FILM

Kropka.com (2007)

Dot.com

Recenzje (1)

Aguas Altas znajduje się "po środku niczego". To maleńka mieścina, gdzie każdy zna każdego a jedyną wspólną ambicją jest droga, która ma połączyć wioskę z "wielkim światem". Żyje się tu spokojnie, niespiesznie, do chwili, gdy pewien inżynier zakłada stronę internetową - www.AguasAltas.com. Problem w tym, że taką nazwę nosi woda mineralna, a produkujący ją koncern za wszelką cenę, chce mieć prawa do domeny. Decyzja czy zamknąć czy zostawić stronę dzieli zgodną dotąd społeczność a nawet związki. Co więcej odbija się medialnym echem na cały Półwyspie Iberyjskim.

To film o wolności, regionalnej dumie, walce z korporacjami. O sile maluczkich, solidarności i... sprycie. Nie ma tu dużych słów, patetycznego przesłania, są za to trafne spostrzeżenia i zgrabnie wychwycone niuanse współczesności. Wszystko rozgrywa się w nieco przaśnych, małomiasteczkowych realiach i pokazane jest z komediowym zacięciem, zachowawczo, lekko, bez nadymania się czy głoszenia wielkich idei.

By nie znudzić widza kwestią globalizacji, twórcy zgrabnie wpletli w fabułę wątki miłosne, które nie tylko dodają całości uroku, lecz przede wszystkim neutralizują socjologiczny wydźwięk opowieści. Dzięki temu całość jest przyjemna, zabawna i ciekawa.

Portugalskie filmy rzadko goszczą na naszych ekranach, tym bardziej warto wybrać się kina, szczególnie, że mieszkańcy Aguas Altas są niezwykle sympatyczni.

Więcej o filmie: