FILM

Iron Man 2 (2010)

Inne tytuły: Iron Man II

Pressbook

Paramount Pictures i Marvel Entertainment przedstawiają długo oczekiwany sequel filmu „Iron Man”, przeboju, w którym po raz kolejny pojawia się na ekranie legendarny super-bohater stworzony przez wydawnictwo Marvel. Podczas realizacji „Iron Man 2” na planie spotkali się ponownie reżyser Jon Favreau i nominowany do Oskara® Robert Downey Jr.

Teraz, kiedy cały świat już wie, że przemysłowiec miliarder Tony Stark (Robert Downey Jr.) to Iron Man, nasz bohater wznawia działalność należącej do zmarłego ojca firmy Stark Expo, która ma zostać wizytówką humanitarnych działań inspirowanych nowinkami technologicznymi. Kiedy rząd Stanów Zjednoczonych nalega, aby Tony stanął przeciwko Ivanowi Vanko (Mickey Rourke), tajemniczej postaci z przeszłości rodziny Stark, Ivan decyduje się zniszczyć Tony'ego ukazując światu własną śmiertelną broń skonstruowaną w oparciu o technologie firmy Stark.

Jeden z oryginalnych komiksów wydawnictwa Marvel, Iron Man już od kwietnia 1963 roku cieszy się nieustającą popularnością na całym świecie. Alter ego Iron Mana, Tony Stark stał się natychmiastową sensacją 2 maja 2008 roku, kiedy to już w pierwszy weekend wyświetlania film zarobił 98.6 mln dolarów, a na całym świecie zebrał ponad 572 miliony. Fani i krytycy w każdym wieku zakochali się bezwarunkowo w czerwono-złotym super-bohaterze. Film otrzymał mnóstwo nagród, w tym dwie nominacje do Oskara®, a „Iron Man” stał się częścią popkultury.

Mając do czynienia z kasowym sukcesem „Iron Mana”, reżyser Jon Favreau stanął przed ogromnym wyzwaniem podejmując się realizacji drugiej części ukochanego przez widzów filmu.

Autorem scenariusza został Justin Theroux – długoletni fan komiksowego bohatera – który napisał wcześniej (wspólnie z Benem Stillerem) tekst komedii „Jaja w tropikach” (Tropic Thunder), za rolę w której Robert Downey otrzymał nominację do Oskara®.

Pracując nad scenariuszem, filmowcy stanęli przed trudnym zadaniem - musieli zdecydować, na których elementach historii zamierzają się skupić, a mieli do wyboru ponad 600 wydań komiksów Iron Man, jakie ukazały się na rynku w ciągu ostatnich 42 lat.

„Mając do czynienia z tak złożoną postacią jaką jest Tony Stark, należałoby odnieść się do wszystkich jej problemów czy życiowych zawirowań,” mówi jeden z producentów. „Pod koniec pierwszego filmu, kiedy Tony ujawnia swoją tożsamość w sposób, na jaki żaden z super-bohaterów do tej pory się nie zdecydował, natychmiast powstaje pewien konflikt, który chcieliśmy rozwinąć. Naszym zamiarem nie było ukrywanie faktu, że Tony Stark to Iron Man. Czytelnicy komiksów dokładnie wiedzą, kim jest Tony, a my nie zamierzaliśmy być spętani ukrywaniem jego tożsamości. Dlatego też wyjawiając prawdę w pierwszym filmie, otworzyliśmy drzwi dla nowych pomysłów”.

Głosem rozsądku Tony'ego jest jego zaufana i niezastąpiona asystentka Virginia „Pepper” Potts, która w nagrodę za lata pracy w Stark Industries otrzymuje awans i zostaje dyrektorem generalnym. W tej roli powraca na ekran laureatka Oskara® Gwyneth Paltrow.

„W pierwszych scenach filmu, Pepper i Tony jak zwykle przekomarzają się, istnieje między nimi pozytywna chemia, jednak on ciągle jest jej szefem,” mówi Paltrow. „W miarę rozwoju akcji Pepper otrzymuje więcej obowiązków i awans. To nowe stanowisko świetnie do niej pasuje, przecież od dawna zajmowała się codziennymi sprawami firmy. To dobra, twardo stąpająca po ziemi dziewczyna.”

Kolejną znajomą twarzą jest dobry przyjaciel Tony’ego, podpułkownik James „Rhodey” Rhodes. Chociaż ich relacje zawsze były bardzo dobre, to jednak nowy kierunek działań Stark Industries i odmowa przekazania kostiumu Iron Mana na potrzeby armii, spowodowały między nimi pewne napięcie. Rolę podpułkownika przyjął nominowany do Oskara® Don Cheadle.

„Jako dziecko uwielbiałem komiksy Marvela, a szczególnie X-Men i Iron Mana,” mówi Cheadle. „Od zawsze ich podziwiałem. Między innymi dlatego, że są zwyczajnie omylni, ale ostatecznie odnajdują własną drogę. Dla mnie ważne jest to, że nigdy nie były to postaci czarno-białe.”

W związku z tym, że Pepper Potts otrzymała awans należało znaleźć kogoś na jej miejsce. Kiedy pojawia się Natalie Rushman, seksowna pracownica Stark Industries, Tony szybko zatrudnia ją jako swoją asystentkę.

„Natalie wchodzi do pokoju z dokumentami do podpisu i natychmiast zwraca uwagę Tony’ego. Kiedy widzimy ją po raz kolejny, pracuje już jako jego asystentka w Monako. Nic jednak nie jest takie, jakim się wydaje. Dziewczyna jest tam z pewnego powodu, o którym dowiadujemy się później, a co jest związane z jej alter ego – Czarną Wdową”, mówi jeden z producentów. W role Natalie i odzianej w seksowny kostium z Lycry Czarnej Wdowy wcieliła się Scarlett Johansson. „Czarna Wdowa jest ekspertem walki wręcz, mistrzynią mieszanych sztuk walki, ma też doświadczenie taneczne i gimnastyczne. Łącząc te wszystkie elementy staje się sprawną maszyną do walki,” mówi Johansson.

Jednym z nowych przeciwników Tony'ego Starka jest tajemniczy rosyjski ekspert ds. technologii Ivan Vanko vel Whiplash. W tej roli został obsadzony obeznany z kulturą rosyjską Mickey Rourke, nominowany do Oskara® za rolę w filmie „Zapaśnik” (The Wrestler).

Przygotowania do roli obejmowały także podróż do Rosji. „Tak, przez jakiś czas tam przebywałem,” przyznaje Rourke. „Byłem też w więzieniu i studiowałem sztukę więziennych tatuaży. Dodaliśmy więc do filmu sceny, w których widać wszystkie tatuaże pokrywające ciało Ivana, a widzowie dowiadują się, że każdy z nich ma swoje znaczenie”.

Kiedy Tony Stark odmawia przekazania wojsku swojej technologii i ogłasza, że Stark Industries nie będą już produkować broni, otwierają się drzwi dla Justina Hammera, którego firma Hammer Industries, zamierza zostać się nowym graczem na rynku produkcji broni.Obsadzając tę rolę filmowcy zwrócili się do Sama Rockwella, który pracował już z Favreau na planie jego reżyserskiego debiutu „Made”.

W filmie „Iron Man 2” pojawia się ponownie także Samuel L. Jackson w roli Nicka Fury, przywódcy organizacji S.H.I.E.L.D. bacznie przyglądającej się Tony’emu i jego nowym wyzwaniom.

Rolę Howarda Starka powierzono doświadczonemu aktorowi Johnowi Slattery, a w pozostałych rolach wystąpili - Clark Gregg jako agent Coulson, Leslie Bibb jako Christine Everhart, Paul Bettany jako Jarvis, Garry Shandling - senator Stern.

Zdjęcia do filmu „Iron Man 2” rozpoczęły się w Pasadenie, w Kalifornii, a jedną z lokacji, które ekipa ponownie odwiedziła była baza sił powietrznych Edwards w Rosamond, Kalifornia. Baza, która zajmuje obszar blisko 1200 km kw. znajduje się na pustyni Mojave w pobliżu największego suchego jeziora w Płn. Ameryce - Rogers Dry Lakebed.

W związku z tym, że sprawy militarne zajmują ważne miejsce w scenariuszu „Iron Man 2”, filmowcy po raz kolejny otrzymali zgodę Departamentu Obrony. „Otrzymując taką zgodę zyskujemy dostęp do mnóstwa nowoczesnych samolotów i pojazdów, a także innego sprzętu wojskowego. Chociaż bardzo dobrze współpracowało nam się podczas realizacji pierwszego filmu, jednak i tym razem musieliśmy przedstawić scenariusz do akceptacji. Oczywiście główną kwestią poruszaną przez dowódców wojskowych było to, aby bohaterowie związani z siłami zbrojnymi na ekranie ukazywali wojsko w pozytywnym świetle.”

Jednym z ważnych aspektów ewolucji postaci Tony'ego Starka była scena rozgrywająca się podczas historycznego rajdu w Monako.

„Istotne dla nas było pokazanie, że Iron Man to bohater globalny,” mówi producent Feige. „Spider-Man działa głównie w Nowym Jorku, inni bohaterowie komiksów Marvela – w poszczególnych regionach, a Iron Man może pojawiać się na całym świecie. W swoim kostiumie może wyruszyć z Malibu i kilka godzin później być już w połowie drogi dookoła świata.”

„W pierwszym filmie Tony poleciał do Las Vegas, a my pragnęliśmy posunąć się o krok dalej,” mówi reżyser Favreau. „Las Vegas to miasto dla milionerów, Monte Carlo dla miliarderów. Właśnie dlatego zdjęcia w Monako były dla mnie tak ekscytujące.”

„W naszym filmie, Tony bierze udział w Grand Prix Monako prowadząc stary samochód wyścigowy Starka. Howard Stark już w latach 70-tych sponsorował rajdy, a Tony oddaje mu hołd wsiadając co roku do jednego z klasycznych samochodów ojca,” wyjaśnia Feige.

Po ukończeniu sekwencji rozgrywającej się w Monako, filmowcy wrócili do Marvel Studios i skupili się na scenie, w której Czarna Wdowa i Happy Hogan włamują się do Hammer Industries, gdzie muszą stawić czoła strażnikom. „Przygotowując się do tej sceny Scarlett odbyła mnóstwo treningów z Jonem Eusebio – choreografem walk. Walka w Hammer Industries była ukoronowaniem ośmiu tygodni ćwiczeń po cztery godziny dziennie,” mówi koordynator kaskaderski Tommy Harper.

Zdjęcia zakończyły się w Marvel Studios na Manhattan Beach. Dla realizatorów to doświadczenie było czymś w rodzaju ważnej podróży twórczej. „Mieliśmy sporo szczęścia mogąc zgromadzić na planie prawie całą ekipę z pierwszego filmu. Wiele z tych osób pracowało kiedyś także nad innymi filmami będącymi ekranizacją komiksów Marvel,” mówi producent Feige. „Pojawili się poza tym nowi aktorzy i ekscytujące postaci, które idealnie wpasowały się w świat Tony'ego Starka.

„Mam szczęście mogąc pracować z tak utalentowaną grupą aktorów,” dodaje Jon Favreau. „W pierwszym filmie wzięliśmy widzów zaskoczeniem, ale teraz poprzeczka ustawiona jest dużo wyżej i naprawdę trudno powiedzieć, jaka będzie reakcja fanów.”

ROBERT DOWNEY JR. (Tony Stark) jest obecnie jednym z najbardziej szanowanych aktorów. Ostatnio został laureatem Złotego Globu za rolę w filmie „Sherlock Holmes”, a w 2009 roku otrzymał nominacje do Oskara®, BAFTA i Złotego Globu za rolę w komedii „Jaja w tropikach” (Tropic Thunder). Wcześniej – w 1992 roku - Downey został po raz pierwszy nominowany do Oskara® za tytułową rolę w filmie „Chaplin”. Aktora można także oglądać w filmach „Iron Man”, „Solista” (The Soloist), „Zodiak” (Zodiac), „Kiss Kiss, Bang Bang”, „Good Night, and Good Luck”, „Gothika”, „Śpiewający detektyw” (The Singing Detective)”, „Cudowni chłopcy” (Wonder Boys), „Urodzeni mordercy” (Natural Born Killers), „Na skróty” (Short Cuts) – Złoty Glob.Na małym ekranie, Downey zadebiutował w 2001 roku dołączając do obsady serialu „Ally McBeal” - Złoty Glob za rolę drugoplanową oraz nominacja do Emmy.

GWYNETH PALTROW (Pepper Potts) pozostaje dzisiaj jedną z najbardziej płodnych i uwielbianych aktorek. Dowodem na jej niekwestionowany talent jest rola w „Zakochanym Szekspirze” (Shakespeare in Love), która przyniosła jej Oskara® i Złoty Glob. Można ją było także oglądać w filmach „Iron Man”, „Sky Kapitan i świat jutra” (Sky Captain and the World of Tomorrow), „Sylvia”, „Tylko w duecie” (Duets), „Utalentowany pan Ripley” (The Talented Mr. Ripley), „Morderstwo doskonałe” (A Perfect Murder), „Przypadkowa dziewczyna” (Sliding Doors), „Emma”, „Wielkie nadzieje” (Great Expectations), „Siedem” (Se7en), „Jefferson in Paris”, „Hook”.

DON CHEADLE (Rhodey) został w 2004 roku uhonorowany nominacjami do Oskara® i Złotego Globu za rolę w dramacie „Hotel Rwanda”, a rok później dołączył do obsady nagrodzonego Oskarem® filmu „Miasto gniewu” (Crash). Filmy w jego dorobku to także „Hotel dla psów” (Hotel for Dogs), „Ocean’s Eleven”, „Ocean’s Twelve” i „Ocean’s Thirteen”, „Traffic”, „Po zachodzie słońca” (After the Sunset), „The Assassination of Richard Nixon”, „Kod dostępu” (Swordfish), „Boogie Nights”, „Wulkan” (Volcano), „W bagnie Los Angeles” (Devil in a Blue Dress).Na małym ekranie, za rolę w filmie HBO „The Rat Pack”, aktor otrzymał Złoty Glob i nominację do Emmy. Kolejne nominacje do Emmy to role w „A Lesson Before Dying”, „Things Behind the Sun”, „Ostry dyżur” (ER).

Pojawiająca się na ekranach już od ponad 10 lat, czterokrotnie nominowana do Złotego Globu laureatka nagrody BAFTA, SCARLETT JOHANSSON (Natalie / Czarna wdowa) udowodniła, że jest jedną z najbardziej utalentowanych młodych aktorek z Hollywood. Johansson otrzymała świetne recenzje i nagrodę na festiwalu filmowym w Wenecji za rolę w „Między słowami” (Lost in Translation), a ostatnio wystąpiła w głośnych filmach „Vicky Cristina Barcelona” i „Kochanice króla” (The Other Boleyn Girl). W wieku 12 lat aktorka zdobyła uznanie rolą w przeboju „Zaklinacz koni” (The Horse Whisperer), a następnie zagrała w „Ghost World” - nagroda krytyków na festiwalu w Toronto. Inne filmy z jej udziałem to także „Człowiek, którego nie było” (The Man Who Wasn’t There), „W doborowym towarzystwie” (In Good Company), „Wszystko gra” (Match Point) – nominacja do Złotego Globu, „Dziewczyna z perłą” (Girl with a Pearl Earring), „Niania w Nowym Jorku” (The Nanny Diaries).

SAM ROCKWELL (Justin Hammer) wystąpił ostatnio w filmach „Moon”, „Wszyscy mają się dobrze” (Everybody’s Fine), „Frost/Nixon”. Aktor stworzył także pamiętne kreacje w „Zabójstwie Jessie'go Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda” (The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford), „Zielonej mili” (The Green Mile) czy „Niebezpiecznym umyśle” (Confessions of a Dangerous Mind) – Srebrny Niedźwiedź na festiwalu filmowym w Berlinie.Inne filmy w jego dorobku to m.in. „Naciągacze” (Matchstick Men), „Celebrity” czy „Autostopem przez galaktykę” (The Hitchhiker Guide to Galaxy).

MICKEY ROURKE (Ivan Vanko / Whiplash) jest jednym z niewielu współczesnych aktorów hołdujących słynnej metodzie gry aktorskiej i absolwentem nowojorskiego Actor’s Studio. W 2008 roku, aktor w wielkim stylu powrócił na ekrany tytułową rolą w filmie „Zapaśnik” - nominacja do Oskara®, Złoty Glob i BAFTA. Kariera Rourke została ukształtowana głownie przez takie przeboje jak „9 1 tygodnia” (9 1 Weeks), „Harry Angel” (Angel Heart), „Rumble Fish”, „Dawno temu w Meksyku” (Once Upon a Time in Mexico) i „Sin City”.

SAMUEL L. JACKSON (Nick Fury) jest jednym z najciężej pracujących aktorów w Hollywood, niekwestionowaną gwiazdą, czego dowodzi fakt, iż filmy z jego udziałem zarobiły najwięcej w historii kina. Jackson zaznaczył się na trwałe w kinie światowym dzięki roli Julesa, filozofującego zabójcy w przeboju „Pulp Fiction” - nominacje do Oskara® i Złotego Globu za rolę drugoplanową. Filmy z jego udziałem to m.in. „Węże w samolocie” (Snakes on a Plane), trylogia „Gwiezdne wojny” (Star Wars), „S.W.A.T.”, „Shaft”, „Niezniszczalny” (Unbreakable), „Jackie Brown”, „Negocjator” (The Negotiator), „Czas zabijania” (A Time To Kill), „Szklana pułapka 3” (Die Hard with a Vengeance), „Długi pocałunek na dobranoc” (The Long Kiss Goodnight).

JON FAVREAU (reżyser / producent wykonawczy) zyskał status utalentowanego scenarzysty dzięki komedii „Swingers”. W roku 2008 wyreżyserował przebój „Iron Man”, a jego wcześniejsze filmy to „Zathura”, „Elf” i „Made”. Obecnie Favreau pracuje nad „Cowboys and Aliens”, który zostanie wyprodukowany m.in. przez Stevena Spielberga. Favreau jest także utalentowanym aktorem – m.in. „Raj dla par” (Couples Retreat), „Stary, kocham cię” (I Love You, Man), „Cztery gwiazdki” (Four Christmases), „Sztuka zrywania” (The Break-Up), „Wimbledon” czy „Daredevil”.

MATTHEW LIBATIQUE, ASC (zdjęcia) zdobył uznanie dzięki współpracy z niezależnym reżyserem Darrenem Aronofskym. Zrealizowali wspólnie cztery filmy - „Pi” - nagroda Independent Spirit za zdjęcia, „The Fountain”, „Requiem dla snu” (Requiem for a Dream) – nagroda Independent Spirit i „Black Swan”. Libatique jest także autorem zdjęć do filmów „Miracle at St. Anna”, „She Hate Me”, „Plan doskonały” (Inside Man), „Iron Man”, „Gothika”.

Nominowany do Oskara® za muzykę do filmu Mela Gibsona „Pasja” (The Passion of the Christ), JOHN DEBNEY (muzyka) współpracował m.in. z Garry'm Marshallem - „Pamiętnik księżniczki” (The Princess Diaries), „Pamiętnik księżniczki 2: Królewskie zaręczyny” (The Princess Diaries 2: Royal Engagement), „Mama na obcasach” (Raising Helen) i Robertem Rodriguezem - „Spy Kids”, „Sin City”, „Rekin i Lawa: przygoda w 3D” (The Adventures of Sharkboy and Lavagirl 3-D). Inne filmy w jego dorobku to „Kłamca, kłamca” (Liar Liar), „Bruce Wszechmogący” (Bruce Almighty), „Zathura”, „Hannah Montana: The Movie” czy „Król Skorpion” (The Scorpion King).

https://vod.plus?cid=fAmDJkjC