FILM

Skąd wieszś (2010)

How Do You Know
Inne tytuły: How Do You Know?

Pressbook

Reese Witherspoon, Owen Wilson, Paul Rudd i Jack Nicholson to gwiazdy najnowszej komedii Jamesa L. Brooksa (reżyser, autor scenariusza, producent), która w nowatorski sposób przygląda się odwiecznemu pytaniu - „skąd wiesz, że osobą, z którą się spotykasz to właśnie ten/ta?”

Lisa (Witherspoon) jest kobietą, dla której aktywność fizyczna od najmłodszych lat jest pasją życia. Kiedy zostaje usunięta z drużyny w pewnym sensie również ziemia usuwa jej się spod nóg – wszystko, co było dla niej ważne w minucie przestało istnieć. Nie wiedząc do końca czym się zająć, Lisa zastanawia się nad rozpoczęciem bardziej ustabilizowanego życia. W takim niezbyt rokującym na przyszłość nastroju zaczyna romans z Mattym (Wilson), zawodnikiem liczącej się drużyny baseballa, narcystycznym i skoncentrowanym na sobie facecie, nie pozbawionym jednak uroku osobistego.

George Madison (Rudd) to twardo stąpający po ziemi, urodzony biznesmen. Ma trudne relacje z ojcem, Charlesem (Nicholson), które jeszcze bardziej zostają wystawione na próbę w momencie, kiedy George jest oskarżony o przestępstwo finansowe, którego nie popełnił. Chociaż może trafić do więzienia, George stara się zachować spokój i trzeźwość umysłu , a to dzięki wrodzonej uczciwości i optymizmowi.

Zanim jeszcze relacja Lisy i Matta nabierze rozpędu, przypadkowo spotyka ona George. Z jednej strony dla obojga jest to jeden z najgorszych dni w życiu – Lisa straciła miejsce w drużynie, a George przechodzi trudne chwile w firmie, z drugiej, kiedy cały świat wydaje się rozpadać na kawałki, tych dwoje odkrywa, że właśnie rodzi się coś wspaniałego.

Wytwórnia Columbia Pictures ma przyjemność zaprezentować Państwu najnowszą produkcję Gracie Films, komedię „Skąd wiesz?” Jamesa L. Brooksa. Producentami filmu są James L. Brooks, Paula Weinstein, Laurence Mark i Julie Ansell. W roli producentów wykonawczych wystąpili John D. Schofield i Richard Sakai. Autorem zdjęć do filmu jest Janusz Kamiński, projektantką kostiumów - Shay Cunliffe. Scenografię zaprojektowała Jeannine Oppewall, a muzykę skomponował Hans Zimmer.

Odtwórczyni głównej roli kobiecej w filmie “Skąd wiesz?”, Reese Witherspoon tak mówi o swoim najnowszym projekcie: “Jeśli mielibyśmy streścić pokrótce o czym jest ta komedia, to zamyka się ona w krótkim pytaniu – skąd wiesz, że jesteś naprawdę zakochany?”

Reżyser i autor scenariusza zwraca uwagę na inną kwestię przedstawioną w filmie: “Czasem zdarza się nam w życiu mieć przekonanie, że wszystko, co było naszym oparciem już takie nie jest. W takich sytuacjach jedyną rzeczą, która nam pozostaje jest miłość. Czasami myślimy, że nasze życie jest okropne i właśnie wtedy pojawia się ktoś, kto sprawia, że takie straszne już nam się nie wydaje. I właśnie o to chodzi – naszym jedynym wybawieniem jest miłość.”

Zawarte w tytule filmu pytanie wydaje się być jednym z najistotniejszych, a jednocześnie najtrudniejszych do udzielenia odpowiedzi. Dzieje się tak ponieważ świat staje się coraz bardziej skomplikowany, a relacje międzyludzkie coraz bardziej rozluźnione.

“Skąd wiesz?” to komedia o czwórce ludzi na rozstaju dróg. Witherspoon gra w filmie Lisę Jorgenson, kobietę, której życie wymyka się spod kontroli. Jak mówi aktorka: “Kiedy Jim (Brooks) zadzwonił do mnie z zaproszeniem do udziału w filmie byłam zaszczycona i podekscytowana. Jestem wielką fanką jego filmów, więc taka propozycja była dla mnie prawdziwym przeżyciem. Z zainteresowaniem zagłębiałam się w kolejne strony scenariusza, planując w jaki sposób grana przeze mnie postać ma być przedstawiona i gdzie mają zaprowadzić ją przedstawione w filmie wydarzenia.”

Z drugiej strony na początku filmu widzimy Mattiego, chłopaka z którym Lisa zaczyna się spotykać. To typowy beztroski lekkoduch. Jak mówi grający tę postać Owen Wilson: „Mattie nie jest typem faceta, który lubi komplikować sobie życie. Początkowo Lisa jest dla niego tylko kolejną dziewczyna, z którą miło spędza czas. To zmienia się, kiedy zaczyna ja bliżej poznawać i dostrzegać jej wyjątkowość.”

Niezobowiązujący związek tych dwojga zaczyna się komplikować w momencie, kiedy na horyzoncie pojawia się George Madison (Rudd). Ma on dość sporo swoich własnych kłopotów związanych z prowadzeniem firmy. W momencie, kiedy przypadkowo poznaje Lisę przechodzi najgorsze chwile w swoim życiu. Jednocześnie sposób, w jaki dziewczyna rozmawia z nim i podchodzi do całej sytuacji sprawia, że George z miejsca traci dla niej głowę.

Jak mówi reżyser: “Ta właśnie sytuacja była siłą napędową całej historii. Pisząc scenariusz zadawałem sobie pytanie – co stałoby się gdyby dwoje ludzi spotkało się w chwili, kiedy cały świat wali im się na głowę?”.

Jeszcze jednym, elementem filmowej układanki jest postać grana przez Jacka Nicholsona – ojciec George’a, Charles. Ten rekin biznesu przez całe życie pracował na dwie rzeczy: sukces swojej firmy oraz dobro i powodzenie syna. Łącząc te dwa elementy postawił nawet syna na czele swojego imperium. W rzeczywistości George jest szefem tylko na papierze, a w rzeczywistości to Charles pozostaje główna siłą rozdającą karty.

Jak mówi producent Laurence Mark: “Jim i Jack znają się od dawna i zależało im, żeby z tej nowej współpracy mogło wyniknąć coś naprawdę interesującego. Okazało się, że rola Charlesa dała Jackowi możliwość pokazania czegoś nowego i barwnego. Co ciekawe, Nicholson nigdy wcześniej nie miał okazji zagrania ojca osoby dorosłej. Wykazał wiele zaangażowania i sprawił, że film stał się jeszcze bardziej wyrazisty i wielowymiarowy.”

Przy udziale tak znakomitej obsady, film „Skąd wiesz?” z pewnością zapewni widzom dużą porcję dobrej rozrywki.

Laureatka Nagrody Akademii REESE WITHERSPOON (Lisa) w swojej karierze stworzyła wiele znakomitych, niezapomnianych kreacji, które zyskały sobie uznanie zarówno widzów, jak i krytyki. Dzisiaj należy do grona najbardziej cenionych aktorek Hollywood młodego pokolenia. Pochodząca ze stanu Tennessee aktorka miała możliwość w pewnym sensie powrotu do korzeni tworząc niezwykłą kreację June Carter Cash u boku Joaquina Phoenixa w biograficznym obrazie “Spacer po linie” /Walk the Line/. Obraz ten przyniósł jej w 2006 roku Nagrodę Akademii® za Najlepszą Pierwszoplanową Rolę Żeńską. Oprócz Oscara® w ręce Witherspoon powędrowały statuetki BAFTA, Złotego Globu oraz nagrody przyznawane przez Gildię Aktorów Filmowych, Krytyków Nowojorskich i wiele innych. Ostatnio aktorka wystąpiła jako gigantka Susan w filmie „Potwory kontra Obcy”, a wcześniej w przebojowej komedii “Cztery gwiazdki” /Four Christmases/. Zagrała również w thrillerze “Transfer” /Rendition/, komedii romantycznej “Jak w niebie” /Just Like Heaven/ oraz wyreżyserowanym przez Mirę Nair obrazie “Vanity Fair. Targowisko próżności”.

W swoim filmowym dorobku Witherspoon ma również takie tytuły jak: komedie “Legalna blondynka” /Legally Blonde/ oraz “Legalna blondynka 2” /Legally Blonde 2: Red, White & Blonde/, produkcje “Election”, “Dziewczyna z Alabamy” /Sweet Home Alabama/, “Szkoła uwodzenia” /Cruel Intentions/ i “Miasteczko Pleasantville”. W 1995 roku Witherspoon zagrała u boku Marka Wahlberga w thrillerze “Strach” /Fear/. W tym czasie w jej aktorskim dorobku pojawiły się także takie tytuły jak: “Spojrzenie mordercy” /Freeway/ oraz wyprodukowany przez Olivera Stone’a “Little Red Riding Hood”.

Błyskotliwa kariera Whiterspoon zaczęła się, kiedy aktorka miała zaledwie 14 lat. Wtedy to zagrała jedną z głównych ról w filmie Roberta Mulligana “Człowiek z księżyca” /The Man in the Moon/. Firma producencka założona przez Witherspoon - Type A Films, ma na swoim koncie takie produkcje jak “Legalna Blondynka 2”, “Cztery gwiazdki” oraz “Penelope” z udziałem Christiny Ricci i Jamesa McAvoya.

OWEN WILSON (Matty) znany jest w świecie Hollywood jako aktor, scenarzysta i producent wielu filmów fabularnych. W ostatnim czasie zagrał w filmach: „Poznaj naszą rodzinkę” /Little Fockers/ z udziałem Bena Stillera i Roberta De Niro, komedii braci Farrellych “Hall Pass” oraz produkcjach „The Big Year” i „Midnight in Paris”, w reżyserii Woody’ego Allena. Wcześniej nakręcił filmy “Marley i ja” /Marley & Me/, “Noc w muzeum” /Night at the Museum/ i jego sequel, a także komedie “Polowanie na druhny” /Wedding Crashers/ i „Ja ty i on” /You, me and Dupree/.

W swoim dorobku filmowym Owen ma takie tytuły jak: “Podwodne życie ze Stevem Zissou” /The Life Aquatic With Steve Zissou/, “Starsky i Hutch” w reżyserii Todda Phillipsa, “Trzech facetów z Teksasu” /Bottle Rocket/, “Genialny klan” /The Royal Tenenbaums/, „Rushmore”, “Ja, szpieg” /I Spy/, „Za linią wroga” /Behind Enemy Lines/, „Zoolander”, „Poznaj mojego tatę” /Meet the Parents/,”Kowboj z Szanghaju” /Shanghai Noon/ oraz jego kontynuacja „Rycerze z Szanghaju” /Shanghai Knights/ z udziałem Jackie Chana, „Armageddon”, „The Minus Man” oraz „Telemaniak” /The Cable Guy/.

PAUL RUDD (George) kończy obecnie pracę nad najnowszym filmem Davida Waina “Wanderlust”. Wcześniej zagrał w obrazach „My Idiot Brother”, „Dinner for Schmucks”, przebojach “Kocham cię, stary” /I Love You, Man/ i „Wyrolowani” /Role Models/.

W filmografii aktora są również takie tytuły jak: “Wpadka” /Knocked Up/, “Potwory kontra Obcy” /Monsters vs. Aliens/, “Chłopaki też płaczą” /Forgetting Sarah Marshall/, “40-letni prawiczek” /The 40 Year Old Virgin/, “Legenda telewizji” /Anchorman/, “Noc w muzeum” /Night at the Museum/, “Poławiacze” /Diggers/, “Reno 911”, “Wbrew regułom” /The Cider House Rules/, “The Chateau”, “Słodkie zmartwienia” /Clueless/ oraz “Romeo + Juliet”, żeby wymienić zaledwie cześć z nich.

JACK NICHOLSON (Charles Madison) to jeden z najwybitniejszych aktorów naszych czasów. Związany z filmem od pięciu dekad, w swoim dorobku ma ponad 60 produkcji fabularnych. Jego ostatnim dużym projektem filmowym był nagrodzony Oscarem® obraz Martina Scorsese „Infiltracja” /The Departed/. W 2002 Nicholson otrzymał dwunastą w swojej karierze nominację do Nagrody Akademii® za tytułową rolę w filmie Alexandra Payne’a „Schmidt” /About Schmidt/. Statuetkę Oscara® aktor otrzymał trzykrotnie – za pierwszoplanowe role męskie w filmach “Lot nad kukułczym gniazdem” /One Flew Over the Cuckoo’s Nest/ i “Lepiej być nie może” /As Good As It Gets/ oraz drugoplanową w obrazie Brooksa „Czułe słówka” /Terms of Endearment/. Nicholson był nominowany do Oscara za role w filmach „Ludzie honoru” /A Few Good Men/, „Chwasty” /Ironweed/, „Honor Prizzich” /Prizzi’s Honor/, „Czerwoni” /Reds/, „Chinatown”, “Ostatni rozkaz” /The Last Detail/, „Pięć łatwych utworów” /Five Easy Pieces/ oraz „Easy Rider”.

Za wiele z wymienionych obrazów aktor otrzymał również statuetki Złotego Globu oraz inne prestiżowe wyróżnienia przemysłu filmowego. Na długiej liście aktorskich osiągnięć Nicholsona są takie tytuły jak: “Dwóch gniewnych ludzi” /Anger Management/; „Obietnica” /The Pledge/, „Marsjanie atakują” /Mars Attacks!/; „Wilk” /Wolf/, „Porozmawiajmy o kobietach” /Carnal Knowledge/; „Telepasja” /Broadcast News/; „Czarownice z Eastwick” /The Witches of Eastwick/; „Listonosz zawsze dzwoni dwa razy” /The Postman Always Rings Twice/; „Lśnienie” /The Shining/ Stanley’a Kubricka, „Ostatni z wielkich” /The Last Tycoon/ Eli Kazana oraz „The Passenger” Michelangelo Antonioniego, żeby wymienić zaledwie cześć z nich. Nicholson debiutował w 1971 roku w filmie “Jedźmy przed siebie” /Drive, He Said/, do którego napisał scenariusz i którego był producentem.

JAMES L. BROOKS (Autor scenariusza/Reżyser/Producent) trzykrotnie otrzymał statuetkę Oscara®, osiem razy był nominowany do tej prestiżowej nagrody.

Ostatnim projektem Brooksa przed “Skąd wiesz?“ była filmowa wersja “Simpsonów” /The Simpsons Movie/, a wcześniej “Trudne słówka” /Spanglish/ z udziałem Adama Sandlera i Tei Leoni. Brooks rozpoczynał przygodę z filmem fabularnym w 1979, pisząc scenariusz do filmu “Zacznijmy od nowa” /Starting Over/, wyprodukowanego wspólnie z Alanem J. Pakulą. W 1983 roku napisał scenariusz i wyreżyserował film “Czułe słówka” /Terms of Endearment/, który przyniósł mu trzy Oscary® (za reżyserię, scenariusz adaptowany i dla najlepszego filmu). W 1987 powstał film “Telepasja” /Broadcast News/, który zdobył wiele prestiżowych nagród przemysłu filmowego oraz dwie nominacje do Oscara®. W kolejnych latach Brooks jako producent współtworzył filmy “Nic nie mów” /Say Anything/, “Wojna państwa Rose” /War of the Roses/, „Duży” /Big/ oraz „Jerry Maguire” z Tomem Cruisem i Renee Zellweger. W 1997 roku napisał scenariusz, wyprodukował i wyreżyserował obraz “Lepiej być nie może” /As Good As It Gets/ z udziałem Jacka Nicholsona, Helen Hunt i Grega Kinneara. Film otrzymał w sumie siedem nominacji do Oscara®, ostatecznie przynosząc statuetki odtwórcom głównych ról – Nicholsonowi i Hunt.

PAULA WEINSTEIN (Producentka) współpracowała z wszystkimi dużymi studio filmowymi w Hollywood. Jako producentka współtworzyła między innymi takie filmy jak: „Wspaniali bracia Baker” /The Fabulous Baker Boys/, “Bez lęku” /Fearless/, “Miłosna rozgrywka” /Something to Talk About/, “Depresja gangstera” /Analyze This/, „Gniew oceanu” /The Perfect Storm/, „Opętanie” /Possession/, „Nawrót depresji gangstera” /Analyze That/, „Sposób na teściową” /Monster In Law/, „Z ust do ust” /Rumor Has It/ oraz „Krwawy diament” /Blood Diamond/.

JANUSZ KAMIŃSKI (zdjęcia) to obecnie jeden z najlepszych operatorów filmowych na świecie. Dwukrotny laureat Nagrody Akademii ®, swoją pierwszą statuetkę otrzymał za obraz “Lista Schindlera” /Schindler’s List/ Stevena Spielberga. Praca przy tym filmie przyniosła mu również wiele innych prestiżowych wyróżnień branży filmowej w tym BAFTĘ, Nagrodę Krytyków Filmowych Nowego Yorku i Los Angeles. Drugiego Oscara® Kamiński otrzymał za zdjęcia do filmu „Szeregowiec Ryan” /Saving Private Ryan/, również w reżyserii Stevena Spielberga. Kamiński jeszcze dwukrotnie nominowany był do Nagrody Akademii® - za film “Amistad” oraz w 2007 roku “Motyl i skafander” /The Diving Bell and the Butterfly/ (film ten przyniósł mu nagrodę Technical Grand Prize na Festiwalu Filmowym w Cannes). Wiele swoich filmów Kamiński nakręcił razem z reżyserem Stevenem Spielbergiem. Oprócz wymienionych wcześniej na liście ich wspólnych projektów są również takie tytuły jak: “Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaski” /Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull/, “Złap mnie jeśli potrafisz” /Catch Me If You Can/, futurystyczny thriller „Raport mniejszości” /Minority Report/, „Terminal”, „Monachium” /Munich/, “A.I.: Sztuczna inteligencja” /A.I.: Artificial Intelligence/ oraz „Zaginiony świat: Park Jurajski” /The Lost World: Jurassic Park/. W swojej filmografii Kamińsk ma również takie tytuły jak: “Przygody Hucka Finna” /The Adventures of Huck Finn/, „Skrawki życia” /How to Make an American Quilt/, „Jerry Maguire” Camerona Crowe’a oraz „Mission Zero” w reżyserii Kathryn Bigelow. Urodzony w Polsce Janusz Kamiński wyjechał do Stanów Zjednoczonych w 1981 roku. Studiował na wydziale operatorskim Columbia College w Chicago, który ukończył w 1987 roku. Wkrótce potem przeniósł się do Los Angeles. Jego pierwszym większym projektem był film „Fallen Angel”. W 2000 roku Kamiński nakręcił swój debiut reżyserski – “Stracone dusze” /Lost Souls/, z udziałem Winony Ryder, Bena Chaplina i Johna Hurta. W Polsce powstał wyreżyserowany przez Kamińskiego film “Hania”.

Więcej o filmie:


https://vod.plus?cid=fAmDJkjC