FILM

Zdobyć Woodstock (2009)

Taking Woodstock

Recenzje (1)

Wiemy, że była to wielka (i pierwsza na tę skalę) koncertowa impreza. Że były to trzy dni pokoju i muzyki. Znamy gwiazdy, ale pewnie niewielu zastanawiało się, jak - czytso logistycznie - do festiwalu w ogóle doszło. Jak udało się zorganizować tak gigantyczne przedsięwzięcie w świecie bez komórek, internetu, przelewów bankowych. Taką właśnie historię pokazuje nam reżyser z Tajwanu. Poznajemy ludzi, którzy własnymi rękami budowali scenę, facetów, którzy wyłożyli pieniądze oraz Elliota - młodzieńca, który (w dużym uproszczeniu) pokazał organizatorom osławione później łąki na farmie Bethel. To biznesmen, choć nie w dzisiejszym rozumieniu tego słowa. Pozbawiony cynizmu, chciwości, pędu do władzy, za to twórczy, odważny, ambitny.

Lee absolutnie nie próbuje zanudzić nas dokumentalnymi detalami. "Zdobyć Woodstock" to jak najbardziej fabularne dzieło. Nie tylko opowieść o najsławniejszej imprezie muzycznej, lecz także o lokalnej społeczności, ówczesnej kulturze oraz przede wszystkim samym Elliocie i jego niecodziennej rodzinie. Pomiędzy kwiatami we włosach, odlotach na LSD, taplaniu się w błocie, widzimy chłopaka - bardzo pomysłowego, otwartego i borykającego się z pogrążonymi w finansowych tarapatach rodzicami. Oboje są zgorzkniali - matka liczy każdy cent, ojciec dawno stracił zapał do czegokolwiek.

Jeśli chodzi o aktorstwo mamy tu - nomen omen - iście koncertowy popis. Chociaż debiutujący Demetri Martin kapitalnie sportretował Elliota, największe brawa należą się absolutnie przerażającej Imeldzie Staunton oraz Lievowi Schreiberowi grającego odzianego w różowe sukienki wojennego weterana.

Ang Lee fantastycznie oddał hippisowskiego ducha epoki, umiejętnie wplatając w banalną , zdawać by się mogło, opowieść o festiwalu kwestie wolności, seksualnego wyzwolenia, narkotykowych eksperymentów i oczywiście wojny w Wietnamie. Bez wielkich słów, patosu, przyziemnie, za to humorem i bardzo ciepło artysta pokazał nam Woodstock z innej, nie mniej ciekawej strony.

Więcej o filmie:


https://vod.plus?cid=fAmDJkjC