FILM

Iron Man (2008)

Pressbook

Paramount Pictures i Marvel Entertainment przedstawiają film "Iron Man", historię miliardera, przemysłowca i genialnego wynalazcy Tony’ego Starka (Robert Downey Jr.), szefa Stark Industries, głównego dostawcy broni dla rządu Stanów Zjednoczonych.

Beztroski styl życia Tony’ego zmienia się na zawsze, kiedy po testach przeprowadzanych z nową bronią, jego konwój zostaje zaatakowany, a on sam porwany przez rebeliantów. Ranny od pocisku, który utkwił w pobliżu serca, Tony zostaje zmuszony do skonstruowania potężnej broni dla Razy (Faran Tahir), tajemniczego przywódcy rebeliantów. Nie zważając jednak na żądania porywaczy, Tony wykorzystuje swój intelekt i geniusz, aby skonstruować zbroję, która utrzyma go przy życiu i pomoże w ucieczce.

Po powrocie do Ameryki, Tony stara się dojść do ładu ze swoją przeszłością i przysięga, że jego firma Stark Industries będzie się teraz rozwijać w zupełnie nowym kierunku. Mimo oporu Obadiaha Stane (Jeff Bridges), swojej prawej ręki i jednego z szefów firmy, który przejął nad nią rządy podczas jego nieobecności, Tony spędza całe dnie i noce w warsztacie, pracując nad konstrukcją zaawansowanej technologicznie zbroi, która zapewni mu nadludzką siłę i ochroni przed atakami.

Kiedy przy pomocy swojej długoletniej asystentki Pepper Potts (Gwyneth Paltrow) i zaufanego współpracownika Rhodeya (Terrence Howard), Tony odkrywa spisek mogący mieć przerażające skutki, podejmuje decyzję, że wcielając się w swoje nowe alter ego – Iron Mana – będzie walczył z niesprawiedliwością i ochroni świat przed niebezpieczeństwem.

Paramount Pictures i Marvel Entertainment przedstawiają film w reżyserii Jona Favreau "Iron Man". W rolach głównych - Robert Downey Jr., Terrence Howard, Jeff Bridges, Shaun Toub i Gwyneth Paltrow. Scenariusz - Mark Fergus & Hawk Ostby oraz Art Marcum & Matt Holloway. Produkcja - Avi Arad i Kevin Feige. Zdjęcia - Matthew Libatique, ASC. Scenografia - J. Michael Riva. Montaż - Dan Lebental, A.C.E. Efekty wizualne i animacja - Industrial Light & Magic. Muzyka - Ramin Djawadi.

Działająca na rynku wydawnictw komiksowych od ponad 60 lat, firma Marvel z sukcesem zajęła się także wprowadzaniem na ekrany kin swoich bohaterów. Od 1998 roku, takie filmy m.in. jak "Spider-Man", "X-Men" czy "Fantastyczna czwórka" (The Fantastic Four) zarobiły w kinach ponad 4,9 mld USD.

W 2007 roku, szefowie firmy Marvel ogłosili finansowanie pakietu dziesięciu filmów, z których jako pierwsze pojawią się w kinach "Iron Man" i "The Hulk". Kolejnymi produkcjami mają być "Captain America", "Thor" i "Ant Man“

Jeden z oryginalnych komiksów Marvel Comics, Iron Man po raz pierwszy ujrzał światło dzienne w 1963 roku. Postać Tony’ego Starka, alter ego Iron Man była częściowo inspirowana osobą Howarda Hughesa – jednej z amerykańskich ikon.

Przygotowując się do produkcji, firma Marvel stanęła przed zadaniem zaangażowania reżysera, który nie tylko poradziłby sobie z technicznymi aspektami produkowanego na wielką skalę filmu akcji, ale także wprowadził do ekranowej historii pierwiastek ludzki. Dla producentów z firmy Marvel, lista potencjalnych reżyserów, zaczęła się i skończyła na Jonie Favreau, autorze takich filmów jak "Made", "Elf" czy "Zathura".

"Byłem pod olbrzymim wrażeniem filmu ’Zathura’", mówi Avi Arad. "Dzieci moich znajomych oglądały go po 5, 6 razy i nieustannie powtarzały, jak bardzo im się podoba. Jon potrafi świetnie opowiadać historie i jest inteligentnym filmowcem doceniającym markę Marvel i postać Iron Mana.

Jeśli chodzi o Favreau, to szansa przeniesienia na ekran nowego bohatera była okazją, której po prostu nie mógł przegapić. "Dorastałem czytając komiksy Marvel", mówi. "Iron Man jest jedną z najpopularniejszych postaci w panteonie komiksowych bohaterów, a nigdy nie zrealizowano o nim filmu. Bardzo ważne w przypadku Marvel Comics jest to, że bohaterowie ich komiksów są bardzo ludzcy."

Kiedy już Favreau został zaangażowany do pracy nad projektem, rok przed rozpoczęciem zdjęć rozpoczął żmudny proces pracy nad scenariuszem, którego protagonistą miał zostać bohater komiksu czytanego od ponad 40 lat.

Jeszcze w trakcie prac nad scenariuszem, filmowcy rozpoczęli poszukiwania aktora, który mógłby oddać esencję głównego bohatera, miliardera, przemysłowca i playboya Tony’ego Starka. Bardzo szybko zdecydowali się powierzyć tę rolę nominowanemu do Oskara® Robertowi Downeyowi Jr.

Dla aktora była to szansa spełnienia marzeń z dzieciństwa i założenia na siebie czerwono-złotej zbroi. "Jestem Amerykaninem. Uwielbiam komiksy Marvela. " Dorastałem czytając o przygodach Iron Mana i Spider-Mana," przyznaje Downey. "Zawsze bardzo interesował mnie Iron Man, ze względu na swoją inteligencję i pomysłowość."

Czołowy producent broni, Stark Industries od dawna współpracuje z doradcą wojskowym rządu Stanów Zjednoczonych pułkownikiem Jamesem Rhodesem. W tę rolę wcielił się nominowany do Oskara Terrence Howard. "Możliwość pracy z Robertem Downeyem Jr. to było coś. Kiedy po raz pierwszy zobaczyłem go w ‘Weird Science’, pomyślałem, że jest zabawny. Kiedy zagrał Chaplina, zdałem sobie sprawę z tego, że jest geniuszem," mówi aktor.

Zaufana asystentka Tony’ego, Virginia "Pepper" Potts jest nieodłączną częścią życia ekscentrycznego przemysłowca. Kiedy zdobywczyni nagrody Akademii Gwyneth Paltrow zdecydowała się przyjąć tę rolę, filmowcy poczuli się, jak wybrańcy bogów. Dla Paltrow, decyzja dołączenia do obsady filmu "Iron Man" była łatwa. "W moim domu zawsze mnóstwo było komiksów Marvel, ponieważ uwielbiał je mój brat. Kiedy dowiedziałam się, że Robert Downey Jr. zagra Iron Mana, a Jon Favreau będzie reżyserował, szybko podjęłam decyzję.’"

Podczas, gdy Tony Stark jest więziony przez nieznanego wroga, władzę nad Stark Industries przejmuje jego prawa ręka - Obadiah Stane. Doradca ojca Tony’ego, Stane jest rozsądnie kalkulującym biznesmenem, który robi po prostu wszystko, aby plan został wykonany. Do tej roli, producenci zaangażowali jednego z odnoszących największe sukcesy aktorów hollywoodzkich, czterokrotnie nominowanego do Oskara® Jeffa Bridgesa.

"Tym, co tak naprawdę skłoniło mnie do przyjęcia tej roli była chęć Jona Favreau, aby zrealizować film, który byłby mocno osadzony w rzeczywistości," mówi Bridges. "Chciał, żeby widzowie uwierzyli, że możliwe jest skonstruowanie takiej zbroi. Że coś takiego może się wydarzyć."

Przetrzymywany w jaskini w górach, Tony spotyka innego więźnia, Yinsena, granego przez utalentowanego aktora Shauna Touba. Yinsen jest lekarzem i utrzymuje Sparksa przy życiu nie dopuszczając do tego, aby pocisk, który utkwił w jego ciele przesunął się i przebił mu serce.

Zdjęcia do filmu realizowano w takich miejscach jak baza sił powietrznych Edwards, historyczna "droga filmowa" w Lone Pine, a także w halach zdjęciowych Playa Vista Stages.

"Akcja naszego filmu obejmuje tak naprawdę cały świat," mówi Favreau. "Zdecydowałem się osadzić naszą historię na Zachodnim Wybrzeżu, chociaż komiks Iron Man rozgrywa się tradycyjnie w Nowym Jorku. Chciałem osiągnąć trochę inny wizerunek. Zamiast Iron Mana latającego między budynkami Nowego Jorku, mamy ocean i góry. Czułem ponadto, że kręcenie w Los Angeles wiąże w jakiś sposób naszą historię z historią Howarda Hughesa."

Zdjęcia rozpoczęły się w halach zdjęciowych w Playa Vista w Kalifornii. Pierwszą sceną, jaką tam nakręcono była scena w jaskini, w której więziony jest Tony Stark. Starając się zastosować do wskazówek reżysera dotyczących jak największej dbałości o realizm, scenograf J. Michael Riva stanął przed zadaniem przygotowania scenografii idealnie naśladującej ponurą jaskinię w górach Afganistanu. I wywiązał się z tego zadania perfekcyjnie.

Podczas, gdy w halach zdjęciowych realizowano sekwencje rozgrywające się w jaskini, czterokrotny zdobywca Oskara® Stan Winston i jego ekipa zajmowała się żmudnym, ale niezwykle interesującym procesem konstruowania zbroi, którą w filmie ma na sobie Iron Man.

Także w studio wybudowany został niezwykle istotny dla akcji filmu warsztat Tony’ego. Spełniał on funkcję garażu dla egzotycznej kolekcji samochodów, a przede wszystkich był miejscem, w którym Tony konstruował i testował zbroję Iron Mana.

"Ten warsztat zawsze był dla mnie najważniejszy," mówi reżyser. "Dzięki niemu widzimy, że Tony Stark to facet, który lubi używać rąk przy pracy. Intrygują mnie ludzie, którzy potrafią konstruować samochody. Michael Riva wykonał niezwykłą pracę budując ten warsztat – połączenie technologii, które może być spełnieniem marzeń każdego konstruktora samochodów."

Kiedy produkcja dobiegała końca aktorzy mogli podzielić się swoimi odczuciami związanymi z udziałem w tym niezwykłym filmie akcji. "Spędziłem na planie wspaniałe chwile. Widzowie naprawdę będą się dobrze bawić," mówi Jeff Bridges. "Mamy tutaj mnóstwo ekscytującej akcji i prowokujące do myślenia tematy, które sprawią, że po seansie ludzie będą mogli interesująco ze sobą porozmawiać."

"To czysta rozrywka, która zachwyci widzów akcją," dodaje Paltrow. "Dodatkową wartością jest to, że sceny były naprawdę dobrze napisane, bardzo dużo się w nich działo. Robert Downey Jr. jako Iron Man jest ekscytujący."

"Jestem w tym filmie beznadziejnie zakochany i dumny z tego, że wziąłem w nim udział," mówi Downey. "Jest w nim wszystko – świetna historia, obsada i prawdopodobnie jedna z najlepszych ekip, z jakimi do tej pory pracowałem."

Zdjęcia do filmu "Iron Man" zakończyły się w Caesar’s Palace w Las Vegas. Dla producentów, ekipy i aktorów, udział w nim okazał się być niezwykłą podróżą twórczą.

Robert Downey Jr. (Tony Stark) – "Chaplin" – nominacja do nagrody Akademii® oraz BAFTA, "Tropic Thunder", "Charlie Bartlett", "Zodiac", "A Scanner Darkly", "Fur", "Good Night and Good Luck", "Kiss Kiss, Bang Bang", "Śpiewający detektyw" (The Singing Detective), "Gothika", "Cudowni chłopcy" (Wonder Boys), "Bowfinger", "Black and White", "In Dreams", "Wydział pościgowy" (U.S. Marshals), "Two Girls and a Guy", "Fałszywa ofiara" (The Gingerbread Man), "One Night Stand", "Restoration", "Urodzeni mordercy" (Natural Born Killers), "Na skróty" (Short Cuts), "Air America", "Johnny Be Good", "Less Than Zero", "The Pick-up Artist", "Firstborn", serial telewizyjny "Ally McBeal" – nagroda Złotego Globu.

Terrence Howard (Rhodey) – "Hustle & Flow" – nominacje do Oskara, Złotego Globu, nagród Image i Independent Spirit, "Miasto gniewu" (Crash), "Dead Presidents", "The Best Man", "Pride", "Odważna" (The Brave One), "The Hunting Party", "August Rush", "Awake", "Oczy anioła" (Angel Eyes), "Mr. Holland’s Opus", "Wojna Harta" (Hart’s War), "Czterej bracia" (Four Brothers), "Get Rich or Die Tryin’".

Jeff Bridges (Obadiah Stane) – "How to Lose Friends and Alienate People", "Stick It", "Ostatni seans filmowy" (The Last Picture Show) – nominacja do Oskara®, "Thunderbolt and Lightfoot" – kolejna nominacja, "Starman" – nominacja do nagrody Akademii®, Złoty Glob, "Ukryta prawda" (The Contender), "Tideland", "The Fisher King", "Wspaniali bracia Baker" (The Fabulous Baker Boys), "Jagged Edge", "Blown Away", "Bez lęku" (Fearless), "American Heart", "The Door in the Floor", "Simpatico", "The Big Lebowski", "White Squall", "Miłość ma dwie twarze" (The Mirror Has Two Faces), "K-PAX", "Against All Odds", "Nadine", "The Last American Hero", "Hearts of the West".

Shaun Toub (Yinsen) – "Chłopiec z latawcem" (The Kite Runner) – nominacja do Złotego Globu, "Miasto gniewu" (Crash), "The Nativity Story", "Bad Boys", telewizja – "Live from Baghdad", "Path to Paradise", "The Path to 9/11", "Rodzina Soprano" (The Sopranos", "Ostry dyżur" (ER), "Ja się zastrzelę!" (Just Shoot Me), "Nash Bridges".

Gwyneth Paltrow (Pepper Potts) – "Zakochany Szekspir" (Shakespeare in Love) – Złoty Glob, Oskar ®, "Two Lovers", "Dowód" (Proof), "Running with Scissors", "The World of Tomorrow", "Sylvia", "The Royal Tenenbaums", "Płytki facet" (Shallow Hal), "Tylko w duecie" (Duets), "Utalentowany pan Ripley" (The Talented Mr. Ripley), "Morderstwo doskonałe" (A Perfect Murder), "Przypadkowa dziewczyna" (Sliding Doors), "Emma", "Wielkie nadzieje" (Great Expectations), "Siedem" (Se7en), "Jefferson in Paris", "Mrs. Parker and the Vicious Circle", "Malice".

Jon Favreau (reżyser / producent wykonawczy) – "Zathura", "Elf", "Made". Favreau jest także uznanym aktorem – "Sztuka zrywania" (The Break-Up), "Wimbledon", "Something’s Gotta Give", "Daredevil", "Love and Sex", "The Replacements", "Gorzej być nie może" (Very Bad Things), "Dzień zagłady" (Deep Impact).

Avi Arad (producent) – w latach 1990 – 2006 dyrektor kreatywny Marvel Entertainment – "Spider-Man", "X-Men", "Hulk", "Daredevil", "The Punisher", "Blade", "Elektra" czy "Fantastyczna czwórka" (The Fantastic Four). Inne filmy w jego dorobku to "Ghost Rider", "4: Rise of the Silver Surfer", "The Incredible Hulk".

Arad jest także jednym z czołowych projektantów zabawek. Takie firmy jak Toy Biz, Hasbro, Mattel, Nintendo, Tiger, Ideal czy Galoob, sprzedają jego zabawki od ponad 20 lat.

Matthew Libatique, Asc (zdjęcia) – "Pi", "Źródło" (The Fountain), "Requiem dla snu" (Requiem for a Dream) – wszystkie trzy w reżyserii Darrena Aronofsky’ego, "The Number 23", "She Hate Me" Spike’a Lee, "Inside Man", "Gothika", "Everything Is Illuminated", "Tigerland", "Telefon" (Phone Booth).

Ramin Djawadi (muzyka) – współpraca kompozytorska - "Wehikuł czasu" (The Time Machine), "Rekrut" (The Recruit), "Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły" (Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl), "Thunderbirds", "Something’s Gotta Give", "Batman : Początek" (Batman Begins) – wspólnie z wielokrotnie nagradzanym Hansem Zimmerem, "Mr. Brooks", "Sezon na misia" (Open Season), "Blade: Trinity", "Buffalo Dreams", "Ask the Dust", przebój telewizyjny "Skazany na śmierć" (Prison Break) – nominacja do Emmy.