FILM

Delfin Plum (2009)

delfín: La historia de un sonador, El

Pressbook

Morza i oceany nie znają dzielniejszego pływaka od Pluma. Najsympatyczniejszy delfin świata już wkrótce wyruszy razem z przyjaciółmi na poszukiwanie legendarnej wielkiej fali. W trakcie pełnej przygód podmorskiej wyprawy nieustraszony Plum rzuci wyzwanie pewnemu złośliwemu rekinowi i udowodni wszystkim szczurom lądowym, że… nie ma jak życie w wielkim błękicie, a prawdziwych przyjaciół poznaje się w wodzie!

Zabawnym zwierzakom użyczyli głosów znani i lubiani polscy aktorzy: Robert Więckiewicz jako Rekin Szama, Jerzy Kryszak jako Macuś, Marcin Hycnar - Delfin Plum oraz Anna Dereszowska - Oceania, która specjalnie do filmu wykonała także piosenkę z tekstem Marka Robaczewskiego („Madagaskar”, „Disco Robaczki”).

Za realizację polskiej wersji językowej odpowiadają współtwórcy sukcesu „Disco Robaczków”: jeden z najlepszych polskich dialogistów - Kuba Wecsile, („Iniemamocni”, „Auta”, „Disco Robaczki”) oraz Jarosław Boberek, czołowa postać dubbingu (ma wyłączność na podkładanie głosu postaci Kaczora Donalda w polskich wersjach językowych, znany także m.in. z roli Króla Juliana w „Madagaskarze”), który tym razem wystąpił w roli reżysera. Nagrania odbyły się w Studiu PRL.

DELFIN PLUM

najdzielniejszy ssak podwodnego świata. Jak uczciwie wyznaje, ma totalną jazdę na surfing. Wiedziony głosem oceanu opuszcza rodzinną lagunę, aby zmierzyć się z przeznaczeniem - legendarną wielką falą. Wspierany przez swoją prawą płetwę - gadatliwego kalmara Macusia, rzuci wyzwanie żarłocznemu rekinowi Szamie i złośliwej ośmiornicy o imieniu Okropus, udowadniając faunie i florze oceanu, że delfin Plum jest zawsze na fali i nie ma haka na morskiego ssaka.

MACUŚ (Kalmarus Maximus)

niedościgniony mistrz lania wody. Kiedy jest w odpowiedniej odległości od niebezpieczeństwa, niestraszna mu żadna morska poczwara. Gorzej gdy przeciwnicy mają go w zasięgu paszczy (macki, szczęki, parzydełka - niepotrzebne skreślić). Wtedy twardy - tylko we własnym mniemaniu - kalmar bojowy zmienia się w rozstrzęsioną i mięciutką galaretkę meduzopodobną.

OKROPUS (Octopus Wredotus)

ośmiornica-złośnica i pirat morskich głębin w jednym, obślizgłym cielsku. W towarzystwie chwali się, że jest bliskim krewnym Krakena, groźnego władcy podwodnych krain, choć sam Kraken oficjalnie nigdy nie wypowiedział się w tej kwestii. Delfin Plum i jego wesoła kompania zgotują Okropusowi twardą lekcję wychowawczą. Następnym razem zastanowi się dwa razy, zanim wyciągnie mackę w kierunku któregoś z morskich stworzonek.

REKIN SZAMA (Rekinus Glodomorus)

uzębiony koneser sushi i frutti di mare nie ukrywa, że uwielbia wyskoczyć z kolegami na rybki. Jednak pozory mylą. Pod chropawą skórą grubej ryby bije serce akwariowego skalara. Szama wręcz uwielbia pogaduszki, a że jest dobrze wychowany i nigdy nie mówi z pełnymi szczękami - wszystkie stworzenia małe i duże mają szansę go zagadać, zanim on sam zacznie... zajadać.

EMO i BĄCZEK (Rybus Nemus i Delfinus Prykatoris)

najmłodszy narybek wesołej ferajny Pluma. Emo to zagorzały fan Macusia, któremu zawdzięcza wyzwolenie z macek Okropusa, a Bączek jest niestrudzonym łowcą rozgwiazd, którego w chwilach stresu nachodzą groźne dla świeżości morskiej wody bulgotki. Możecie być pewni, że jeśli ci dwaj hałaśliwi rozrabiacy trafią do jakiegoś jeziora, obudzą swoimi psotami wszystkie tamtejsze rybki, bo gdzie jest Emo, tam jest przygoda, a gdzie jest Bączek, tam jest czad!

Więcej o filmie: