FILM

To tylko sex (2011)

Friends With Benefits

Pressbook

„Musimy porozmawiać”.

„Zmierzamy w dwóch różnych kierunkach”.

„Zasługujesz na kogoś lepszego”.

„Zostańmy przyjaciółmi”.

Dylan (JUSTIN TIMBERLAKE) i Jamie (MILA KUNIS) z pewnością nie mają zamiaru się ustatkować. Jeszcze nie. Kiedy zajmująca się rekrutacją dla nowojorskiej firmy Jamie próbuje swoich umiejętności usiłując zwerbować dyrektora artystycznego z Los Angeles, Dylana, oboje szybko odkrywają, że są bratnimi duszami. Mając za sobą wiele nieudanych związków, gotowi są zrezygnować z miłości i skupić się na przyjemnościach.

Kiedy więc Dylan przenosi się do Nowego Jorku, para zaczyna regularnie się spotykać, żartując z miłości, która jest wg nich mitem rozpowszechnianym przez hollywoodzkie filmy. I właśnie wtedy rozpoczynają przepysznie seksowny eksperyment, zdecydowanie przeznaczony tylko dla dorosłych.

Czy tych dwoje odnoszących sukcesy i gardzących zaangażowaniem przyjaciół będzie w stanie odkryć nowe obszary? Czy jeśli do swojej przyjaźni dodadzą seks „bez emocji”, będą w stanie uniknąć niebezpieczeństw związanych z myśleniem o drugiej osobie, jako o kimś więcej niż tylko kumpel?

Jako ludzie nie biorący na serio obietnic oferowanych przez komedie romantyczne, Dylan i Jamie nie powinni być zaskoczeni tym, że ich odważne posunięcie stanie się nieprzyzwoitą, pełną seksu wyprawą na niezbadane tereny, która odkryje więcej niż mogli się spodziewać.

W filmie To tylko sex występują - Justin Timberlake (The Social Network), Mila Kunis (Czarny łabędź), Patricia Clarkson (Łatwa dziewczyna), Jenna Elfman (Dharma & Greg), Bryan Greenberg (How to Make It in America) oraz Richard Jenkins (Dear John) i Woody Harrelson (2012).

To tylko sex został wyreżyserowany przez Willa Glucka (Łatwa dziewczyna), a jego producentami są Martin Shafer, Liz Glotzer, Jerry Zucker i Janet Zucker. Scenariusz - Keith Merryman, David A. Newman i Will Gluck. Historia - Harley Peyton, Keith Merryman i David A. Newman. Producent wykonawczy - Glenn S. Gainor (Burlesque). Zdjęcia - Michael Grady (Łatwa dziewczyna). Scenografia - Marcia Hinds. Montaż - Tia Nolan. Kostiumy - Renee Ehrlich Kalfus.

* * * *

Po ukończeniu pracy nad montażem filmu Łatwa dziewczyna (Easy A), reżyser Will Gluck rozglądał się już za kolejnym projektem, kiedy wpadł mu w ręce scenariusz zatytułowany To tylko sex (Friends with Benefits). „Zawsze chciałem zrobić film, który by w jakiś sposób nawiązywał do starych produkcji z Hepburn i Tracym,” wyjaśnia Gluck mówiąc o swojej miłości do seksownych, pełnych ciętych dialogów komedii ze złotych lat Hollywood. Dlatego scenariusz To tylko sex ze swoimi komicznymi sytuacjami i czarującymi, chociaż niedoskonałymi bohaterami, okazał się być strzałem w dziesiątkę. Dylan i Jamie to bohaterowie w stylu duetu Hepburn/Tracy posiadający współczesną wrażliwość, aspiracje, a przede wszystkim poglądy na rodzinę, przyjaźń, miłość i seks.

Gluck doskonale zdawał sobie sprawę, że podstawą sukcesu filmu będą dobrze obsadzeni aktorzy. „Pomiędzy Justinem i Milą wytworzyła się niewiarygodna chemia. To było jak magia. Po prostu chciało się ich oglądać razem. Najważniejsze sceny w filmie, to te, w którym są razem na ekranie,” wyjaśnia Gluck. „Wygrałem los na loterii, mogąc pracować z tą dwójką. Mila jest zabawna, charyzmatyczna i piękna. Dobrze się na nią patrzy. Szczególnie, gdy jest z Justinem”.

Justin Timberlake grający Dylana, pokochał nie tylko pikantny humor zawarty w scenariuszu, ale był także zaintrygowany tym, w jakim miejscu w życiu znajdują się Dylan i Jamie, kiedy ich poznają widzowie. Oboje są młodzi, odnoszą sukcesy zawodowe, ale także bardzo ostrożnie podchodzą do miłości i zmagają się z problemami rodzinnymi.

Mila Kunis postrzegała postać Jamie, jako kogoś, kto „wierzy w prawdziwą miłość, przeznaczonego jej księcia i desperacko tego szuka”. Nie okazuje jednak uczuć. „Jest typową mieszkanką Nowego Jorku,” śmieje się Kunis. Jest inteligentna, wygadana, zdeterminowana i z pewnością większa z niej realistka niż marzycielka. Jamie jest także zabawna i łatwa we współżyciu. Kiedy więc Dylan przeprowadza się do Nowego Jorku i przyjmuje posadą w magazynie GQ, szybko stają się przyjaciółmi, zawsze gotowymi do pośmiania się z szaleństwa świata i własnych dziwactw.

Matka Jamie, Lorna, świetnie powołana do życia przez Patricię Clarkson, wprowadza do filmu mnóstwo humoru i koloru, a także cięte komentarze na temat postaci Jamie. Tak wyjaśnia to Will Gluck, „Lorna jest samotną matkę. W latach 70-tych i 80-tych była prawdopodobnie groupie któregoś z zespołów rockowych. Jest stale nieobecna, i to prawdopodobnie Jamie pełniła w ich relacjach rolę matki.”

Rodzina Dylana rezyduje w Los Angeles. Jego ojciec, szanowany dziennikarz, jest teraz na emeryturze i cierpi na pierwsze objawy Alzheimera. Wzruszająco zagrał go nominowany do Oskara® Richard Jenkins. Poruszanie w komedii tak poważnych tematów jak choroba Alzheimera nie jest powszechnym zjawiskiem, reżyserowi jednak spodobało się takie zestawienie, „Lubię zajmować się materiałem pełnym emocji. I nie chodzi tu tylko o Alzheimera, ale relacje Dylana z ojcem i napięte stosunki między Jamie i jej matką. Tak długo, jak będą się w stanie śmiać z trudnych sytuacji, przez które przechodzą, może być tylko lepiej.

W rolę nadwornego błazna, mędrca i nowego współpracownika Dylana wcielił się perfekcyjnie Woody Harrelson.

* * * *

Zdjęcia do filmu To tylo sex realizowano latem 2010 roku w jednych z najbardziej ikonicznych miejsc Nowego Jorku i Los Angeles. Kiedy ekipa rozpoczęła produkcję w Nowym Jorku, reżyser zdecydował, aby na ekranie widzowie mogli zobaczyć takie malownicze miejsca jak Central Park, rzeka Hudson, Times Square czy dworzec kolejowy Grand Central. Realizacja zdjęć w szczycie sezonu turystycznego okazała się być pewnym wyzwaniem. Na przykład proste ujęcie Timberlake'a idącego Piątą Aleją spowodowało dwugodzinny zastój na części ulicy. Podobnie było z dwiema scenami flash mobów – jednej na Grand Central, drugiej na Times Square. Pojawiły się tam setki fanów, którzy obserwowali zdjęcia aż do wczesnych godzin rannych.

Kiedy zdjęcia przeniosły się do Los Angeles, członkowie ekipy produkcyjnej odetchnęli. „Nowy Jork jest elektryzujący”, podsumowuje Gluck, „uwielbiam tam kręcić. W Los Angeles jest jednak coś takiego, co pozwala skoncentrować się po prostu na pracy, a nie towarzyszącemu jej zamieszaniu.”

Timberlake podkreśla różnice między lokalizacjami: „Los Angeles od zawsze było miastem, gdzie kręci się filmy. Ludzie zatrzymują się tam na chwilę, przyglądają. Myślę, jednak, że łatwo się tym nudzą, ponieważ za rogiem kręcony jest kolejny film. Natomiast Nowy Jork stanowi wyzwanie. Miasto jest pełne ludzi. Zatrzymują się, tłoczą, co przez jakiś czas jest ekscytujące, ale nagle czujesz się tak, jakbyś grał w sztuce w parku. Przez pierwsze dwa dni w Los Angeles, byliśmy w lekkim szoku. Nie obserwowało nas ponad sześć tysięcy ludzi”.

Ekipa realizacyjna nie mogła doczekać się zdjęć w pobliżu kultowego napisu Hollywood. Jednak praca przy wysokim na 9 metrów napisie umieszczonym na stromym zboczu sprawiła, że filmowcy poczuli się raczej jak odkrywcy uzbrojeni w skomplikowany system lin i sprzętu do wspinaczek. Wzgórze Hollywood wznosi się na wysokość 500 metrów, a sam napis znajduje się na szczycie wąskiego grzbietu. Są tam dosyć silne wiatry, a ekipa wykorzystała dodatkowo dwie kamery umieszczone w helikopterach na potrzeby zdjęć z lotu ptaka. „Nigdy nie widziałem, żeby komuś było tak zimno,” mówi Gluck o Timberlake'u i Kunis. „Pod koniec dni zdjęciowych na wzgórzu Hollywood, aktorzy nie byli zbyt szczęśliwi”.

* * * *

Gluck przyznaje, że mimo realizacji zdjęć w bardzo atrakcyjnych lokalizacjach, najbardziej zadowolony jest ze scen, w których Dylan i Jamie po prostu rozmawiają ze sobą bezwiednie stając się bohaterami własnej komedii romantycznej. „Wg mnie, najzabawniej jest wtedy, kiedy się poznają”, mówi reżyser. „Widzimy jak się w sobie zakochują, chociaż nie zdają sobie z tego sprawy”.

JUSTIN TIMBERLAKE (Dylan) został nominowany do nagrody Gildii Aktorów Filmowych jako jeden z członków obsady nagrodzonego Oskarem® filmu The Social Network. Wkrótce będzie go można oglądać w komedii Zła kobieta (Bad Teacher) u boku Cameron Diaz. Wielokrotny zdobywca nagród Grammy® za album FutureSex/LoveSounds, Timberlake zyskuje także coraz większe uznanie jako aktor - Alpha Dog, Black Snake Moan, Shrek Trzeci (Shrek the Third) – głos Artiego, Southland Tales, The Open Road.

MILA KUNIS (Jamie) stworzyła niezwykłe kreacje w filmach Czarny łabędź (Black Swan) – nagroda Marcello Mastroianni na festiwalu filmowym w Wenecji oraz nominacja do Złotego Globu oraz Księga ocalenia (The Book of Eli). Aktorkę można także oglądać w Date Night, Max Payne oraz Chłopaki też płaczą (Forgetting Sarah Marshall). Na małym ekranie, Kunis użycza głosu postaci Meg w animowanym przeboju Głowa rodziny (Family Guy).

Nominowana do Oskara® PATRICIA CLARKSON (Lorna) współpracowała już z reżyserem Willem Gluckiem na planie filmu Łatwa dziewczyna (Easy A). Aktorka ostatnio ukończyła zdjęcia do filmu Lone Scherfig, do którego scenariusz oparto na bestsellerze One Day. Jej ekranowy dorobek tworzą m.in. takie pozycje jak Daleko od nieba (Far From Heaven), Elegia (Elegy), Wyspa tajemnic (Shutter Island), Co nas kręci, co nas podnieca (Whatever Works), Pieces of April – nominacje do Oskara® i Złotego Globu, The Station Agent. W 2002 i 2006 roku, Clarkson otrzymała nagrodę Emmy® za rolę w serialu HBO Sześć stóp pod ziemią (Six Feet Under).

RICHARD JENKINS (pan Harper) zagrał ostatnio wspólnie z Julią Roberts i Javierem Bardemem w filmie Jedz, módl się, kochaj (Eat, Pray, Love). Jeden z najbardziej pożądanych w Hollywood aktorów charakterystycznych, Jenkins wziął udział w ponad 60 filmach i został nominowany do Oskara® za rolę w świetnie przyjętym przez krytyków Spotkaniu (The Visitor). Produkcje z jego udziałem to m.in. Flirting with Disaster, On Valentine’s Day, Czarownice z Eastwick (The Witches of Eastwick), Little Nikita, Morze miłości (Sea of Love), Wilk (Wolf), Tajne przez poufne (Burn After Reading), Sposób na blondynkę (There’s Something About Mary) czy Okrucieństwo nie do przyjęcia (Intolerable Cruelty).Na małym ekranie można go było m.in. oglądać w przeboju HBO Sześć stóp pod ziemią (Six Feet Under) – rola Nathaniela Fishera.

WOODY HARRELSON (Tommy) został ostatnio nominowany do Oskara® za rolę drugoplanową w filmie W imieniu armii (The Messenger). Wykreowany przez niego portret kontrowersyjnego wydawcy Larry'ego Flynta w filmie Milosa Formana Skandalista Larry Flynt (The People vs. Larry Flynt) także przyniósł mu nominacje do nagrody Akademii®, Złotego Globu i nagrody Gildii Aktorów Filmowych. Inne filmy, w których wystąpił to m.in. Battle in Seattle, Transsiberian, Siedem dusz (Seven Pounds), Defendor, Zombieland, To nie jest kraj dla starych ludzi (No Country for Old Men); A Scanner Darkly; Ostatnia audycja (A Prairie Home Companion), Po zachodzie słońca (After the Sunset), Kumpel do bicia (Play it to the Bone), The Hi-Lo Country, Cienka czerwona linia (The Thin Red Line), Aleja snajperów (Welcome to Sarajevo), Urodzeni mordercy (Natural Born Killers) czy Niemoralna propozycja (Indecent Proposal). Harrelson zdobył rzesze fanów jako barman w przeboju NBC Zdrówko (Cheers). Za tę właśnie rolę został uhonorowany w 1988 roku nagrodą Emmy® oraz czterema nominacjami do niej w trakcie 8 lat emisji serialu.

WILL GLUCK (reżyseria / produkcja / scenariusz) jest m.in. autorem przeboju z 2010 roku Łatwa dziewczyna (Easy A) - debiutująca w nim Emma Stone została nominowana do Złotego Globu. Pochodzący z Nowego Jorku reżyser rozpoczynał karierę jako jeden ze scenarzystów programu NBC The John Laroquette Show. Wkrótce potem zajął się także produkcją takich seriali jak Working, Grosse Pointe i Andy Richter Controls the Universe. W latach 2003 – 2007, Gluck wyprodukował dla kanału Fox programy Luis i The Loop. Na dużym ekranie zadebiutował czarną komedią Fired Up! (2009).

MICHAEL GRADY (zdjęcia) już wcześniej zrealizował wspólnie z reżyserem Willem Gluck przebój Łatwa dziewczyna (Easy A). Inne filmy w jego dorobku to Faster, Factory Girl, Notorious, Bug, The Dead Girl, Wonderland i Around the Bend oraz film dokumentalny Beyond the Mat. Obecnie Grady realizuje zdjęcia do thrillera Gone z Amandą Seyfried w roli głównej.

Więcej o filmie:


https://vod.plus?cid=fAmDJkjC