FILM

Avatar (2009)

Ciekawostki

James Cameron zatrudnił Michelle Rodriguez po tym, jak zobaczył jej występ w "Zbuntowanej".

Michael Biehn był przymierzany do roli pułkownika Quaritcha. Spotkał się on już z Cameronem na planie filmowym trzy razy, lecz w końcu reżyser zrezygnował z współpracy z nim. Zastąpił go Stephen Lang.

Sigourney Weaver w wywiadach twierdzi, że postać kreowaną w filmie "Avatar" opiera na obserwacji samego Jamesa Camerona. Według aktorki bohaterka przez nią odgrywana (Dr Grace Augustine) jest błyskotliwą, idealistyczną perfekcjonistką, ale i osobą z wielkim sercem, jak Cameron.

Zoe Saldana przez pół roku intensywnie przygotowywała się do roli Neytiri. Trenowała m.in. sztuki walki, łucznictwo i jazdę konną.

Zdjęcia do filmu powstawały w O'ahu i Kaua'i (Hawaje), Los Angeles i Playa Vista (Kalifornia, USA) oraz w Wellington (Nowa Zelandia).

Film kręcony był w technice 3D.

James Cameron nakręcił "Avatar" kosztem produkcji "Battle Angel", której produkcja została przesunięta.

James Cameron wymyślił projekt już w latach 90-tych, uważał jednak, że ówczesna technika nie dawała szans na realizację jego zamysłów.

James Cameron współpracował przy filmie ze Studiem Petera Jacksona Weta Digital. Ciekawostką jest to, że filmy tych właśnie reżyserów otrzymały po 11 Oscarów i przyniosły rekordowe dochody.

Do prac nad odpowiednią wymową zdań w języku obcych oraz angielską wymową zniekształconą przez pozaziemski język zatrudniono profesora lingwistyki.

Na potrzeby filmu aktorzy przed realizacją zdjęć rozpoczęli intensywny trening ruchowy pod okiem specjalistów.

Film kręcono od 16 kwietnia do 1 grudnia 2007 roku.

W filmie generowany komputerowo obraz (CGI) miesza się z realnym (live-action) w proporcjach odpowiednio 60% do 40%. Według twórców widz nie powinien być w stanie spostrzec różnicy między dziełem informatyków i tym, co jest prawdziwe. Aby osiągnąć ten efekt przeznaczono aż dwa lata na etap post-produkcji, gdy filmem zajmowali się specjaliści od efektów wizualnych (z nowozelandzkiego przedsiębiorstwa założonego przez Petera Jacksona).

James Cameron początkowo chciał podjąć się reżyserii tego filmu już w 1999 roku, jednakże budżet filmu musiałby wtedy wynosić około 400 milionów dolarów, a wówczas nie zgodziłaby się na to żadna wytwórnia.

James Cameron wraz z Vincem Pacem zaprojektowali, a następnie użyli na potrzeby filmu specjalną technikę filmowania zwaną "Fusion 3D Camera System".

"Avatar" jest pierwszym filmem długometrażowym Jamesa Camerona zrealizowanym przez niego od czasu słynnego "Titanica" (1997).

W USA sprzedaż biletów do wybranych kin IMAX na premierę planowaną na 18 grudnia 2009 roku ruszyła aż z około czteromiesięcznym wyprzedzeniem.

Wkrótce po premierze zwiastuna filmu w sierpniu 2009 roku pojawiły się podejrzenia o plagiat. Podobieństwa dotyczyć miały animacji "Delgo", do której prawa posiadało Fathom Studio, a obejmować miały fabułę i wygląd postaci. Zbieżności wychwycone zostały przez osoby, które obejrzały zwiastun "Avatara" i wręcz zasypały Fathom Studio e-mailami w tej sprawie.

21 sierpnia 2009 roku odbył się przedpremierowy pokaz 16 minut filmu w 104 kinach na całym świecie, w tym w warszawskim kinie Cinema City Arkadia. Serwery oficjalnej strony "Avatara", w związku z ogromnym zainteresowaniem osób chcących wziąć udział w tym wydarzeniu i kupić bilet, zostały przeciążone, a stronę wyłączono na kilka godzin. Po ponownym uruchomieniu na stronie notowano pięć zamówień biletu na sekundę.

Trailer Avatara bije rekord popularności Apple.com. W pierwszym dniu zwiastun został pobrany ze strony www.apple.com/trailers aż 4 miliony razy. Poprzedni rekord Apple.com wynosił 1.7 milionów pobrań w ciągu pierwszej doby.

23 czerwca 2009 pokazano na targach Cinema Expo w Amsterdamie fragmenty filmu wybranym przedstawicielom branży filmowej. Mimo iż studio 20 Century Fox początkowo zażądało od zaproszonych całkowitej poufności (łącznie z zakazem udzielania wywiadów), to wobec zachwytów fragmentami "Avatara" poszło na pewne ustępstwa i pierwsze, bardzo pozytywne recenzje obiegły świat.

W ramach promocji filmu planowano wykorzystać użytą w "Avatarze" technologię 3D na koncertach Michaela Jacksona. Śmierć piosenkarza 25 czerwca 2009 roku pokrzyżowała jednak te plany.

https://vod.plus?cid=fAmDJkjC