FILM

8 części prawdy (2008)

Vantage Point

Recenzje (1)

Akcja filmu rozgrywa się w Salamance w Hiszpanii podczas niespełna godziny, w czasie której prezydent Stanów Zjednoczonych zostaje postrzelony, a kilkanaście osób ginie w zamachu bombowym. Kulisy ataku widz poznaje z punktu widzenia ośmiu bohaterów, wśród których znaleźli się m.in. dziennikarze, przypadkowi turyści, członkowie służb specjalnych, a nawet terroryści.

Mimo iż film trwa jedynie 90 minut, to widz odczuwa znudzenie. W dużym stopniu spowodowane jest to powtórką tej samej sekwencji, ukazywanej jedynie z innych punktów widzenia. Napięcia nie wzbudza również próba sportretowania kolejnych przedstawicieli przez ich profesje. Fakt, iż te same wydarzenia inaczej postrzegane, interpretowane, a przede wszystkim wykorzystywane są przez przeciętnego człowieka, sztab prezydencki i dziennikarzy, to wie każdy. Żadnego dreszczyku emocji Travis w ten sposób w widzu nie wzbudza. Także nieco starszawy heros o idealistycznym podejściu do swojej pracy - obrony chyba najbardziej znienawidzonego na świecie prezydenta, nie porusza. Wręcz przeciwnie. Niczym Terminator potrafi przeżyć postrzał, kolizję z tirem, otrzepać się z kurzu i wypełnić misję. To już kinomaniacy widzieli setki razy, a zaakceptować mogą tylko w wykonaniu Bruce'a Willisa.

Travis poszedł śladem wielkich mistrzów kina - Orsona Wellesa i Akiry Kurosawy, autorów odpowiednio "Obywatela Kane'a" i "Rashomona" - najwybitniejszych dzieł kinematografii światowej, udowadniających, iż pozory mylą, a prawdy nie da się poznać wysłuchując tylko jednego głosu. Nie zaszedł jednak daleko. Zabrnął w ślepy zaułek sentymentalnej historii o odpowiedzialności Amerykanów wobec całego świata.

Więcej o filmie:


https://vod.plus?cid=fAmDJkjC