FILM

Nie wracaj w te strony (2005)

Don't Come Knocking

Recenzje (1)

Najnowszy obraz niemieckiego twórcy opowiada historię podstarzałego gwiazdora westernów, niegdyś, w złotych czasach kariery niezłego Casanovę, który doznaje "olśnienia" i ucieka z planu filmowego. Swe kroki kieruje do dawno niewidzianej matki. Tam czeka go kolejne olśnienie, a raczej zaskoczenie - dowiaduje się, że ma dorosłego syna. Na tym bynajmniej niespodzianki się nie kończą.

Nie do końca wiadomo, czy twórca chciał pokazać syndrom rozpoczynającego się u bohatera kryzysu wieku średniego, czy może raczej jego zwieńczenie. W każdym razie obserwujemy zmagania faceta (znakomity Sam Shepard), który usilnie próbuje coś w swym życiu zmienić, a przynajmniej zrozumieć.

Wenders ma dar cudownego portretowania postaci. Dziwaków, wyrzutków, odmieńców przedstawia w sposób, który pozwala normalnemu odbiorcy utożsamiać się z nimi. Natomiast szereg surrealistycznych scen wykorzystanych w filmie (podróż córki z urną z prochami matki) uwypukla prawdziwość i uniwersalny charakter problemów i bolączek, z którymi zmagają się bohaterowie "Nie wracaj w te strony". Wszystkiemu, jak zwykle u niemieckiego reżysera, towarzyszą piękne zdjęcia.

Pech chciał, że kilka tygodni temu na duży ekran weszła produkcja Jima Jarmusha "Broken Flowers". Dzieło opowiada o wiodącym ongiś hulaszczy żywot mężczyźnie, który wkraczając w jesień życia, postanawia odnaleźć... nieznanego dorosłego syna i sens, w tym co mu się przydarzyło i co mu umknęło. W tej konfrontacji poetyka Wendersa niestety wypada znacznie słabiej. Odrzucając jednak porównania mamy do czynienia z niezłym, refleksyjnym kinem.

Więcej o filmie:


https://vod.plus?cid=fAmDJkjC