FILM

Rio 3D (2011)

Rio

Recenzje (1)

"Rio" to dość typowa zwierzęca animacja, zresztą nakręcona przez specjalistę, Carlosa Saldanhę, który przygotował dwie ostatnie odsłony "Epoki lodowcowej". Tym razem przenosimy się do ciepłego, brazylijskiego klimatu, gdzie obserwujemy poczynania dwóch przeznaczonych sobie papug, a także tukana, pewnego zaślinionego buldoga-mechanika i kilku innych zwierząt.

Blu, choć jest arą modrą, zresztą ostatnim samcem gatunku, wychował się w zimnej Minnesocie. Jest zwierzęciem domowym, dla którego klatka to raczej apartament z wygodami niż więzienie. Ryzyko, przygoda czy nawet latanie to nie dla niego. Jewel z kolei jest wolnym ptakiem, temperamentnym, miłującym dżunglę i bezkres nieba. Każde z nich przedstawia zalety obydwu środowisk, tak by mały widz nie miał wątpliwości, że zarówno na wolności jak i u człowieka (pod warunkiem, że kochane) mogą być szczęśliwe. Generalnie aspekt edukacyjny jest tu silnie i często eksponowany. Maluchy dowiadują się czegoś nie tylko o złych przemytnikach czy zagrożonych gatunkach, ale i o tolerancji, różnicach kulturowych (i wszelakich innych), przyjaźni i oczywiście miłości. Humoru dostarcza głównie Nigel - papuga po przejściach, niegdysiejsza gwiazda (kapitalny plakat "Fly Hard"), a obecnie "koleś" od czarnej roboty, sprytny i przebiegły.

Najnowsze dzieło Brazylijczyka to także, co docenią dorośli, przepiękne Rio de Janeiro. - Poświęciłem "Epoce lodowcowej" kilka lat i wspominam je z uśmiechem na ustach, ale "Rio" to dla mnie bardzo osobisty film - tłumaczył reżyser. Zaangażowanie i pasję twórcy widać w wirującym żywymi kolorami, rozświetlonym mieście, z bajecznymi ujęciami migoczącej nocą panoramy, fantastyczną paradą karnawałową i dentystką, która wygląda jak modelka. Całość uzupełnia znakomita muzyka w wykonaniu Jamie Foxxa, Will.I.Ama z The Black Eyed Peas czy Bebel Gilberto, nad której doborem czuwał Sergio Mendes.

"Rio" to bez wątpienia... najbardziej kolorowa animacją jaka do tej pory powstała.

Więcej o filmie:


https://vod.plus?cid=fAmDJkjC