FILM

Droga do przebaczenia (2007)

Reservation Road

Recenzje (1)

Autor obsypanego nagrodami dramatu "Hotel Ruanda" wraca z angażującą uczuciowo widza opowieścią o życiu rodziny po stracie ukochanego dziecka. "Droga do przebaczenia" to adaptacja powieści Johna Burnhama Schwartza, portretującego swoisty pojedynek dwóch mężczyzn. Jeden z nich (w tej roli Joaquin Phoenix) - szczęśliwy ojciec rodziny, doceniany uniwersytecki wykładowca - właśnie stracił w wypadku samochodowym syna. Drugi (Mark Ruffalo) to rozwodnik, dla którego opieka nad nastoletnim potomkiem jest jedynym źródłem szczęścia. Jemu też grozi utrata syna, ponieważ to on siedział za kierownicą samochodu, który potrącił malca. Po wypadku, spanikował i uciekł z miejsca zbrodni. Teraz ten pierwszy szuka pocieszenia w zemście, a drugi - zaciera ślady i stara się ochronić syna od zła, które nadciąga.

Terry George posługując się kameralną opowieścią o niezamierzonej zbrodni i karze, którą należy wymierzyć, doskonale rozkłada akcenty na następujące po sobie emocje przeżywających tragedię mężczyzn. Od rozpaczy po gniew, szaleństwo i strach - to wszystko zostaje wspaniale sportretowane przez Phoenixa i Ruffalo. Pogrążony w rozpaczy mąż otrzymuje wsparcie widza, który pełny zrozumienia dla tragedii rozgrzesza go z pragnienia pomszczenia syna. Drugi - zagubiony, też dobry człowiek, któremu przytrafiło się coś przerastającego przeciętnego zjadacza chleba, zasługuje o ile nie na przebaczenie, to przynajmniej na współczucie. Ich uzupełniające się, splecione losy, dobitnie zobrazowane zostają już nawet na poziomie montażu. Krótkie, naprzemiennie ukazywane sceny z życia ścigającego i pogrążonego w moralnych dylematach mężczyzny, wyznaczają niepokojący rytm opowieści.

W "Drodze do przebaczenia" Terry George zawiera również interesującą obserwację socjologiczną na temat znaczenia internetu. To liberalne forum przeciętnych ludzi, często pokrzywdzonych, których głos utożsamić można z wewnętrznymi rozterkami. Mając poparcie takiego anonimowego gremium łatwiej podejmować decyzje, budzić uśpione skrajne emocje. Przynajmniej do tego próbuje nas przekonać Terry George.

Więcej o filmie:


https://vod.plus?cid=fAmDJkjC