FILM

Megamocny (2010)

Megamind

Pressbook

DreamWorks Animation – studio, dzięki któremu mogliśmy obejrzeć takie filmy jak „Shrek”, „Madagaskar”, „Kung Fu Panda” czy „Jak wytresować smoka (How to Train Your Dragon) – przedstawia produkcję „Megamocny”, nowe spojrzenie na odwieczną walkę dobra ze złem, a w tym przypadku zła z dobrem. Poznajcie złoczyńcę, który jest dosyć kiepski w byciu złym, ale może być świetny w czynieniu dobra.

Megamocny (WILL FERRELL) to najbłyskotliwszy super-złoczyńca, jakiego poznał świat... a jednocześnie odnoszący porażkę za porażką. Od lata usiłuje podbić Metro City uciekając się do każdego z możliwych sposobów, jednak każda z prób okazuje się totalną klęską dzięki interwencjom superbohatera znanego jako Metro Man (BRAD PITT). Tak dzieje się do czasu, kiedy Megamocnemu udaje się wreszcie pokonać bohatera i los Metro City zostaje zagrożony. W mieście pojawia się nowy złoczyńca, zaczyna w nim panować olbrzymi chaos, a mieszkańcy zachodzą w głowę czy największy „umysł” świata będzie w stanie ich ocalić.

Obok Ferrella i Pitta głosów użyczają: TINA FEY jako reporterka Roxanne Ritchi, najwierniejszy sprzymierzeniec Metro Mana i pionek w intrygach Megamocnego; JONAH HILL - ofermowaty kamerzysta Ritchi Hal, który nieświadomie zostaje nowym superbohaterem Tighten; oraz DAVID CROSS jako Minion, wierny asystent Megamocnego.

DreamWorks Animation SKG przedstawia produkcję PDI/DreamWorks: „Megamocny”. W rolach głównych: Will Ferrell, Brad Pitt, Tina Fey, Jonah Hill i David Cross. Muzyka - Hans Zimmer i Lorne Balfe. Scenariusz - Alan Schoolcraft & Brent Simons. Producenci wykonawczy - Stuart Cornfeld i Ben Stiller. Producenci - Lara Breay i Denise Nolan Cascino. Reżyseria - Tom McGrath.

Przeznaczenie to zabawna rzecz. Powiedzmy, że dorastasz na planecie Krypton i tuż przed wybuchem, ojciec umieszcza cię w kosmicznej kapsule i kieruje ją ku błękitno-niebieskiej Ziemi. Znaleziony i wychowany przez uczciwego farmera, dorastasz, aby zwalczać zło we wszystkich jego odmianach – co jest dla ciebie wyjątkowo łatwe, ponieważ twoja moc z Kryptonu sprawia, że jesteś znacznie silniejszy od przedstawicieli gatunku ludzkiego. Ale co mogłoby się stać, gdybyś wylądował wśród złych ludzi? Kim mógłbyś zostać?

Zapraszamy do obejrzenia historii dwójki dzieci, które dorosły, aby zostać przeciwnikami: Megamocnym, przestępczym geniuszem i Metro Manem, uroczym superbohaterem czyniącym dobro

. W świecie superbohaterów, super-złoczyńcy rzadko mają szansę odegrać pierwszoplanową rolę. Te bowiem są zarezerwowane dla pewnych siebie i przystojnych bohaterów. W komedii w 3D zatytułowanej „Megamocny”, tradycyjny film o superbohaterze zostaje przewrócony do góry nogami, ponieważ to geniusz zła znajduje się w centrum uwagi.

Megamocny to egoistyczny i bardzo niezdarny przestępca pragnący przejąć władzę nad Metro City. Każde usiłowanie wykonania szalonego planu kończy się jednak kolosalną porażką dzięki nemezis Megamocnego, zwanego Metro Man, ukochanego przez mieszkańców bohatera w obcisłym, białym stroju.

Film „Megamocny” bawi się prowokacyjną ideą, że dobro i zło nie mogą istnieć bez siebie. „Związek między Megamocnym i Metro Manem oparty jest na symbiozie”, wyjaśnia Catherine Yuh Rader. „Megamocny wierzy, że istnieje między nimi wzajemny szacunek, a dobro i zło są integralne w stosunku do siebie. Megaumysł uważa Metro Mana za swojego największego przeciwnika mimo tego, że za każdym razem z nim przegrywa.”

Odesłany na Ziemię z planety, która właśnie ma zostać wchłonięta przez czarną dziurę, Megamocny przypadkowo ląduje w więzieniu w Metro City i dorasta wśród najpodlejszych z podłych. Staje się przestępcą tylko dlatego, iż wierzy, że to kwestia przeznaczenia. Upłynie dużo czasu zanim zda sobie sprawę z korzyści bycia bohaterem... i z tego, że przeznaczenie porusza się bardzo krętymi ścieżkami.

Jedną z najważniejszych cech głównego bohatera jest to, aby był lubiany – nieważne, zły czy dobry, widzowie muszą się do niego odnieść. Fakt, że Megamocny to niebieski geniusz zła wychowany w więzieniu nie czynił tego łatwiejszym. Tak mówi o tym producent Denise Nolan Cascino, „Obarczyliśmy go byciem złoczyńcą, ale wiemy, że w sercu nie jest zabójcą. Ma tak naprawdę dosyć sztywny kod moralny”.

Aby nadać postaci Megamocnego odpowiedni ton i odnaleźć w przestępcy sympatyczne cechy, filmowcy zwrócili się do komediowego geniusza Willa Ferrella. „Megamocny stara się ze wszystkich siły być twardy i zły i naprawdę chce być traktowany serio. Ale ostatecznie nikt się go nie boi. Może dlatego, że jest niebieski, a to nie jest jakiś bardzo przerażający kolor,” mówi aktor.

Pochodzenie Metro Mana (Brad Pitt) jest podobne do Megamocnego. Jego planeta podzieliła ten sam smutny los, a rodzice wysłali go w kapsule ratunkowej na Ziemię. Jednak Metro Man nie wylądował w więzieniu, ale wygodnym domu klasy średniej. Był uprzywilejowany i wiedział o tym, a jego nadprzyrodzone moce ujawniły się dosyć wcześnie. Dzięki odrobinie szczęścia i naturalnym zdolnościom, jego życie było proste, a wszyscy go kochali.

Po przypadkowym pokonaniu Metro Mana, Magamocny pogrąża się w smutku. Całe życie spędził na fizycznych i intelektualnych potyczkach ze swoim nemezis, a teraz gra dobiegła końca. „Pod maską maniakalnego śmiechu i teatralnych gestów złoczyńcy, Megamocny jest rozczulająco naiwny i wrażliwy,” wyjaśnia jeden z producentów.

Metro Man, z drugiej strony, czuje, że jego życie rozpoczyna się na nowo. Wie, że mieszkańcy Metro City postrzegają go jako coś oczywistego – po co się martwić, jeśli w pobliżu jest Metro Man. „Podobnie jak Megamocny został zdefiniowany jako 'ten zły', Metro Man jest 'dobrym chłopcem'”, wyjaśnia reżyser. „A może on wcale nie chciał być bohaterem, który musi chronić miasto? Chciał robić coś zupełnie innego. I w naszym filmie dostrzega sposób na podążanie za swoją prawdziwą naturą.”

Nie wszyscy złoczyńcy mają serca z kamienia. Mogą także odczuwać miłość. Serce Megamocnego podbiła Roxanne Ritchi, bystra i piękna reporterka będąca zawsze w centrum wydarzeń. Gorliwa dziennikarka z ostrym językiem zostaje zakładniczką podczas niemal każdej próby zawładnięcia miastem przez Megamocnego. Chociaż zawsze ratuje ją Metro Man, często jego pomoc wcale nie jest konieczna. „Nasza młoda dama jest silniejsza od każdego w naszym filmie i potrafi się sobą zająć,” mówi McGrath. „Jest dowcipna i sarkastyczna, a głosu użycza jej Tina Fey.”

Megamocny nie jest jedyną osobą oczarowaną piękną Roxanne Ritchi. Niepozbierany operator kamery, Hal Stewart już od dawna jest w niej zadurzony. Tak mówi o tym reżyser, „Ponieważ razem pracują, ogląda ją przez obiektyw kamery. Jak głoszą plotki, Roxanne jest w związku z Metro Manem, a to Hal chce być tym facetem”.

Podczas niefortunnej próby stworzenia nowego superbohatera, Megamocny daje Halowi moc (przekształcając go w Tightena), okazuje się jednak, że operator nie ma szlachetnych intencji. „W wyniku pewnych zdarzeń, Hal otrzymuje swoją szansę i sądzi, że z super-mocą, w końcu zdobędzie ukochaną,” mówi McGrath. „Roxanne odrzuca go, co sprawia, że Hal wkracza na mroczną ścieżkę zemsty”.

Młody aktor komediowy Jonah Hill użycza głosu Halowi: „Nie uważam, że Hal to zły facet. Kieruje się emocjami – codziennie widuje Roxanne i być może błędnie interpretuje któryś z jej gestów czy komentarzy. Jego uczucie jest niezachwiane.”

Każdy złoczyńca jest na tyle skuteczny na ile ma dobrego asystenta. Megamocny nie mógłby wymarzyć sobie bardziej zaufanego współpracownika niż Minion. Wyznaczony przez rodziców Megamocnego do opieki nad dzieckiem, Minion jest ze swoim panem od samego początku.

Filmowcy widzą tę relację, jako wybiegającą dużo dalej poza stosunki między panem a sługą. „Znają się od dziecka i jest to jeden z najtrwalszych związków w filmie,” mówi reżyser. „Megamocny jest marzycielem, a Minion stoi twardo na ziemi.”

Bywają dni, kiedy nawet najbardziej nikczemny geniusz potrzebuje pomocnej ręki. Minion to osobisty asystent, który jest także sercem filmu; lojalnym głosem rozsądku, który ostatecznie musi ratować Megamocnego przed nim samym.

„W naszym filmie chodzi głównie o relacje między Megamocnym, Roxanne, Metro Manem i Halem”, wyjaśnia reżyser Tom McGrath. „Mamy tutaj do czynienia z czymś na kształt miłosnego czworokąta. Właśnie to jest takie interesujące – dynamika postaci i związki, które powstają lub rozpadają się. Historia opowiedziana w filmie „Megamocny” to opowieść o odkupieniu. Nie ważne, co przyniesie życie, nigdy nie jest za późno na odpowiednie wybory. Megamocny podąża za swoją prawdziwą naturą i staje się superbohaterem Metro City. Takim, którego miasto tak naprawdę nigdy nie miało.”

WILL FERRELL (Megamocny / Kosmiczny Tata) pokonał długą drogę od czasu występów w „Saturday Night Live” stając się gwiazdą dużego ekranu - jego ostatni film „Policja zastępcza” zarobił już na świecie 151 mln USD. Filmy z udziałem Ferrella to „Everything Must Go”, „Przypadek Harolda Cricka” (Stranger Than Fiction) – nominacja do Złotego Globu, „Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby”, „Anchorman: The Legend of Ron Burgundy”, „Zoolander”, „Elf”, „Melinda and Melinda” w reżyserii Woody'ego Allena, „Semi-Pro”, „Czarownica” (Bewitched), „Old School”, „Producers” (The Producers) – nominacja do Złotego Globu.

W 2007, Ferrell i jego długoletni współpracownik Adam McKay założyli stronę internetową Funnyordie.com prezentującą ekskluzywne materiały z występów m.in. Judda Apatowa i Jacka Blacka. Pierwsze wideo umieszczone na stronie i zatytułowane „The Landlord” obejrzało ponad 55 mln internautów. W 2008 roku, twórcy strony rozpoczęli współpracę z HBO i założyli firmę produkcyjną Gary Sanchez Productions - „The Foot Fist Way”, „Eastbound & Down” (HBO).

Jeden z najwszechstronniejszych współczesnych aktorów, BRAD PITT (Metro Man) jest także odnoszącym sukcesy producentem - Plan B Entertainment. Dwukrotnie nominowany do Oskara® za role w filmach „Ciekawy przypadek Benjamina Buttona” (The Curious Case of Benjamin Button) i „Dwanaście małp” (Twelve Monkeys) – Złoty Glob, Pitt wziął także udział w takich produkcjach jak „Wichry namiętności” (Legends of the Fall), „Babel”, „Moneyball”, „Bękarty wojny” (Inglorious Basterds), „Tajne przez poufne” (Burn After Reading), „Zabójstwo Jessego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda” (The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford), „Ocean's Eleven”, „Ocean's Twelve” czy „Ocean's Thirteen”. Rolą, dzięki której na Pitta zwrócił uwagę cały świat, była rola w nagrodzonym Oskarem® filmie „Thelma and Louise”. Wkrótce potem nastąpiły kreacje m.in. w takich produkcjach jak „Rzeka życia” (A River Runs Through It), „Kalifornia”, „Wywiad z wampirem” (Interview With the Vampire), „Johnny Suede”, „Prawdziwy romans” (True Romance), „Uśpieni” (Sleepers), „Siedem lat w Tybecie” (Seven Years in Tibet), „Joe Black” (Meet Joe Black), „Siedem” (Se7en), „Podziemny krąg” (Fight Club), „Pan i pani Smith” (Mr. and Mrs. Smith), „Troja” (Troy), „Przekręt” (Snatch) czy „Niebezpieczny umysł” (Confessions of a Dangerous Mind).

Filmy wyprodukowane przez firmę Plan B to m.in. „Infiltracja” (The Departed) – cztery nagrody Akademii®, „A Mighty Heart” - Złoty Glob dla Angeliny Jolie, „Charlie i fabryka czekolady” (Charlie and the Chocolate Factory), „Troja” (Troy), „Kickass” czy przebój „Jedz, módl się, kochaj” (Eat Pray Love) z Julią Roberts i Javierem Bardemem w rolach głównych.

TOM McGrath (reżyseria) pracuje w przemyśle rozrywkowym już od ponad 20 lat. Film „Megamocny” to trzecia produkcja, jaką wyreżyserował dla studia DreamWorks Animation. McGrath zadebiutował przebojem „Madagaskar” (także użyczył głosu pingwinowi Skipper), a następnie zrealizował „Madagaskar 2” (Madagascar: Escape 2 Africa). Zanim zajął się reżyserią, McGrath pracował w dziele koncepcji artystycznych takich filmów jak „Cats & Dogs” i „Grinch: Świąt nie będzie” (How the Grinch Stole Christmas) oraz jako animator - „Kosmiczny mecz” (Space Jam) i „Cool World”. Na potrzeby małego ekranu wyreżyserował film „The Ren & Stimpy Show”, a także inne projekty dla kanału Nickelodeon.

HANS ZIMMER & LORNE BALFE (muzyka) Hans Zimmer jest autorem muzyki do ponad 100 filmów i laureatem Oskara®, dwóch Złotych Globów i trzech nagród Grammy. Kompozytor po raz pierwszy zaistniał w świecie filmów animowanych dzięki pracy nad przebojem „Król Lew” (The Lion King), który przyniósł mu nagrodę Akademii®. Płyta z muzyką do w/w filmu sprzedała się w ponad 15 mln egzemplarzy. Inne filmy, do których Zimmer skomponował muzykę to „Mustang z Dzikiej Doliny” (Spirit: Stallion of the Cimarron), „The Simpsons Movie”, „Kung Fu Panda”, „Madagaskar 2” (Madagascar: Escape 2 Africa), „Incepcja” (Inception), „Sherlock Holmes” - nominacja do Oskara®, „Rain Man”, „Gladiator”, „Lepiej być nie może” (As Good As It Gets), „Cienka czerwona linia” (The Thin Red Line), „Książę Egiptu” (The Prince of Egypt).

W 2009 roku, Lorne Balfe skomponował muzykę do filmu „Crying with Laughter”, a poza tym współtworzył ścieżki muzyczne do takich produkcji jak „Incepcja” (Inception), „Sherlock Holmes”, „Transformers: Revenge of the Fallen”, „Anioły i demony” (Angels & Demons), „Madagaskar 2” (Madagascar: Escape 2 Africa), „Frost/Nixon”, „Mroczny rycerz” (The Dark Knight), „The Simpsons Movie”, „Kod Da Vinci” (The Da Vinci Code).

Więcej o filmie: