FILM

Hitchcock (2013)

Inne tytuły: Alfred Hitchcock and the Making of Psycho

Recenzje (1)

Dzieło opowiada o pracy Alfreda Hitchcocka nad słynną "Psychozą", skupia się na przekonywaniu szefów studia do projektu i zdobywaniu przez reżysera funduszy oraz na jego relacjach z żoną, Almą Reville.

"Hitchcock" to próba ukazania Alfreda Hitchcocka w jak najszerszej perspektywie, w jak najkrótszym czasie. Film Sachy Gervasiego to swoista pigułka z mistrza suspensu. Mamy trudne, wypełnione zazdrością małżeństwo z Almą. Mamy słabość czy wręcz obsesję Hitcha na punkcie blondynek. Mamy jego tytaniczny styl pracy. Mamy oczywiście też geniusz, wyczucie, charyzmę. Pogardę dla wielu, szacunek dla nielicznych. Trochę wychodzi z tego obraz o wszystkim i o niczym. Wciągamy się w psychologiczną walkę, jaką prowadzi reżyser i jego żona (najmocniejszy wątek filmu), a za chwilę przeskakujemy do problemów z cenzurą przy "Psychozie". Trudno się zagłębić w życie czy sztukę reżysera "Ptaków". Twórcy "Hitchcocka" nie dają nam bowiem na to czasu. Od jednej kobiety do drugiej, od nocnego objadania się, po karmienie psów, od ataków złości na planie po precyzję przy montowaniu. Do tego wątki paranormalne i nawiązanie do telewizyjnych programów Hitchcocka.

Alfred Hitchcock był bez wątpienia interesującą, złożoną osobowością i nakręcenie filmu o nim to niełatwa sprawa. Gervasi zgrabnie zawęził spektrum w przypadku jego dorobku, ograniczając się do "Psychozy", niestety, nie udało się to z pozaartystycznym aspektem. Koniec końców mamy dość chaotyczną, przeładowaną biografię legendarnego reżysera z genialną rolą Helen Mirren.

https://vod.plus?cid=fAmDJkjC