FILM

Donnie Darko (2001)

Ciekawostki

Gdy reżyser wybierał aktora do roli Donniego Darko brał pod uwagę Vince'a Vaughna i Marka Wahlberga.

Butelka Old Spice na półce z lekarstwami Donniego jest z lat 90 - wskazuje na to rysunek jachtu (akcja filmu rozgrywa się w latach 80-tych).

Podczas sceny w klasie fizycznej widzimy na ścianie plakat National Geographic. Przedstawia on zdjęcie z sondy Voyager 2. To zdjęcie zrobiono w 1989, zaś akcja filmu rozgrywa się w roku 1988.

Na początku filmu, gdy Donnie wraca rowerem do domu, widać, że chodnik prowadzący do jego domu otoczony jest jednym żywopłotem. W dalszej części filmu otoczony jest już dwoma.

Akcja filmu dzieje się w roku 1988, mimo to na zajęciach omawiana jest książka "The Destructors" Grahama Greene'a, która została opublikowana dopiero rok później.

Akcja filmu dzieje się w roku 1988, lecz w filmie widzimy okładkę książki "Watership Down", którą to książka została opatrzona dopiero w roku 1996.

Kino, w którym Donnie i Gretchen oglądają "Martwe zło" to Aero Theatre, jednak w 2003 roku zostało zamknięte. Mieściło się przy 1328 Montana Avenue w Santa Monica.

Film kręcono w Kalifornii (USA), w miastach: Burbank, Calabasas, Long Beach, Los Angeles i Santa Monica, oraz w lesie Angeles National Forest.

Jason Schwartzman miał pierwotnie zagrać Donniego Darko, ale został zastąpiony Jake'em Gyllenhaal'em. Reżyser Richard Kelly chciał początkowo obsadzić Tima Robbins'a w roli ojca Donniego. Mark Wahlberg miał propozycje zagranie Donniego Darko, ale powiedział, że czuł by się niezręcznie grają tak młodą postać.

W pewnej scenie Drew Barrymore, jako nauczycielka, stwierdza, ze pewien znany lingwista powiedzial kiedyś, że ze wszystkich slow w jezyku angielskim, ze wszystkich niekonczacych się kombinacji, wyrażenie "cellar door" jest najpiękniejsze. Na witrynach internetowych do dzisiaj trwa debata, nad autorem tych słów. Większość kojarzy tę wypowiedź z Tolkienem, jednak sam Richard Kelly sugeruje poetę o nazwisku Poe.

Podczas filmu, gdy Donnie I Gretchen siędzą w kinie, Frank nakazuje Donniemu obserwowanie ekranu. Pojawia się tam portal. Jednak portal ten nie jest położony w przypadkowym miejscu... Wyłania on się z... zegarów, zniekształcając je jednocześnie. Jest to nawiązanie do uciekającego czasu w filmie oraz obrazu Salvadora Dali - "Uporczywość pamięci".

W scenie na przyjęciu widać osobę skaczącą na trampolinie w masce Reagana. Pomysł został zaczerpnięty ze zdjęcia dziennikarza Huntera S. Thompsona, który zrobił dokładnie to samo.

Donnie i Gretchen mieli iść do kina na film "C.H.U.D." z 1984 roku, jednak wystąpiły problemy ze znalezieniem osób posiadających prawa do filmu. Ostatecznie Sam Raimi zezwolił reżyserowi obrazu wykorzystać sceny z jego "Martwego zła" całkowicie za darmo.

Richard Kelly na piosenkę z ostatniej sceny wybrał utwór "MLK" zespołu U2. Jednak przez trudności z uzyskaniem praw do utworu reżyser zdecydował się użyć piosenki "Mad World" Gary'ego Julesa.

Czarno-biały plakat w pokoju Donniego (oko odbijające czaszkę) to reprodukcja ryciny M.C. Eschera.

Kostium, który Donnie nosi na przyjęciu (szkielet) nosił Johnny podczas balu kostiumowego w filmie "Karate Kid".

Reżyser Richard Kelly mówił, że film miał problemy z dystrybucją, gdyż dystrybutorzy nie wiedzieli jak wypromować film i jakie było jego przesłanie

Akcja filmu dzieje się w roku 1988, lecz podczas pierwszych odwiedzin w szkole jedna z dziewczyn trzyma przy sobie torebkę produkowaną przez firmę Dickies, która została wprowadzona na rynek dopiero pod koniec lat 90-tych. Podobnie ma się sprawa z tablicami rejestracyjnymi samochodów.

Nauczycielka Karen Pomorey tłumaczy łaciński zwrot "Deus ex machina" jako "boska maszyna". Sformułowanie "Deus ex machina" oznacza gwałtowną ingerencję z zewnątrz, diametralnie zmieniającą bieg wydarzeń.

Zdjęcia do filmu powstały pomiędzy 24 lipca, a 30 sierpnia 2000 roku (28 dni).

Mark Wahlberg, który dostał propozycję grania Donniego, chciał by jego postać sepleniła. Reżyser nie poparł tego pomysłu.

Więcej o filmie:


https://vod.plus?cid=fAmDJkjC