FILM

Gangster Squad. Pogromcy mafii (2013)

Gangster Squad, The
Inne tytuły: Gangster Squad

Pressbook

Los Angeles, rok 1949. Miastem niepodzielnie rządzi bezwzględny, urodzony na Brooklynie król mafii Mickey Cohen (w tej roli Sean Penn). Nielegalne zyski czerpie z handlu narkotykami, bronią, prostytucji i hazardu. Chronią go nie tylko opłacane przez niego zbiry, ale także policja i politycy, których kontroluje. Nawet najtwardsi i najbardziej doświadczeni policjanci nie chcą mieszać się w jego sprawy… za wyjątkiem niewielkiego, tajnego oddziału policyjnych outsiderów dowodzonych przez sierżantów Johna O'Marę (Josh Brolin) i Jerry'ego Wootersa (Ryan Gosling). To oni spróbują zniszczyć imperium Cohena.

Film The Gangster Squad w reżyserii Rubena Fleischera (Zombieland) to zrealizowana w kolorze historia wydarzeń związanych ze zmaganiami departamentu policji w Los Angeles w dążeniu do uwolnienia rodzącego się miasta z rąk jednego z najbardziej niebezpiecznych szefów mafii w historii. W filmie grają nominowani od Oscara Josh Brolin (Obywatel Milk, Prawdziwe męstwo) oraz Ryan Gosling (Szkolny chwyt, Blue Valentine), wcielają się w role sierżanta departamentu policji w Los Angeles Johna O’Mary oraz Jerry’ego Wootersa, zdobywca Oscara Sean Penn (Obywatel Milk, Rzeka tajemnic) występuje jako postać historyczna — członek gangu Mickey Cohen, nominowany do Oscara Nick Nolte (Prywatne piekło, Książę przypływów) występuje jako komendant departamentu policji w Los Angeles „Whiskey Bill” Parker, a Emma Stone jako Grace Faraday, dziewczyna Cohena i obiekt zainteresowania Wootersa.

Autorem scenariusza jest Will Beall (serial telewizyjny Castle), napisał go na podstawie serii artykułów Paula Liebermana zatytułowanej „Tales From the Gangster Squad”. Produkcją filmu zajmują się Dan Lin (Sherlock Holmes), Kevin McCormick (mający się wkrótce ukazać film The Lucky One) oraz Michael Tadross (Arthur). Producentami wykonawczymi są Lieberman, Ruben Fleisher oraz Bruce Berman.

W filmie występują także Robert Patrick (Sztandar chwały), który gra policjanta Maxa Kennarda, niebezpiecznego gliniarza, patrolującego rewir Olvera Street, Michael Peña (Inwazja: Bitwa o Los Angeles) w roli nadgorliwego pomagiera Kennarda, Navidada Ramireza, Giovanni Ribisi (Avatar) jako Conway Keeler, policyjny specjalista od elektroniki, któremu naprawianie roweru syna sprawia równie dużo przyjemności, co majstrowanie przy prototypowym sprzęcie wojskowym, oraz Anthony Mackie (Władcy umysłów) jako Coleman Harris, policjant nierozstający się z nożem sprężynowym, z dumą patrolujący jedną z najbardziej niebezpiecznych dzielnic w mieście.

W zespole zakulisowym Fleischera znaleźli się stali współpracownicy reżysera, scenograf Maher Ahmad oraz montażysta Alan Baumgarten (30 Minutes or Less, Zombieland), a także nagrodzony Oscarem reżyser obrazu Dion Beebe (Wyznania gejszy) i nominowana do Oscara projektantka kostiumów Mary Zophres (Prawdziwe męstwo).

SEAN PENN (Mickey Cohen) jest dwukrotnym zdobywcą Oscara, który po trzydziestu latach pracy w branży filmowej stał się prawdziwą ikoną kina. Do Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej nominowany był pięciokrotnie; w kategorii najlepszy aktor za role w filmie Przed egzekucją, Słodki drań oraz Sam, a pierwszą nagrodę zdobył w 2003 r. za poruszający występ w Rzece tajemnic Clinta Eastwooda. Drugą przyniosła mu główna rola w filmie Obywatel Milk Gusa Van Santa. Rolę walczącego o prawa homoseksualistów Harveya Milka wyróżniono również nagrodami Screen Actors Guild, New York Film Critics Circle oraz Los Angeles Film Critics Association dla najlepszego aktora.

Penn otrzymał też nagrody w tej kategorii na Festiwalu Filmowym w Cannes (Jak jej nie kochać), Berlinie (Przed egzekucją) oraz dwukrotnie w Wenecji (Harmider, 21 gramów). Ostatnio wystąpił razem z Bradem Pittem w uznanym dramacie Drzewo życia Terrence’a Malicka, nagrodzonym Złotą Palmą na Festiwalu Filmowym w Cannes w 2011 r. Wkrótce będzie go można zobaczyć w filmie This Must Be The Place Paolo Sorrentino, który po raz pierwszy pokazano na tym samym festiwalu.

Jako reżyser zadebiutował w 1991 r. filmem Indiański biegacz, który wyprodukował według własnego scenariusza. W 1995 r. wyreżyserował Obsesję, do której także sam napisał scenariusz i sam zajął się jej produkcją. Trzeci film zrealizowany przez Penna w roli reżysera i producenta to Obietnica z 2001 r. z Jackiem Nicholsonem, wymieniony przez National Board of Review wśród 10 najlepszych filmów tego roku. Następnie wyreżyserował amerykańską część filmu dokumentalnego 11’09’01. Ten ważny projekt został zrealizowany wspólnie przez 11 uznanych reżyserów z całego świata, z których każdy nakręcił krótką nowelę, będącą komentarzem do tragedii, jaka miała miejsce 11 września 2001 r. W 2003 r. film ten nominowano do francuskiego Cezara w kategorii najlepszy film Unii Europejskiej oraz nagrodzono specjalnym wyróżnieniem National Board of Review. Film Wszystko za życie był czwartym projektem Penna jako scenarzysty, producenta i reżysera, który po premierze we wrześniu 2007 r. od razu zebrał wspaniałe recenzje. Jest to opowieść oparta na popularnej powieści Jona Krakauera z gatunku literatury faktu. Po raz pierwszy film pokazano na Festiwalach Filmowych w Telluride i Toronto, a w 2007 r. figurował w wielu zestawieniach 10 najlepszych filmów.

Penn występował też na scenach teatralnych, między innymi w takich produkcjach jak „Girl on the Via Flaminia” Alfreda Hayesa oraz „Earthworms in Los Angeles” Alberta Innaurato. Na Broadwayu można go było zobaczyć w „Heartland” Kevina Heelana oraz „Slab Boys” Johna Byrne’a. Zagrał też w dwóch sztukach Davida Rabe’ego, obu w reżyserii autora: „Hurlyburly” w Westwood Playhouse oraz „Goose and Tom Tom” w Lincoln Center. Ostatnio zagrał razem z Nickiem Nolte i Woodym Harrelsonem w „The Late Henry Moss” autorstwa i w reżyserii zdobywcy Pulitzera Sama Sheparda.

W 2002 r. Sean Penn otrzymał nagrodę Modern Master Award na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Santa Barbara, a w 2003 r. jako najmłodszy laureat odebrał nagrodę Donostia Lifetime Achievement Award na Festiwalu Filmowym w San Sebastian za całokształt twórczości. W 2004 r. wyróżniono go Nagrodą im. Johna Steinbecka, przyznawaną osobom odważnie mówiącym o istotnych zagadnieniach w swojej twórczości. W 2008 r. otrzymał nagrodę Desert Palm Achievement Award for Acting, a rok wcześniej wyróżnienie dla reżysera roku za Wszystko za życie na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Palm Springs. Pełnił też funkcję przewodniczącego jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes w 2008 r. Jeszcze w tym samym roku rząd francuski przyznał mu Narodowy Order Legii Honorowej.

Teksty Seana Penna ukazują się w magazynach Time, Interview, Rolling Stone oraz The Nation. W 2004 r. napisał dwuczęściowy materiał do The San Fransisco Chronicle o swojej drugiej podróży do pogrążonego w wojnie Iraku. W 2005 r. napisał pięcioczęściowy artykuł do tej samej gazety – korespondencję z wyborów w Iranie, które zakończyły się zwycięstwem Mahmuda Ahmadineżada. Słynne wywiady Seana Penna z prezydentem Wenezueli Hugo Chavezem i prezydentem Kuby Raulem Castro opublikowano w The Nation oraz The Huffington Post. Wywiad przeprowadzony przez Penna z Castro był pierwszym wywiadem, którego prezydent Kuby udzielił zagranicznemu dziennikarzowi.

Penn angażuje się też w działania charytatywne. W ten sposób trafił do Nowego Orleanu zaraz po przejściu huraganu Katrina, a ostatnio zrujnowanego po trzęsieniu ziemi Haiti. W styczniu 2010 r. założył J/P Haitian Relief Organization, organizację zajmującą się niesieniem pomocy medycznej ofiarom kataklizmów oraz ich ochroną i zapewnianiem im schronienia. Jako jednostka powołana przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji przy ONZ organizacja zarządza obecnie największym obozem przesiedleńców wewnętrznych w Port-au-Prince. Uruchomiła też pierwszy w kraju obóz tymczasowy. Za swoje zaangażowanie Penn otrzymał wiele odznaczeń przyznawanych przez amerykańską armię: Commander's Award for Service (82. Dywizja Powietrznodesantowa Wojsk Lądowych USA), nagrodę za wyjątkowe zasługi 82nd Airborne Award for Meritorious Service, Operation Unified Response JTF Haiti Certificate od generała broni, komandora Wojsk Lądowych USA P.K. Keena, a także 1st Recon 73rd Division Coin of Excellence, 2nd Brigade Combat Team Coin of Excellence, Commendation of Excellence United States Southern Command oraz Award of Excellence by the Deputy Commander US Southern Command. Na początku roku Penn otrzymał nagrodę Children's and Families Global Development Fund Humanitarian Award. Przyznali mu ją ambasador Haiti, Raymond A. Joseph oraz jego żona Lola Poisson-Joseph. W lipcu 2010 r. otrzymał tytuł szlachecki od prezydenta Haiti Rene Prevala podczas ceremonii, która odbyła się w Port-Au-Prince.

Ostatnio, w 2010 r., otrzymał także nagrodę Hollywood Humanitarian Award na Festiwalu Filmowym w Hollywood oraz w 2011 r. Nagrodę im. Stanleya Kramera od stowarzyszenia Producers Guild of America.

JOSH BROLIN (sierżant John O’Mara) cały czas cieszy się opinią wybitnego i chętnie angażowanego aktora filmowego, który gotowy jest podjąć się każdej wymagającej roli zarówno w dużych produkcjach wytwórni filmowych, jak i niezależnych projektach.

Brolin zagra młodego agenta Kaya w filmie 3D Faceci w czerni 3 z Willem Smithem, który do kin wejdzie w maju 2012 r. Ma pojawić się także w remake’u Oldboya Spike’a Lee, a następnie w Labor Day, Jasona Reitmana z Kate Winslet.

Wkrótce stanie po drugiej stronie kamery i będzie reżyserować ekranizację sztuki „Pitz i Joe”. Brolin wybrany też został na producenta filmu The Hunchback of Notre Dame Tima Burtona oraz odtwórcę głównej roli.

Otrzymał nominacje do Oscara, nagrody Screen Actors Guild Award oraz odebrał nagrody przyznawane przez New York Film Critics Circle i National Board of Review za rolę Dana White’a w docenianym filmie Obywatel Milk Gusa Van Santa.

W zeszłym roku, Brolin zagrał w Wall Street: Pieniądz nie śpi Olivera Stone’a razem z Shią LaBeoufem i Michaelem Douglasem, Poznasz przystojnego bruneta Woody’ego Allena wraz z Anthonym Hopkinsem i Naomi Watts oraz Prawdziwym męstwie braci Coenów, nominowanym do 10 Oscarów, w tym w kategorii najlepszy film.

Brolin zebrał znakomite recenzje za rolę George’a W. Busha w filmie biograficznym Olivera Stone’a W. W 2007 r. wyróżniono go nagrodą Screen Actors Guild Award jako członka obsady za rolę w filmie Joela i Ethana Coenów To nie jest kraj dla starych ludzi, który nagrodzono także czterema Oscarami, w tym dla najlepszego filmu i najlepszego reżysera. Ponadto zagrał w wielkim hicie Ridleya Scotta American Gangster i otrzymał nominację do nagrody Screen Actors Guild jako jeden z aktorów, którzy znaleźli się w obsadzie tego filmu.

Razem z Mattem Damonem, Chrisem Moore’em, Anthonym Arnove’em i Howardem Zinem Brolin wyprodukował film dokumentalny zatytułowany The People Speak na podstawie ważnej powieści Zinna z 1980 r. „A People’s History of the United States”. Film pokazywany na kanale History Channel opowiada o zmaganiach Ameryki z wojną, konfliktach na tle klasowym, rasowym i prawach kobiet. Fragmenty książki odczytali między innymi Viggo Mortensen, Sean Penn i David Strathairn.

Na początku 2008 r. Brolin zadebiutował jako reżyser filmem krótkometrażowym X, do którego napisał też scenariusz i który sam wyprodukował. Jego premiera odbyła się na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Santa Barbara, a następnie pokazano go jeszcze na festiwalu South by Southwest oraz AFI Dallas Film Festival. Był tez reżyserem dokumentu o kulisach powstawania filmu To nie jest kraj dla starych ludzi, który ukazał się na DVD.

Pierwszym filmem fabularnym Brolina była komedia Goonies w reżyserii Richarda Donnera wyprodukowana przez Stevena Spielberga. Od tamtej pory pojawił się w kilku udanych produkcjach takich jak przebój kasowy Paula Verhoevena Człowiek widmo z Kevinem Baconem oraz kontrowersyjny film Jima Sterna It’s The Rage, z udziałem wielu gwiazd: Gary’ego Sinise’a, Joan Allen, Giovanniego Ribisiego i Anny Paquin, którego premiera miała miejsce na Festiwalu Filmowym w Toronto w 1999 r.

Uznanie zarówno krytyków, jak i publiczności przyniosła mu rola biseksualnego agenta federalnego rozdartego między dawną miłością a teraźniejszym związkiem w Igraszkach z losem Davida O. Russela.

W filmie zagrały takie sławy jak: Ben Stiller, Patricia Arquette, Tea Leoni, Mary Tyler Moore, George Segal, Alan Alda, Lily Tomlin oraz Richard Jenkins.

Inne filmy z udziałem Brolina to: Grindhouse: Planet Terror, jedna z części docenionej przez krytyków pary filmów Quentina Tarantino i Roberta Rodrigueza − Grindhouse − z udziałem Rose McGowan oraz Freddy’ego Rodrigueza; W Dolinie Elah reżysera Paula Haggisa; Coastlines Victora Nuneza, którego premiera miała miejsce na Festiwalu Filmowym w Sundance w 2002 r., również z Timothym Olyphantem; Ekipa wyrzutków Scotta Silvera, gdzie zagrał u boku Claire Danes; thriller psychologiczny Nocna straż Olego Bornedala z Nickiem Nolte, Patricią Arquette oraz Ewanem McGregorem; Spisek doskonały z Reese Witherspoon i Alessandro Nivolą, wyprodukowany przez Mike’a Newella, thriller science-fiction Guillermo Del Toro Mutant z Mirą Sorvino, Jeremym Northamem i Charlesem Duttonem oraz Błękitna głębia Johna Stockwella, w którym zagrał jako partner Jessiki Alby.

Brolin występował też w produkcjach telewizyjnych. Regularnie pojawiał się w popularnym serialu ABC Młodzi jeźdźcy, Private Eye produkcji NBC i Winnetka Road produkcji CBS. Krytycy chwalili go także za rolę w miniserialu TNT Na Zachód, w którym towarzyszyli mu Beau Bridges, Gary Busey i Jessica Capshaw. Ponadto zagrał też główną rolę w uznanym dramacie politycznym Mr. Sterling produkcji NBC. Serial opowiadał o zmaganiach idealistycznie nastawionego młodego polityka i jego próbach nauki i pracy w często skorumpowanym systemie. Zagrał również w Prison for Children produkcji CBS oraz wyprodukowanym przez Showtime filmie Gang w błękitnych mundurach z Mario Van Peeblesem, J.T. Walshem i Stephenem Langiem. Razem z Mary Steenburgen, Gretchen Mol i Bonnie Bedelią wystąpił w telewizyjnej adaptacji nagrodzonej Pulitzerem sztuki Williama Ingego „Picnic” produkcji CBS.

Brolin spędził pięć lat razem z Anthonym Zerbem na festiwalu Reflections w GeVa Theatre w Rochester, w stanie Nowy Jork. W tym czasie udzielał się jako aktor i reżyser w produkcjach kilku sztuk wystawianych w ramach festiwalu. Były to między innymi: „Pitz and Joe”, „Life in the Trees”, „Forgiving Typhoid Mary”, „Oh The Innocents”, „Peep Hole”, „Ellen Universe Joins the Band”, „Lincoln Park Zoo” oraz „Hard Hearts”. Zagrał też u boku Eliasa Koteasa w uznanej broadwayowskiej produkcji Sama Sheparda „True West”. W 2004 r. wystąpił w nagradzanej sztuce wystawianej poza Broadwayem „The Exonerated” opartej na autentycznych historiach sześciu więźniów skazanych na karę śmierci.

Na teatralnych deskach pojawił się także w sztukach: „Skin of our Teeth”, „The Crucible”, „Tramwaj zwany pożądaniem” w Kennedy Memorial Theatre, „Sen nocy letniej” w Lebrero Theatre oraz „Dark of the Moon” w Ann Capa Ensemble Theatre.

RYAN GOSLING (Jerry Wooters) został obsadzony w kontrowersyjnej pierwszoplanowej roli w filmie Fanatyk, co było przełomowym momentem w jego karierze. Dzięki tej roli otrzymał doskonałe recenzje i zwrócił na siebie uwagę świata filmu, otrzymał też nagrodę główną od jury podczas Festiwalu w Sundance w 2001 roku. Ta kreacja przyniosła mu także nominację do nagrody dla najlepszego aktora Film Independent Spirit Award oraz nagrody od stowarzyszenia krytyków London Film Critic’s Circle.

Gosling był też chwalony przez krytyków za późniejsze role w filmie niezależnym The Slaughter Rule z Davidem Morse’em i w thrillerze psychologicznym Śmiertelna wyliczanka z Sandrą Bullock. Zamiłowanie do trudnych i złożonych postaci sprawiło, że podjął się odtworzenia głównej roli w filmie Odmienne stany moralności u boku Kevina Spaceya i Dona Cheadle’a. Później zagrał w popularnym dramacie romantycznym Pamiętnik oraz w thrillerze wytwórni New Line Słaby punkt z Anthonym Hopkinsem. W 2004 roku podczas gali ShoWest zdobył tytuł męskiej gwiazdy jutra (ang. Male Star of Tomorrow).

W 2007 roku Gosling otrzymał nominację do Oscara dla najlepszego aktora za film Szkolny chwyt, w którym wcielił się w postać Dana, uzależnionego od narkotyków nauczyciela z położonego w ubogiej dzielnicy gimnazjum. Zdobył też nominacje do nagród dla najlepszego aktora od organizacji Screen Actors Guild, Broadcast Film Critics Association, Film Independent Spirit Awards, Chicago Film Critics Association, Online Film Critic’s Society, Toronto Film Critics Association oraz do nagrody Satellite Award. Ponadto otrzymał nagrodę za wybitną kreację męską od stowarzyszenia National Board of Review i nagrody dla najlepszego aktora podczas międzynarodowych festiwali filmowych w Seattle i Sztokholmie.

W następnym roku Goslingowi ponownie przyznano nominacje do Złotego Globu i aktorskiej nagrody SAG za rolę w filmie Miłość Larsa, a w 2011 roku organizacja HFPA przyznała mu nagrodę za rolę w dramacie Blue Valentine z Michelle Williams.

Tego lata Gosling zagrał u boku Steve’a Carella i Julianne Moore w komedii Kocha, lubi, szanuje, której głównym tematem był kryzys małżeński. Obecnie można oglądać go w filmie akcji Drive w reżyserii Nicolasa Windinga Refna oraz w obrazie George’a Clooneya Idy marcowe.

EMMA STONE (Grace Faraday) była nominowana do Złotego Globu. Zachwycająca uroda i niezaprzeczalny talent sprawiły, że jest jedną z najbardziej rozchwytywanych aktorek w Hollywood. Ostatnio zakończyła pracę nad filmem Niesamowity Spider-Man. W filmie występuje także Andrew Garfield. Stone wcieli się w nim w rolę Gwen Stacy. Reżyserem filmu jest Marc Webb, a jego światowa premiera jest planowana na 3 lipca 2012 roku.

W ubiegłym roku Stone otrzymała doskonałe recenzje i nominację do Złotego Globu za rolę w wyróżnionej nagrodą od stowarzyszenia krytyków Broadcast Film Critics Association komedii Łatwa dziewczyna. Ostatnio otrzymała nagrodę 2011 MTV Movie Award za najlepszą rolę komediową dzięki temu właśnie filmowi. Stone i reżyser Will Gluck wkrótce ponownie podejmą współpracę i stworzą jeszcze jedną komedię dla wytwórni Screen Gems. Stone po raz pierwszy będzie w niej pracowała jako producent wykonawcza.

Ostatnio Stone zagrała w popularnej komedii Kocha, lubi, szanuje ze Steve’em Carellem i Ryanem Goslingiem. Minionego lata otrzymała też doskonałe recenzje za pracę w filmie Służące, realizowanej przez wytwórnię DreamWorks filmowej adaptacji bestsellerowej powieści New York Timesa autorstwa Kathryn Stockett, opowiadającej o losach trzech kobiet na dalekim południu w roku 1962. Stone zagrała Skeeter, świeżo upieczoną absolwentkę koledżu, która szuka celu w życiu i ukochanej służącej, zaginionej Constantine. W filmie występują także Viola Davis i Bryce Dallas Howard, reżyserem jest Tate Taylor. Poza tym Stone zagrała w filmie wytwórni Sony Screen Gems To tylko seks u boku Justina Timberlake’a i Mili Kunis.

Ostatnio aktorka użyczyła głosu w komedii animowanej The Croods, w której udział wzięli również Ryan Reynolds i Nicolas Cage. Film The Croods opowiada o prehistorycznej społeczności, w której nowe odkrycia, takie jak ogień, stają się zagrożeniem dla przywódcy. Film ma się ukazać 1 marca 2013 roku.

W filmowym dorobku Stone znalazły się także dramat niezależny Paperman, komedia animowana Marmaduke — pies na fali, popularna komedia Zombieland, komedia romantyczna Duchy moich byłych, komedia Króliczek, film Rocker oraz komedia Judda Apatowa Supersamiec, w której aktorka zagrała obiekt miłości Jonaha Hilla.

Stone pochodzi z Arizony, obecnie mieszka w Nowym Jorku i Los Angeles.

ROBERT PATRICK (funkcjonariusz Max Kennard) jest weteranem w swoim fachu, jego stalowy wzrok, siła i pewność siebie potrafią przykuć uwagę widza.

Ostatnio Patrick zakończył pracę u boku Denzela Washingtona nad filmem wytwórni Universal Safe House, którego premiera ma się odbyć w roku 2012. Niedawno aktor zagrał też w filmie niezależnym Good Day for It oraz w obrazie wytwórni Sony S.W.A.T.: Miasto w ogniu. Obecnie pracuje nad filmem Jane Mansfield’s Car z Billym Bobem Thorntonem, Robertem Duvallem i Kevinem Baconem.

Patrick grał pułkownika Toma Ryana w serialu akcji stacji CBS Jednostka, którego producentem był David Mamet. Serial przedstawiał losy grupy amerykańskich tajnych agentów i to, jak niebezpieczna praca wpływa na ich życie.

Aktor zagrał też w komedii Paramount Pictures Dzikie łowy, opowiadającej o telewizyjnym programie przyrodniczym, którego twórcy, aby zwiększyć oglądalność, wyruszają na poszukiwanie Wielkiej Stopy, oraz w nominowanej do Złotego Globu produkcji Sztandar chwały, epickiej opowieści Clinta Eastwooda z czasów drugiej wojny światowej, przedstawiającej bitwę o Iwo Jimę i symboliczną scenę z flagą. Wystąpił też w gwiazdorskiej obsadzie, w której znalazł się także Matthew McConaughey, w filmie Warner Bros. Męski sport. Patrick zagrał też w filmie Twentieth Century Fox W cywilu, obrazie Warner Bros. Firewall z Harrisonem Fordem, u boku Joaquina Phoenixa w roli ojca Johnny’ego Casha w nagrodzonej Złotym Globem produkcji Twentieth Century Fox Spacer po linie w reżyserii Jamesa Mangolda, a także w filmie Człowiek, który gapił się na kozy z George’em Clooneyem.

Widzowie pamiętają Patricka z roli Johna Doggetta w ostatnich dwóch sezonach kultowego serialu Fox Television Z Archiwum X. Aktor jest najbardziej znany z roli T-1000 w hicie kasowym Terminator 2: Dzień sądu. Zdobył uznanie krytyków dzięki wspaniałej kreacji w drugim sezonie serialu stacji HBO Rodzina Soprano. Inne filmy z jego udziałem to: Aniołki Charliego: Zawrotna szybkość, Mali agenci z Antonio Banderasem oraz Rącze konie z Mattem Damonem w reżyserii Billy’ego Boba Thorntona. Zagrał też w filmach Oni, Od zmierzchu do świtu 2, Copland z Sylvestrem Stallone’em i Robertem De Niro, Detoks, również ze Stallone’em, Pogrzeb w Teksasie, a także w filmie niezależnym Siła przebaczenia z Diane Keaton, Diane Lane i Samem Shepardem. Poza tym stworzył mroczną kreację w filmie Rosewood w ogniu, czym wyświadczył osobistą przysługę Johnowi Singletonowi, zagrał w filmie Striptiz z Demi Moore oraz w produkcjach Uprowadzenie, Znak smoka, Fałszywy cel, Ostatnie tchnienie i Hongkong 97. Pojawił się w jednym z odcinków serialu stacji Showtime Po tamtej stronie, w filmie TNT Wtyczka oraz w miniserialu stacji CBS Elvis, w którym zagrał ojca Elvisa. Patrick zabłysnął w roli odważnego strażaka u boku Johna Travolty i Joaquina Phoenixa w filmie wytwórni Disney Płonąca pułapka.

Patrick dużo czasu poświęca też działaniom społecznym. Od piętnastu lat jest honorowym mistrzem ceremonii rajdu motocyklowego Love Ride i pomaga zbierać miliony dolarów na rzecz walki z niepiśmiennością, buduje domy dla niepełnosprawnych weteranów wraz z organizacją Habitat for Humanity i brał udział w programie propagującym czytanie dzieciom Read Across America. Ponadto podróżował po całym kraju w ramach organizacji Rolling Thunder, która pilnuje tego, aby administracja nie zapominała o jeńcach wojennych i zaginionych z minionych wojen. Patrick właśnie powrócił z drugiej wyprawy na Bliski Wschód, z Iraku i Afganistanu, z Przewodniczącym Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Andrew Mullenem, podczas której wspierali żołnierzy. Jest też członkiem klubu Boozefighters Motorcycle Club, który organizuje liczne akcje charytatywne.

Patrick urodził się w miejscowości Marietta w Georgii i jako nastolatek zapowiadał się na świetnego sportowca, jednak na zajęciach aktorskich w szkole średniej zainteresowało go aktorstwo. W 1984 roku przeniósł się do Hollywood, gdzie obsadzono go w sztuce bitnikowskiej „Go”. Dużym przełomem w karierze Patricka był moment, kiedy zauważył go reżyser Roger Corman. Patrick angażuje się we wszystkie aspekty swego fachu, kiedy nie gra, lubi pracować jako producent. Mieszka w Los Angeles z żoną Barbarą i dwójką dzieci.

MICHAEL PEÑA (funkcjonariusz Navidad Ramirez) zdobył sławę w Hollywood jako aktor, który może pochwalić się bogatym wachlarzem ról i pracą z imponującą grupą nagradzanych reżyserów. Peña zyskał szczególne uznanie za rolę w nagrodzonym Oscarem kontrowersyjnym filmie Paula Haggisa Miasto gniewu z Donem Cheadle’em, Mattem Dillonem i Terrence’em Howardem. Krytycy chwalili film za doskonałe ujęcie skomplikowanych relacji rasowych we współczesnej Ameryce, a Peña, który zagrał oelusarza Daniela, wraz z reszt¹ obsady otrzyma³ nagrodê SAG i nagrodê od Broadcast Film Critics Association.

W sierpniu 2011 roku Peña wystąpił w komedii 30 Minutes or Less z Jessem Eisenbergiem i Dannym McBride’em. W listopadzie zagrał u boku Bena Stillera i Eddie’ego Murphy’ego w filmie akcji Bretta Ratnera Tower Heist: Zemsta cieciów. Peña zajmuje się obecnie przedprodukcją filmu End of Watch, opowiadającego o wieloletniej przyjaźni dwóch policjantów. Zagra w nim u boku Jake’a Gyllenhaala.

W ciągu ostatnich kilku lat Peña zagrał w wielu filmach, były to między innymi film niezależny Everything Must Go z Willem Ferrellem i Rebeccą Hall, mroczna komedia niezależna Dobry doktor z Orlando Bloomem, a niedawno pojawił się w filmie akcji Inwazja: Bitwa o Los Angeles, który był nominowany do nagrody ALMA w 2011 roku.

Inne filmy z jego udziałem to Szczęśliwy powrót z Rachel McAdams i Timem Robbinsem, komedia Jody’ego Hilla Observe and Report - Złap, zakapuj, zabłyśnij z Sethem Rogenem, dramat polityczny Roberta Redforda Ukryta strategia z Tomem Cruise’em i Meryl Streep, a także thriller psychologiczny Wernera Herzoga i Davida Lyncha Synu, synu, cożeś ty uczynił? z Michaelem Shannonem, Willemem Dafoe’em oraz Chloe Sevigny.

Poza tym aktor zagrał w filmie Olivera Stone’a World Trade Center, przedstawiającym bohaterskie czyny amerykańskich służb po atakach z 11 września, filmie Clinta Eastwooda Za wszelką cenę, obrazie Matthew Ryana Hoge’a Odmienne stany moralności, produkcji Gregora Jordana Buffalo Soldiers, filmie Antoine’a Fugua Strzelec oraz obrazie Alejandro Gonzáleza Iñárritu Babel.

W telewizji Peña zagrał też w filmie stacji HBO Akt odwagi. To obraz oparty na prawdziwej historii młodego Amerykanina meksykańskiego pochodzenia, nauczyciela ze szkoły średniej, który pomógł w zorganizowaniu ogromnego strajku studentów w latach sześćdziesiątych. Za swoją rolę Peña otrzymał nagrodę Imagen Award dla najlepszego aktora w kategorii telewizja. Ostatnio ponownie podjął współpracę z Dannym McBride’em w drugim sezonie serialu stacji HBO Mogło być gorzej. Wystąpił też w czwartym sezonie serialu F/X Świat gliniarzy jako jeden z głównych bohaterów u boku Glenn Close i Anthony’ego Andersona. W telewizyjnym dorobku aktora znalazł się także serial Stevena Spielberga zrealizowany dla telewizji NBC Zawsze wierni.

Peña dorastał w Chicago i rozpoczął karierę aktorską od pokonania setki rywali w castingu do roli w filmie Petera Bogdonovicha Nauczyciel z przedmieścia 2 z Sidneyem Poitierem.

GIOVANNI RIBISI (funkcjonariusz Conway Keeler) zdobył nagrodę dla debiutanta roku podczas gali ShoWest w 1999 roku i od tamtego czasu zyskał popularność jako aktor, który potrafi zagrać bardzo różne role.

Obecnie Ribisiego można oglądać w filmie Dziennik zakrapiany rumem na podstawie powieści Huntera S. Thompsona. To opowieść o dziennikarzu piszącym artykuły do podrzędnej gazety na Karaibach, który znajduje się w punkcie zwrotnym swego życia. Mężczyzna poszukuje azylu pośród grupy zagubionych dusz, które nieuchronnie zmierzają do samozniszczenia.

W styczniu 2012 roku będzie można zobaczyć aktora u boku Marka Wahlberga w dramacie wytwórni Universal Kontrabanda. Jest to przeróbka islandzkiej produkcji Reykjavik-Rotterdam w reżyserii Baltasara Kormakura, który był też współscenarzystą, producentem i odtwórcą jednej z ról w oryginale. Film przedstawia losy strażnika (Wahlberg), który popadł w problemy finansowe i postanawia jeszcze raz wziąć udział w akcji przemytniczej.

Wiosną 2012 roku Ribisi pojawi się w komedii Ted w reżyserii Setha MacFarlane’a, opowiadającej o mężczyźnie, którego pluszowy miś z dzieciństwa ożywa. Ostatnio aktor wystąpił w filmie Jamesa Camerona Avatar, który nominowany był do Oscara i Złotego Globu i który został jednym z najbardziej dochodowych filmów wszech czasów.

Wśród najbardziej znanych filmów z jego udziałem znalazły się obrazy: Wrogowie publiczni Michaela Manna, Szeregowiec Ryan Stevena Spielberga, Przekleństwa niewinności i Między słowami Sofii Coppoli, Wzgórze nadziei Anthony’ego Minghelli oraz Zagubiona autostrada Davida Lyncha. Inne filmy, w których zagrał, to Siedem żyć, Ktoś całkiem obcy, Lot feniksa, Ryzyko, 60 sekund, Gorsza siostra, Sky Kapitan i świat jutra, Na przedmieściach, Niebo, First Love, Last Rites, Szaleństwa młodości, Ekipa wyrzutków, Jeźdźcy Apokalipsy oraz Ciało za milion. Aktor otrzymał nominację do nagrody Independent Spirit za rolę w filmie Sama Raimiego Dotyk przeznaczenia. Poza licznymi rolami filmowymi Ribisi ma też w swym dorobku wiele występów gościnnych w telewizji. W 2007 roku otrzymał nagrodę Emmy za wybitny występ gościnny w serialu komediowym za serial Mam na imię Earl. Ribisi wystąpił też gościnnie w serialach Z archiwum X oraz Przyjaciele.

Ribisi i jego siostra bliźniaczka, Marissa, urodzili się i dorastali w Los Angeles, gdzie aktor mieszka do dziś. Zaczynał karierę aktorską w wieku dziewięciu lat i studiował sztuki teatralne pod okiem wybitnego nauczyciela aktorstwa Miltona Katselasa.

ANTHONY MACKIE (funkcjonariusz Coleman Harris) zdobył klasyczne wykształcenie w szkole teatralnej Julliard School of Drama i jest wspaniałym i utalentowanym młodym aktorem, który potrafi uchwycić wewnętrzne bogactwo postaci.

Mackie został zauważony, kiedy otrzymał doskonałe recenzje za rolę Tupaca Shakura w wystawianej poza Broadwayem sztuce „Up Against the Wind”. Krótko potem Mackie w doskonałym stylu zadebiutował w filmie Curtisa Hansona 8 Mila jako Papa Doc, rywal Eminema. Tą kreacją zwrócił na siebie uwagę Spike’a Lee, który później obsadził Mackie’ego w filmach Sucker Free City i Ona mnie nienawidzi, wyróżnionych jako „Masters Program Selection” podczas Festiwalu Filmowego w Toronto w 2004 roku. Zagrał też w Oscarowym filmie Clinta Eastwooda Za wszelką cenę, z Hillary Swank, Morganem Freemanem i Eastwoodem, w filmie Kandydat Jonathana Demme’a z Denzelem Washingtonem i Lievem Schreiberem, a także w komedii Ja, twardziel z Samuelem L. Jacksonem.

Mackie był nominowany do nagród IFP Spirit i Gotham Award za rolę w filmie Rodneya Evansa Brother to Brother, który otrzymał nagrodę specjalną od jury w 2004 roku podczas Festiwalu w Sundance oraz nagrodę dla najlepszego debiutanckiego filmu pełnometrażowego podczas gali Independent Spirit Awards. W 2005 roku pojawił się u boku Davida Strathairna, Timothy’ego Huttona i Leelee Sobieski w produkcji Upadłe niebo na podstawie historycznych procesów chłopców Scottsboro, był to film niezależny, którego premiera odbyła się w 2006 roku podczas festiwalu SXSW w Austin.

W 2006 roku Mackie wystąpił w pięciu filmach kinowych. Oprócz filmu Męski sport zagrał w produkcji Szkolny chwyt z Ryanem Goslingiem, będącej adaptacją nagrodzonego podczas Festiwalu w Sundance filmu krótkometrażowego w reżyserii Ryana Flecka Gowanus Brooklyn, w obrazie Prestona Whitmore’a Crossover, dramacie kryminalnym Franka E. Flowersa Przystań z Orlando Bloomem i Billem Paxtonem, a także w filmowej adaptacji powieści Richarda Price’a „Freedomland” z Samuelem L. Jacksonem.

Grę w filmach Mackie przeplatała wystąpieniami w sztukach teatralnych wystawianych na Broadwayu i poza Broadwayem. Zadebiutował na Broadwayu w roli jąkającego się siostrzeńca, Sylvestra, u boku Whoopi Goldberg w sztuce Augusta Wilsona „Ma Rainey’s Black Bottom”. Później pojawił się w jednej z głównych ról we współczesnej wersji sztuki Czechowa „Mewa” w reżyserii Reginy King, zagrał w sztuce Stephena Belbera „McReele” wystawianej przez grupę Roundabout Theatre Company, a także w nagrodzonej Pulitzerem sztuce „Soldier’s Play” w roli bohatera, którego dwadzieścia lat wcześniej rozsławił Denzel Washington. Ostatnio Mackie wziął udział w produkcji „August Wilson’s 20th Century” w prestiżowym Kennedy Center, gdzie odczytano na scenie wszystkie dziesięć sztuk z cyklu Augusta Wilsona. Mackie wziął udział w trzech z dziesięciu sztuk i ma nadzieję wkrótce powrócić na scenę.

W 2009 roku wystąpił jako sierżant J.T. Sanborn w filmie Kathryn Bigelow The Hurt Locker. W pułapce wojny, który przyniósł aktorowi nominację do nagrody Independent Spirit Award i zdobył Oscary dla najlepszego filmu roku, najlepszego reżysera, za najlepszy scenariusz i otrzymał trzy inne nominacje. W 2009 roku Mackie ponownie wcielił się w rolę Tupaca Shakura w filmie biograficznym Fox Searchlight Notorious oraz zagrał majora Williama Bowmana w filmie wytwórni Dreamworks Eagle Eye. W 2010 roku Mackie powrócił na Broadway w najnowszej sztuce Martica McDonougha „Jednoręki ze Spokane”. Ponownie podjął też współpracę z Kerry Washington w dramacie Zapada noc, który ukazał się pod szyldem Magnolia Pictures 3 grudnia 2010 roku. Ostatnio Mackie zagrał w filmie wytwórni Universal Pictures Władcy umysłów, w którym wystąpili także Matt Damon i Emily Blunt. Później zagrał w produkcji wytwórni Disney i DreamWorks Giganci ze stali, z udziałem Hugh Jackmana, której premiera odbyła się 7 października 2011 roku, a także w produkcji Man on a Ledge z Samem Worthingtonem i Elizabeth Banks, której premiera planowana jest na 13 stycznia 2012 roku. Niedawno Mackie zakończył pracę nad dwoma filmami: Ten Year, w którym zagrał u boku Channinga Tatuma, Kate Mary, Rosario Dawson i Justina Longa, oraz nad reżyserowanym przez Timura Bekmambetova obrazie Abraham Lincoln: Łowca wampirów 3D.

Obecnie Mackie pracuje nad dramatem Gangster Squad w Los Angeles. W filmie grają także Sean Penn, Emma Stone oraz Ryan Gosling.

MIREILLE ENOS (Connie O’Mara) była nominowana do nagrody Tony, a ostatnio otrzymała także nominację do nagrody Emmy dla wybitnej aktorki pierwszoplanowej za rolę Sarah Linden w uznanym przez krytyków serialu AMC Dochodzenie. Enos jest pierwszą aktorką grającą jedną z głównych ról w serialu stacji AMC, a prasa wciąż chwali jej grę w tej „przełomowej roli”, jak określił ją magazyn The Hollywood Reporter. Tej jesieni aktorka zacznie pracę nad drugim sezonem serialu. Tego lata Enos będzie pracować nad realizowanym dla Paramount Pictures filmem World War Z w reżyserii Marca Forstera. Film oparty jest na motywach powieści Maxa Brooksa i przedstawia świat w dziesięć lat po światowej wojnie zombie. Enos gra w nim u boku Brada Pitta. W latach 2007–2010 Enos grała w serialu stacji HBO Trzy na jednego. Producenci byli pod wrażeniem jej wszechstronności i pomysłowości, dlatego zaproponowali aktorce podwójną rolę — bliźniaczek Joedan i Kathy Marquart. Krytycy zachwalali perfekcyjnie dopracowaną grę aktorską Enos, stwierdzili, że „lśni jak gwiazda” i przyznali jej miano „aktorki, która najlepiej potrafi uchwycić pełną chaosu różnorodność skomplikowanego życia”. Ubiegłej jesieni Enos powróciła na scenę, zagrała u boku Annette Bening, Davida Arquette’a i Juliana Sandsa w komedii Joanny Murray–Smith „The Female of the Species” w teatrze Geffen Playhouse. Enos wystąpiła w wielu serialach telewizyjnych. Były to między innymi: Prawo i porządek, Medium, CSI: Kryminalne zagadki Miami, Seks w wielkim mieście oraz Bez śladu.

W 2005 roku Enos obsadzono w roli Honey w broadwayowskim wznowieniu sztuki „Kto się boi Wirginii Woolf?” u boku takich weteranów teatru jak Bill Irwin i Kathleen Turner. Premiera sztuki otrzymała doskonałe recenzje i przyniosła Enos nominację do nagrody Tony dla najlepszej aktorki w sztuce. Enos dołączyła do pierwotnej obsady, kiedy sztuka została przeniesiona na londyński West End w 2006 roku. Stacja BBC tak opisała pracę grupy teatralnej — „Wnoszą do inscenizacji prawdziwie amerykański klimat, który sprawia, że jest bardziej zabawna i przerażająca niż jakakolwiek wcześniejsza wersja tej sztuki”.

Enos jest córką Amerykanina i Francuzki. Dorastała w Houston, gdzie uczęszczała do szkół teatralnych. Kiedy była na trzecim roku studiów aktorskich na uniwersytecie Brigham Young University, zaproszono ją do udziału w dwumiesięcznym projekcie grupy Classic Stage Company w Nowym Jorku. Kupiła bilet autobusowy w jedną stronę, a reszta, jak mówią, to już historia.

NICK NOLTE (komisarz Bill Parker) był dwukrotnie nominowany do Oscara. Podczas swej kariery zawsze kierował się szczególną uczciwością, dzięki czemu doszedł do najważniejszej roli swego życia — międzynarodowej sławy i kariery producenta wielu projektów, w których zagrał pod szyldem swojej firmy producenckiej Kingsgate Films.

Nolte potrafi po mistrzowsku wcielać się w rozmaite postacie, ostatnio zagrał w dramacie o dojrzewaniu i mieszanych sztukach walki Wojownik wytwórni Lionsgate Films, za który zyskał uznanie krytyków. Można też było usłyszeć go w filmie animowanym Psy i koty: Odwet Kitty w roli Butcha oraz w roli Goryla w filmie Heca w zoo. Ponadto wystąpił w reżyserowanej przez Bena Stillera hollywoodzkiej parodii Jaja w tropikach, produkcji Kroniki Spiderwick wytwórni Paramount Pictures, klasyku Kraina szczęścia Sony Pictures w reżyserii Hansa Petera Molanda z Terrence’em Malickiem jako producentem, obrazie Oliviera Assayasa Czysta z Maggie Cheung, filmie Siła spokoju na podstawie powieści Dana Millmana „Way of the Peaceful Warrior” i w reżyserii Victora Salvy, a także w filmie Nigdylandia w reżyserii Joshuy Michaela Sterna z Ianem McKellenem, Jessiką Lange i Williamem Hurtem. Użyczył też głosu Vincentowi w filmie animowanym wytwórni DreamWorks Skok przez płot.

Poza tym Nolte zagrał ostatnio szefa ONZ w docenionym przez krytyków filmie Hotel Ruanda z Donem Cheadle’em, a także w filmie kryminalnym Neila Jordana Podwójny blef, obrazie Anga Lee Hulk zrealizowanym dla Universal Pictures oraz filmie braci Polish Northfork zrealizowanym dla Paramount Classics. Nolte podjął również ponowną współpracę z reżyserem Alanem Rudolphem w filmie Investigating Sex, w którym zagrał u boku Neve Campbell i Robin Tunney.

Nolte powrócił do aktorskich korzeni, grając u boku Seana Penna w sztuce Sama Shepherda „The Late Henry Moss”.

W ostatnich latach Nolte nieustannie wzbogacał swój dorobek o filmy cieszące się ogromną popularnością, takie jak Prywatne piekło Paula Schradera, za który otrzymał nominacje do Oscara, Złotego Globu i nagrody Idependent Film dla najlepszego aktora, Droga przez piekło Olivera Stone’a z Seanem Pennem i Jennifer Lopez, Miłość po zmierzchu produkcji Roberta Altmana, Jefferson w Paryżu, w którym zagrał Thomasa Jeffersona, thriller Przylądek strachu w reżyserii Martina Scorsese oraz Książę przypływów, w którym zagrał u boku Barbry Streisand i za który otrzymał nominację do Oscara dla najlepszego aktora oraz Złoty Glob dla najlepszego aktora od stowarzyszenia Hollywood Foreign Press Association. Aktor zagrał też u boku Julii Roberts w filmie Kocham kłopoty oraz wystąpił w roli trenera koszykówki w obrazie Drużyna asów w reżyserii Williama Friedkina. Poza tym Nolte zagrał w filmie Potyczki z Jeannie scenarzysty i reżysera Jamesa L. Brooksa, a także w chwalonym przez krytyków obrazie Olej Lorenza z Susan Sarandon.

Jego firma producencka, Kingsgate, obecnie zajmuje się produkcją filmu White Jazz według scenariusza Jamesa Ellroya, który powstał na podstawie jego bestsellerowej mrocznej powieści, oraz filmu The Last Magic Summer będącego adaptacją powieści Petera Genta o tym samym tytule.

Nolte pochodzi z Omaha, z Nebraski, i, zanim odkrył teatr, grał w uczelnianej drużynie futbolowej. Karierę aktorską rozpoczynał w teatrze Pasadena Playhouse. Przez krótki czas uczył się z Bryanem O’Byrne’em w szkole Stella Adler’s Academy w Los Angeles. Później przez kilka lat podróżował i występował w teatrach regionalnych.

Przełomowa rola w legendarnym serialu telewizyjnym Pogoda dla bogaczy była dopiero początkiem kariery Nicka Nolte i otworzyła mu drzwi do światowej sławy. Po tym sukcesie zadebiutował w filmie pełnometrażowym Głębia u boku Jacqueline Bisset. Od tamtej pory Nolte nigdy nie oglądał się za siebie.

Bogactwo charakteru stało się znakiem rozpoznawczym Nicka Nolte na początku jego filmowej kariery dzięki kreacjom takim, jak rola przemycającego narkotyki weterana z Wietnamu w filmie Psi żołd, pozbawionej złudzeń gwiazdy piłki nożnej w filmie Czterdziestka z North Dallas, którą stworzył wraz ze scenarzystą Peterem Gentem, niezależnego poety Neala Cassady’ego w filmie Bicie serca, oraz samotnego hydrobiologa w filmie Ulica Nadbrzeżna.

Nolte wciąż stawiał sobie nowe wyzwania, to sprawiło, że zagrał filozofa–włóczęgę w filmie Włóczęga z Beverly Hills, twardego gliniarza w obrazie 48 godzin, amerykańskiego fotoreportera w produkcji Pod ostrzałem oraz zdecydowanego prawnika w filmie Nienawiść. Stworzył też niezwykłą postać byłego skazańca, który został dramaturgiem, w filmie Chwasty.

Inne filmy z udziałem Nicka Nolte to Trójka uciekinierów, Pożegnanie z królem, Nowojorskie opowieści Scorsese, Wszyscy wygrywają Karela Reisza oraz Pytania i odpowiedzi Sidneya Lumeta.

RUBEN FLEISCHER (reżyser) dorastał w Waszyngtonie i jako dziecko nigdy nie marzył o karierze reżysera. Jednak kiedy pracował jako asystent Miguela Artety w filmach Chuck i Buck oraz Życiowe rozterki, miał możliwość bezpośrednio przekonać się, na czym polega praca reżysera. Później spędził dwa lata, tworząc różne niskobudżetowe teledyski, filmy krótkometrażowe i eksperymentując. Próbując osiągnąć sukces jako reżyser, pogrążył się w długach. Na szczęście ludzie zaczęli oglądać i doceniać jego filmy, co zaowocowało podpisaniem umowy z firmą producencką, w której mógł reżyserować reklamy i teledyski o większym budżecie. Podczas realizacji filmu dokumentalnego Six Days in May o rajdzie Gumball (współczesnej wersji wyścigu Cannonball Run) Ruben poznał Roba i Biga Blacków, z którymi stworzył i zrealizował niezwykle popularny program dla stacji MTV Rob & Big. Ukazały się trzy sezony tego show, a po nich przyszedł czas na program Roba Dyrdeka Fantasy Factory. Pierwszym filmem pełnometrażowym, który wyreżyserował Ruben, był obraz Zombieland, komedia przedstawiająca świat po apokaliptycznym ataku zombie, w której zagrali Woody Harrelson, Jesse Eisenberg, Emma Stone i Abigail Breslin. Jego drugi film, 30 Minutes or Less, to zakręcona mroczna komedia, w której wystąpili Jesse Eisenberg, Danny McBride, Aziz Ansari, Nick Swardson i Michael Peña.

DAN LIN (producent) jest dyrektorem naczelnym Lin Pictures, firmy producenckiej, którą założył w styczniu 2008 roku. Firma ma podpisaną umowę producencką z wytwórnią Warner Brothers, zgodnie z którą jej głównymi zadaniem jest realizacja filmów z różnych imprez oraz seriali telewizyjnych dla ogólnoświatowej widowni. Od czasu założenia firmy Lin wyprodukował filmy, które zarobiły na sprzedaży biletów ponad 975 milionów dolarów. Obecnie zajmuje się produkcją filmu Sherlock Holmes: Gra cieni, drugiej części popularnej serii w reżyserii Guya Ritchie’ego z Robertem Downeyem Jr. i Jude’em Lawem. Jest też producentem filmu The Gangster Squad w reżyserii Rubena Fleischera, z Joshem Brolinem, Ryanem Goslingiem i Seanem Pennem. Wcześniej Dan wyprodukował też pierwszy film z serii Sherlock Holmes, komedię Było sobie kłamstwo z Rickym Gervaisem i Jennifer Garner oraz film The Box. Pułapka z Cameron Diaz. Był także producentem wykonawczym filmu Terminator: Ocalenie w reżyserii McG z Christianem Bale’em w roli głównej oraz obrazu Kamień życzeń – magiczne przygody w reżyserii Roberta Rodrigueza.

Później ukazały się kolejne filmy jego produkcji — The Lego Movie, w reżyserii i według scenariusza Christophera Millera i Phila Lorda, oraz Mojżesz, epicka wersja opowieści biblijnej.

We wrześniu 2008 roku Lin znalazł się na opracowanej przez magazyn Variety liście dziesięciu godnych uwagi producentów (ang. 10 Producers to Watch). Wcześniej, w 2005 roku, dołączył do listy znaczących postaci młodego pokolenia (ang. Next Generation List) magazynu The Hollywood Reporter.

Przed założeniem Lin Pictures, sprawował funkcję wiceprezesa ds. produkcji w Warner Bros. Pictures do grudnia 2007 roku. Podczas pracy w tej wytwórni w latach 1999–2007 nadzorował opracowywanie i produkcję nagrodzonego Oscarem filmu Infiltracja w reżyserii Martina Scorsese. Inne filmy, których powstawanie nadzorował, to 10.000 BC w reżyserii Rolanda Emmericha, Aviator w reżyserii Martina Scorsese, Aleksander w reżyserii Olivera Stone’a, Wojownicze żółwie ninja, Inwazja, Odlotowe dzieciaki, Naciągacze, Scooby-Doo 2: Potwory na gigancie oraz Torque: Jazda na krawędzi.

Dan zasiada też w zarządzie organizacji Coalition of Asian Pacifics in Entertainment i jest mentorem w stowarzyszeniu producentów amerykańskich Producent’s Guild of America oraz w organizacji Center for Asian American Media.

Lin ukończył studia wyższe pierwszego stopnia w Wharton School na Uniwersytecie Pensylwańskim w 1994 roku, a w roku 1999 otrzymał tytuł magistra na uczelni Harvard Business School. Lin urodził się w Taipei na Tajwanie i biegle mówi po chińsku.

KEVIN MCCORMICK (producent) jest prezesem Langley Park Pictures, firmy producenckiej należącej do wytwórni Warner Bros. Obecnie pracuje nad produkcją filmu The Gangster Squad z Seanem Pennem, Joshem Brolinem, Ryanem Goslingiem i Emmą Stone. Poza tym wyprodukował nową wersję filmu Artur z Russellem Brandem, Helen Mirren i Jennifer Garner, a także obraz Szczęśliwy powrót w reżyserii Scotta Hicksa, z Zakiem Efronem na podstawie bestsellerowej powieści Nicka Sparksa Wcześniej, od stycznia 2008 roku, Kevin McCormick był prezesem ds. produkcji w Warner Bros. Pictures. Był tam odpowiedzialny za nadzorowanie zespołu kreatywnego Warner Bros. oraz realizację filmów produkowanych przez wytwórnię. Nadzorował też biuro oddziału w Londynie, a jego bezpośrednim przełożonym był Jeff Robinov, prezes grupy Warner Bros. Pictures Group.

Pod szyldem Warner Bros. Pictures w 2009 roku ukazały się filmy Watchmen Strażnicy, Terminator: Ocalenie, Harry Potter i Książę Półkrwi, Intrygant, Kac Vegas oraz Sherlock Holmes.

Wśród wyróżnionych nagrodami i docenionych przez krytyków filmów wyprodukowanych pod okiem prezesa McCormicka znalazły się obrazy Gran Torino, Dorwać Smarta oraz Mroczny rycerz, który przyniósł rekordowe zyski ze sprzedaży biletów i jest obecnie najbardziej dochodowym filmem wszech czasów w Stanach Zjednoczonych.

Poza tym McCormick pracował jako wiceprezes wykonawczy ds. produkcji w wytwórni Warner Bros. Pictures. Objął to stanowisko, dołączając do Warner Bros. w 1999 roku. Jako wiceprezes wykonawczy nadzorował powstawanie takich znakomitych filmów, jak Sweeney Todd, Michael Clayton, Krwawy diament, Ostatni samurai, Naciągacze, Bezsenność, Syriana, Gnijąca Panna Młoda Tima Burtona oraz realizowana przez Tima Burtona w 2005 roku nowa wersja filmu Charlie i fabryka czekolady.

MICHAEL TADROSS (producent) jest jedną z najważniejszych osób przemysłu filmowego ostatnich dwudziestu lat. Ostatnio pracował nad produkcją realizowanej przez wytwórnię Warner Bros. Pitctures nowej wersji komedii Artur z Russellem Brandem w tytułowej roli oraz nad komedią akcji Fujary na tropie z Bruce’em Willisem i Tracym Morganem. Był też producentem realizowanego dla tego samego studia filmu Sherlock Holmes z Robertem Downeyem Jr. i Jude’em Lawem. Tadross wyprodukował film Jestem legendą z Willem Smithem, który jest dotychczas najbardziej dochodowym filmem nakręconym w Nowym Jorku.

Inne produkcje Tadrossa to filmy Hitch: Najlepszy doradca przeciętnego faceta z Willem Smithem i Kevinem Jamesem, Sekcja 8 z Johnem Travoltą i Samuelem Jacksonem, Rollerball, w którym zagrali Chris Klein, L.L. Cool J i Jean Reno, Afera Thomasa Crowna z Pierce’em Brosnanem i Rene Russo, Jack Frost z Michaelem Keatonem oraz Kelly Preston, Adwokat diabła z Alem Pacino i Keanu Reevesem, Egzekutor z Arnoldem Schwarzeneggerem i Vanessą Williams, Niemoralna propozycja z Robertem Redfordem i Demi Moore, Więzy przyjaźni z Brendanem Frazierem, Mattem Damonem i Benem Affleckiem oraz Szklana pułapka 3, w którym zagrali Bruce Willis, Jeremy Irons i Samuel L. Jackson. Ostatni z filmów był najbardziej dochodową produkcją 1995 roku.

Tadross pracował jako starszy wiceprezes ds. produkcji filmów pełnometrażowych w Paramount Pictures. Nadzorował wówczas powstawanie między innymi takich hitów, jak Forrest Gump, Naga broń, Firma, Stan zagrożenia, seria Świat Wayne’a, Szachowe dzieciństwo, Gliniarz z Beverly Hills III, Stożkogłowi i Sliver.

Dla telewizji Tadross wyprodukował film stacji CBS Kiedy będę kochana? ze Stephanie Powers oraz film dla stacji Columbia Television Złudzenie z Billym Dee Williamsem.

Tadross pracował jako kierownik planu nad filmami pełnometrażowymi Uwierz w ducha z Patrickiem Swayze’im i Demi Moore, Książę w Nowym Jorku z Eddie’em Murphym, Czarny deszcz z Michaelem Douglasem, Nieoczekiwana zmiana miejsc z Danem Aykroydem i Eddie’em Murphym oraz Życzenie śmierci 3 z Charlesem Bronsonem. Jako pierwszy asystent reżysera pracował między innymi nad filmem Koktajl z Tomem Cruise’em oraz nad obrazem Maskarada z Robem Lowe’em i Meg Tilly.

Michael Tadross ukończył studia z tytułem licencjata sztuk pięknych w szkole Wagner College, od której otrzymał nagrodę dla wybitnego absolwenta. Obecnie mieszka w Nowym Jorku.

WILL BEALL (scenarzysta) rozpoczął karierę jako pisarz w 2006 roku, kiedy ukazała się jego uznana pierwsza powieść „LA Rex”. Wwcześniej przez dziesięć lat pracował jako detektyw w wydziale zabójstw i oficer śledczy ds. gangów w departamencie policji w Los Angeles. Wytwórnia Paramount Pictures szybko nabyła prawa do sfilmowania powieści „LA Rex”, której adaptację Beall stworzył dla nagrodzonego Oscarem producenta Scotta Rudina. Scenariusz znalazł się na szczycie notowania „The Black List”, corocznego przeglądu ulubionych scenariuszy przemysłu filmowego w Hollywood.

Później Beall został zatrudniony do stworzenia adaptacji ukazującej się w LA Times serii „Tales from the Gangster Squad” i będzie kontynuował współpracę z wytwórnią Warner Bros. Obecnie pisze scenariusz do jeszcze jednego filmu ze znanej serii tego studia.

Pracował też jako producent niezwykle popularnego serialu stacji ABC Castle, a obecnie kończy pisać swoją drugą powieść zatytułowaną „The Lionhunters”.

Mieszka w Los Angeles z narzeczoną i synem.

DION BEEBE (reżyser obrazu) w 2005 roku otrzymał Oscara, nagrodę BAFTA, nagrodę od Australijskiego Instytutu Filmowego (AFI) oraz wyróżnienie od ASC za zdjęcia do dramatu Roba Marshalla Wyznania gejszy. W tym filmie Beebe po raz drugi podjął współpracę z Marshallem. Pierwszy raz pracowali razem nad nagrodzonym Oscarem dla najlepszego filmu w 2002 roku obrazem Chicago, za który Beebe otrzymał swoje pierwsze nominacje do Oscara i nagrody BAFTA. Później jeszcze raz współpracował z Marshallem nad głośnym musicalem Nine – dziewięć. Otrzymał wówczas nagrodę Satellite Award za najlepsze zdjęcia oraz trzecią nominację do nagrody od ASC.

Beebe urodził się w Brisbane w Australii, a kiedy miał pięć lat wraz z rodziną przeniósł się do Kapsztadu w RPA. Przez rok studiował na uczelni technicznej Pretoria Technical College, a później wrócił do Australii i zapisał się do australijskiej szkoły Australian Film, Television and Radio School w Sydney. Był wówczas jedynym uczniem studiującym technikę zdjęciową w pełnym wymiarze, a dwa z jego studenckich filmów przyniosły mu nagrodę od Australijskiego Instytutu Filmowego oraz nagrodę Golden Tripod of Australijskiego Stowarzyszenia Operatorów Filmowych.

Po studiach Beebe doskonalił swoje umiejętności, pracując nad kilkudziesięcioma projektami filmowymi dla małej firmy producenckiej w Sydney, która specjalizowała się w teledyskach kręconych z użyciem taśmy filmowej 16 mm. W 1989 roku Beebe nakręcił film krótkometrażowy swojego brata Antona Black Sorrow, a w roku 1992, zaledwie rok po ukończeniu studiów, po raz pierwszy pracował jako reżyser obrazu filmu pełnometrażowego, dramatu Wypadek. W ciągu kolejnych pięciu lat stworzył jeszcze kilka filmów dokumentalnych i fabularnych, a w roku 1997 otrzymał nagrodę Golden Tripod od ASC za obraz Down Rusty Down. Otrzymał jeszcze dwa wyróżnienia od ASC – jedno za dramat Johna Currana Praise w 1998 roku, za który otrzymał też nominacje do nagród przyznawanych przez AFI oraz stowarzyszenia krytyków Film Critics Circle of Australia (FCCAA), drugie za thriller Jane Campion Tatuaż w 2003 roku.

Jego pierwszym amerykańskim filmem był dramat Miry Nair zrealizowany dla stacji Showtime Moja własna ojczyzna na podstawie powieści hinduskiego lekarza Abrahama Verghese’a. Od tamtego czasu Beebe dwukrotnie współpracował z reżyserem Michaelem Mannem, najpierw nad filmem Zakładnik, za który wraz z Paulem Cameronem otrzymał nagrodę BAFTA i nominację do nagrody od ASC, później nad filmem Miami Vice. Ponadto Beebe pracował z takimi reżyserami, jak Gillian Armstrong (film Charlotte Gray), Brad Silberling (film Zaginiony ląd) oraz Gavin Hood (film Transfer). Pierwszy raz pracował z australijską reżyserką Campion nad jej komediodramatem Święty dym z 1999 roku.

Wśród innych filmów pełnometrażowych, nad którymi pracował, znalazły się Zielona latarnia, Equilibrium, Bogini roku 1967, za który otrzymał nominację od FCCA, Twoja na zawsze, Lulu, zrealizowany dla telewizji koncert Tonny Bennett: An American Classic, ponownie we współpracy z reżyserem Marshallem, film dokumentalny I’m Only Looking: The Best of INXS oraz australijski film pełnometrażowy z 1996 roku What I Have Written, za który Beebe otrzymał nominacje od AFI i FCCA.

ALAN BAUMGARTEN (montażysta) ponownie podjął współpracę z reżyserem Rubenem Fleischerem, dla którego wcześniej pracował jako montażysta w filmach 30 Minutes or Less i Zombieland.

Poza tym pracował jako montażysta docenionego przez krytyków filmu stacji HBO w reżyserii Jaya Roacha Decydujący głos, za który otrzymał nagrodę Emmy oraz nagrodę Eddie przyznawaną przez Amerykańskie Stowarzyszenie Montażystów. Był też montażystą filmu Kolacja dla palantów oraz drugim montażystą filmu Poznaj moich rodziców.

W jego dorobku znalazły się też filmy Charlie Bartlett, Dziewczyna moich koszmarów, Facet od W-F’u, Miłosna zagrywka, Zabawy z piłką, The Adventures of Elmo in Grouchland, Pożegnianie z Chase (który przyniósł mu nominację do nagrody Eddie w 1997 roku), Władca iluzji oraz Kosiarz umysłów.

W telewizji pracował nad odcinkami seriali Zwariowany świat Malcolma i Magia Niagary. Pracował jako montażysta filmów telewizyjnych Aniołki taty i Samotny kowboj oraz kilku teledysków i filmów dokumentalnych.

Baumgarten urodził się w Los Angeles i studiował na Uniwersytecie Kalifornijskim.

MARY ZOPHRES (projektantka kostiumów) otrzymała nominację do Oscara za pracę nad filmem Prawdziwe męstwo, w którym po raz dziesiąty podjęła współpracę z braćmi Cohen. Pracowała jako projektantka kostiumów do filmów Fargo, Big Lebowski, Bracie, gdzie jesteś?, Człowiek, którego nie było, Okrucieństwo nie do przyjęcia, Ladykillers, czyli zabójczy kwintet, To nie jest kraj dla starych ludzi, Tajne przez poufne oraz Poważny człowiek. Wcześniej była asystentką przy projektowaniu kostiumów na planie filmu braci Cohen Hudsucker Proxy. Pracowała jako projektantka kostiumów do kilku filmów Stevena Spielberga, między innymi do produkcji Terminal, Złap mnie, jeśli potrafisz, za który otrzymała nominację do nagrody BAFTA dla najlepszego projektanta kostiumów, oraz Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki. Pracowała też dla reżysera Jona Favreau’a nad filmami Kowboje i obcy z Danielem Craigiem i Harrisonem Fordem oraz Iron Man 2 z Robertem Downeyem Jr.

Poza tym pracowała jako projektantka kostiumów do trzech pierwszych filmów braci Farelly (Głupi i głupszy, Kręglogłowi i Sposób na blondynkę), filmu Timothy’ego Huttona Na przekór całemu światu, obrazu Olivera Stone’a Męska gra, filmu Terry’ego Zwigoffa Ghost World, produkcji Brada Silberlinga Mila księżycowego światła, a także filmu Szkoła stewardess Bruna Barreto, Czarownica Nory Ephron, As w rękawie Joe’ego Carnahana oraz filmu Roberta Redforda Ukryta strategia.

Zophers zdobyła tytuł naukowy na kierunku historia sztuki i sztuka studyjna na uczelni Vassar College, a następnie rozpoczęła karierę zawodową w branży modowej z Normą Kamali i firmą Esprit. Rozpoczynała pracę w branży filmowej jako kierownik ds. garderoby statystów w filmie Olivera Stone’a Urodzony 4 lipca.

Najnowsze dzieło Zophers można oglądać w produkcji DreamWorks Welcome to People, reżyserskim debiucie scenarzysty Alexa Kurtzmana, którego premiera jest planowana w przyszłym roku.

Więcej o filmie: