FILM

Fair Game (2010)

Pressbook

Najnowszy film Douga Limana, twórcy takich kinowych przebojów jak „Tożsamość Bourne’a” i „Mr. & Mrs. Smith”, to trzymający w napięciu polityczny thriller w gwiazdorskiej obsadzie. Film oparty na faktach opowiada o dramatycznych losach tajnej agentki CIA Valerie Plum, która z dnia na dzień została zdemaskowana na skutek prasowego przecieku. Doug Liman po raz kolejny udowadnia, że jest mistrzem w budowaniu napięcia. Tym razem jednak nie ogranicza się jedynie do dostarczenia widzom znakomitej rozrywki, ale idzie znacznie dalej obnażając kulisy cynicznych manipulacji dokonywanych za zamkniętymi drzwiami Waszyngtonu.

Agentka CIA Valerie Plum(Naomi Watts) odkrywa, że informacje na jej temat zostają ujawnione w przecieku prasowym po tym, jak jej mąż (Sean Penn) były ambasador w Nigrze, pisze dla New York Times’a artykuł, podważający informacje na temat Iraku, rozpowszechniane przez rząd USA. Sytuacja wydaje się być bez wyjścia - Valerie odbiera telefony z pogróżkami, znajomi odsuwają się od rodziny Wilsonów, a firma doradcza, prowadzona przez Joe’ego traci klientów na skutek fałszywych informacji, podawanych przez anonimowych informatorów. Po 18 latach pracy dla rządu, Valerie, matka, żona i oficer o nieskazitelnej opinii, staje do desperackiej walki w obronie reputacji, kariery zawodowej i małżeństwa.

Film oparty na wydarzeniach autentycznych.

Parę słów od producentów

„…Ta historia fascynowała nas z politycznego punktu widzenia. Jednak im bardziej zaczęliśmy zgłębiać jej tajniki w czasie spotkań z Valerie i Joe, tym bardziej zaczynaliśmy rozumieć jej wydźwięk jako głęboko ludzki dramat…”.

„… Kobieta, która do tej pory wiodła życie, podporządkowane charakterowi jej tajnej pracy, była zmuszona nie tylko do wyjścia z ukrycia, ale przede wszystkim do publicznej obrony w imię ratowania własnej rodziny, jak i nieskazitelnej zawodowej reputacji. Był to ogromny zwrot w jej życiu…”

Jerry i Janet Zucker

„…Fair Game to historia nie o wojnie w Iraku, ale o wojnie w rodzinie Wilsonów…”

Bill Pohlad

Parę słów od reżysera - Doug Liman

„…Valerie była nieoficjalnym tajnym agentem CIA. Ci ludzie, nie są objęci ochroną rządu w sytuacji zdemaskowania ich działalności szpiegowskiej. Dla mnie to ludzie formatu Jamesa Bonda. Działają w pojedynkę, a ich tożsamość jest ściśle strzeżona. Z perspektywy filmu, to najbardziej interesujące i intrygujące postaci w CIA…”.

Doug Liman (reżyseria)

Urodził się w 1965 roku w Nowym Jorku, USA.

Wyreżyserował m.in. „Mr. & Mrs. Smith”(2005); „Tożsamość Bourne’a” („The Bourne Identity”; 2002)

Jez Butterworth (scenariusz)

„Ostatni legion”(„The Last Legion”; 2007)”; „Mr. & Mrs. Smith” (2005)

Jerry Zucker (producent)

„Rate Race” (2001); „Spacer w chmurach” („A walk in the clouds”; 1995); „Czy leci z nami pilot?”(“Airplane”; 1980)

Akiva Goldsman (producent)

„Jestem legendą”(„I am a Legend”; 2007); „Mr. & Mrs. Smith” (2005)

Naomi Watts (Valerie Plame): urodziła się w 1968 r. w Shoreham w Wielkiej Brytanii. W 1993 przeprowadziła się do Hollywood. Zagrała m.in. w takich filmach jak: „Poznasz przystojnego bruneta” („You Will Meet a Tall Dark Stranger”; 2010); „The International”(2009); „Malowany welon”(„Painnted Weil”; 2006); „King Kong”(2006); „21 gramów”(„21 Grams”; 2003); „Mulholland Drive”(2001)

Sean Penn (Joseph Wilson): urodził się w 1960 r. w Santa Monica, Kalifornia, USA. W jego dorobku aktorskim sa m.in. takie filmy jak: „Obywatel Milk” („Milk”; 2008); „Rzeka tajemnic”(„Mistic River”; 2003); „21 gramów” („21 Grams”; 2003); „Przed egzekucją” („Dead Man Walking”; 1995); „Życie Carlita”( „Carlito’s Way”; 1993)

Sam Shepard (Sam Plame): urodził sie w 1943 r. W Ford Sheridan, Illinois, USA. Zagrał m.in. w takich filmach jak: „Nie wracaj w te strony” („Don’t Come Knocking”; 2005); „Helikopter w ogniu” („Black Hawk Down”; 2001); „Obietnica”(„The Pledge”; 2001); „Homo Faber” (1991)„Paryż, Texas” („Paris, Texas”; 1984)

Więcej o filmie: