FILM

Za wszelką cenę (2004)

Million Dollar Baby
Inne tytuły: Rope Burns

Ciekawostki

Podczas kręcenia filmu Hilary Swank złapała infekcję (od odcisku na stopie), która okazała się na tyle niebezpieczna, że groziła jej 3-tygodniowa hospitalizacja. Swank nie powiedziała o tym Eastwoodowi i wzięła tydzień wolnego - uważała, że tak postąpiłaby grana przez nią bohaterka.

Morgan Freeman miał pierwotnie wcielić się w postać Frankiego Dunna. Jednak Eastwood zdecydował, że sam zagra trenera, a Freemana obsadził jako Eddiego Duprisa.

Clint Eastwood był jedynym w 2005 roku aktorem, nominowanym do Oscara za główną rolę odtwarzającą fikcyjną postać. Pozostali nominowani grali postaci historyczne.

W filmie występuje również córka Clinta Eastwooda - Morgan. Można ją zobaczyć jako dziewczynkę w ciężarówce.

Pierwszy klaps padł 15 grudnia w 2004 roku.

Sandra Bullock była pierwszą aktorką, która miała zagrać Maggie. Bullock nalegała, by reżyserem został Shekhar Kapur. Kiedy studio w końcu wyraziło zainteresowanie projektem, Sandra była już zajęta graniem w... "Miss Agent 2".

"Mo chuisle" znaczy dosłownie "Mój puls", ale może też oznaczać "Moja ukochana" lub "Moja miłość". W filmie słowo to jest nieprawidłowo przeliterowane jako "Mo cuishle" zamiast "Mo chuisle".

Trenerką Hillary Swank była mistrzyni boxu i kickboxingu Lucia Rijker. Gra ona w filmie przeciwniczkę Maggie - Billie "The Blue Bear".

Film kręcony był w Las Vegas i Los Angeles, sceny walk bokserskich powstawały zaś w Hollywood Athletic Club w Los Angeles.

Film oparty jest na podstawie tomiku opowiadań pt. "Rope Burns: Stories From the Corner". Bazują one na doświadczeniach Jerry'ego Boyda (pisał pod pseudonimem F.X. Toole) i zostały wydane w roku 2000. Toole miał wtedy 70 lat. Przez 40 lat wszystkie książki przez niego napisane były odrzucane przez wydawnictwa. "Rope Burns" to jego pierwsza i jedyna opublikowana książka. Toole umarł 2 września 2002 roku w wieku 72 lat - tuż przed skończeniem kolejnej książki.

Jest to 25 film wyreżyserowany przez Eastwooda, 57 film, w którym zagrał oraz 21 przez niego wyprodukowany.

Hilary Swank trenowała przez trzy miesiące dwie i pół godziny dziennie na ringu i dodatkowe półtorej godziny podnosząc ciężary.

Zdjęcia do filmu trwały 38 dni.

W trakcie przygotowań do filmu masa mięsni Hilary Swank zwiększyła się o około 5 kilogramów w rezultacie forsownych treningów.

https://vod.plus?cid=fAmDJkjC