FILM

W cieniu (2012)

Ve stinu
Inne tytuły: In the Shadow of the Horse, Ve stínu koně

Recenzje (1)

Bohaterem jest policjant, który bada sprawę kradzieży i od razu przeczuwa, że coś w niej jest podejrzane. Sprowadzony do pomocy specjalista ze wschodnich Niemiec wiążę sprawę z żydowskim spiskiem. Detektyw nie wierzy jednak w to powiązanie i nadal prowadzi swoje śledztwo.

To wciągający kryminał i po prostu kawał naprawdę dobrego kina. Mroczny klimat lat 50. kapitalnie łączy się z wielowarstwową zagadką. Obok bowiem zwykłego śledztwa, mamy zakrojoną na szeroką skalę polityczną manipulację. David Ondricek nie tylko znakomicie prowadzi nas przez dochodzenie, stopniowo odkrywając kolejne karty, ale i w ciekawy sposób ukazuje realia ówczesnej Czechosłowacji czy w szerszym kontekście nawet Europy. Przede wszystkim nie zapomina o czynniku ludzkim, bez którego nawet najlepsza historia się nie obroni. Jego bohaterowie to ludzie z krwi i kości. Ze swymi przekonaniami, problemami, mocno osadzeni w rzeczywistości (kapitalny zarówno Ivan Trojan jak i Sebastian Koch).

To wyraziste kino z przesłaniem, obnażające haniebne procedery komunizmu. Ondricek zamiast jednak drzeć szaty, z egzaltacją kazać cierpieć swym bohaterom, używa bardziej stonowanych choć nie mniej sugestywnych środków wyrazu. Choć dedykował swoje dzieło pamięci ofiarom pokazowych procesów reżimu, pamiętał również, żeby nakręcić dobry, ciekawy film.

Więcej o filmie: