FILM

Sex Story (2011)

No Strings Attached

Pressbook

Kiedy 14-letnia Emma Kurtzman odrzucała niezdarne zaloty Adama Franklina na jednym z letnich obozów, żadne z nich nie miało pojęcia o prawdziwym, dorosłym seksie. Kilka lat później było zupełnie inaczej. Emma (NATALIE PORTMAN) i Adam (ASHTON KUTCHER) po raz kolejny przypadkowo się spotkali, wylądowali w łóżku, a seks był naprawdę wspaniały.

Ponieważ jednak Emma cierpi na swego rodzaju 'alergię dotyczącą związków', a Adam je odrzucił – głównie zresztą dlatego, że jego kiedyś znany z telewizji ojciec (KEVIN KLINE) zaczął spotykać się z jego byłą dziewczyną - oboje decydują wyrzec się emocji, z jakimi ma się do czynienia będąc w romantycznym związku i zostać przyjaciółmi. Zero zaangażowania, kłamstw, zazdrości, wspólnych śniadań, tęsknoty... jednym słowem żadnych zobowiązań.

Jednak to, co wydawało się idealnym sposobem na zaspokojenie fizycznych potrzeb, zaczyna się komplikować, kiedy Adam nieumyślnie wnosi uczucia do łóżka (szpitalnego gabinetu, na tylne siedzenie samochodu i wszędzie tam, gdzie można uzyskać pozycję horyzontalną). Ostatecznie, oboje starają się wyplątać ze związku, którego za wszelką cenę usiłowali uniknąć i próbują odpowiedzieć na kluczowe pytanie: czy przyjaciele są w stanie uprawiać seks bez mieszania w to miłości?

Kiedy pomysł na pełną seksu opowieść, która zamienia się w komedię romantyczną wylądował na biurku nominowanego do Oskara® filmowca Ivana Reitmana, ten natychmiast dostrzegł w niej kinowy potencjał. „To opowieść o parze zmagającej się z bardzo współczesnym problemem. Bohaterowie są inteligentnymi, bardzo zabawnymi ludźmi, którzy szczerze rozmawiają o miłości i seksie, ale jak się okazuje łatwiej odnajdują się w luźnych związkach opartych właśnie na seksie niż tych romantycznych, w których w grę wchodzi prawdziwe emocjonalne zaangażowanie,” mówi reżyser. „Trochę ponad 20 lat temu, film 'Kiedy Harry spotkał Sally' zadał widzom pytanie: czy mężczyzna i kobieta mogą zostać przyjaciółmi bez żadnych seksualnych podtekstów? Dzisiaj nasze pytanie brzmi: czy możliwe jest pozostawanie w czysto seksualnym związku unikając zaangażowania i uczuć?’”.

Główna bohaterka filmu Emma nie chce, aby cokolwiek stanęło jej na drodze, a szczególnie romans. Nie akceptuje stałych związków i unika ich jak ognia. Jest lekarzem i często pracuje na zmiany po 80 godzin tygodniowo. Ceni uczciwość i skuteczność, a poza tym lubi seks. Dlatego idealnym rozwiązaniem jest dla niej układ oferujący seks na żądanie.

Adam, syn byłej telewizyjnej sławy, to facet, który zawsze świetnie radził sobie z kobietami i ma raczej beztroskie podejście do życia. Kiedy rozpada się jego ostatni związek z Vanessą, jest dosyć zaskoczony widząc byłą dziewczynę z nowym facetem. Tak mówi o tym autorka scenariusza, Elizabeth Meriwether, „W chwili, kiedy Adam dowiaduje się, że jego własny ojciec spotyka się z jego byłą dziewczyną, zdaje sobie sprawę z tego, że być może był do tej pory zbyt sympatyczny i otwarty na związki. Zaczyna postrzegać emocje, jako coś niebezpiecznego. Teraz chce tylko zatrzasnąć za sobą drzwi i rozpocząć beztroskie życie.”

Zdjęcia do komedii „Sex Story” rozpoczęły się w maju 2010 roku w Los Angeles. Ponieważ Reitmanowi bardzo zależało na tym, aby pokazać na ekranie urok i młodzieńczą energię miasta, ekipa zdecydowała się na realizację zdjęć w dosyć nieoczekiwanych miejscach (oczywiście w porównaniu ze znanymi widzom ujęciami napisu Hollywood czy palm przy Venice Beach). Na ekranie możemy zobaczyć futurystyczny budynek nr 7 Kalifornijskiego Wydziału Transportu; rzadko pokazywany, historyczny Bel-Air Bay Club wybudowany w latach 20-tych; bardzo atrakcyjny pod względem architektonicznym budynek Departamentu Zasobów Wodnych i Energii z 1961 roku, a także park w Oceanside, Long Beach. Główny bohater, Adam mieszka natomiast w postmodernistycznym domu ze stali i szkła w Hollywood Hills.

Scenograf, Ida Random otrzymała jasne wytyczne od Reitmana: „Ivanowi bardzo zależało na pokazaniu Los Angeles w jak najbardziej ekscytujący sposób. Scenę na zwyczajnym targowisku produktów rolnych zorganizowanym na parkingu, zrealizowaliśmy na przykład w śródmieściu przed budynkiem Departamentu Zasobów Wodnych i Energii, a za tło posłużyła nam słynna sala koncertowa Walta Disneya. To właśnie ten rodzaj podejmowania decyzji sprawił, że praca z Ivanem była tak bardzo ekscytująca i interesująca.”

Praca z doświadczonym reżyserem została także doceniona przez młodych aktorów. „Ivan zrobił kilka z najważniejszych filmów mojej młodości. Dorastałem oglądając 'Pogromców duchów' i 'Stripes',” mówi Ashton Kutcher. „Ivan jest absolutną legendą, jeśli chodzi o definiowanie nowych gatunków filmowych dla kolejnych pokoleń.”

„Miałam prawdziwy zaszczyt mogąc pracować z Ivanem,” mówi Natalie Portman. „Wsłuchuje się w opinie każdego z aktorów i daje nam możliwość improwizowania.”

Chociaż nie jest to powszechna praktyka w Hollywood, scenarzystka Liz Meriwether codziennie przebywała na planie, współpracując z aktorami podczas zdjęć. „To coś niesamowitego, czuć się tak bardzo docenianym”, mówi Meriwether. „Ivan zwracał się do mnie po nowe pomysły na dialogi i często wprowadzał mnie w proces konstruowania poszczególnych scen.”

NATALIE PORTMAN (Emma / producent wykonawczy) zadebiutowała w filmie Luca Bessona „Leon Zawodowiec” (The Professional). Jest laureatką Złotych Globów za role w „Bliżej” (Closer) – także nominacja do Oskara® oraz „Czarny łabędź” (Black Swan). Na dorobek aktorki składa się ponad 25 filmów w tym „Gorączka” (Heat), „Wszyscy mówią, kocham cię” (Everyone Says I Love You), „Mars atakuje” (Mars Attacks!), „Wzgórze nadziei” (Cold Mountain), „V for Vendetta”, „Zakochany Paryż” (Paris je t’aime), „Kochanice króla” (The Other Boleyn Girl), „Bracia” (Brothers), „Mroczne widmo” (Star Wars: Episode I – The Phantom Menace), „Atak klonów” (Star Wars: Episode II – Attack of the Clones) czy „Zemsta Sithów” (Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith).
Poza ekranem, Portman zajmuje się pisaniem, reżyserią i produkcją. Wyreżyserowany przez nią na podstawie własnego scenariusza film „Eve” miał swoją premierę na festiwalu w Wenecji w 2008 roku, a wystąpili w nim m.in. Lauren Bacall i Ben Gazzara. Aktorka wyreżyserowała także jedną z 12 części filmu „Zakochany Nowy Jork” (New York, I Love You).

ASHTON KUTCHER (Adam) to aktor i producent, jeden z założycieli studia Katalyst, którego produkcje to m.in. filmy „Efekt motyla” (The Butterfly Effect) i „Zgadnij kto” (Guess Who) oraz przebój MTV „Punk’d”. Aktor zdobył popularność dzięki roli Michaela Kelso w serialu Fox/Carsey Werner „That 70’s Show”, który emitowany był przez osiem sezonów. Na dużym ekranie można go było oglądać w „Co się zdarzyło w Las Vegas” (What Happens In Vegas), „Patrol” (The Guardian), „Zupełnie jak miłość” (A Lot Like Love), „Stary, gdzie moja bryka” (Dude, Where’s My Car).
Kutcher został uznany przez magazyn Time za jednego ze 100 Najbardziej Wpływowych Ludzi.

Laureat Oskara® za rolę w „Rybce zwanej Wandą” (A Fish Called Wanda) i dwóch nagród Tony, KEVIN KLINE (Alvin) już od 30 lat występuje na scenie mając na swoim koncie liczne role szekspirowskie – m.in. króla Leara, Ryszarda III czy Henryka V oraz Hamleta.
Na dużym ekranie można go było oglądać m.in. w takich filmach jak „Wybór Zofii” (Sophie’s Choice), „Dave”, „Przodem do tyłu” (In & Out), „Soapdish” i „De-Lovely” - za te pięć filmów, aktor został nominowany do Złotego Globu, oraz „The Big Chill”, „Silverado”, „Kocham cię na zabój” (I Love You to Death), „Wielki Kanion” (Grand Canyon), „Francuski pocałunek” (French Kiss), „The Ice Storm”, „Sen nocy letniej” (A Midsummer Night’s Dream) czy „A Prairie Home Companion” Roberta Altmana. Aktora będzie także można zobaczyć we francuskojęzycznym filmie „Queen to Play”, w którym zagrała także Sandrine Bonnaire.

To właśnie IVAN REITMAN (reżyser / producent) stoi za światowym sukcesem tak ukochanych przez widzów filmów jak „Pogromcy duchów” (Ghostbusters), „Sześć dni, siedem nocy” (Six Days Seven Nights), „Bliźniacy” (Twins), „Orły Temidy” (Legal Eagles), „Junior” czy „Gliniarz w przedszkolu” (Kindergarten Cop). Jego dorobek jako producenta jest podobnie imponujący: „Beethoven”, „Beethoven 2”, „Heavy Metal”, „Części intymne” (Private Parts), „Kosmiczny mecz” (Space Jam), „Road Trip”, „The Big Dirty”, thriller „Niepokój” (Disturbia), „Hotel dla psów” (Hotel for Dogs), „Stary, kocham cię” (I Love You, Man), „Chloe” czy „W chmurach” (Up in the Air) z George'm Clooneyem w roli głównej.

Pochodzący z Holandii, ROGIER STOFFERS, ASC, NSC (zdjęcia) ukończył studia na Wydziale Operatorskim Holenderskiej Akademii Filmu i Telewizji, a jego dyplomowy film „Alaska” w reżyserii Mike'a van Diema zdobył nagrodę Akademii® dla Najlepszego Filmu Studenckiego. Kolejnym filmem, który zrealizował wspólnie z Mike'm van Diemem był wielokrotnie nagradzany (Oskar® i Złota Żaba na festiwalu Camerimage w 1997 roku) holenderski „Charakter” (Character). Pozostałe filmy w jego dorobku to m.in. „Zatrute pióro” (Quills), „John Q”, „Enough”, „Szkoła rocka” (School of Rock), „Niepokój” (Disturbia), „Sekretne życie pszczół” (The Secret Life of Bees), „Mongol” - nominacja do Oskara® dla Najlepszego Filmu Zagranicznego (2008).

JOHN DEBNEY (muzyka) otrzymał nominację do nagrody Akademii® za muzykę do filmu w reżyserii Mela Gibsona „Pasja” (The Passion of the Christ). W trakcie swojej kariery, kompozytor współpracował z tak uznanymi filmowcami jak Robert Rodriguez – m.in. „Spy Kids”, „Spy Kids 2: Island of Lost Dreams”, „Sin City”, „Maczeta” (Machete), Garry Marshall - „Pamiętnik księżniczki” (The Princess Diaries), „Mama na obcasach” (Raising Helen), Tom Shadyac - „Kłamca, kłamca” (Liar Liar), „Bruce wszechmogący” (Bruce Almighty), Jon Favreau - „Elf”, „Zathura” czy „Iron Man 2”. Inne filmy w jego dorobku to także „Hannah Montana: The Movie”, „Hotel dla psów” (Hotel for Dogs), „Kurczak mały” (Chicken Little), „Król Skorpion” (The Scorpion King), „Hocus Pocus” i wiele innych.

Więcej o filmie:


https://vod.plus?cid=fAmDJkjC