FILM

7 krasnoludków - Las to za mało (2006)

7 Zwerge - Der Wald ist nicht genug
Inne tytuły: 7 krasnoludków: Las to za mało - historia jeszcze prawdziwsza

Pressbook

Kontynuacja komedii dla dzieci i dorosłych z polskim dubbingiem w gwiazdorskiej obsadzie. Porwania, pościgi, flirty, bajkowe postacie, współczesne gwiazdy showbiznesu i obezwładniające poczucie humoru zbliżają klimatem „7 krasnoludków. Las to za mało – historia jeszcze prawdziwsza” do „Shreka”, „Czerwonego Kapturka. Prawdziwej historii” i „Epoki lodowcowej”. Autorem polskiej wersji językowej filmu jest Jan Wecsile („Iniemamocni”, „Dżungla”, „Auta”).

Bajkowa kraina, którą poznaliśmy w pierwszej części „7 krasnoludków”, nie jest już tym samym miejscem. Królewna Śnieżka zamieszkała w zamku i urodziła synka. Krasnoludki opuściły swoją chatkę i rozeszły się po świecie. Spragnione nowych przygód, przeniosły się do miasta, wywracając do góry nogami spokojne życie jego mieszkańców…

„Na początku była oczywiście, szpiczasta czapka i szalony pomysł. Uświadomiłem sobie, że jeden bohater, to stanowczo za mało na film dla szerokiej widowni. Jeszcze lepsze efekty osiąga się, jeśli użyje się magicznej liczby 7, bohaterów ubierze się w śmieszne czapki i wyposaży w zabawne dialogi.

Poza tym zwykło się uważać, że wszyscy znamy historię o siedmiu krasnoludkach, ale tak naprawdę, niewiele osób pamięta treść baśni braci Grimm. W bajce Krasnale traktowani są po macoszemu, opisani są zaledwie w kilku linijkach. Zawsze mowa jest przede wszystkim o Złej Królowej i Pięknej Śnieżce. Postanowiłem obnażyć prawdę o wdzięcznych, niedocenionych krasnalach. Dwie słynne Panie pojawiają się także w naszym filmie, ale postrzegamy je tym razem z perspektywy siedmiu męskich bohaterów. „Siedmiu krasnoludków – historia prawdziwa” opowiada o tym, jak żyją krasnoludki. Ale to nowoczesne krasnoludki. Ich radości, problemy są podobne do naszych. Nie są już karzełkami w spiczastych czapeczkach, ale facetami żyjącymi zgodnie z surowym kodeksem honorowym. Poza tym bycie krasnoludkiem jest kwestią wyboru każdego człowieka i prawdę mówiąc, ich serca są o wiele większe niż serca większości ludzi. Zresztą, jak to się mówi: wielkość nie ma znaczenia.”

Sven Unterwaldt

Agnieszka Chylińska
Urodzona 23 maja 1976 roku w Gdańsku. Wokalistka legendarnej grupy O.N.A. Laureatka wielu prestiżowych nagród takich jak Fryderyk czy „Paszport Polityki.” 8 lat działalności zespołu zaowocowało sześcioma płytami, które zyskały status złotych i platynowych W 2004 roku Agnieszka stworzyła własny projekt p.t. Chylińska i wydała płytę „Winna.” Artystka znana jest z ostrego języka i bezpardonowych wypowiedzi. Jej każde pojawienie się w mediach budzi kontrowersje i jest szeroko komentowane. Charakterystyczny głos i apokaliptyczne teksty Chylińskiej przeszły już do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej. Stała felietonistka magazynu „Machina”, obecnie szczęśliwa mama 14 miesięcznego Ryszarda.

Michał Koterski
Urodzona 29.12.1979. Zasłynął z ról w filmach ojca, Marka Koterskiego, w których grał syna Adasia Miarczyńskiego – Sylwka. Aktor-amator i prezenter telewizyjny. Współuczestniczył w produkcji porannej audycji a Antyradiu, gdzie czytał blogi znanych polityków (m.in. Renaty Beger, Wojciecha Wierzejskiego). Obecnie występuje w programie Kuby Wojewódzkiego w TVN-ie oraz w MTV, w programach o tematyce filmowej i muzycznej. Wystąpił w takich filmach jak: Ajlawju(1999); Superprodukcja (2002); Dzień świra (2002); Wszyscy jesteśmy Chrystusami(2006); Świadek koronny(2007).

Edyta Herbuś
Urodzona 26.02.1981. Tancerka, aktorka, ukończyła studium charakteryzacji i wizażu teatralno-filmowego, uczęszczała do szkoły tańca Step by Step w Kielcach. Wśród szerszej publiczności zasłynęła dzięki udziałowi w Tańcu z gwiazdami. Wystąpiła w drugiej i czwartej edycji programu partnerując Jakubowi Wesołowskiemu i Marcinowi Mroczkowi. Na fali popularności została zaproszona do udziału w Polsat-owskim programie Jak oni śpiewają?, gdzie mimo kontrowersyjnych występów zajęła 4 miejsce. Jest również prezenterką muzycznej stacji MTV, gdzie prowadzi program rozrywkowy W rytmie MTV. Jako aktorka pokazała się w Plebanii, Kryminalnych i Na wspólnej.

Krzysztof Skiba
Urodzony 07.07.1964. Muzyk, autor tekstów, satyryk, publicysta, aktor, konferansjer. Gdańszczanin, absolwent kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim, praca dyplomowa na temat Pomarańczowej Alternatywy. Współzałożyciel, autor tekstów i lider zespołu Big Cyc, znany również jako prowadzący muzyczny program Lalamido. Stały felietonista tygodnika Wprost. W 2005 r. wydawnictwo Zysk i s-ka wydało zbiór opublikowanych tam felietonów pt. Skibą w mur.

Grzegorz Halama
Urodzony 02.01.1970. Występuje pod szyldem Grzegorz Halama Oklasky. Jest związany z tak zwanym Zielonogórskim Zagłębiem Kabaretowym oraz środowiskową wytwórnią filmową A'YoY. Nakręcił w jej ramach wiele własnych krótkich form filmowych, a zagrał między innymi w filmie Robin Hood - czwarta strzała (1997) oraz jedną z głównych ról w filmie Nakręceni (2002). Był członkiem kabaretu Hi-Fi do zakończenia jego działalności jesienią 2003. Stał się popularny dzięki oryginalnej roli Śpiewającej Bakterii, a następnie jego parodia piosenek hip-hopowych pt. "Ja wiedziałem, że tak będzie" była trzy tygodnie na pierwszym miejscu listy przebojów Trójki. Przez pewien czas występował w duecie z Dariuszem Kamysem. Obecnie z Jarosławem Jarosem przedstawia program "wygłupy przez duże W" i powoli przygotowuje nowy program. W ostatnich latach wykreował parodystyczną postać małointeligentnego Pana Józka - hodowcy drobiu z Chociul, który bardzo chętnie udziela się we wszelkich "wywiadach".

Bohdan Smoleń
Urodzony 09.06.1947 w Bielsku – Białej. Z wykształcenia zootechnik – absolwent Akademii Rolniczej w Krakowie (1976). Artysta kabaretowy. Od 1968 roku występował w krakowskim kabarecie „Pod Budą”. Od 1976 przez 7 lat współtworzył legendarny kabaret „Tey”. W tym okresie zasłynął rolami Pani Pelagii i Mistera Obiektywu. Późniejsza współpraca między innymi z Krzysztofem Jaślarem przyniosła mu główną nagrodę Opola 1983 za monolog „Aaa tam, cicho być!”. Zakaz Pracy od kierownika Wydziału Kultury KC zaowocował powstaniem „kabaretu dla dzieci” – „6 dni z życia kolonisty”. W 1987 roku razem z Andrzejem Zaorskim grał w komedii antycznej „Wykopaliska”. W latach osiemdziesiątych pojawił się w kilku filmach a w okresie od 1999 do 2004 grał listonosza w „Świecie według kiepskich”.

Zbigniew Suszyński
Urodzony 26.07.1961 w Rypinie. Aktor filmowy i teatralny (1987-90 Teatr im. S. Jaracza w Łodzi, 1990-92 Teatr Nowy w Warszawie, od 1995 Teatr Współczesny w Warszawie) na scenie zadebiutował w 1986 roku. Absolwent łódzkiej PWSFTviT. W filmach gra odkąd jako 20-latek pojawił się w serialu „Jan Serce”. Grał między innymi w: „ESD” (1986), „Ostatnim dzwonku” (1989), „Pożegnaniu z Marią” (1993), „Młodych wilkach” (1995) i „Młodych wilkach 1” (1997), „Skoku” (1999), „Wyroku na Franciszka Kłosa” (2000), „Dzikim” (2004). Często występuje też w serialach: „40-latek, 20 lat później” (1993), „Jest jak jest” (1994”, „Czułość i kłamstwa” (1999-2000), „Adam i Ewa” (2000-2001), „M jak miłość” (2000), „Pierwsza miłość” (2004-06). Jako aktor dubbingowy podkładał głos w polskiej wersji językowej serialu animowanego „Sferfy” (Laluś i Harmoniusz) a w filmie „Akwarium czyli samotność szpiega” użyczył głosu głównemu bohaterowi.

Cezary Morawski
Urodzony 05.06.1954 w Szczecinie. W 1977 ukończył warszawską PWST. W 2000 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu odrodzenia Polski za zasługi w działalności społecznej i charytatywnej na rzecz środowiska artystycznego. Aktor teatrów Współczesnego i Powszechnego w Warszawie. Wykładowca Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza. Od 6 lat aktor w serialu „Na dobre i na złe”, wcześniej grał między innymi w „Klanie”. Na dużym ekranie zadebiutował w 1977 roku rolą Jana Bytnara w „Akcji pod Arsenałem”. Później grał w takich filmach, jak: „Głosy” (1980), „Da un paese lontano (Giovanni Paolo II) (1981), „Europa, Europa” (1990), „Amok” (1998), „Kameleon” (2001) czy „Haker” (2002).

Piotr Zelt
Urodzony 10.12.1968 w Łodzi. Absolwent Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi. Aktor Teatru Dramatycznego w Warszawie. Na ekranie od 1992 roku (serial telewizyjny „Kuchnia polska”). Grał w takich filmach jak: „Trzy kolory. Biały” (1993), „Tato” (1995), „Szamanka” (1996),„Kiler” (1997), „Moja Angelika” (1999), „Tygrysy Europy” (1999 i 2003), „Show” (2003). Gra też w wielu serialach telewizyjnych – ostatnio w „Pierwszej miłości”, wcześniej w „Miasteczku” (2000-2001), „13 Posterunku 2” (2000) i jego pierwszej części (rola Arniego przyniosła mu dużą popularność).

Jerzy Kryszak
Urodzony 24.04.1950 roku w Kaliszu-Czaszkach. W 1974 roku otrzymał dyplom PWST w Krakowie. W latach 1974-1978 był aktorem Teatru Słowackiego w Krakowie, a później Ateneum w Warszawie (1978-1993). W tym czasie grał też w innych filmach: „Wodzireju” (1977), „Alternatywach 4” (1983), „ Tulipanie” (1986) czy w „Nowym Jorku – Czwarte rano” (1988).Dzięki swoim kreacjom aktorskim w spektaklach Teatru Telewizji w 1984 roku zdobył Nagrodę II stopnia Przewodniczącego Komitetu do spraw Radia i Telewizji za twórczość i działalność radiową i telewizyjną. W latach 90-tych przestał grać w filmie i teatrze i zajął się twórczością kabaretową. Dziś znany jest głównie jako świetny satyryk i zdolny parodysta postaci z życia publicznego (szczególnie ze sceny politycznej). Pracując w telewizji stworzył wiele znanych i lubianych programów rozrywkowych, na przykład kultowe już „Polskie Zoo” (początek lat 90-tych). W 1991 roku nagrodzono go „Wiktorem” – nagrodą dla telewizyjnej osobowości a w 1995 odznaczono „Złotą Odznaką w plebiscycie „TeleRzeczpospolitej”. Obecnie jest gospodarzem rozrywkowego talk-show w telewizji „Mój pierwszy raz”. W przeciągu ostatnich kilku lat brał udział w nagrywaniu polskich wersji językowych do kilku komedii i filmów dla dzieci (np. Królik Boingo w „Czerwonym Kapturku – prawdziwej historii”). Wiosną 2003 roku artysta obchodził 30-lecie pracy artystycznej.

Marcin Troński
Urodził się 13.06.1954 roku w Warszawie. W 1977 skończył warszawską PWST (w której teraz jest wykładowcą) i w tym samym roku rozpoczął współpracę Teatrem Współczesnym. W 1997 przeszedł do Teatru Dramatycznego. Jest znanym aktorem filmowym. Zagrał w ponad sześćdziesięciu filmach i wielu serialach, m. in.: „Fitness Club” (1994-1995) i „Pierwsza miłość” (2004-2006). W jego bogatej filmografii znalazły się między innymi takie filmy, jak: „Człowiek z żelaza” (1981), „Labirynt” (1985), „Zabij mnie glino” (1987), „Porno” (1989), „Nic śmiesznego” (1995). „Dzień świra” (2002), „Ubu król” (2003). Brał udział w wielu nagraniach polskich wersji językowych wielu filmów oraz książek audio (np. „Śpiąca królewna” Rafała A. Ziemkiewicza, „Śmierć w Wenecji” Tomasza Manna).

Wojciech Paszkowski
Urodzony 28.02.1960 roku w Warszawie. Absolwent PWST w Warszawie (1985). Przez 13 lat był aktorem Teatru Rampa. Od 2000 roku gra w teatrze Roma – występował m. in. w musicalach „Koty” i „Taniec wampirów”. Bardzo często użycza swego głosu postaciom filmowym („Asterix i Obelix: misja Kleopatra”, „Gwiezdne wojny. Atak klonów”, „Harry Potter”, „Król lew”, serial animowany „Baśnie i bajki polskie”) Grał w serialach telewizyjnych - „Klan” i „Na Wspólnej”. Na dużym ekranie mogliśmy go oglądać między innymi w: „Trzech kolorach. Białym” (1993), „Kosmitach” (2004) czy „Kochaj mnie, kochaj!” (2006).

Jarosław Boberek
Urodzony 14.06.1963 w Szczecinku. W 1990 roku ukończył warszawską PWST. W latach 1990 – 93 był aktorem Teatru Studyjnego ’83 w Łodzi. Od 2001 roku gra w Teatrze Studio w Warszawie. Publiczność telewizyjna zna go z roli policjanta w serialu „Rodzina zastępcza” (1999-2005). Policjanta zagrał również w filmach: „Wirus” (1996) i „Córy szczęścia” (1999). Wystąpił również m. in. w „Pułkowniku Kwiatkowskim” (1995), „Pieniądze to nie wszystko” (2000), „Wiedźminie” (2001), „Łowcach skór” (2003). Użyczał głosu postaciom w wielu filmach, np.: „Kaczor Donald”, „Krowa i Kurczak”, „Spirited Away: W krainie Bogów”, „Epoka lodowcowa”, „Gdzie jest Nemo?”, „Czerwony kapturek – prawdziwa historia”.

Więcej o filmie: