O filmach, serialach i gwiazdach filmu nie zawsze poważnie.

Nareszcie weekend czyli co warto zobaczyć w telewizji: 6-8 lipca

06 lipca 2018, Wiola Nowak

Mission: Impossible - Ghost Protocol

W najbliższy weekend w naszym zestawieniu króluje wielokulturowość. Wspólnie odwiedzimy między innymi współczesny Iran, powojenną Francję, Wołyń w okresie wojennym, Nowy Jork lat dwudziestych ubiegłego wieku oraz trzynastowieczną Szkocję. Nawet najbardziej wybredny kinomaniak znajdzie więc coś dla siebie.

PIĄTEK, 06.07.2018

Taxi – Teheran, TVP Kultura, 20:00
Na początek przenosimy się na Bliski Wschód za sprawą irańskiego komediodramatu paradokumentalnego. Reżyser, Jafar Panahi, wciela się w rolę kierowcy jednej z taksówek jeżdżących po ulicach Teheranu. Jego rozmowy z pasażerami obnażają absurdy, obostrzenia oraz zakazy obowiązujące w kraju. Przed umieszczoną na desce rozdzielczej kamerką zasiądą między innymi: konserwatysta będący zwolennikiem kary śmierci, kobieta opowiadająca się za jej zniesieniem, mężczyzna handlujący nielegalnymi płytami, ofiara włamania, która na tyle współczuje złodziejom, że nie chce donieść na nich na policję, prawnik zajmujący się obroną praw człowieka i wreszcie siostrzenica taksówkarza, szeroko omawiająca z wujkiem zasady nagrywania filmów obowiązujące w Iranie. Barwny obraz społeczeństwa o wielu odcieniach zamknięty w 82 minutach filmu.

Czekolada, Stopklatka TV, 20:00
Amerykańsko-brytyjski komediodramat z elementami realizmu magicznego, uważany za jeden z najbardziej antykatolickich filmów wszech czasów. „W piętnastym roku po wojnie” do spokojnej, francuskiej miejscowości Lasquenet przybywa Vianne Rocher (Juliette Binoche) z kilkuletnią córką, Anouk (Victoire Thivisol). Samotna matka, która w okresie Wielkiego Postu odważyła się otworzyć w pobliżu kościoła sklep z czekoladą, staje się obiektem represji ze strony przywiązanych do religii i tradycji mieszkańców. Lokalni duchowni oraz burmistrz widzą w działalności kobiety źródło moralnego zepsucia – zwłaszcza, gdy miasto nawiedzają skuszeni słodkościami wędrowcy. Postanawiają więc zrobić wszystko, aby zaszkodzić Vianne.

Mission: Impossible - Ghost Protocol, TVN, 20:00
Kino sensacyjne wysokich lotów. Niecodzienna kombinacja ciekawych wątków oraz zapierające dech w piersiach zdjęcia (realizowane w Bombaju, Budapeszcie, Dubaju, Pradze, Moskwie i Vancouver) z góry skazały produkcję na ogromny sukces. Znany z poprzednich części nieustraszony agent IMF, Ethan Hunt (Tom Cruise), powrócił. Tym razem został oskarżony o zorganizowanie zamachu terrorystycznego na Kremlu. Aby oczyścić siebie i swoją tajną grupę z zarzutów, pozbawiony tytułów oraz rzucony na pastwę losu superbohater musi ocalić świat przed grożącym mu wybuchem wojny nuklearnej. Na całe szczęście po raz kolejny może liczyć na pomoc przyjaciół. Czy im się uda? Do ostatniej chwili mocno trzymamy kciuki – w końcu niemożliwe nie istnieje.


SOBOTA, 07.07.2018

Wielki Gatsby, TVN 7, 21:20
Australijski reżyser Baz Luhrmann nie był pierwszym, który podjął się próby zaadaptowania powieści amerykańskiego pisarza Francisa Scotta Fitzgeralda. I zrobił to z fenomenalnym skutkiem, gdyż widowiskowe ujęcia w połączeniu z mistrzowską ścieżką dźwiękową przyprawiają widza o dreszcze, tworząc na ekranie absolutne show. Historia toczy się w Nowym Jorku (i okolicach) w latach 20. ubiegłego wieku, dokąd przenoszą widza doskonałe kostiumy oraz rewelacyjna scenografia. O Jay’u Gatsbym (Leonardo diCaprio) opowiada jego sąsiad, Nick Carraway (Tobey Maguire). Tytułowy milioner imponuje narratorowi bogatym życiorysem, pokaźną willą, zasobnym portfelem, a także… organizowaniem fantastycznych imprez. Okazuje się, że Gatsby wyprawia huczne przyjęcia w nadziei, że na którejś z nich pojawi się jego miłość życia – urocza Daisy, z którą los rozdzielił go pięć lat wcześniej. Wyczekiwane spotkanie z ukochaną sprowadza na bohatera pasmo nieszczęść.

Braveheart – Waleczne serce, Polsat Film 21:00
Dramat historyczny wyreżyserowany przez Mela Gibsona, wcielającego się w rolę głównego bohatera. Rzecz dzieje się pod koniec XIII wieku. Po śmierci króla Szkocji, kraj pozbawiony następcy tronu przechodzi pod panowanie Anglii. Nastoletni wówczas William Wallace (postać autentyczna, dziś symbol walki o niepodległość) jest świadkiem brutalnych zbrodni dokonywanych na jego rodakach przez zaborców. Kiedy po latach dorosły już mężczyzna wraca do rodzinnej miejscowości, zakochuje się bez pamięci w pięknej Murron (Catherine McCormack). Gdy dziewczyna w obronie własnej rani jednego z Anglików, za karę zostaje skazana na śmierć. Pałający żądzą zemsty William organizuje powstanie. Dołączają do niego całe rzesze uciśnionych Szkotów, chcących wydrzeć ojczyznę z rąk najeźdźców. Pomimo początkowych sukcesów, zadanie to okazuje się nie być proste.

Sierociniec, Stopklatka TV, 20:00
Reżyserem metafizycznego, hiszpańskiego dreszczowca jest Juan Antonio Bayona. Laura (Belén Rueda) wprowadza się z mężem Carlosem (Fernando Cayo) oraz adoptowanym, siedmioletnim Simónem (Roger Príncep) do budynku będącego niegdyś sierocińcem. W miejscu, w którym kobieta się wychowała, postanawia otworzyć ośrodek dla niepełnosprawnych dzieci. Niespodziewanie jej syn zaczyna komunikować się z niewidzialnym przyjacielem oraz wymyślać historie, które w jego matce wywołują wspomnienia z przeszłości, a widza wciągają w psychologiczną grę. W pewnym momencie Simón znika. Kiedy wszyscy bezradnie rozkładają ręce, Laura wzywa na pomoc medium. Jest przekonana, że jej dziecko zostało porwane przez duchy.


NIEDZIELA, 08.07.2018

Wołyń, TVP 1, 20:10
Dramat wojenny z mocno uwypuklonym wątkiem miłosnym, nakręcony przez znakomitego Wojciecha Smarzowskiego. Pewną wołyńską wieś zamieszkują trzy narody: Polacy, Ukraińcy i Żydzi. Wśród nich jest siedemnastoletnia Zosia Głowacka (Michalina Łabacz). Jej troskliwy ojciec (Jacek Braciak) pragnie bogato wydać córkę za mąż. Idealnym kandydatem wydaje się być sołtys Maciej Skiba (Arkadiusz Jakubik) – dojrzały mężczyzna, dobry gospodarz, wdowiec z dwójką dzieci. Dziewczyna kocha jednak młodego Ukraińca o imieniu Petro (Vasili Vasylyk). Mimo to wychodzi za mąż zgodnie z wolą ojca. II wojna światowa zmusza jej małżonka do opuszczenia domu i zaangażowania się w walkę, w następstwie czego zostaje zesłany w głąb ZSRR. Zosia, samotnie wychowująca jego potomstwo, znajduje się w centrum tragicznych wydarzeń. Obserwuje nacjonalistyczne spory, krwawe walki, bestialskie morderstwa, sąsiedzkie porachunki, które dowodzą, że w każdym człowieku, bez względu na narodowość, czai się zło.

Infiltracja, TVN, 20:00
Kolejny dramat, tym razem kryminalny, będący dziełem mistrza Martina Scorsese. Jego pierwowzorem był hongkonśki hit Infernal Affairs: Piekielna gra. Tym razem jednak akcja rozgrywa się w Bostonie, w stanie Massachusetts, gdzie mafijnym światkiem rządzi niejaki Frank Costello (Jack Nicholson). Miejscowi policjanci za wszelką cenę próbują go schwytać. Jeden z nich, agent Billy Costigan (Leonardo DiCaprio), wchodzi więc w struktury grupy przestępczej. Tytułowa infiltracja okazuje się być infiltracją podwójną, ponieważ w szeregach policji również znajduje się szpieg (Matt Damon). Właśnie dlatego Costello ciągle jest o krok do przodu. W kulminacyjnym momencie dla wywiadowców przestają się liczyć interesy ich pracodawców, a rozpoczyna walka o własne życie. Który z agentów zostanie zdemaskowany jako pierwszy?

Kariera Nikosia Dyzmy, TV Puls, 20:00
Zabawna, ale i pouczająca komedia Jacka Bromskiego, oparta na powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza „Kariera Nikodema Dyzmy”. Historia z 1932 roku została w błyskotliwy i stosunkowo wiarygodny sposób zaadaptowana do współczesnych realiów. Tytułowy bohater (Cezary Pazura), niespełna czterdziestoletni, rudowłosy mistrz ceremonii pogrzebowej, przypadkowo znajduje się na bankiecie pełnym wpływowych polityków i biznesmenów. Wdaje się w słowną utarczkę z jednym z gości, wicepremierem Terkowskim (Lew Rywin), zyskując tym samym aprobatę jego przeciwników. Wieść o Nikosiu niesie się po całej Polsce, a jego kariera od pucybuta (a właściwie grabarza) do milionera nabiera oszałamiającej prędkości. Mocna pozycja na politycznej scenie – poparcie senator Walewskiej (Ewa Kasprzyk) oraz producenta Kilińskiego (Andrzej Grabowski) – pozwala Dyzmie korzystać z niecodziennych luksusów, a także uroku pięknych kobiet. Kiedy jednak polski biznes cukrowy zostaje zagrożony, bohater z powodzeniem ratuje sytuację.


Przyjemnych sukcesów!

https://vod.plus?cid=fAmDJkjC