FILM

Django (2012)

Django Unchained
Inne tytuły: Django Livre

Pressbook

Południe Stanów Zjednoczonych, dwa lata przed wojną secesyjną. W tym miejscu i czasie krzyżują się drogi dwóch głównych bohaterów filmu: niewolnika Django (laureat Oscara® Jamie Foxx) oraz tropiącego łotrów poszukiwacza fortuny o niemieckich korzeniach Dr Kinga Schultza (laureat Oscara® Christoph Waltz). Schultz jest na tropie nikczemnych szubrawców braci Brittle i tylko Django jest w stanie pomóc mu zgarnąć nagrodę za ich pojmanie. Żeby osiągnąć zamierzony cel Schultzowi potrzeby jest Django, tego z kolei kusi możliwość zdobycia obiecanej wolności, jeśli plan się powiedzie.

Zakończone powodzeniem przedsięwzięcie daje Django wyzwolenie, jednak mężczyźni postanawiają kontynuować współpracę i dalej iść wspólną drogą. Schultz nadal z chęci zysku tropi najbardziej poszukiwanych na Południu rzezimieszków, a pomaga mu w tym niezawodny Django. U boku takiego wytrawnego nauczyciela jak Schultz umiejętności tropiciela w wydaniu Django stają się coraz doskonalsze, jego cel jest jednak inny – pragnie odnaleźć i uratować Broomhildę (Kerry Washington), żonę, z którą wiele lat temu rozdzielił go okrutny los sprzedawanych niewolników.

Poszukiwania Django i Schultza z czasem prowadzą ich do osoby Calvina Candie (nominowany do Nagrody Akademii® Leonardo DiCaprio), właściciela niesławnej plantacji „Candyland”, gdzie pieczę nad niewolnikami sprawuje Ace Woody (Kurt Russell). Chcąc odnaleźć Broomhildę Django i Schultz węszą po plantacji wzbudzając podejrzenie wiernego Cangiemu niewolnika o imieniu Stephen (nominowany do Nagrody Akademii® Samuel L. Jackson). Plany tandemu tropicieli zostają przejrzane, a oni sami stają się celem ataku niebezpiecznej organizacji. Jeśli plan ucieczki Django i Schultza razem z Broomhildą ma się powieść będą oni musieli wybierać miedzy niezależnością a solidarnym działaniem, pomiędzy poświęceniem a ocaleniem…

Wyreżyserowany przez laureata Oscara® Quentina Tarantino na podstawie jego własnego scenariusza film „DJANGO” /DJANGO UNCHAINED/ został wyprodukowany przez Stacey Sher, Reginalda Hudlina i Pilar Savone. W roli producentów wykonawczych wystąpili Harvey i Bob Weinstein, Michael Shamberg, Shannon McIntosh oraz James Skotchdopole. Przy produkcji pracowali związani z wcześniejszymi filmami Tarantino aktorzy i twórcy, między innymi Christoph Waltz nagrodzony Oscarem® za brawurową kreację w „Bękartach wojny” /Inglourious Basterds/, Samuel L. Jackson znany z „Pulp Fiction” i „Jackie Brown” i Kurt Russell, który zagrał w „Death Proof”, a także koordynator układów kaskaderskich Jeffrey J. Dashnaw („Death Proof” i „Bękarty wojny”), charakteryzator Gregory Nicotero („Pulp Fiction”, „Kill Bill”, „Death Proof” i „Bękarty wojny”), dźwiękowiec Mark Ulano („Kill Bill”, „Death Proof” i „Bękarty wojny”) oraz operator Robert Richardson („Kill Bill” i „Bękarty wojny”).

Laureat Nagrody Akademii® oraz Grammy®, utalentowany artysta muzyczny i komediowy JAMIE FOXX (Django) należy dziś do elity najbardziej wszechstronnych aktorów Hollywood. W ostatnim czasie można go było oglądać na ekranach kin w komedii „Szefowie wrogowie” /Horrible Bosses/. Foxx jest laureatem Nagrody Akademii® za Najlepszą Pierwszoplanową Rolę Męską, którą przyznano mu w 2005 roku za sportretowanie legendarnego Ray’a Charlesa w wyreżyserowanym przez Taylora Hackforda fimie „Ray.” Kreacja ta przyniosła aktorowi także Złoty Glob, nagrodę SAG, BAFTĘ i NAACP Image oraz liczne inne prestiżowe wyróżnienia.

Również w 2005, Foxx nominowany był do Oscara®, Złotego Globu, nagród SAG, BAFTA i Image za drugoplanową rolę męską w thrillerze Michaela Manna „Zakładnik” /Collateral/, w którym partnerował na ekranie Tomowi Cruisowi. W tym samym roku bardzo dobrze oceniona została przez krytykę kreacja Foxxa – rola członka gangu, a następnie nominowanego do Nagrody Nobla Stana „Tookie” Williamsa w filmie „Odkupienie” /Redemption/.

W 2006 roku aktor pojawił się w obsadzie długo oczekiwanej adaptacji filmowej broadway’owskiego musicalu „Dreamgirls”. W wyreżyserowanym przez Billa Condona obrazie zagrali obok Foxxa Beyoncé Knowles i Eddie Murphy. Film został bardzo dobrze przyjęty przez widzów i krytykę i otrzymał statuetkę Złotego Globu. W kolejnym roku Foxx został producentem wykonawczym filmu „Life Support”, z udziałem Queen Latifah.

Foxx jest nie tylko utalentowanym aktorem, ale również muzykiem. Do tej pory nagrał dwa albumy „Unpredictable” i „Intuition”. W styczniu 2006 roku aktor podpisał umowę z SIRIUS Satellite Radio i rozpoczął prowadzenie swojej stacji radiowej Foxxhole.

Urodzony w Teksasie Foxx rozpoczynał karierę jako komik i aktor komediowy. We wczesnych latach 90-tych regularnie pojawiał się na małym ekranie w serialu komediowym „In Living Color”. W 1996 roku zaczął lansować swój własny program „The Jamie Foxx Show”, który z czasem stał się jednym z najwyżej ocenianych programów sieci telewizyjnej WB. Foxx nie tylko był pomysłodawcą i gwiazdą tego programu, ale również występował w roli producenta wykonawczego, a także reżysera kilku odcinków. W piątym roku wyświetlania programu Foxx uhonorowany został nagrodą NAACP Image Award.

Na dużym ekranie momentem przełomowym dla aktora był wysoko oceniony przez krytykę film Olivera Stone’a z 1999 roku „Męska gra” /Any Given Sunday/, w którym dołączył do grona takich aktorów jak Al Pacino, Cameron Diaz i LL Cool J.

W 2001 roku zagrał razem z Willem Smithem w biograficznej opowieści filmowej „Ali”, pierwszym wspólnym projekcie Foxxa i reżysera Michaela Manna. Aktor ma również w swoim dorobku takie tytuły jak: „Przynęta” /Bait/, „Miami Vice”, dramat wojenny „Jarhead: Żołnierz piechoty morskiej” /Jarhead/, „Królestwo” /The Kingdom/, „Prawo zemsty”/Law Abiding Citizen/, „Solista” /The Soloist/, „Walentynki /the Valentine’s Day/ oraz „The Brain Storm”.

CHRISTOPH WALTZ (Dr. King Schultz) uhonorowany został nagrodami Akademii®, SAG, BAFTA, Złotym Globem oraz nagrodą na Festiwalu Filmowym w Cannes za rolę nazistowskiego pułkownika Hansa Landy w wyreżyserowanym przez Quentina Tarantino filmie „Bękarty wojny” /Inglourious Basterds/.

Znakomitą rolę zagrał w obrazie Romana Polańskiego „Rzeź” /Carnage/ na podstawie sztuki Yasmin Rezy pt. God of Carnage. W obsadzie filmu znaleźli się również Kate Winslet, Jodie Foster i John C. Reilly. W ostatnim czasie Waltz pojawił się również na dużym ekranie jako Kardynał Richelieu w „Trzech Muszkieterach /The Three Musketeers/ w reżyserii Paula W.S. Andersona. Zagrał także w obrazie „Woda dla słoni” /Water for Elephants/ oraz filmie Michela Gondry’ego „The Green Hornet”.

Pochodzący z Austrii Waltz od ponad trzydziestu lat związany jest z europejskimi produkcjami filmowymi, telewizyjnymi i teatralnymi. W europejskiej filmografii aktora są takie tytuły jak: „Gun-Shy”, „Lapislazuli”, „Pakt z diabłem” /Dorian/, „Falling Rocks”, „Przyzwoity przestępca” /Ordinary Decent Criminal/, „Brat naszego Boga” /Our God’s Brother/ oraz wiele innych. Na małym ekranie aktor wystąpił w wyreżyserowanych przez Adolfa Grimma, nagradzanych produkcjach „Der Tanz mit dem Teufel - Die Entführung des Richard Oetker“ oraz „Dienstreise - Was für eine Nacht Dienstreise“.

LEONARDO DiCAPRIO (Calvin Candie) trzykrotnie nominowany do Oscara, wielokrotnie nominowany do nagrody Złotego Globu - ostatnio za rolę Franka Wheelera w obrazie „Droga do szczęścia” /Revolutionary Road/. Wcześniej otrzymał to prestiżowe wyróżnienie w 2007 roku za wyreżyserowany przez Edwarda Zwicka obraz „Krwawy diament” /Blood Diamond/. W tym samym roku DiCaprio otrzymał nominacje do wielu prestiżowych nagród przemysłu filmowego, w tym Złotego Globu i BAFTA za kreację w nagrodzonym Oscarem® obrazie „Infiltracja” /The Departed/, trzecim wspólnym przedsięwzięciu z reżyserem Martinem Scorsese. Jednym z wcześniejszych był nakręcony w 2004 roku „Aviator”, za który aktor był nominowany do Nagrody Akademii® oraz otrzymał statuetkę Złotego Globu. Ostatnią wspólną produkcją Scorsese i DiCaprio był obraz „Wyspa tajemnic” /Shutter Island/.

W ostatnim czasie widzowie mogli zobaczyć aktora w wyreżyserowanym przez Clinta Eastwooda filmie „J. Edgar” oraz obrazie Christophera Nolana „Incepcja” /Inception/. Obecnie wchodzi na ekrany remake „Wielkiego Gatsby’ego” /The Great Gatsby/ w reżyserii Baza Luhrmanna z DiCaprio w roli tytułowej.

Urodzony w Hollywood w Kalifornii DiCaprio rozpoczął przygodę z filmem w wieku 14 lat. Momentem przełomowym w jego karierze był film „Chłopięcy świat” /This Boy’s Life/ w reżyserii Michaela Caton-Jonesa, w którym zagrał rolę Tobiasa Wolffa, grając u boku takich gwiazd jak Robert De Niro i Ellen Barkin. W tym samym roku (1993) DiCaprio zagrał razem z Johnnym Deppem w obrazie Lasse Hallström „Co gryzie Gilberta Grape’a” /What’s Eating Gilbert Grape/. Rola upośledzonego umysłowo młodego chłopaka przyniosła mu pierwsze w karierze nominacje do Oscara® i Złotego Globu.

W 1995 roku aktor zagrał główne role w trzech odmiennych w stylistyce filmach – westernie Sama Raimi „Szybcy i martwi” /The Quick and The Dead/, dramacie obyczajowym „Przetrwać w Nowym Jorku” /The Basketball Diaries/ oraz kostiumowym obrazie Agnieszki Holland „Całkowite zaćmienie” /Total Eclipse/, w którym zagrał rolę francuskiego poety Arthura Rimbauda. W kolejnym roku powstały dwie produkcje z udziałem aktora: wyreżyserowana przez Baza Luhrmanna współczesna filmowa adaptacja „Romea i Julii” oraz „Pokój Marvina” /Marvin’s room/.

W 1997 roku DiCaprio zagrał jedną z głównych ról w absolutnym przeboju kasowym „Titanicu”. Film pobił wszelkie rekordy popularności i zdobył w sumie 11 statuetek Oscara®, w tym za najlepszy film roku. W kolejnych latach filmografia aktora wzbogaciła się o takie tytuły jak: „Człowiek w żelaznej masce” /The Man in the Iron Mask/, „Plaża” /The Beach/, „Celebrity” Woody’ego Allena, „Złap mnie jeśli potrafisz” /Catch me if You Can/ Stevena Spielberga oraz „Gangi Nowego Jorku” /Gangs of New York/ w reżyserii Martina Scorsese.

Twórca o niezwykłej wyobraźni i charakterystycznym stylu filmowym QUENTIN TARANTINO (Scenariusz/Reżyseria) wyrobił sobie pozycję jednego z najbardziej cenionych i rozpoznawalnych twórców swojego pokolenia. Tarantino korzysta w swojej twórczości z różnych gatunków i motywów, nawiązując niejednokrotnie do klasyki kina. Jego ostatnią produkcją był film „Bękarty wojny” /Inglourious Basterds/, w którego międzynarodowej obsadzie znalazły się takie sławy jak: Brad Pitt, Diane Kruger, Michael Fassbender, Melanie Laurent, Til Schweiger, Mike Myers i Christoph Waltz, uhonorowany za kreację pułkownika Hansa Landy Oscarem®. Film „Bękarty wojny” w sumie nominowany był do Oscara® w ośmiu kategoriach.

Wcześniej Tarantino wyprodukował razem z Robertem Rodriquezem obraz „Grindhouse”, bezprecedensowy projekt dwóch niekonwencjonalnych twórców, współpracujących wcześniej przy „Od zmierzchu do świtu” /From Dusk to Dawn/, „Czterech pokojach” /Four Rooms/ i „Sin City”. Częścią projektu „Grindhouse” był również wyreżyserowany przez Tarantino „Death Proof” . Wcześniej reżyser zdobył rzesze wielbicieli na całym świecie kręcąc dwie części „Kill Billa” /Kill Bill VOL. 1/ i /Kill Bill/VOL. 2/ z udziałem Umy Thurman, Davida Carradine, Lucy Liu, Daryl Hannah, Vivici A. Fox i Michaela Madsena. Jako specjalny „gościnny” reżyser współpracował z Robertem Rodriguezem przy „Sin City”.

Tarantino rozpoczął karierę reżysera w 1992 roku kręcąc niskobudżetowy obraz „Wściekłe psy” /Reservoir Dogs/. Widzowie i krytycy na całym świecie byli zachwyceni odważnym i niekonwencjonalnym stylem tego nikomu dotąd nieznanego twórcy. Absolutnym przełomem w karierze Tarantino był jednak obraz „Pulp Ficion” z 1994 roku, który zdobył Złota Palmę na Festiwalu Filmowym w Cannes. Film nominowany był również w siedmiu kategoriach do Nagrody Akademii®, ostatecznie przynosząc Tarantino statuetkę za Najlepszy Scenariusz Oryginalny. W tym cieszącym się dzisiaj statusem filmu kultowego obrazie zagrali John Travolta, Bruce Willis, Uma Thurman, Samuel L. Jackson, Eric Stoltz, Harvey Keitel, Tim Roth, Maria de Medeiros, Amanda Plummer i Christopher Walken.

Od czasu ogromnego sukcesu „Pulp Fiction” Tarantino nakręcił jeszcze „Cztery pokoje” /Four Rooms/ i „Jackie Brown” (1997) ze znakomita rolą Pam Gier.

HARVEY i BOB WEINSTEIN (Producenci wykonawczy) są założycielami multimedialnej firmy The Weinstein Company, która działa na rynku rozrywki od 2005 roku. Pod jej szyldem powstały między innymi takie produkcje jak: „Grindhouse”, „Gdzie indziej jestem” /I’m Not There/, „Mgła” /The Mist/, „Klub dyskusyjny” /The Great Debaters/, „Vicky Christina Barcelona”, „Lektor” /The Reader/, „Bękarty wojny” /Inglourious Basterds/, „Blue Valentine”, zeszłoroczny laureat Oscara® obraz „Jak zostać Królem” /The King’s Speech/ oraz tegoroczny laureat tej prestiżowej nagrody „Artysta” /The Artist/.

W filmowym dorobku Harvey’a i Boba Weinsteinów, którzy byli również założycielami wytwórni Miramax Films, powołanej do życia w 1979 roku są również takie tytuły jak: „Od zmierzchu do świtu” /From Dusk till Dawn/, „Halloween”, „Straszny film” /Scary Movie/, „Angielski pacjent” /The English Patient/, „Zakochany Szekspir” /Shakespeare in Love/, „Chicago”, „Aviator” /The Aviator/, „Gangi Nowego Jorku” /The Gangs of New York/, „Godziny” /The Hours/ żeby wymienić zaledwie część z nich. Filmy sygnowane nazwiskiem braci Weinsten w sumie otrzymały 303 nominacje do Oscara®, zdobywając ostatecznie 75 statuetek.