FILM

Pożyczony narzeczony (2011)

Something Borrowed

Pressbook

Rachel (Ginnifer Goodwin) jest utalentowaną prawniczką. Pracuje w jednej z najlepszych firm prawniczych w Nowym Jorku. Jest też dobrą i lojalną przyjaciółką, lecz niestety wciąż nie może znaleźć swojej drugiej połówki… o czym bez przerwy przypomina jej najlepsza przyjaciółka, Darcy (Kate Hudson).

Jej świat wywróci się do góry nogami, gdy świętując swoje 30. urodziny, grzeczna i uporządkowana Rachel zupełnie nieoczekiwanie wpadnie w ramiona chłopaka, w którym podkochuje się jeszcze od czasów studiów. Tak się jednak składa, że Dex (Colin Egglesfield), jest narzeczonym jej najlepszej przyjaciółki. Tygodnie do ślubu Darcy nieubłaganie płyną, a Rachel zostaje postawiona w sytuacji, w której musi dokonać wyboru między przyjaźnią a miłością swojego życia.

W komedii romantycznej „Pożyczony narzeczony”, obok wymienionych już aktorów, zobaczymy też Johna Krasinskiego, który wciela się w Ethana, powiernika Rachel. Ethan wciąż ucieka przed uczuciem, jakim darzy go beznadziejnie w nim zakochana przyjaciółka Darcy, Claire (Ashley Williams). W filmie występuje także Steve Howey jako czarujący i niepoprawny Marcus, który choć czuje coś do Rachel, to niekoniecznie unika innych kobiet.

Reżyserem „Pożyczonego narzeczonego” jest Luke Greenfield („Dziewczyna z sąsiedztwa”), scenariusz napisała Jennie Snyder Urman, opierając się na bestsellerze pt.: „Coś pożyczonego” autorstwa Emily Giffin. W filmie występuje nominowana do Oscara Kate Hudson („U progu sławy”, „Nine”), Ginnifer Goodwin („Kobiety pragną bardziej”), John Krasinski („To skomplikowane”), Colin Egglesfield (znany z serialu „Melrose Place”) oraz Steve Howey („Supercross”). Jedną z producentek filmu jest dwukrotna laureatka Oscara, aktorka Hilary Swank („Million Dollar Baby”, „Nie czas na łzy”), a także Molly Mickler Smith (producentka przeboju „P.S. Kocham Cię”).

Szczęście przyszłej pannie młodej ma przynieść, według anglosaskiej tradycji, coś starego, coś nowego, coś pożyczonego i coś niebieskiego. Co jednak, jeśli czymś pożyczonym jest pan młody? To pytanie stawia Emily Giffin w swej bestsellerowej powieści „Coś pożyczonego”. Prawdziwym, a przy tym prawdziwie niewłaściwym uczuciem zapała do siebie dwójka przyjaciół, Rachel i Dex. Problem w tym, że Dex ma poślubić najlepszą przyjaciółkę Rachel, Darcy.

Film jest doskonałym połączeniem komedii charakterów i niełatwego romansu. Ale „Pożyczony narzeczony” to nie tylko opowieść o skomplikowanym trójkącie miłosnym. To także historia o wystawionej na próbę przyjaźni dwóch, znających się od czasów dzieciństwa, kobiet. W filmie wykorzystano retrospekcję - pokazano Darcy i Rachel, kiedy obie miały po 10 lat. Dziś, choć obie mają już na karku trzydziestkę, wciąż odnoszą się do siebie w taki sam sposób, jak to robiły w trzeciej klasie podstawówki.

Dla charyzmatycznej Darcy, którą gra Kate Hudson, Rachel zawsze była oparciem, kimś na kim mogła polegać w każdej sytuacji. Darcy nie przypuszcza nawet, że uczucia Rachel do Dexa mogą wyjść poza zwykłą platoniczną miłostkę i przybrać realne kształty.

Niemniej zaskoczona jest Rachel, introwertyczna, rozsądna i uporządkowana dziewczyna, która w życiu kieruje się przede wszystkim surowymi zasadami. Jednak w dniu 30. urodzin Rachel coś się zmienia, a jej życie wywraca się do góry nogami. Pokrewną duszą okazuje się być narzeczony jej najlepszej przyjaciółki.

Co zrobi Rachel? Jak zachowa się w sytuacji, kiedy wszystko zdaje się być nie tak, jak powinno, a jednocześnie wreszcie wszystko nagle zaczyna się układać? Co sprawia, że skrzętnie skrywane przez lata uczucie Rachel do Dexa wychodzi na jaw w momencie, kiedy stuknęła jej trzydziestka? Choć w dzisiejszych czasach 30-letnia panna nie jest tym samym, co kiedyś, to presja społeczna jest wciąż wywierana. W dniu 30. urodzin trzeba rozliczyć się z marzeń dwudziestolatki. W przypadku Rachel bilans ten nie wychodzi korzystnie.

Producent Broderick Johnson zauważa: „Po 30. człowiek robi rachunek sumienia. Przygląda się swojemu życiu i decyzjom, które doprowadziły go do punktu, w którym obecnie się znajduje. Zadaje sobie pytanie: co by było gdyby...? I choć Rachel przechodzi kryzys światopoglądu, to prawdopodobnie właśnie wkracza na ścieżkę, którą powinna była iść od samego początku”.

Rachel ma przed sobą dwa wyjścia: zmierzyć się z faktem, że przegapiła swoją szansę na bycie szczęśliwą lub spróbować podążać za marzeniami, licząc się jednocześnie z tym, że może to wywrócić jej świat do góry nogami. Pod tym względem film „Pożyczony narzeczony” mówi także o wykorzystywaniu szans – także tych dużych, które mogą skończyć się spektakularnym upadkiem i pociągnięciem ze sobą na dno bliskich nam osób.

„W sferze emocjonalnej istnieje między nami wiele podobieństw”, mówi autorka bestsellerowej powieści Coś pożyczonego, Emily Giffin. Punktem zwrotnym w jej życiu także były 30. urodziny. Wtedy właśnie zdecydowała się opuścić dużą firmę prawniczą i zająć się pisaniem. To odważne posunięcie poskutkowało powstaniem jej pierwszej książki, Coś pożyczonego. „Dążenie do zostania pisarką było dla mnie tym, czym dla Rachel jest decyzja o podążaniu za głosem serca. Podobnie jak ona pierwszy raz w życiu podjęłam duże ryzyko, a nie znaną, bezpiecznie wydeptaną ścieżkę”, mówi autorka książki.

Reżyser, Luke Greenfield, mówi: „Jeśli naprawdę kogoś kochasz, nie ma na co czekać. Rachel i Dex dostali swoją szansę po sześciu latach, jednak nie wszystkich czeka happy end, a jedyne, co im zostaje to pytanie: „A co by było gdyby...?”.

Aby uczcić swoje ostatnie panieńskie lato, Darcy wynajmuje dom nad oceanem, do którego zaprasza Dexa, Rachel, ich starego kumpla Ethana, przyjaciela Dexa, Marcusa oraz nieodstępującą Darcy na krok Claire. Ot, kilku przyjaciół spędzających miło czas nad brzegiem oceanu.

Jak można przypuszczać, wizja wspólnego wyjazdu była dla Dexa i Rachel znacznie ciekawsza zanim się w sobie nie zakochali. Teraz wakacyjny wyjazd wywołuje w nich jedynie poczucie winy i panikę. O ile ukrywanie uczucia było dla nich niemałym wyzwaniem w mieście, to teraz, kiedy są pod ostrzałem kolejnych trzech par oczu, ich stres sięga zenitu, a napięcie jest zdecydowanie wyczuwalne.

Smaku całej sytuacji dodają inni bohaterowie filmu. Ethan zna Rachel za długo, by nie zauważyć, że coś wisi w powietrzu. Darcy usiłuje z kolei wyswatać Rachel z Marcusem. Marcus chętnie na to przystaje, ale jednocześnie chętnie wykorzystuje inne okazje do letnich romansów. W tym samym czasie Ethan wypróbowuje wszystkiego – poza szczerą rozmową – aby uniknąć miłosnych zakusów Claire.

Z tego wszystkiego musi wyniknąć mnóstwo zabawnych sytuacji, nieporozumień i wzruszających momentów. W pamięci widzów zapisze się także zapewne gra w tak zwany „plażowy badminton na śmierć i życie”. O całej tej wesołej menażerii aktorka wcielająca się w rolę Rachel, Ginnifer Goodwin mówi: „To nie są ucieleśnienia stereotypów. Od pierwszych chwil pracy nad tym projektem wiedzieliśmy, że wszyscy bohaterowie tego filmu są przede wszystkim przyjaciółmi”.

Wszystkie zdarzenia obserwujemy z perspektywy Rachel, która walczy o dwie najważniejsze relacje w swoim życiu: najlepszą przyjaciółkę i wybranka swego serca. O swojej bohaterce Goodwin mówi w następujący sposób: „Rachel mnie ujęła. Twardo stąpająca po ziemi, nagle zaczyna robić coś, o co sama by się nigdy nie podejrzewała. Przez całe życie unikała konfrontacji, nie pozwalając sobie na doświadczenia, które by ją wzmocniły, a teraz musi na nowo obmyślać ścieżki, i poddawać się zmianom. Chciałam bliżej się temu przyjrzeć”.

“Rachel zawsze żyła w cieniu Darcy, ale Darcy zawsze też dopełniała życie Rachel”, mówi Goodwin. Bohaterka grana przez Goodwin dawno temu ustąpiła w cień, a teraz ponownie rozkwita za sprawą Dexa, u którego sądziła, że nie ma najmniejszych szans. Aż do teraz. “Kocha Dexa, ale zdecydowanie się na tę miłość oznacza utratę Darcy, co jest dla niej niewyobrażalne, więc rozwiązanie nie przychodzi jej łatwo”, wyjaśnia aktorka.

W wielu dziedzinach Darcy jest dokładnym przeciwieństwem Rachel. Jak mówi jeden z producentów: „Ciężko jest utożsamić się z samicą alfa jaką jest Darcy, dziewczyną, która zawsze dostaje to, czego chce i jest niezmordowanie skupiona na sobie, a jednocześnie jest duszą towarzystwa. Kate Hudson zagrała tę postać w taki sposób, że wprost nie można oderwać od niej oczu”.

„Darcy jest przede wszystkim zainteresowana sobą – mówi Hudson. – Jest osobą dowcipną i inteligentną. Nigdy się nie wycofuje i zawsze chce być w centrum uwagi. Wcielenie się w rolę Darcy wymagało ode mnie stąpania po cienkim lodzie między tym, co zabawne, a tym co w niej odrzucające. To było dla mnie ciekawe doświadczenie. Darcy zdecydowanie nie jest aniołem”.

Narzeczonego Darcy, Dexa zagrał Colin Egglesfield i jest to jego pierwsza poważniejsza rola. Greenfield mówi, że „Colin umie przekazać wewnętrzne dobro, nawet w najbardziej frustrujących momentach i sprawia, że widz jest skłonny uwierzyć, że Dex może faktycznie żywić szczere uczucia do dwóch, tak przecież różnych kobiet”.

„Darcy wyzwala jego zabawną, wesołą naturę”, mówi aktor. „Potrafi go rozbawić, kiedy staje się zbyt poważny, lubi zabawę, a jego rodzice ją lubią. Według samego Dexa właśnie z taką osobą powinien się związać. I wtedy pojawia się zakochana w nim, jeszcze od czasów studiów, Rachel. Zrzuca na niego bombę swoich uczuć, tym samym uruchamiając serię wydarzeń, które sprawią, że będzie musiał pogodzić prawdziwą miłość do ukochanej kobiety, z tym, co powinien zrobić jako mężczyzna. Stara się zadowolić rodziców, stara się zadowolić Darcy i kocha Rachel. To wszystko nie jest takie proste”, dodaje ze śmiechem aktor.

Napięcie rozładowuje grany przez Johna Krasinskiego Ethan. Nie tylko jest wsparciem dla Rachel, ale ma także wyjątkowe poczucie humoru. „Ethan jest uważnym obserwatorem rzeczywistości i dokładnie wie, przez co przechodzi Rachel”, mówi Krasinski. „W pewnym sensie jest sumieniem Rachel. Ale to nie działa „ot tak”. Dobre rady czasem po prostu nie docierają do odbiorcy, tylko i wyłącznie dlatego, że są wypowiadane w niewłaściwym czasie. Rachel nie chce walczyć, a Ethan nie może dłużej patrzeć na jej smutek”. Ma ku temu powody. Nie jest obiektywny, skrzętnie ukrywa swoje uczucia, które mają wpływ na jego osąd sytuacji.

Do tych jakże różnych charakterów należy doliczyć jeszcze Marcusa, którego Darcy usilnie stara się wyswatać z nieśmiałą i poważną Rachel. Zważywszy jednak na fakt, że Marcus jest niepoprawnym podrywaczem i lekkoduchem, jest niemal więcej niż pewne, że starania Darcy spełzną na niczym. Trzeba jednak przyznać, że Marcus zdecydowanie potrafi rozruszać atmosferę filmu dzięki swoim zdolnościom kabaretowym.

„Film ten obfituje w wiele wątków, romans i komedię, a także wiele ludzkich charakterów”, podsumowuje Hudson. „Bardzo przyjemnie pracowało nam się nad tym filmem”.

“Pożyczony narzeczony” był kręcony w Nowym Jorku i Hamptons. Kamera ukazuje nam typowe, łatwo rozpoznawalne ulice, bary i restauracje, innym razem zaś podąża anonimowymi zaułkami, doskonale oddając nastrój chwili. Zobaczymy zatem i plenery Madison Square Park, tętniące życiem kluby i butiki Nowego Jorku, a także dzielnice willowe.

Twórcy filmu starali się unikać miejsc zazwyczaj wykorzystywanych w filmach realizowanych w Nowym Jorku. Zależało im na tym, aby miasto zyskało bardziej osobisty charakter, chcieli ukazać je z perspektywy Rachel. Dzięki temu widz może utożsamiać się z Rachel i jej problemami, a sama bohaterka staje się bardziej rzeczywista.

KATE HUDSON (Darcy)

Laureatka Złotego Globu, nominowana do Oscara, nagrody BAFTA i Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych za rolę w filmie Camerona Crowe’a pt.: „U progu sławy” z 2000 r., którego akcja rozgrywa się w rock’n’rollowych latach 70. Aktorka wcieliła się w rolę Penny Lane, groupie zespołu, podbiła serca widzów i przyniosła uznanie krytyków, w tym nagrodę Stowarzyszenia Krytyków Filmowych Telewizji, Radia i Internetu (BFCA). Ponadto uzyskała drugą nominację do nagrody Gildii Aktorów Filmowych w kategorii Najlepszy aktor, wraz z pozostałymi członkami obsady, wśród których znaleźli się m.in. Billy Crudup, Frances McDormand, Patrick Fugit, Philip Seymour Hoffman, Jason Lee oraz Anna Paquin.

Zagrała między innymi w takich produkcjach, jak musical Roba Marshalla „Nine” u boku Marion Cotillard, Penélope Cruz, Daniela Day-Lewisa, Judi Dench, Stacy Ferguson, Nicole Kidman i Sophii Loren. Można ją było także oglądać w filmie Michaela Winterbottoma „Morderca we mnie”; komedii „Ślubne wojny” obok Anne Hathaway; „Nie wszystko złoto, co się świeci”, w którym wystąpiła u boku Matthew McConaughey - wcześniej aktor partnerował jej w „Jak stracić chłopaka w 10 dni”. Film na całym świecie zarobił ponad 200 milionów dolarów. Widzieliśmy ją także w przebojowej komedii „Ja, ty i on” z Owenem Wilsonem, Mattem Dillonem i Michaelem Douglasem.

Wraz z Naomi Watts i Glenn Close zagrała w „Rozwodzie po francusku”, komediodramacie „Mama na obcasach” i thrillerze psychologicznym „Klucz do koszmaru”, gdzie partnerowali jej Peter Sarsgaard i Gena Rowlands.

W jej dorobku znajdują się też role w epickiej opowieści Shekhara Kapura „Cena honoru” z Heath’em Ledgerem; filmie Roberta Altmana „Dr. T i kobiety” z Richardem Gerem, Helen Hunt, Laurą Dern i Liv Tyler; dramacie psychologicznym „Plotka”; komedii romantycznej „Wszystko o Adamie”; „Desert Blue” z Christiną Ricci i Casey Affleck; a także filmie Risy Bramon Garcii „200 papierosów” z Benem Affleckiem i Courtney Love, który był studyjnym debiutem Hudson.

GINNIFER GOODWIN (Rachel)

Urodziła się w Memphis, w stanie Tennessee. Ukończyła wydział aktorski na Uniwersytecie w Bostonie. W 1997 roku studiowała w Anglii na Stratford-Upon-Avon’s Shakespeare Institute, współpracującym z Royal Shakespeare Company. W kolejnym roku uzyskała Acting Shakespeare Certificate w London’s Royal Academy of Dramatic Art. Po powrocie do Anglii w 2000 r. zaczęła uczęszczać do London Academy of Music and Dramatic Art. W ostatnich latach studiów Goodwin zagrała w kilku produkcjach studenckich i na scenach lokalnych. Szkołę ukończyła z wyróżnieniem oraz uzyskała nagrodę Bette Davis.

Jest znana amatorom kina i telewizji. W 2005 roku zdobyła uznanie za rolę pierwszej żony Johnny’ego Cash’a w nagradzanej biografii „Spacer po linie” z Joaquinem Phoenixem i Reese Witherspoon. Obecnie można ją oglądać u boku Jeanne Tripplehorn i Chloe Sevigny w produkcji HBO „Trzy na jednego”. Jest tam trzecią i najmłodszą żoną bohatera granego przez Billa Paxtona, głowę współczesnej poligamicznej rodziny.

Przełomowym momentem w karierze Goodwin była rola w filmie Mike’a Newella „Uśmiech Mona Lisy”, gdzie zagrała u boku Julii Roberts i Kirsten Dunst. Wkrótce po tym można ją było oglądać komedii romantycznej Roberta Luketica pt.: „Wygraj randkę” z Joshem Duhamelem i Kate Bosworth.

Pośród nowszych pozycji zgrała w „Ramona i Beezus”; debiucie reżyserskim Toma Forda „Samotny mężczyzna” obok Julianne Moore i Colina Firtha; „Kobiety pragną bardzej” z Drew Barrymore i Jennifer Aniston; „W świecie kobiet” Jonathana Kasdana; niezależnym „Dzień zero” z Chrisem Kleinem i Elijah Woodem, a także „Ptakach Ameryki” z Matthew Perry i Hilary Swank.

Po ukończeniu studiów i przeprowadzce do Nowego Jorku Goodwin przyjęła rolę w odcinku serialu „Prawo i porządek”. W 2001 r., dołączyła do obsady serialu komediowego „Ed” gdzie zagrała cynicznego mola książkowego, Diane Snyder. Wystąpiła też w produkcji telewizyjnej Comedy Central „Porn ‘N Chicken”.

JOHN KRASINSKI (Ethan)

Urodził się i wychował w Newton, w Massachusetts. Jest absolwentem Uniwersytetu Browna, studiował też w National Theater Institute. Popularność zyskał dzięki roli sympatycznego chłopaka z sąsiedztwa, Johna Halperta, w komedii emitowanej na antenie NBC pt.: „Biuro”.

Niedawno zagrał u boku Drew Barrymore w produkcji Kena Kwapisa „Everybody Loves Whales”, którego amerykańska premiera będzie miała miejsce 12 stycznia 2012 roku. Wystąpił także wraz z Meryl Streep, Aleckiem Baldwinem i Steve’em Martinem w komedii Nancy Meyers „To skomplikowane” i u Sama Mendesa, obok Mai Rudolph w filmie „Para na życie”.

Współpracował z George’em Clooney’em w „Miłosnych gierkach”; „Potwory kontra obcy”; „Shrek Trzeci”; „Licencja na miłość” Kena Kwapisa; „Holiday” Nancy Meyers; „Dreamgirls” Billa Condona i „Kinsey”; podkładał także swój głos pod postaci z filmów animowanych. Wystąpił też w serialach NBC „Prawo i porządek”, „Ed” i „Bez śladu”. Ponadto jest utalentowanym pisarzem, adaptuje powieści.

COLIN EGGLESFIELD (Dex)

Urodził się w Michigan, studiował biologię, by zostać lekarzem jak jego ojciec. Podczas wakacji w Nowym Jorku został jednak odkryty przez słynnego fotografa, Bruce’a Webera i wkrótce rozpoczął pracę dla Ralpha Laurena, Versace i Calvina Kleina, podróżując między Mediolanem, Nowym Jorkiem i Paryżem i biorąc udział w sesjach mody na całym świecie.

Niedawno mogliśmy oglądać go w dwóch niezależnych produkcjach – „Zapomniany lot” oraz w komedii „Właściwy facet”, która miał premierę na Festiwalu Filmowym Tribeca w zeszłym roku. Widzieliśmy go też w „Facecie z ogłoszenia” z Diane Lane i Johnem Cusackiem. Jest także aktorem serialowym i telewizyjnym, występował w „Melrose Place”, „Wszystkie moje dzieci” czy „Kochane kłopoty”.

Egglesfield prowadzi własną firmę produkującą tworzone na zamówienie t-shirty „Shout Out!”, a także m.in. wspiera działania charytatywne na rzecz osób chorych na białaczkę czy fundację Lance’a Armstronga.

LUKE GREENFIELD (reżyser)

Urodził się w Manhassett, w stanie Nowy Jork. Kiedy miał 10 lat wujek podarował mu kamerę 8mm, na której reżyser nakręcił swoje pierwsze filmy krótkometrażowe. Po ukończeniu szkoły filmowej USC wygrał kilka festiwali dzięki 10-minutowemu filmowi krótkometrażowemu pt.: „The Right Hook”, a następnie zadebiutował jako reżyser w filmie „Zwierzak” z Robem Schneiderem.

Greenfield był także współautorem scenariusza i reżyserem filmu pt.: „Dziewczyna z sąsiedztwa”, w którym zadebiutowali Emile Hirsch, Elisha Cuthbert, Paul Dano, Timothy Olyphant oraz Olivia Wilde. W 2008 roku Greenfield wyreżyserował „Wyrolowanych”, w którym zagrali Sean William Scott i Paul Rudd. Jest także autorem dobrze przyjętego serialu pilotażowego „Aliens in America” z 2007 roku.

Firma reżysera, WideAwake Inc., nazwana tak jak jego film z czasów studenckich, obecnie prężnie się rozwija w zakresie kilku projektów, w których Greenfield będzie scenarzystą, reżyserem i producentem.

EMILY GIFFIN (autorka książki)

Zrobiła doktorat z prawa na Wake Forest University i University of Virginia. Na początku swojej kariery pracowała jako prawniczka w jednej z dużych firm na Manhattanie, ale wycofała się z zawodu, przeprowadziła do Londynu, by tam zająć się pisaniem. Wtedy właśnie napisała „Coś pożyczonego”, a po publikacji w 2004 roku książka odniosła niespodziewany sukces.

Emily Giffin jest autorką czterech innych książek, które znalazły się na liście bestsellerów „New York Times’a”: „Coś niebieskiego” (2005), „Dziecioodporna” (2006), „Sto dni po ślubie” (2008) i zeszłoroczna „Siedem lat później”. Wszystkie jej książki zostały przetłumaczone na trzydzieści języków i na całym świecie sprzedały się w sześciu milionach egzemplarzy. Ponadto cztery z jej książek prawdopodobnie zostanie przeniesionych na srebrny ekran.

Pochodząca z Chicago Giffin obecnie mieszka w Atlancie z mężem i trójką dzieci. Pracuje nad swoją szóstą powieścią oraz scenariuszem do „Dziecioodpornej”. Jest laureatką nagrody Georgia Debut Author of the Year dla najlepszego debiutanta.

Więcej o filmie: