FILM

Projekt: Monster (2008)

Cloverfield
Inne tytuły: 1-18-08

Recenzje (1)

To miał być przyjemny, majowy wieczór na Manhattanie. Grupa przyjaciół spotkała się, aby wyprawić przyjęcie pożegnalne dla Roba. Przystojniak otrzymał posadę wielkiej szychy - właściwie nie wiadomo w jakiej firmie, ale wiadomo, że w Japonii. Z powodu wyjazdu nie chciał się wiązać z długoletnią przyjaciółką, z którą zdarzyło mu się spędzić jedną, ale jakże wspaniałą dobę miesiąc wcześniej. Podczas przyjęcia rozgrywa się w związku z tym mały dramat. Kłótnie cichną w obliczu nagłego zagrożenia. Manhattan staje się terenem łowieckim wielkiego, niezidentyfikowanego potwora. Wojsko chwilowo sobie nie radzi, a nasi mili bohaterowie, próbując utrzymać się przy życiu, nagrywają wszystko amatorską kamerą.

Zamysł formalny to pierwsze, co rzuca się w oczy w trakcie oglądania "Projektu...". Polega on na nakręceniu filmu tak, jakby powstał przy użyciu niewielkiej kamery trzymanej przez nieprofesjonalnego operatora. I z tego wynika podstawowa słabość "Projektu: Monster". Każdy, kto nagrywał filmy z domowych imprez wie, że w trakcie realizacji zabawa jest przednia. Niestety nakręconego w ten sposób materiału nie sposób obejrzeć za jednym posiedzeniem, gdyż pojawiają się liczne dłużyzny, nieostrości, chwilowe zaniki akcji. "Projekt..." to całe 90 minut amatorskiego filmu! Tymczasem dziełu Matta Reevesa brak tajemniczości pionierskiego "Blair Witch Project", bo od początku wiadomo, że mamy do czynienia z potworem. Z monstrum związany jest drugi minus. Bohaterowie wspominają Supermana, wspominają Garfielda, ale na przykład Godzilla do głowy im jakoś nie przychodzi...

Reeves i Drew Goddard, twórcy "Projektu..." zdają się mówić: chwytaj dzień, kochaj bliźniego i mów mu o tym, bo nie wiadomo, jak długo pożyjesz. Skoro tak, to szkoda czasu na ich film.

Więcej o filmie:


https://vod.plus?cid=fAmDJkjC