźni Nicholasa Stollera już od czterech lat. „Po nakręceniu filmu Chłopaki też płaczą (w którym wystąpił Jason Segal) zapragnęliśmy z Jasonem zrobić kolejną komedię romantyczną,” mówi scenarzysta / reżyser. „Tym razem naszym zamiarem było stworzenie czegoś o samym związku, a nie o procesie zrywania ze sobą.”

Założenie filmu Jeszcze dłuższe zaręczyny jest zwodniczo proste: Czy związek ma szansę, jeśli nawet nie jest idealny? „Bo skąd można wiedzieć, co jest wystarczająco idealne?”, pyta Stoller. „Chcieliśmy zrobić film, który jest złożony emocjonalnie, ale napisaliśmy także sporo komediowych scen. Mieliśmy zamiar poruszyć każdy problem, z którym można się zetknąć planując małżeństwo.”

Producent Judd Apatow był pewien, że jego stali współpracownicy wniosą do filmu unikalne elementy nawiązujące do romantycznych związków. „Niezwykle zabawne było dla mnie to, że Tom zgadza się przenieść do Michigan chociaż tak naprawdę tego nie chce. Po prostu chce zyskać kilka punktów u Violet.”

„Zaręczyny to nie tylko pierścionki z brylantami i miodowe miesiące,” śmieje się producent Rodney Rothman, który ożenił się na tydzień przed rozpoczęciem zdjęć. „To też rodzice, którzy się rozwiedli, sprawy finansowe, księża, rabini i mnóstwo negocjacji. Tom i Violet są w sobie zakochani, ale ich związek nie jest jeszcze wystarczająco głęboki. Nie przeszli wspólnie przez zbyt dużo.”

JASON SEGEL (Tom / scenariusz / producent wykonawczy) zadebiutował w głównej roli w komedii Chłopaki też płaczą (Forgetting Sarah Marshall), do którego także napisał scenariusz. Po sukcesie filmu, kiedy okazało się, że istnieje także zapotrzebowanie na jego talent pisarski, wspólnie z Nicholasem Stollerem napisał scenariusz przeboju Muppety (The Muppets), w którym także wystąpił. Inne filmy w jego dorobku aktorskim to Wpadka (Knocked Up), Stary, kocham cię (I Love You, Man), Podróże Guliwera (Gulliver’s Travels), Zła kobieta (Bad Teacher). Na małym ekranie, aktor zagrał w nominowanym do Emmy serialu Freaks and Geeks, a obecnie można go oglądać w przeboju Jak poznałem waszą matkę (How I Met Your Mother).

EMILY BLUNT (Violet) zdobyła międzynarodowe uznanie rolą w nagrodzonym filmie brytyjskim Lato miłości (My Summer of Love), a w roku 2006 oczarowała amerykańskich widzów rolą neurotycznej asystentki w przeboju Diabeł ubiera się u Pardy (The Devil Wears Prada) – nominacje dla aktorki do Złotego Globu i BAFTA. Rok później Blunt wystąpiła w filmie Rozważni i romantyczni: Klub miłośników Jane Austen (The Jane Austen Book Club). Inne produkcje z jej udziałem to m.in. Ja cię kocham, a ty z nim (Dan in Real Life), Sunshine Cleaning, Wojna Charliego Wilsona (Charlie Wilson’s War), Wilkołak (The Wolfman), Podróże Guliwera (Gulliver’s Travels), Władcy umysłów (The Adjustment Bureau), Połów szczęścia w Jemenie (Salmon Fishing in the Yemen) oraz Muppety (The Muppets).

NICHOLAS STOLLER (reżyseria / scenariusz / produkcja) jest m.in. współautorem scenariusza do nagrodzonego Oskarem® filmu Mupety (The Muppets), a także takich przebojów jak Jestem na tak (Yes Man) czy Ubaw z Dickiem i Jane (Fun With Dick and Jane). Jego dorobek jako reżysera tworzą filmy Idol z piekła rodem (Get Him to the Greek) i Chłopaki też płaczą (Forgetting Sarah Marshall).

Pochodzący z Hiszpanii JAVIER AGUIRRESAROBE (zdjęcia) jest laureatem sześciu nagród Goya, został także nominowany do BAFTA za zdjęcia do filmu Johna Hillcoata Droga (The Road). Filmy w jego dorobku to m.in. Postrach nocy (Fright Night), Lepsze życie (A Better Life), Saga Zmierzch: Zaćmienie (The Twilight Saga: Eclipse), Saga Zmierzch: Księżyc w nowiu (The Twilight Saga: New Moon), Vicky Cristina Barcelona, W stronę morza (The Sea Inside) - Oskar® dla Najlepszego Filmu Nieanglojęzycznego, Inni (The Others), Porozmawiaj z nią (Talk to Her).

MICHAEL ANDREWS (muzyka) rozpoczął współpracę z producentem Juddem Apatow od serialu Freaks and Geeks (2000). Inne filmy Apatowa, do których skomponował muzykę to przeboje Druhny (Bridesmaids) oraz Funny People. Andrews jest także twórcą muzyki do Złej kobiety (Bad Teacher), Donnie Darko, Ty i ja i wszyscy, których znamy (Me and You and Everyone We Know) oraz Cyrus.

Więcej o filmie:


https://vod.plus?cid=fAmDJkjC