FILM

Siódma pieczęć (1957)

Sjunde inseglet, Det
Inne tytuły: The Seventh Seal

Ciekawostki

Kiedy grupa wchodzi do zamku po ulewie, każdy jest suchy.

Kiedy Śmierć próbuje przywrócić zmienione pozycje pionków szachowych, możemy zobaczyć, że król został uszkodzony, a w ostatnim ruchu jest znów cały.

Pozycje pionków szachowych, podczas gry Śmierci z rycerzem, zmieniają się pomiędzy ruchami.

Zdjęcia do filmu kręcono w Gustavsbergu, Skevik, Solnie, Råsundzie, Sigtunie i Östanå, a także w rezerwacie przyrody Hovs Hallar (Szwecja).

24 lutego 2005 roku film zajął 5 miejsce w rankingu Digital Dreem Doors w kategorii najlepszy film lat pięćdziesiątych.

Tytuł filmu jest zaczerpnięty z Biblii. Apokalipsa św. Jana, rozdział 8.

Imię postaci granej przez Gunnela Lindbloma jest nieznane. Nie mówi ona ani słowa w całym filmie, aż do przedostatniej sceny, gdzie stwierdza "To już koniec".

Ostatnia scena, podczas której Śmierć tańczy ze swoimi zwolennikami, została nakręcona, kiedy już wszyscy aktorzy odjechali. Zamiast nich widzimy tu kilku techników i turystów.

Bergman przyznał, że do użycia w scenaruiszu motywu człowieka grającego ze śmiercią w szachy, zainspirowało go średniowieczne malowidło ścienne z kościółka Täby (Täby kyrka), z północnej części Sztokholmu. Fresk ten pochodzi z 1480,a jego autorem był malarz znany jako Albertus Pictor

Słynna scena otwierająca film, ze Śmiercią i Rycerzem, została nakręcona na Hovs Hallar, skalistej plaży na wybrzeżu w północno-zachodniej Skanii.

W roku 1995, w stulecie narodzin kina, obraz Bergmana znalazł się na watykańskiej liście 45 filmów fabularnych, które propagują szczególne wartości religijne, moralne i artystyczne.

Więcej o filmie:


https://vod.plus?cid=fAmDJkjC