FILM

Pinokio (2012)

Pinocchio

Recenzje (1)

Hollywoodzkie wzorce animacyjne i fabularne reżyser Enzo d'Alo i rysownik Lorenzo Mattotti zastępują z powodzeniem toskańskimi krajobrazami i klasyczną, momentami drastyczną, momentami komiczną, historią drewnianego pajacyka, którego nos rósł zawsze, gdy ten kłamał (a kłamał sporo), i który, ponad wszystko, marzył o tym, by stać się zwykłym chłopcem.

Enzo d'Alo nie bawi się w żadne intertekstualne gry, nie mruga okiem do starszego widza, nie podrzuca mu chwytliwych cytatów, żarcików i anegdot. Nie dorabia drugiego dna, ani nie prowadzi popkulturowej gry z odbiorcą. Nie. Wiernie podąża za literackimi perypetiami Pinokia. Razem z nim przebywa drogę od rozbrykanego, małego egoisty i naiwniaka do rozumnego chłopca, troszczącego się o swojego starego ojca i nie dającego się zwieść pokusom.

Owszem, wszyscy znamy tę historię - tyle razy przenoszona była na duży i mały ekran, doczekała się wersji animowanych i aktorskich niemal w każdym zakątku świata. Jej siła i urok są jednak ponadczasowe i uniwersalne. Być może znajdą się widzowie, których dydaktyzm "Pinoka" nieco znuży. Z drugiej jednak strony film opowiedziany jest tak dynamicznie i radośnie, że może być nie tylko lekcją, ale i wspaniałą przygodą. Pełen optymistycznej energii, ujmujący swoją prostotą i klasyczną urodą na kilkadziesiąt minut powinien połączyć dzieci, rodziców i dziadków. Dodatkowym bonusem jest polska obsada dubbingowa - Wiktor Zborowski jako Dżepetto, Jarosław Boberek jako pies Alidoro, Anna Dereszowska jako Lisica, Jacek Braciak jako Kot oraz Agnieszka Mrozińska - Jaszczuk jako Pinokio.

Więcej o filmie: