FILM

Kung Fu Panda 2 (2011)

Pressbook

Studio filmowe DreamWorks Animation - twórca takich sukcesów wielkiego ekranu jak “Shrek”, “Jak wytresować smoka” /How to Train Your Dragon/ oraz nominowanej do Nagrody Akademii® i Złotego Globu pierwszej części perypetii sympatycznej pandy - “Kung Fu Panda”, tym razem ma przyjemność zaprezentować kontynuację przygód tego nietypowego bohatera, który w najbardziej nieoczekiwany sposób przeszedł drogę od sprzedawcy makaronu do mistrza sztuk walki.

W “Kung Fu Pandzie 2 3D ” marzenia Po (JACK BLACK) w końcu się spełniły i może on w pełni cieszyć się zasłużoną pozycją Smoczego Wojownika, chroniąc okolicę wraz ze swymi przyjaciółmi i mistrzami kung fu, Szaloną Piątką: Tygrysicą (ANGELINA JOLIE), Małpą (JACKIE CHAN), Modliszką (SETH ROGEN), Żmiją (LUCY LIU) oraz Żurawiem (DAVID CROSS). Na ekran powraca również DUSTIN HOFFMAN w roli guru kung fu, a zarazem mentora Po, Mistrza Shifu oraz JAMES HONG jako Pan Ping, ojciec Po i właściciel najbardziej popularnej restauracji z makaronem w wiosce. Nowe, cudowne życie Po jest zagrożone wraz z pojawieniem się wszechmocnego czarnego charakteru - Lorda Shena (GARY OLDMAN), który knuje, żeby za sprawą sekretnej, niemożliwej prawie do pokonania broni dokonać podboju Chin i na zawsze zniszczyć sztukę kung fu. W obliczu takiego wyzwania Po musi uważniej przyjrzeć się swojej przeszłości i poznać prawdę na temat swojego owianego do tej pory mgłą tajemnicy pochodzenia. Dopiero wtedy będzie mógł uwolnić drzemiącą w sobie moc niezbędną do pokonania przeciwnika.

Wśród nowych postaci w filmie usłyszymy również głosy MICHELLE YEOH jako Wróżbitki na usługach Lorda Shena, DANNY’ego MCBRIDE jako sługusa Shena oraz DENNISA HAYSBERTA jako Mistrza Szturmującego Woła. W obsadzie filmu znaleźli się również supergwiazda kina akcji JEAN-CLAUDE VAN DAMME jako Mistrz Croc oraz VICTOR GARBER w roli Mistrza Nosorożca.

Kung Fu Panda 2 została wyreżyserowana przez JENNIFER YUH NELSON. Producentką filmu jest MELISSA COBB, współproducentami JONATHAN AIBEL, GLENN BERGER oraz SUZANNE BUIRGY. Autorami scenariusza są JONATHAN AIBEL & GLENN BERGER. Muzykę do filmu skomponowali HANS ZIMMER i JOHN POWELL.

Jennifer Yuh Nelson, reżyserka “Kung Fu Pandy 2,” pracując przy pierwszej części filmu odpowiedzialna była za trzy obszary działania - opracowanie scenariusza, nadzorowanie sekwencji akcji oraz reżyserię sekwencji snu. Podobnie jak główny bohater pierwszej części podążający ścieżką rozwoju osobistego, żeby stać się Smoczym Wojownikiem, również Nelson przy pracy nad filmem przeszła swoją osobistą drogę rozwoju.

Jak mówi producentka Melissa Cobb: “Jen była częścią tego projektu od samego początku. Można stwierdzić z pełnym przekonaniem, że stała się jedną z głównych sił napędowych nadających kształt opowiadanej historii. Jeśli jest osoba, która na wylot zna materiał filmowy, postaci i przedstawiony w filmie świat to z pewnością jest to Jen. Jej stanięcie za reżyserskim sterem drugiej części “Kung Fu Pandy” było właściwie naturalnym procesem.”

Jak mówi reżyserka: “Wychowałam się oglądając wyprodukowane w Hong Kongu filmy akcji i starałam się oddać ich ducha pracując już przy pierwszej części filmu. Miałam obsesję na tym punkcie i zarażałam nią innych członków ekipy. Dzięki temu udało nam się stworzyć wyrazisty, spójny język filmu. To wspólne doświadczenie okazało się niezwykle przydatne przy pracy nad drugą częścią. Wiedzieliśmy jaki efekt zamierzamy osiągnąć i wspólnymi siłami dążyliśmy do osiągnięcia tego celu.”

W pierwszej części filmu obserwowaliśmy jak Po wyrasta na coraz lepszego wojownika. W drugiej widzimy jak nasz świeżo upieczony mistrz sztuk walki coraz bardziej zagłębia się w arkana kung fu. Film podąża śladem tradycyjnych obrazów przedstawiających mistrzów sztuki walki – pojawiają się w nim pytania na temat przeszłości bohatera, a także postaci, które będą kontestować pozycję mistrza. Od czasu wejścia na ekrany ‘Kung Fu Pandy’ widzów nurtowało pytanie dlaczego ojcem Po jest gąsior? Dla naszego bohatera, Smoczego Wojownika również stało się w pewnym momencie jasne, że Pan Ping nie jest jego ojcem biologicznym. Natchnęło go to do szukania swojego pochodzenia i korzeni. Podążając tym tropem Po dowiaduje się wiele o swojej przeszłości, która w pewien sposób powiązana jest z osobą Lorda Shena. Wyzwanie rzucone przez pawia nie jest przypadkowe i wiąże się z interwencją przeznaczenia – element również typowy dla filmów o sztukach walki. Ten rozwój wypadków pozwoli naszemu bohaterowi poznać prawdę o sobie samym i stawić czoła Shenowi i jego armii.

Jak mówi Nelson: “W pierwszej części filmu dowiedzieliśmy się, że mistrzowie występują pod różnymi, nawet najbardziej nietypowymi postaciami. Tak jak Po, który musiał wypełnić wolę losu i stał się Smoczym Wojownikiem. W drugiej części dowiadujemy się, że los prowadzi nas do przeznaczenia – stawiając na naszej drodze tych, którzy mają nas ochraniać i tych, których pojawienie się jest dla nas wyzwaniem... Jednak i jedni i drudzy pozwalają nam na zrealizowanie pełnego, drzemiącego w nas potencjału.”

Historia Po zaczęła się latem 2008 roku, kiedy na ekrany kin na całym świecie weszła przebojowa produkcja DreamWorks Animation “Kung Fu Panda” – opowieść o największym fanie Kung Fu w okolicy … co jednak nie zawsze przydaje się w jego codziennej pracy sprzedawcy makaronu. Po ma jednak ambicję zostać mistrzem kung fu i wytrwale dąży do tego celu. Widzowie na całym świecie pokochali tę opowieść, a wpływy ze sprzedaży biletów przyniosły 633 miliony dolarów. Film nominowany był do Nagrody Akademii jako najlepszy obraz animowany, otrzymał również 10 Nagród Annie (najwyższe wyróżnienie w branży filmów animowanych).

Jak mówi producentka Melissa Cobb: “Przy pierwszej części filmu chcieliśmy w założeniu nakręcić obraz animowany, który byłby ponadczasowym filmem do oglądania w gronie rodziny, a jednocześnie pozostawał wierny gatunkowi kina akcji z sekwencjami sztuk walki. Zdawaliśmy sobie jednocześnie sprawę, że stworzyliśmy wielowymiarową postać, której złożoności nie sposób oddać w jednym filmie. Dlatego też w drugiej części widzimy ewolucję głównego bohatera, niełatwą drogę, którą podąża w dążeniu do doskonałości. Jak wiadomo ewolucja nie dokonuje się z dnia na dzień, dlatego też czuliśmy się zobowiązani do kontynuacji tej opowieści, która na etapie produkcji przysporzyła wiele satysfakcji swoim twórcom i z pewnością da wiele radości widzom.”

Dla JACKA BLACKA (Po) rok 2010 był niezwykle pracowity – nakręcił remake “Podróży Guliwera” /Gulliver’s Travels/ dla 20th Century Fox i zaczął pracę nad obrazem “The Big Year” z gwiazdorską obsadą Anjelica Huston, Steve Martin, Owen Wilson, Jim Parsons i Rashida Jones. W 2009 roku Black użyczył swojego głosu postaci Eddiego Riggsa w niezwykle popularnej grze komputerowej “Brutal Legend.”
Black zagrał do tej pory w wielu produkcjach wielkiego ekranu, ale z pewnością pierwszą rolą, którą zwrócił na siebie uwagę widzów i krytyki była postać sarkastycznego pracownika sklepu muzycznego w komedii Stephena Frearsa “Przeboje i podboje” /High Fidelity/. Rola ta przyniosła mu w 2000 roku nagrodę Blockbuster Entertainment Award za kreację drugoplanową oraz nominację do nagrody American Comedy Award. We wrześniu 2003 roku wszedł na ekrany kin entuzjastycznie przyjęty film z udziałem aktora - “Szkoła Rocka” /School of Rock/, w reżyserii Richarda Linklatera. W kolejnych latach aktor nakręcił wyreżyserowany przez Petera Jacksona remake przeboju kinowego sprzed lat: “King Kong”, a także filmy “Nacho Libre”, komedię “Holiday”, z Kate Winslet, Cameron Diaz i Judem Law oraz obraz “Tenacious D: kostka przeznaczenia” /Tenacious D in the Pick of Destiny/. W jego filmografii są również takie tytuły jak: „The Year One”, “Płytki facet” /Shallow Hal/, “Kwaśne pomarańcze” /Orange County/, “Syn Jezusa” /Jesus’ Son/, „Jaja w tropikach” /Tropic Thunder/ i “Twarda laska” /Saving Silverman/. Black użyczył swojego głosu postaci Lenny’ego w animowanym przeboju komediowym DreamWorks “Rybki z ferajny” /Shark Tale/, a także tytułowej postaci Pandy w pierwszej części „Kung Fu Pandy”.

Laureatka Nagrody Akademii® i trzech Złotych Globów ANGELINA JOLIE (Tygrysica) to obecnie jedna z najbardziej utalentowanych aktorek Hollywood, której nie trzeba przedstawiać wielbicielom kina.
Ostatnie duże produkcje z jej udziałem to: “Turysta” /The Tourist/, “Salt”, „Wanted - Ścigani” /Wanted/ i „Oszukana” /Changeling/, w reżyserii Clinta Eastwooda, za którą otrzymała nominację do Nagrody Akademii®. Widzowie mogli oglądać aktorkę w ostatnich latach również w przygodowym obrazie fantasy „Beowulf”, produkcji “Dobry Agent” /The Good Shepherd/ oraz przejmującym, opartym na faktach obrazie Michaela Winterbottoma “Cena odwagi” /A Mighty Heart/. Jolie wystąpiła wcześniej z Bradem Pittem w romantycznej komedii akcji z 2005 roku „Pan i pani Smith” /Mr ands Mrs Smith/. Rok wcześniej pojawiła się w superprodukcji Olivera Stone'a “Aleksander”, z udziałem takich gwiazd jak Colin Farrell, Val Kilmer i Anthony Hopkins, oraz przygodowym filmie akcji „Sky Kapitan i świat jutra” /Sky Captain and the World of Tomorrow/. Aktorka użyczyła swojego głosu jednej z głównych postaci filmu animowanego „Rybki z ferajny” /Shark Tale/, w którym usłyszeć można było w wersji oryginalnej także Willa Smitha, Roberta DeNiro i Jacka Blacka. W tym samym czasie zagrała także we thrillerze “Złodziej życia” /Taking Lives/.
W 2003 roku Jolie powróciła do roli niezwykle popularnej bohaterki kina akcji tym razem w filmie “Lara Croft: Tomb Raider – Kolebka życia” /Lara Croft: Tomb Raider – The Craddle of Life/. W tym czasie powstały również inne filmy z jej udziałem: “Bez granic” /Beyond Borders/, “Co za życie” /Life or Something Like It/, thriller “Grzeszna miłość” /Original Sin/, z udziałem Antonio Banderasa oraz „60 sekund” /Gone in 60 Seconds/. Za wspaniałą, przejmującą kreację pacjentki szpitala dla umysłowo chorych - Lisy Rowe, w filmie „Przerwana lekcja muzyki” /Girl, Interrupted/ Jolie uhonorowana została najbardziej prestiżową nagrodą przemysłu filmowego – Oscarem®, jak również Złotym Globem, nagrodą Screen Actors Guild (SAG) oraz Critics Choice Awards.

Dwukrotny laureat Oscara®, kilkakrotnie nominowany do tej prestiżowej nagrody Dustin Hoffman (Shifu) należy dziś do grona najbardziej uznanych i utytułowanych artystów dużego ekranu.
Hoffman zwrócił na siebie uwagę widzów i krytyki rolą Benjamina Braddocka w nominowanym do Nagrody Akademii® filmie Mike’a Nicholsa “Absolwent” /The Graduate/. Od tego czasu aktor jeszcze sześciokrotnie nominowany był do Oscara®, a stało się tak za sprawą tak różnych gatunkowo obrazów jak: “Nocny cowboy” /Midnight Cowboy/, “Lenny”, “Tootsie” oraz “Fakty i akty” /Wag the Dog/. Hoffman dwukrotnie odbierał najważniejszą nagrodę przemysłu filmowego – po raz pierwszy w 1979 roku za rolę w “Sprawie Kramerów” /Kramer vs. Kramer/ oraz ponownie w 1988 roku za znakomitą rolę w “Rain Manie”.
W swoim niezwykle bogatym i wszechstronnym dorobku artystycznym aktor zgromadził między innymi takie tytuły jak: “I Heart Huckabees”, “Marzyciel” /Finding Neverland/, “Ława przysięgłych” /Runaway Jury/, “Przekręt doskonały” /Confidence/, “Mila księżycowego światła” /Moonlight Mile/, “Mały Wielki Człowiek” /Little Big Man/, “Nędzne psy” /Straw Dogs/, “Papillon”, “Wszyscy ludzie prezydenta” /All the President’s Men/, “Maratończyk” /Marathon Man/, “Zwolnienie warunkowe” /Straight Time/, “Agata” /Agatha/, “Ishtar”, “Dick Tracy”, “Billy Bathgate”, “Miejski obłęd” /Mad City/, “Przypadkowy bohater” /Hero/, “Uśpieni” /Sleepers/, “Kula” /Sphere/, “American Buffalo”, “Hak” /Hook/, komedie „Poznaj moich rodziców” /Meet the Fockers/, i „Poznaj naszą rodzinkę” /Meet the Fockers/ oraz “Epidemia” /Outbreak/.
Aktor użyczył także swojego głosu animowanej postaci Shifu w pierwszej części „Kung Fu Pandy”, a także jednemu z bohaterów w obrazie „Dzielny Despero” /The Tale of Desperaux/.

JACKIE CHAN (Małpa) urodził się w Hong Kongu 7 kwietnia 1954 roku. W wieku siedmiu lat rozpoczął naukę w a China Drama Academy. W szkole spędził 10 lat ucząc się klasycznej sztuki teatralnej. Tam też po raz pierwszy zetknął się z akrobatyką i wschodnimi sztukami walk. To właśnie te umiejętności miały mu zapewnić w przyszłości ogromną popularność i uznanie na całym świecie. Dzisiaj Jackie Chan jest bowiem synonimem kina akcji z udziałem popisów kaskaderskich i sekwencji sztuk walki. Ma na swoim koncie między innymi takie produkcje jak: “Draka w Bronxie” /Rumble in the Bronx/, przebojową serię “Godziny szczytu” /Rush Hour/, „Smoking” /Tuxedo/, „Rycerze z Szanghaju” /Shanghai Knights/ i wiele innych kręconych zarówno na rynku amerykańskim, jak i chińskim. Chan jest nie tylko utytułowanym artystą filmowym, ale również reżyserem, scenarzystą i producentem.

Aktor i producent SETH ROGEN (Modliszek) nominowany był do Nagrody Emmy w 2005 roku za pracę przy tworzeniu scenariuszy do różnych programów satyrycznych. Swoją karierę rozpoczynał już w wieku 13 lat występując ze skeczami w rodzinnym Vancouver w Kanadzie.
Po przeprowadzeniu się do Los Angeles, Rogen zagrał dwie drugoplanowe role w produkcjach Judda Apatowa, serialach komediowych “Luzaki i kujony” /Freaks and Geeks/ oraz „Studenciaki” /Undeclared/. Współpraca z Apatowem otworzyła Rogenowi drzwi do wielkiego ekranu. W 2005 roku aktor otrzymał od Apatowa propozycję zagrania roli w przebojowej komedii “40-letni prawiczek” /The 40-Year-Old Virgin/, która przyniosła wielki sukces kasowy. Rogen ma w swoim dorobku ekranizację klasycznej historii Dr. Seussa “Horton słyszy ktosia” /Horton Hears a Who/, “Kroniki Spiderwicka” /The Spiderwick Chronicles/, filmy “Legenda telewizji” /Anchorman: The Legend of Ron Burgundy/, „Donnie Darko”, „Ja, ty i on” /You, Me and Dupree/, “Wpadka” /Knocked Up/, ”Supersamiec” /Superbad/, „Boski chillout” /Pineapple Express/, „Funny People”, „Papierowe serce” /Paper Heart” oraz „Złap, zakapuj, zabłyśnij” /Observe and Report/.

Urodzona w Nowym Jorku LUCY LIU (Żmija) uczęszczała na NYU, później pobierała nauki na Uniwersytecie stanu Michigan. Pod koniec studiów zgłosiła się na przesłuchania do teatralnej adaptacji “Alicji w krainie czarów”. Od zdobycia głównej roli w tym przedstawieniu zaczęła się jej kariera aktorska.
Z czasem ogromną sławę przyniosła jej rola prawniczki Ling Woo w popularnym serialu telewizyjnym "Ally McBeal". Z kolei publiczność kinowa mogła podziwiać ją m.in. w produkcjach: "Aniołki Charliego" /Chelie’s Angels/ i jego sequelu, “Kill Bill: Volume I”, “Czyściciel” /Code Name: The Cleaner/, “Zemsta po śmierci” /Rise/, “Uwaga Violet” /Watching the Detectives/, “Domino”, “Zabójczy numer” /Lucky Number Slevin/, “Kowboj z Szanghaju” /Shanghai Noon/ z udziałem Jackie Chana, “Godzina zemsty” /Payback/, “Kumpel do bicia” /Play It to the Bone/ oraz w epizodycznej roli w nagrodzonym Oscarem® musicalu “Chicago.” W ostatnim czasie zagrała w filmach „Rok, w którym się poznaliśmy” /The Year of Getting to Know Us/, „Devil to Pay” oraz „East Fifth Bliss”.

Obecny na ekranach od prawie 20 lat GARY OLDMAN (Lord Shen) z pewnością zapamiętany zostanie przez widzów jako Sirius Black (Ojciec chrzestny Harry’ego Pottera), komisarz Jim Gordon (towarzysz Batmana), Dracula, Beethoven, Lee Harvey Oswald, Joe Orton, Sid Vicious oraz terrorysta, który porwał Harrisona Forda w filmie “Air Force One”. Niezapomniane kreacje Oldman stworzył także w obrazach Luca Bessona “Leon zawodowiec” /The Professional/ i “Piąty element” /The Fifth Element/.
Gary Oldman ma w swoim dorobku wiele znakomitych kreacji: zagrał dr Zachar’ego Smitha w “Zagubionych w kosmosie” /Lost in Space/, pojawił się w czterech częściach „Harryego Pottera” oraz dwóch Batmanach - “Batman – Początek” /Batman Begins/ i “Mroczny rycerz” /The Dark Knight/. Ma zagrać również w kolejnej części - “The Dark Knight Rises.” W jego filmografii jest wiele przebojowych tytułów, w tym “Księga ocalenia” /The Book of Eli/, “Sid i Nancy,” “Rosencrantz and Gildenstern nie żyją” /Rosencrantz and Gildenstern Are Dead/ (w reżyserii Toma Stopparda), “Stan łaski” /State of Grace/, “JFK” (w reżyserii Olivera Stone’a), “Drakula” /Bram Stoker’s Dracula/ Francisa Forda Coppoli, “Krwawy Romeo” /Romeo Is Bleeding/, “Prawdziwy romans” /True Romance/, “Morderstwo pierwszego stopnia” /Murder In the First/, “Wieczna miłość” /Immortal Beloved/ i „Szkarłatna litera” /The Scarlet Letter/. W 1995 roku Oldman razem z Douglasem Urbanskim założyli firmę producencką, która wyprodukowała debiut reżyserski Oldmana – znakomicie przyjęty obraz „Nic doustnie” /Nil By Mouth/, który uhonorowany został nagrodą BAFTA.

JENNIFER YUH NELSON (Reżyserka) pracowała wcześniej przy czterech pełnometrażowych produkcjach DreamWorks Animation: w 2008 roku przy pierwszej części “Kung Fu Pandy”, w 2005 przy “Madagaskarze”, w 2003 przy “Sindbadzie” /Sinbad: Legend of the Seven Seas/ oraz rok wcześniej przy “Mustangu z cienistej doliny” /Spirit: Stallion of the Cimarron/.
Przed dołączeniem do zespołu DreamWorks Animation, Nelson pracowała w HBO Animation, zajmując się różnymi aspektami produkcji filmów animowanych. W swojej karierze zajmowała się animacją na różnych kontynentach – pracowała między innymi w Korei, Japonii i Australii.
Jest absolwentką California State University, gdzie ukończyła studia ilustratorskie. Jest autorka kilku niezależnych komiksów.

MELISSA COBB (Producentka) w DreamWorks Animation debiutowła jako producentka przy pierwszej części “Kung Fu Pandy”.Od wielu lat związana jest z produkcją filmową, telewizyjną i teatralną. W swoim dorobku ma między innymi takie tytuły jak: “Jeden fałszywy ruch” /One False Move/, z udziałem Billa Paxtona i Billy’ego Boba Thorntona, “Milioner w spodenkach /Blank Check/, “Księga dżungli” /The Jungle Book/, “Anioł Stróż” /Man of the House/, “Titan – nowa ziemia” /Titan A.E/, “Family Values,” “Uwaga: Ocenzurowane przez rodziców” /Warning: Parental Advisory/ oraz “Chore pragnienia” /They Shoot Divas, Don’t They/.

Więcej o filmie:


https://vod.plus?cid=fAmDJkjC