FILM

Notorious (2009)

Recenzje (1)

Obraz "Notorious" przedstawia historię legendarnego rapera, Christophera "Biggie Smallsa" Wallace'a, który zdobył światową sławę jako Notorious B.I.G. Zważywszy, że wydawca nowojorczyka, niejaki Sean Combs, szerzej znany jako Diddy (a niegdyś Puff czy Puff Daddy), był producentem wykonawczym filmu, z góry wiadomo, z jakiej perspektywy ukazana będzie historia i kariera Notoriousa oraz jego konflikt z Tupakiem. Nie to jest jednak problemem dzieła w reżyserii George'a Tillmana Jr. Twórcom najwyraźniej bardzo zależało na przybliżeniu wszystkich możliwych aspektów krótkiego acz bogatego życia Wallace'a. Tym samym poruszono mnóstwo wątków, chcąc prawdopodobnie stworzyć jak najpełniejszy obraz muzyka i jego bliskich. Kosztem pogłębienia niektórych ciekawszych i ważniejszych kwestii, jak chociażby sprawy z Tupakiem, stworzono nie zawsze spójną mozaikę faktów z życia artysty. Obok bowiem oczywistych elementów jak dzieciństwo, kryminalna przeszłość, muzyczny rozwój, mamy też zupełnie zbędne wstawki dotyczące karier jego kochanki, Lil Kim czy żony Faith Evans. Postać Diddy'ego również jest nadto wyeksponowana, ale w tym przypadku akurat łatwo znaleźć wytłumaczenie.

Jednocześnie odpowiedzialni za dzieło filmowcy za wszelką cenę starali się usprawiedliwić co bardziej niechlubne poczynania rapera lub skontrastować je ze szlachetnymi czynami. Stąd np. romanse, zarówno długo i krótkotrwałe, zawsze okupowane są skruchą, prośbą o wybaczanie i płynącymi z głębi serca wyznaniami miłości. Z kolei zaniedbywanie dzieci kończy się nawróceniem na troskliwego superojca. Itd, itp.

Notorious B.I.G. został zastrzelony w wieku zaledwie 24 lat. Jego krótkie życie było jednak na tyle interesujące i pełne, że film nie może być do końca zły a już na pewno nudny. Dla laików to także niezłe, wprowadzenie w świat hip-hopu oraz konfliktu między muzykami ze Wschodniego i Zachodniego Wybrzeża USA. Do kompletu przydałaby się jednak podobna produkcja o Tupacu.

Więcej o filmie:


https://vod.plus?cid=fAmDJkjC