FILM

Skarb Narodów: Księga Tajemnic (2007)

National Treasure: Book of Secrets
Inne tytuły: Skarb narodów 2

Recenzje (3)

Już po raz drugi Nicolas Cage jako Ben Gates przyciąga do kin tysiące widzów. Aktor wciela się w wytrawnego znawcę historii i poszukiwacza skarbów. Nie kierują nim pobudki materialne, ale chęć ukazania światu prawdy o przodkach. Tym razem wyrusza na poszukiwanie legendarnego Złotego Miasta. Jego odnalezienie ma być nie tylko spełnieniem chłopięcych marzeń, ale przede wszystkim gwarancją oczyszczenia nazwiska Gatesów z niechlubnego przypuszczenia, iż pra-pradziadek Bena brał udział w zamachu na prezydenta Abrahama Lincolna.

Widzowie, którzy widzieli pierwszą część "Skarbu narodów" nie rozczarują się kontynuacją. Intryga jest interesująca i trzymająca w napięciu. Dowcipy pojawiają się w odpowiednim momencie i wzbogacają fabułę. Plejada gwiazd cieszy oko. W wystarczającym stopniu rekompensują one bowiem wszelkie nieprawdopodobieństwa akcji. Z kolei tempo opowieści, delikatnie nakreślone problemy sercowe głównych bohaterów oraz ujmujące żarty są w stanie zmyć niesmak po patriotycznej propagandzie. Twórcy filmu, reżyser Jon Turteltaub oraz scenarzyści bracia Wibberleyowie, robią co mogą, aby udowodnić, że wielokulturowa społeczność USA ma swoją historię, z której powinna być dumna i której powinna bronić.

Odrzucając antyamerykańskie uprzedzenia, ostatecznie widz odkrywa, iż zgłębianie podręcznikowych historii może być przyjemne i wciągające.

Skarb Narodów: Księga Tajemnic

Urażona ambicja? Zhańbione nazwisko rodziny Gatesów? Ogromna chęć odkrycia skarbu, który zmieni los historii, jednocześnie dając odkrywcy pieniądze i sławę? Wszystko to miesza się dając marny efekt.
Poszukiwacz skarbów Benjamin Franklin Gates (Nicolas Cage), musi odkryć tajemnicę śmierci Abrahama Lincolna. Tym razem chodzi o 18 stron z pamiętnika Johna Wilkesa Bootha (zabójcy wyżej wymienionego prezydenta). Skrywają one sekrety, których odkrycie może doprowadzić do rozbicia największego spisku w historii świata. Tym razem grupa poszukiwaczy przemierzać będzie nie tylko Amerykę, ale też i inne kontynenty, aby dowiedzieć się prawdy.
Reżyser Jon Turteltaub oraz człowiek odpowiedzialny za zdjęcia-John Schwartzman, robią sobie wycieczkę, po takich zakątkach świata jak: Londyn, Paryż, Los Angeles, Keystone, Mount Vernon, College Park, Waszyngton-bo tylko słowem- wycieczka -można to nazwać. Połowa z tych miejsc nie wniosła nic do filmu, a aktorzy odgrywający główne role: Cage, J.Voight, D.Kruger, Ed Harris zrobili sobie dzięki temu wakacje. Chociażby Helen Mirren, odtwórczyni roli Emily Appleton, została zaproszona na prywatną audiencję u Królowej Elżbiety II.
Poczucie humoru zawarte podczas seansu, w nie których sytuacjach przyprawia o ironizm. Dobrze, że film nie jest sztywny, ale gdy napięcie wzrasta, reżyser potrafi w zupełnie nie potrzebny sposób je popsuć; chociażby podczas w "szalonego" pościgu samochodowego po ulicach Londynu - akcja zostaje skierowana na przypadkowego kundla i zabita przez nie potrzebną anegdotę.
Film może zaspokoić widzów, którzy chcą za wszelką cenę poznać spiskową teorie ówczesnego świata, ale jak dla mnie ta produkcja jest skierowana głównie dla widzów za oceanu. Może i dobrze. Po takim sukcesie finansowym zapewne zobaczymy, trzecią odsłonę pt. "Skarb Narodów...", ale ja tej produkcji, wolę nie doczekać.

Przewidywalność od A do Z

Po sukcesie pierwszej części "Skarbu Narodów", to była tylko kwestia czasu, kiedy pojawi się jej kontynuacja. Zastanawiałam się, jak druga część "Skarb Narodów: Księga Tajemnic" będzie prezentować się na tle oryginału. Gdyż przecież wiadomo, że sequele z reguły wypadają marnie i cóż, tym razem było podobnie...
Benjamin Franklin Gates (Nicolas Cage) po odkryciu, w pierwszej części, skarbu templariuszy został najbardziej sławnym poszukiwaczem skarbów w Stanach Zjednoczonych. I jak to bywa z poszukiwaczami, Gates nie potrafi długo usiedzieć w jednym miejscu.
Tym razem wraz ze swoim ojcem- Patrickiem (Jon Voight), przyjacielem, geniuszem komputerowym - Riley'em (Justin Bartha) oraz eks-dziewczyną, piękną Abigail (Diane Kruger) wikłają się w poszukiwanie legendarnego azteckiego Złotego Miasta. Do niego ślad prowadzą zaginione strony z rodzinnego notesu Gates'ów, z czasów kiedy rodziło się amerykańskie państwo. Odnalezienie zaginionych kartek, to dla Benjamina sprawa największej wagi - uratowanie honoru rodziny. To jedyna możliwość oczyszczenia dobrego imienia przodka, którego pamięć została zhańbiona przez oskarżenie o współudział w morderstwie pierwszego prezydenta USA - Abrahama Lincolna.
"Skarb Narodów: Księga Tajemnic" to film-kalka w stosunku do oryginału. Ta sama fabuła, te same akcje, wątki - cóż innego, jak nie daje vu. Twórcy chcąc prawdopodobnie osiągnąć bardziej widowiskowy efekt, niż w pierwowzorze, przesadzili z ilością tajemnic, zagadek i bzdurnych pomysłów, takich jak: porwanie prezydenta USA, demolowanie Gabinetu Owalnego, przeglądanie najbardziej strzeżonych tajemnic świata przez zwykłego Kowalskiego itp. Jednakże pomimo tego wszystkiego to niezły film przygodowy, zabarwiony humorem, bez śladów przemocy, a to jest bardzo ważne, gdyż przecież to typowe kino familijne, którego głównym odbiorcą są dzieci i młodzież. A kogóż nie cieszy myśl, że jego dziecko jest zadowolone i szczęśliwe?!

Więcej o filmie: