FILM

Spirit - Duch Miasta (2008)

Spirit, The
Inne tytuły: Will Eisner's The Spirit

Recenzje (1)

Spirit budzi się do życia, gdy prawie wszyscy mieszkańcy Central City układają się do snu. Heros w czerwonym krawacie pomaga policji w obronie zbłąkanych ślicznotek. Choć chętnie obdarza kobiety pocałunkami, Spirit wchodzi w bliższy kontakt wyłącznie z Octopusem. Walki toczone przez obu panów przypominają boje bohaterów kreskówek Warner Bros. - równie pomysłowe, wybuchowe i nie do końca poważne. Z Wile E. Kojotem łączy ich coś więcej: obaj są niezniszczalni, lecz tylko Octopus wie dlaczego. Jedna zagadka to mało, więc Spirit musi dowiedzieć się również czy jego pierwsza miłość zabija.

Frankowi Millerowi nie wystarczają własne pomysły. Pisząc scenariusz do drugiego filmu sięgnął po kultowy komiks swojego mistrza Willa Eisnera. Przetworzył go jednak na własną modłę, ze szkodą dla pierwowzoru. Central City to Sin City z nowymi bohaterami. Ten sam styl narracji; Spirit prowadzi niekończące się monologi wewnętrzne. Ta sama zabawa z wydobywaniem kolorowych akcentów z czarno-białego tła (wyjątkiem podkreślenie śnieżnej białości zębów Samuela L. Jacksona). Skompletowanie świetnej obsady oraz umiejętność składania hołdu kobiecemu ciału należy natomiast poczytać reżyserowi za zasługę.

Millerowskie wybielanie i uatrakcyjnianie przyniosło więcej szkody niż pożytku. "Spirit - Duch Miasta" wygląda młodzieńczo, lecz ciąży nad nim widmo gadatliwego piernika.

Więcej o filmie:


https://vod.plus?cid=fAmDJkjC