FILM

Bracia (2009)

Brothers

Recenzje (1)

Kiedy w 2004 roku film w reżyserii Susanne Bier został pokazany na festiwalu w Sundance, przyjęto go dość chłodno. Amerykańskim krytykom nie spodobało się, iż duńska reżyserka krytykuje wojnę z terroryzmem. Jednak świat powoli wychodził z żałoby po ofiarach ataku z 11 września 2001 roku i gotowy był na przemyślaną analizę. Dowodem na to jest właśnie kameralny dramat Bier. Przedstawia on losy małżeństwa wystawionego na ciężką próbę. Mąż, zawodowy wojskowy, opuszcza ukochaną żonę i dzieci i wyrusza z misją do Afganistanu. Tam ślad po nim ginie. Na jego miejsce zjawia się brat. Pogrążona w smutku żona zbliża się do szwagra zbyt szybko i zbyt mocno.

Sześć lat po premierze oryginalnego dzieła powstaje amerykański remake. W rolach głównych czołówka hollywoodzkich aktorów młodego pokolenia - Natalie Portman, Tobey Maguire i Jake Gyllenhaal. Niestety żaden z nich nie uniósł roli. Portman w parze z Maguire'em wyglądają jak starsze rodzeństwo dla swych ekranowych dzieci. Tym razem wychowanka Leona - Zawodowca jest jedynie urocza, a swoją kreację ogranicza do dwóch min - grymasu bólu i pełnego uśmiechu. Maguire sprawia wrażenie jakby grał w kołnierzu ortopedycznym, dramatyzm postaci ujmując w wytrzeszczu oczu. Najtrudniejsze zadanie miał Gyllenhaal przyjmując rolę marnotrawnego syna, niewdzięcznego brata, który nigdy nie otrzymał zbyt wiele miłości, ale wreszcie znalazł swą bezpieczną przystań. W kreacji aktora zabrakło tej nuty tragizmu, którą tak świetnie oddał Nikolaj Lie Kaas w pierwowzorze. To jednak wina reżysera filmu, Jima Sheridana, który mocniej skoncentrował się na melodramatycznym przekazie, niż na subtelnych niuansach podkreślonych przez Bier. Konflikt z ojcem, emocjonalna postwojenna pustka, a także głębokie porozumienie między małżonkami, nie zostało przetłumaczone w wiarygodny sposób na język angielski.

Hollywoodzkim "Braciom" brakuje wyrafinowania. W pamięci pozostaje jedynie postać umęczonego amerykańskiego bohatera wojennego i talib płynnie mówiący po angielsku. Odszukanie w wypożyczalniach DVD oryginalnego filmu to konieczność.

https://vod.plus?cid=fAmDJkjC