FILM

Podziemny krąg (1999)

Fight Club

Ciekawostki

Początkowo rolę Tylera Durdena miał zagrać Sean Penn.

Courtney Love była brana pod uwagę przy obsadzaniu roli Marli, którą ostatecznie zagrała Helena Bonham Carter.

Jodie Foster, Anna Friel, Sarah Michelle Gellar, Winona Ryder, Kyra Sedgwick, Reese Witherspoon oraz Renée Zellweger były brana pod uwagę jako odtwórczynie roli Marli.

Gdy Jack rozłącza się po rozmowie z Tylerem w budce telefonicznej, słuchawka jest odłożona w złej pozycji. Ale kiedy telefon dzwoni, jest z powrotem we właściwej pozycji.

W trakcie rozmowy między Tylerem i Jackiem po tym jak Tyler i Marla pierwszy raz się kochają, papieros Tylera zmienia się z palącego się w niepalący i w palący się ponownie.

Kiedy Tyler (Brad Pitt) jest bity przez Lou (Peter Iacangelo) raz ma zakrwawioną twarz, w innym ujęciu już nie.

Film nakręcono w Los Angeles (Kalifornia, USA).

W krótkiej scenie kiedy Brad Pitt i Edward Norton są pijani i grają w golfa, oni naprawdę są pijani.

Reżyser David Fincher nakręcił 1500 szpuli filmu, to jest trzy razy więcej niż normalna ilość.

Autor Chuck Palahniuk uznał zmodyfikowane zakończenie filmu za lepsze od tego, które sam napisał w książce.

Kiedy członkowie Podziemnego kręgu spryskują księdza gumowym wężem, kamera krótko się trzęsie. Jest to spowodowane tym, że kamerzysta nie mógł się powstrzymać od śmiechu.

Postać grana przez Edwarda Nortona nie jest nigdy nazwana w filmie, występuje po prostu jako Narrator. W edycji DVD jest on nazwany "Jack". Kiedy film był puszczany na HBO, napisy końcowe odnosiły się do jego postaci jako "Rupert".

Podczas gdy Jack (Norton) po raz pierwszy podchodzi i zagaduje do Marli, Marla w scenie tej przepełnia kubek z kawą co było niezamierzone.

Podczas ucieczki "kelnerów", po dorwaniu senatora na przyjęciu, przy wyjściu z podziemi na zewnątrz widać jak Bobowi opadają spodnie co oczywiście było nie zamierzone.

Film na FF w Wenecji nazwano "Mechaniczną pomarańczą lat 90."

W filmie wykorzystane zostało najkrótsze bodaj ujęcie w historii kina. Pojawia się ono pod koniec filmu i składa się na nie ledwie kilka kadrów. Przedstawia... męskie przyrodzenie. Podobne, tyle że pojedyncze kadry wmontowywał do taśm filmowych bohater filmu (Tyler), gdy pracował w kinie. Tam jednak stanowiły one źródło bodźców podprogowych, co oznacza, że obraz pojawiał się na ekranie na zbyt krótki moment, by można go było świadomie percypować. Pozostawał więc pozornie niezauważony, ale zostawiał ślad w umyśle widzów.

Brad Pitt i Edward Norton naprawdę uczyli się jak robi się mydło.

Tyler Durden (Brad Pitt) znalazł się na 1 miejscu w rankingu 50 najfajniejszych bohaterów w historii kina zorganizowanym przez brytyjski magazyn Hotdog (2003).

Chuck Palahniuk wpadł na pomysł napisania książki w trakcie wakacji, po tym, jak został pobity przez ludzi z sąsiedniego campingu, którzy odmówili mu przyciszenia radia.

Na potrzeby promocji, powstały krótkie filmiki "A public Service Message". Udział w nich wzięli aktorzy Norton i Pitt. Marzeniem Finchera jest wyświetlenie ich w kinach, bez jakichkolwiek wyjaśnień.

Helena Bonham Carter musiała nosić buty o wyższych podeszwach by zmniejszyć różnicę wzrostu między Edwardem Nortonem i Bradem Pittem.

Scena łóżkowa Tylera i Marli została w większości stworzona komputerowo.

"Fight Club" został umieszczony na liście 50 filmów, które trzeba zobaczyć przed śmiercią. Listę ogłosiła brytyjska telewizja Channel 4.

Brad Pitt, który wcielił się w rolę Tylera Durdena zdobył 23,7 % głosów i zajął 2. miejsce na najlepszy filmowy czarny charakter roku 2000. Wybrany został przez czytelników Serwisu Filmowego Stopklatka w ramach organizowanych, co roku Internetowych Nagród Filmowych.

Dziennik "National Enquirer" uznał "Podziemny krąg" najgorszym filmem roku 1999 przyznając mu "Złotego Indyka".

Zdjęcia do filmu kręcono od 1 czerwca do 11 grudnia 1998 roku.

Więcej o filmie:


https://vod.plus?cid=fAmDJkjC