FILM

Dyktator (2012)

Dictator, The
Inne tytuły: O Ditador, Diktator, Der

Pressbook

Nominowany do Nagrody Akademii® i Złotego Globu scenarzysta i aktor SACHA BARON COHEN, twórca takich niezapomnianych postaci filmowych jak Ali G, Borat i Brüno – w najnowszym obrazie „Dyktator” przywdziewa maskę autokratycznego, pławiącego się w luksusie władcy - Generała Admirała Haffaza Aladeena, który z całej siły stara się zagwarantować, żeby demokracja nigdy nie zagościła w jego ukochanym kraju.

Zasobne w ropę naftową, odizolowane od swoich sąsiadów północnoafrykańskie państwo Wadiya rządzone jest przez zajadłego przeciwnika Zachodu Aladeena od kiedy ten w wieku sześciu lat objął władzę. Wtedy to właśnie po nagłej i nieszczęśliwej śmierci ojca, którego przypadkowo na polowaniu dosięgło 97 kul i jeden granat, nadano mu oficjalny tytuł Najwyższego Przywódcy.

Od czasu objęcia przez Aladeena władzy absolutnej jego najbardziej zaufanym i najbliższym doradcą jest Wuj Tamir (SIR BEN KINGSLEY), który sprawuje oficjalne funkcje Szefa Tajnej Policji, Szefa Bezpieczeństwa i Zakupu Kobiet.

Na nieszczęście dla Aladeena i jego doradców, tak pogardzany przez niego Zachód zaczyna wtykać nos w sprawy Wadiyanu, a ONZ od ponad dekady nakłada na kraj sankcje. W takiej sytuacji dyktator bije się z myślami czy by nie wpuścić inspektorów Rady Bezpieczeństwa, którzy mają skontrolować miejsca budowy tajnej broni. Jednak po próbie zamachu na życie Przywódcy, w którym ginie jego kolejny sobowtór, Tamir przekonuje Aladeena aby ten udał się do Nowego Yorku i wystąpił na forum ONZ.

Takim to sposobem Generał Aladeen, Tamir i ich świta udają się do Nowego Yorku, gdzie czeka ich niezbyt ciepłe powitanie. W mieście roi się bowiem od uciekinierów z Wadiyanu, którzy nie marzą o niczym innym jak tylko żeby ujrzeć swój ukochany kraj wolny od despotycznych rządów Aladeena.

Jednak w kraju wolności Aladeena spotka o wiele więcej niż tylko wściekli uchodźcy i niechciane sankcje …

Na ekranie Baron Cohenowi oprócz wspomnianego Bena Kingsley’a towarzyszą również ANNA FARIS jako Zoey, altruistyczna właścicielka sklepu ze zdrową żywnością na Manhattanie oraz JASON MANTZOUKAS jako Nadal, genialny uczony z Wadiyanu, którego bomba nuklearna wydaje się z punktu widzenia dyktatora nie dość dokładna.

Wraz z Baron Cohenem film „Dyktator” współtworzyli znani z poprzednich jego projektów – „Borat” i „Brüno” – twórcy, a wśród nich reżyser LARRY CHARLES; scenarzyści/producenci ALEC BERG, DAVID MANDEL i JEFF SCHAFFER; producenci TODD SCHULMAN i ANTHONY HINES, oraz nowy w tym towarzystwie producent SCOTT RUDIN. W ekipie znaleźli się również producenci wykonawczy MARI JO WINKLER-IOFFREDA, PETER BAYNHAM i DAN MAZER oraz ADAM McKAY, a także autor zdjęć LAWRENCE SHER, scenograf VICTOR KEMPSTER, montażyści GREG HAYDEN i ERIC KISSACK, kostiumograf JEFFREY KURLAND i kompozytor muzyki ERRAN BARON COHEN.

SACHA BARON COHEN (Aladeen/Producent/Autor scenariusza) do niedawna najbardziej znany był widowni telewizyjnej ze swojego alter ego – postaci Aliego G, z komediowego programu rozrywkowego/talk show stacji HBO “Da Ali G Show.” Zanim program trafił na rynek amerykański, podbił serca widzów w rodzinnym kraju Cohena – Wielkiej Brytanii. Po dwóch latach pracy na rynku amerykańskim Baron Cohen wziął się za większe przedsięwzięcie, a mianowicie przeniesienia na wielki ekran perypetii swojego drugiego alter ego - Borata Sagdiyeva, reportera telewizyjnego z Kazachstanu. Tym samym powstał znakomity materiał komediowy, znany widowni na całym świecie „Borat” /Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazahkstan/. Film zarobił w sumie ponad $250 milionów, a swojemu twórcy zapewnił także statuetkę Złotego Globu dla najlepszego aktora komediowego oraz nominację do Nagrody Akademii® za najlepszy scenariusza adaptowany.

W 2009 roku Baron Cohen pojawił się ponownie na ekranach tym razem jako Brüno, kolejna z plejady postaci „Da Ali G Show”. Film „Brüno”, którego Cohen był również producentem na całym świecie zarobił 138 milionów dolarów i otrzymał nagrodę imienia Petera Sellersa dla produkcji komediowej.

Poprzednie większe projekty Barona Cohena to komedia „Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby” oraz użyczenie głosu postaci króla lemurów Juliana w dwóch częściach animowanego filmu „Madagaskar”. Aktora można było również oglądać w oscarowej produkcji Tima Burtona „Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street” /Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street/, a ostatnio w świetnej, uhonorowanej pięcioma Oscarami® produkcji Martina Scorsese „Hugo i jego wynalazek” /Hugo/.

W swoich planach filmowych aktor ma filmową biografię Freddiego Mercury’ego, w którego postać ma się wcielić.

Sir BEN KINGSLEY (Tamir) otrzymał Nagrodę Akademii®, dwa Złote Globy i BAFTĘ za przejmującą kreację hinduskiego przywódcy - Mahatmy Gandhiego w wyreżyserowanym przez Richarda Attenborough obrazie „Gandhi”. Był nominowany do Oscara® również za role w filmach „Bugsy” (1991), „Sexy Beast” (2000) i „Dom z piasku i mgły” /House of Sand and Fog/ (2003).

W uznaniu jego talentu i nieprzeciętnej osobowości w 2001 roku z rąk Królowej Elżbiety II otrzymał tytuł szlachecki. Jest uznanym aktorem dramatycznym i filmowym. W ostatnim czasie zagrał w produkcjach „Dave”, „Oliver Twist”, nakręconymi wspólnie z Martinem Scorsese „Wyspie tajemnic” /Shutter Island/ i „Hugo i jego wynalazek” /Hugo/ oraz produkcji Jerry’ego Bruckheimera „Książę Persji: Piaski czasu” /Prince of Persia: The Sands of Time/. Wcześniej w jego filmografii pojawiły się takie tytuły jak: thriller „Siła strachu” /Fear Is the Key/ (1972) - debiut ekranowy, „Zdrada” /Betrayal/, „Szachowe dzieciństwo” /Searching for Bobby Fischer/, „Lista Schindlera” /Schindler's List/, „Regulamin zabijania” /Rules of Engagement/, „Elegia” /Elegy/ i „50 ocalonych” /Fifty Dead Men Walking/.

LARRY CHARLES (Reżyseria) to wielokrotnie nagradzany scenarzysta, producent i reżyser, który ma w swoim dorobku takie klasyczne produkcje komediowe jak “Kroniki Seinfelda” /Seinfeld/, „Pohamuj entuzjazm” /Curb Your Enthusiasm/, „Ekipa” /Entourage/, „Borat”, „Brüno”, „Wiara czyni czuba” /Religulous/ oraz prezentowany właśnie „Dyktator” /The Dictator/

SCOTT RUDIN (Producent) to jedno z największych nazwisk świata filmu w dziedzinie produkcji. Ma w swoim bogatym dorobku takie tytuły filmowe jak: „Dziewczyna z tatuażem” /The Girl with a Dragon Tatoo/, „Strasznie głośno, niesamowicie blisko” /Extremely Loud & Incredibly Close/, „Moneyball”, „Moonrise Kingdom”, „Social Network”, „Prawdziwe męstwo” /True Grit/, „Julie&Julia”, „Wątpliwość” /Doubt/, „To skomplikowane” /It’s complicated/, „To nie jest kraj dla starych ludzi” /No Country For Old Men/ (Oscar® - Najlepszy Film Roku), „Aż poleje się krew” /There Will Be Blood/, „Królowa” /The Queen/, „Notatki ze skandalu” /Notes on the Scandal/, „Closer”, „Osada” /The Village/, „Kandydat” /The Manchurian Candidate/, „Żony z Sepford” /The Stepford Wives/, „Szkoła Rocka” /School of Rock/, „Godziny” /The Hours/, „Zmiana pasa” /Changing Lanes/, „Kwaśne pomarańcze” /Orange County/, „Iris”, „Genialny klan” /The Royal Tenenbaums/, „Zoolander”, „Shaft”, „Prochy Angeli” /Angela’s Ashes/, „Regulamin zabijania” /Rules of Engagement/, „Truman Show” /The Truman Show/, „Firma” /The Firm/, „Szachowe dzieciństwo” /Searching for Bobby Fischer/, „Zakonnica w przebraniu” /Sister Act/, Sister Act 2: Back in the Habit i „Rodzina Adamsow” /The Addams Family/.

Jako producent teatralny wystawił m.in.: „Pasję” (Nagroda Tony – Najlepszy Musical), „Indiscretions”, „Hamleta”, „Seven Guitars”, „Skylight,” „A Funny Thing Happened on the Way to the Forum”, „On the Town”, „The Chairs”, „The Judas Kiss”, „Stupid Kids”, „The Blue Room”, „The Most Fabulous Story Ever Told”, „Closer” (Londyn i Nowy Jork), „Amy’s View”, „The Wild Party” oraz „Copenhagen” (Nagroda Tony – Najlepsza Sztuka Teatralna).

Więcej o filmie:


https://vod.plus?cid=fAmDJkjC