FILM

Lapońska odyseja (2010)

Napapiirin sankarit
Inne tytuły: Lappland Odyssé, Lapland Odyssey

Pressbook

Są takie miejsca w Laponii, gdzie bezrobocie sięga 40%. W zimie, ledwo widać słońce. W lecie natomiast nigdy nie zachodzi, więc mieszkańcy nie mogą spać i doprowadza ich to do szału. Bardzo dobrze ujął to Szekspir pisząc : " Coś się psuje w Laponii." /Something is rotten in Lapland./

Zawsze się zastanawiałem, jak można tu w ogóle żyć. Ale kiedy spotykasz miejscowych, zaczynasz rozumieć. To fińskie „perkele". "Perkele" nie ma tłumaczenia. Czasami jest używane jako przekleństwo, ale tak właściwie to oznacza coś pomiędzy wytrzymałością, siłą ducha i przekleństwem bogów. „Perkele” jest tym, co ma lud Laponii. Największy nieudacznik, może okazać się bohaterem. A największy cynik, może ciągle odnaleźć w sobie nadzieję.

I o tym jest Lapońska Odyseja: o „Perkele”.

(ur. w 1976 w Nikozji na Cyprze) jest jednym z najbardziej utytułowanych fińskich reżyserów młodego pokolenia. Także inne jego filmy: Zakazane Owoce (2009), Dom mrocznych motyli (2008), Piękna i drań (2005) odniosły sukces zarówno wśród krytyków jak i publiczności. Jego filmy zdobyły w sumie 20 nominacji do Fińskiej Nagrody Filmowej (Jussi). Pierwsze dwa filmy zostały wyróżnione nagrodą publiczności, Dom mrocznych motyli natomiast za reżyserię Piękna i drań został wybrany najlepszym debiutem filmowym krajów nordyckich w 2005 roku.

Dom mrocznych motyli reprezentował Finlandię w zmaganiach Oscarowych. Zakazane Owoce zdobyły wiele międzynarodowych nagród, spotkały się również z bardzo dobrym odbiorem polskich widzów (w kinach w 2010 roku, dyst. Solopan).

Wszystkie filmy reżysera obejrzało już 100 000 widzów w Finlandii, co jest box office'owym rekordem. Jego czwarty film fabularny Lapońska Odyseja jest równocześnie jego pierwszą komedią.

Więcej o filmie:


https://vod.plus?cid=fAmDJkjC